Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Telefoanele cu spate de sticla

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Nu stiu daca si voi ati observat, ca mecanismul de piata libera cu autoreglare dupa cerere si oferta se pare ca nu mai functioneaza nici la telefoane mobile, desi exista foarte multi producatori de telefoane.
De cativa ani incoace toti producatorii de telefoane impun tot felul de oferte, contrare cererii de la consumatori. Este ca si cum ar exista un cartel.

Exemple:
1. Telefoanele mici.
Probabil ca exista multi oameni carora le plac telefoanele cat mai mari, insa inca sunt destui care le prefera pe cele mici.
Dar oferta actuala contine numai telefoane mari.

Eu cel putin in cercul meu de cunostinte nu cunosc prea multi care prefera telefoane mari, si aproape toti se plang ca si mine ca nu mai gasesc telefoane mici.

2. Carcasa din sticla.
Aici nu cred ca exista preaa multi care sa prefere carcasa din sticla in detrimentul oricarui alt material, pentru ca sticla este de departe cea mai sensibila, indiferent cate versiuni ale ei tot apar. Filmele demonstrative de la Corning Gorilla Glass sunt hilare, se intelege din ele ca sticla lor e indestructibila, insa in realitate are aceleasi slabiciuni ca orice sticla si crapa foarte usor. Este plin olx-ul de telefoane cu sticla sparta.

3. Rezolutia.
Este tot mai mare, pixeli tot mai multi, dar majoritatea din ei nici nu se mai disting dupa un anumit prag deja depasit de prin 2015.
Nu stiu daca cineva se uita la rezolutie cand achizitioneaza un telefon si doreste sa fie cat mai mare. Si daca exista astfel de oameni, probabil ca nu cunosc detaliile tehnice si se uita numai la cifre.
O rezolutie mai mare nu e neaparat ceva rau, dar are dezavantajul ca duce la un cunsum mai mare de baterie.
Deci ai un consum mai mare de baterie pentru ceva ce nu aduce nici un beneficiu.

Probabil ca mai sunt si altele, dar pe mine astea 3 m-au determinat sa revin la un telefon mai vechi.

Pe de alta parte, criteriile cu adevarat importante bat pasul pe loc, sau chiar regreseaza. De exemplu, de la o incarcare la 2 saptamani acum 10-15 ani, s-a ajuns a necesitatea de a incarca telefonul in fiecare zi

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Spatele din sticla chiar e misto, se simte premium, nu plastic ordinar. La telefoane prefer sticla/piele/metal , nu plastic.
Rezolutia e ok FHD deoarece nu consuma asa tare bateria. :)

#3
Android-User

Android-User

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.12.2020
1. Uitate la Asus zenfone 8 sau Iphone 13 mini daca vrei telefoane mici
2. Cand Samsung a lansat S21 si S21 plus cu spate din plastic si-au luat o tona de hate. Segasesc destule telefoane midrange cu spate din plastic. Dar la gama premium vrea sa fie sticla. Ca feelingul ala de plastic ieftin nu are ce cauta pe un telefon la fel de scump ca un laptop peste medie.
3. Rezolutia a ramas neschimbata, nu stiu despre ce vorbesti. Standardul e FHD, acelasi de prin 2013 incoace. Uneori mai apare cateceva cu QHD care si asta a aparut la flagshipurile Samsung prin 2015-2016, pe Note-uri prima oare si apoi pe S-uri, parca.
Eu as vrea sa treaca pe rezolutie 4k, dar vad ca s-au inpotmolit la FHD+ sau QHD+.

#4
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013

 krtyna, on 01 ianuarie 2022 - 15:43, said:

Pe de alta parte, criteriile cu adevarat importante bat pasul pe loc, sau chiar regreseaza. De exemplu, de la o incarcare la 2 saptamani acum 10-15 ani, s-a ajuns a necesitatea de a incarca telefonul in fiecare zi

Pai daca pui pana pe telefon doar ca sa suni sau sa raspunzi la apeluri, te va tine tot atat de mult.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Oricum nu te ia nimeni in seama, degeaba incerci sa ii contactezi.
Lumea (majoritatea) vrea telefoane mari.

Rezolutia aia cat mai mare e buna pe ecrane OLED, din cauza aranjamentului PenTile.

Sticla se simte premium. Plasticul nu prea.

Quote

decizii anti-consumator
Da, ca ei nu vor sa faca profit. Fac telefoane si nu le cumpara nimeni.

Edited by red46, 01 January 2022 - 16:11.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Acum 10-15 ani aveai 2 aplicații pe telefon, acuma ai 100 și te plângi că nu ține bateria. Deh, soarta!
Cât despre sticlă, la mine la Huawei dintotdeauna am avut plastic. Deci se poate.
Deasemenea, am funcția de reducere de rezoluție ca să țină mai mult timp bateria. Cu ce te ajută, nu știu, când ai atâtea chargere portabile.
Telefoane mici? De ce ai vrea așa ceva, mă depășește. Găsești săpuniere mici pe net cu grămada. https://duckduckgo.c...rtphones&ia=web

Edited by benis, 01 January 2022 - 16:13.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 krtyna, on 01 ianuarie 2022 - 16:01, said:

E si aceasta o problema, ca nu poti sa iei legatura cu nici unul.
Au numere de tel numai pentru service, adica poti vorbi cu un robot pana te pune in legatura cu un angajat al unui service, sau mai bine zis al unei firme dn orasul tau care a primit licenta de la producator sa schimbe telefoane...
Dar de vorbit cu un reprezentant oficial al companiei, nu mai este posibil de mult.
Poate asta si cauza acestor decizii anti-consumator, ca oamenii grei din acele companii sunt rupti de realitate.
Crezi că nu au departamente de R&D?
Ei studiază piața și dacă piața merge într-o anumită direcție, sunt cam obligați să se adapteze.
Asta ca să nu ajungă ca Nokia.

Totuși, dacă scormonești bine internetul vei găsi și telefoane care să corespundă cerințelor tale.
La telefoane noi mă refer.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Daca ar exista suficienta cerere pentru telefoane mici ar produce si asa ceva, ca le plac banii. Dar daca doar 2% din clienti vor, produci in pierdere.

Sticla ii ofera saracului senzatia de lux, oricum pune husa peste si deci e un detaliu insignifiant.

Rezolutia mare e utila in anumite situatii, cum ar fi pentru VR.

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
@krtyna: totul este o conspiratie, nu ?

Eu zic oferta e dictata de cerere. Daca lumea nu ar cumpara, nu s ar fabrica ce avem acum pe piata. Sunt zeci de fabricanti care ti-ar fabrica orice daca ar avea piata.

tind sa cred ca tu esti si una din aia care nu s-a vaccinat ca e bagat cip in vaccin... romanu neaos speriat de tot ce se intampla in jurul lui cu parerea ca toti in jurul lui sunt niste inamici ?

#10
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

 Android-User, on 01 ianuarie 2022 - 15:56, said:

Eu as vrea sa treaca pe rezolutie 4k, dar vad ca s-au inpotmolit la FHD+ sau QHD+.
Unii au trecut de mult la 4k da' nu stii tu..Te-ai impotmolit la coreeni...
La altii au aparut prima data rezolutiile 4k pe flagshipuri,nicidecum la coreeni..

Edited by Bebeluka, 01 January 2022 - 16:25.


#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 A10, on 01 ianuarie 2022 - 16:19, said:


tind sa cred ca tu esti si una din aia care nu s-a vaccinat ca e bagat cip in vaccin..
Ce legatura are sula cu prefectura ?

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 BaXXXon, on 01 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Ce legatura are sula cu prefectura ?
Conspirații baxoane, conspirații!

#13
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Lumea nu mai vrea sticla pentru ca la orice lovitura se crapa imediat.Acum se prefera plasticul sau aluminiul.

#14
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
1. Sony are rezolutie 4k, daca iti trebuie, mergi la ei.
2. Telefonul cu cat e mai scump, cu atat trebuie sa aiba materiale PREMIUM, nu plastic, ca nu dai 1000 de euro pe plastic.
3. Exista telefoane foarte bune de dimensiuni mai mici si ieftine si scumpe, ai de unde alege- marea majoritate prefera telefoanele mari.
4. Telefonul se tine in HUSA, mai ales daca ai dat o caruta de bani pe el, indiferent daca e din plastic sau sticla, nu il tii fara nimic sa se faca praf cand il scapi de la  genunchi. Dar TARANOII il vor tine fara husa, ca sa aiba ce pune pe masa la terasa sa vada lumea ca au tilifon premium( bun pana apare urmatoru model doar).

Te-ai lamurit?

#15
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021
Pai te cam contrazici.
Pe de o parte spui ca telefoanele scumpe trebuie sa fie din sticla ca sa arate premium.
Pe de alta parte spui ca numai taranoii nu tin telefonul in husa pentru ca vor sa vada lumea ca au tel premium.

De aici deduc ca ori vrei sa insinuezi ca esti taranoi, ori nu esti si tii telefonu in husa - caz in care nu mai beneficiezi de nici un avantaj al materialului premium numit sticla pentru ca nimeni nu ti-l mai poate vedea.

Pentru mine este mai importanta rezistenta materialului decat aspectul exterior in ochii altora, si nu cred ca sunt singura.
Sigur ca mi-ar place sa arate bine dar nu si cu riscul de a-l avea crapat de cate ori il bag in buzunar sau il scap pe jos

Edited by krtyna, 01 January 2022 - 16:45.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 krtyna, on 01 ianuarie 2022 - 15:43, said:

Nu stiu daca si voi ati observat, ca mecanismul de piata libera cu autoreglare dupa cerere si oferta
De cativa ani incoace toti producatorii de telefoane impun tot felul de oferte, contrare cererii de la consumatori.

Poti sa dai lista din 2021,aia cu cererile consumatorilor,catre principalii 5 producatori de telefoane?Macar vreo 10 puncte.

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu-mi plac cele cu carcasa din sticla, prefer aliaj aluminiu. Din pacate nu prea se mai fac din Al.
Un telefon cu carcasa/spatele din sticla este mai greu, mai gros.
Sticla e casanta dar sa zicem ca avand telefonul pus in husa, sticla va fi protejata.
Alte dezavantaje nu gasesc acum. Doar ca din noile telefoane pe care mi le-as permite, mai toate daca nu chiar toate sunt cu spatele din sticla.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007

 krtyna, on 01 ianuarie 2022 - 15:43, said:

contrare cererii de la consumatori

hai ca pari istet si stii tu mai bine ce vrea consumatoru.. apuca-te si fa telefoane, baga-i in faliment pe aia care conspira impotriva ta si a cunoscutilor tai.

Edited by laffin, 01 January 2022 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate