Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Telefoane flagship vs mid-range in 2022

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postpufonel, on 02 ianuarie 2022 - 00:58, said:

Eu nu stiu cum e sa ai flagship. De cand ma stiu am luat doar mid-range-uri si am fost foarte multumit. Ultimul telefon cumparat in mai 2000 m-a costat 1400 de lei (Huawei Nova 5t). Inca tine bateria 2 zile si nu-mi "agata" in nicio aplicatie, nici macar in Asphalt 9 Posted Image Daca nu se buleste, cred ca il tin pana la anul, apoi il cedez prin familie.

Nu ma intelegeti gresit: as putea sa dau 3-4k pe un telefon, dar sincer nu vad rostul. Poate as avea un ecran ceva mai bun, niste camere o idee mai faine, dar de ce sa dau de 2-3 ori maiu multi bani pe un produs care e doar cu 10% mai performant?
De ce iti merge Asphalt 9? Care e motivul? Ce are telefonul tau si nu are A52s pe care Asphalt 9 merge in reluare un pic.

#38
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Am cautat Asphalt 8 on Samsung A52 pe youtube si vad ca se misca bine. Iar A52s are cpu mai bun decat A52 simplu.
De ce zici ca merge in reluare?

#39
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostParanoir, on 03 ianuarie 2022 - 20:47, said:

Am cautat Asphalt 8 on Samsung A52 pe youtube si vad ca se misca bine. Iar A52s are cpu mai bun decat A52 simplu.
De ce zici ca merge in reluare?
Pentru ca sunt perfectionist, dar nu numai, chiar se vede sacadat, parca ar fi pe la 15 fps. Pluginul lui care da informatii arata 30 fps, video card loaded ~40% max, processor ~30% deci nu stiu de la ce e.

#40
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7JMDtH6NRzw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si aici tot in reluare se misca dar e o diferenta fata de altele mid-range... care merg la 30 fps.

#41
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Stiti vreun site unde sa se arate echivalenta de performanta intre diverse chipseturi?

De pilda, vreau sa stiu despre MediaTek MT6853 Dimensity 800U cam cu ce Snapdragon e echivalent la performante.

Unde as putea gasi astfel de tabel comparativ?

#42
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcattavencu, on 04 februarie 2022 - 11:02, said:

Stiti vreun site unde sa se arate echivalenta de performanta intre diverse chipseturi?

E ok?
https://versus.com/en/mobile-chipset
https://nanoreview.net/en/soc-compare

https://nanoreview.n...-dimensity-800u

Edited by R_a_z_v_a_n, 04 February 2022 - 11:37.


#43
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postborn2lose, on 01 ianuarie 2022 - 14:05, said:

flagship-urile au in general cele mai bune camere si cele mai bune ecrane, sunt deja fotografi profesionisti care folosesc telefoane, cel putin ca backup. daca te intereseaza aspectul asta si vrei cele mai bune poze, dar si sa le poti edita direct pe telefon, iei un flagship.
Evident ca ai interesul sa le editezi pe un desktop.

#44
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostBebeluka, on 01 ianuarie 2022 - 14:50, said:



Daca vrei un telefon bun,nu dai banii pe samsung. Si alea se devalorizeaza la fel de repede...Doar in impresia unora coreenii fac flagshipuri...
Statisticile și vânzările spun altceva!

#45
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postcattavencu, on 04 februarie 2022 - 11:02, said:

Stiti vreun site unde sa se arate echivalenta de performanta intre diverse chipseturi?

De pilda, vreau sa stiu despre MediaTek MT6853 Dimensity 800U cam cu ce Snapdragon e echivalent la performante.

Unde as putea gasi astfel de tabel comparativ?

Undeva pe la un Snapdragon 720G, poate chiar puțin peste. Însă Snapdragon va fi mai rapid in jocuri.

#46
donpatron

donpatron

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.02.2022
Sunt pasionat de fotografie si pana acum am avut flagship-uri, cautand modelele cu cele mai bune camere, dar nu mi-au placut niciodata ecranele curbate la margini. Le-am suportat ca, na, nu aveam ce face.

Si am avut un moment in care mi-am dat seama ca oricat de mult a avansat tehnologia si oricat de performante sunt camerele de pe flagship-uri, nu poti face cu ele ceea ce faci cu o camera foto. Pe telefon ai bokeh, dar e digital si daca te uiti cu atentie nu se compara cu cel facut de un obiectiv de 85mm. Si nu ai cum sa nu vezi diferenta dintre un senzor de telefon si un full frame.

Oricat ai incerca nu ai sa poti face cu un telefon fotografie de noapte asa cum faci cu o camera buna si un obiectiv f1,4 sau f1,2. Da, sunt alte costuri, dar la cati bani am dat pe flagship-uri in ultimii 2-3 ani (ca mereu eram nemultumit de camere si le tot schimbam) tot cam pe acolo e chelltuiala.

Asa ca mi-am luat un mirorless mic cat o baterie externa cu care oricum ma caram dupa mine si am renuntat la flagship. Am trecut pe un OnePlus Nord 2 care e exact ce imi trebuie, mai ales cu incarcarea full in juma de ora de la zero si bateria la care seara mai am 40%. In loc de baterie externa acum iau camera dupa mine, deci e ok.

Si chestia e ca am fost placut surprins sa vad ca un telefon de buget (am dat vreo 1500 ron) e fluid, nu se blocheaza si nu face probleme. Se pare ca astea au evoluat destul de mult in ultimii ani. Dar cred ca cel mai mult ma bucur de faptul ca nu mai sunt stresat ca raman fara baterie si nu mai am nenorocirea aia de ecran curbat.

#47
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Oneplus e bun pe soft in general dar nu e reprezentativ pentru alti chinezi care fac telefoane midrange. Fara sa pui mana si sa le folosesti un pic parerea mea ca e loterie mare cu midrangeurile, de multe ori astia in review-urile de pe net nu pot spune nimic rau ca altfel nu le mai da nici dracu telefoane la testat, iar aia smecheri din State rar fac revieu-uri la midrangeuri. Referitor la camera, vad ca multi s-au activat ca fotograful profesionist nu poate folosi telefonul. Profesionist nu inseamna doar fotograf de nunti, botez si poate o sedinta de studio in timpul saptamanii. Sunt unii youtuberi cu studiouri de sute de mii de euro care au zis ca pentru tot felul de snapshoturi si intro-uri folosesc iphone-ul ca sa nu mai schimbe setup-ul echipamentelor mari si scumpe. In viitor eu sunt sigur ca astia cu AIul si softul in general vor bate performantele oricarei camere la pret de telefon highend, e doar o chestiune de timp. Samsung seria S22 are deja performante noaptea cum aveau DSLRurile de acum vreo 10 ani.

#48
donpatron

donpatron

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.02.2022
Este adevarat ca un fotograf profesionist care chiar stie meserie poate sa faca o fotografie cu indiferent ce aparat sau telefon si sa fie una dintre cele mai bune poze din lume. La fel de adevarat cum exista filme de lung metraj care au fost filmate cu un iphone. Dar asta nu inseamna ca de acum inainte toate pozele pot fi facute doar cu telefonul si toate filmele de la cinema pot fi filmate cu un iphone. Apoi eu nu sunt fotograf profesionist ca sa scot super arta cu un smartphone si nici nu vreau sa filmez cu limitarile pe care totusi le impune un telefon mobil din punct de vedere al camerei.

Exact ce spuneai tu de AI este o problema. In ultimii 2 ani m-am jucat cu 3 telefoane high end. AI-ul din camera face cam ce ai face tu in lightroom, sau photoshop, sau orice alta aplicatie de prelucrare de imagini. Noaptea suprapune mai multe imagini pentru a scoate informatia necesara. Analizeaza conturul persoanelor pentru a crea iluzia de bokeh. Stie cand fotografiezi pisica, luna, cladiri, masini, cer, mancare si ajusteaza imaginea astfel incat sa arate cat mai bine. Doar ca acest "bine" se refera la un standard hotarat de cel care a facut algoritmul de AI. Si mai mult decat atat, esti limitat din punct de vedere creativ la o anumita distanta focala si la lipsa unor controale manuale mai bune decat ceea ce exista acum.

Uite-te la cele mai bune poze facute cu smartphone-uri, le gasesti pe net, si ai sa vezi o chestie: toate arata la fel. Arata foarte bine, dar in limitele a ceea ce a fost setat AI-ul sa faca. AI-ul nu "simte" ce simti tu, ce vrei sa transmiti cu fotografia respectiva si din cauza asta va face doar ceea ce stie el mai bine: o poza frumoasa, corecta din toate punctele de vedere, dar fara "feeling". Lipseste emotia pe care cel care fotografiaza vrea sa o transmita, deoarece totul se face automat. Da, ai putea prelucra mai apoi in calculator fotografia, dar sa prelucrezi ceva ce a fost deja prelucrat... iese varza. Oricat de mult se va dezvolta AI-ul, pana nu va reusi sa inteleaga ce emotie si ce mesaj vrea sa transmita cel care face fotografia - va fi complet inutil din punct de vedere al creativitatii.

Pentru majoritatea oamenilor, ceea ce scoate AI-ul e perfect. In orice caz, pentru youtube, insta, fb sau tiktok, un smartphone e exact ce trebuie. Doar ca pentru mine nu este de ajuns. Cred ca am bagat vreo 4.000 de euro in telefoane in ultimii doi ani, asa ca am mai bagat tot atat in camera si obiective. Am consumat bugetul pentru urmatorii doi ani dar acum in sfarsit sunt multumit si pot sa fac ceea ce imi place.

Voi reveni la un flagship? Probabil ca da, atunci cand va fi o unealta care imi va fi folositoare. Pana atunci insa, ma multumeste mai mult un midrange. Si nici nu ma doare inima daca pateste ceva, imi e mai usor sa iau altul decat sa stau sa il repar.

#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmirel3003, on 01 ianuarie 2022 - 14:43, said:

Prietene cine foloseste telefon pe post de aparat foto chiar si backup ala nu se poate numi fotograf nici macar amator, de profesionist nici nu stam de vorba...

afimatia asta era valabila acum 5-10 ani. intre timp situatia sa mai schimbat. restul e can-can.

View PostBebeluka, on 01 ianuarie 2022 - 14:50, said:

Daca vrei un telefon bun,nu dai banii pe samsung. Si alea se devalorizeaza la fel de repede...Doar in impresia unora coreenii fac flagshipuri...
dupa tine care ar fi flagshipuri adevarate atunci?

#50
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmodoran, on 01 ianuarie 2022 - 19:46, said:

Tocmai ca daca vrei semnal bun nu iei Samsung sau Apple, ci din brandurile chinezesti, astia nu se complica cu valori SAR cat mai mici.
din pacate daca vor sa vanda pe cale oficiala in europa ii intereseaza si pe ei acest capitol :)

#51
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Exista o limita maxima pentru valorile SAR, toate telefoanele respecta aceste valori, doar ca chinezii sunt mai aproape de limita.  Daca nu ar respecta aceste valori nu s-ar aproba modelul la comercializare.

#52
donpatron

donpatron

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.02.2022
Chestia ciudata este ca sunt mid-range-uri care pe parte de baterie depasesc flagship-urile. Si ma intreb oare de ce nu se implementeaza tehnologia asta de capacitate mare si incarcare full in 15-20 min si la flagship-uri?

#53
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postdonpatron, on 05 martie 2022 - 13:05, said:

Chestia ciudata este ca sunt mid-range-uri care pe parte de baterie depasesc flagship-urile. Si ma intreb oare de ce nu se implementeaza tehnologia asta de capacitate mare si incarcare full in 15-20 min si la flagship-uri?
Sa se vanda e nevoie sa fie subtiri si good looking, bateria conteaza prea putin ca oricum se vand.

#54
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Am luat acum o saptamana un Realme GT la 1600 lei cu procesor Snapdragon 888, ram de 8+5, 128 GB de stocare si incarcator fastcharge de 65W. Nu e un flagship, e din categoria killer flagship dar e un telefen ieftin si care va face fata lejer necesitatilor si in urmatorii ani. Cel mai mare atu al sau e procesorul, sunetul si incarcarea rapida. La aceste capitole depaseste un midrange. Eu zic ca merita pentru cei care doresc performanta maxima la un telefon cu pret de midrange.
Azi am butonat un Samsung A52s. E un telefon foarte bine echilibrat. Merita de luat in considerare. Nu am observat ca s-ar misca mai lent decat Realme GT.

Edited by Leo2006, 06 March 2022 - 16:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate