Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telefoane flagship vs mid-range in 2022

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postericmario, on 01 ianuarie 2022 - 14:47, said:

Trebuie să pui cheia mașinii și telefonul pe masă?

De ai stii cat ajuta o cheie frumoasa cu cerculete sau stea pusa pe masa , combini toate chelenritele alea milf din anumite cafenele Posted Image Posted Image

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Nu prea am văzut midrange să aiba toate camerele de calitate, să fie rezistent la apă și să aibe cel mai bun semnal. Așa că prefer un flagship care știu că mă ține mai mult și îl dau mai departe în familie decât un midrange care în 3 ani devine inutilizabil.

#21
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.08.2020

View PostTruculMagic, on 01 ianuarie 2022 - 15:14, said:

De ai stii cat ajuta o cheie frumoasa cu cerculete sau stea pusa pe masa , combini toate chelenritele alea milf din anumite cafenele Posted Image Posted Image

Degeaba le combini dacă nu au toți dinții în gură.

Revenind la subiect:
Da! Înainte până acum 2-3 ani consider că merita să iei flagship pentru performanța care le oferă. Și eu aveam de la samsung s5, s7 edge și s9 plus. Pe urmă am văzut că prieteni de-ai mei fac cam același lucru cu un smartphone midrange de la xiaomi iar când mi s-a spart display-ul pe s9+ dădeam în jur de 1000 de lei pentru schimbat așa că mi-am luat un a51. Dacă mă întrebi sincer singurele diferențe erau camera și procesorul de pe ele. Evident la flagship-uri sunt mult mai bune. Dar pentru utilizare zilnică gen plati nfc, poze normale, stat pe retele de socializare, tik tok, chiar și jocuri crede-mă că merge în 2022 și de pe un midrange gen a52s sau un xiaomi mi 11 lite. Acum depinde și de ce procesor ai pe ele. Eu sunt mulțumit și drept să spun, la ce folosesc telefonul chiar nu se merită să dau mai mulți bani pe un flagship.
Să mulțumim celor de la huawei și xiaomi care au făcut concurență cu celelalte branduri și au ridicat standardele la prețuri accesibile.

Mai sus spunea cineva că smartphone-urile de la samsung se devalorizeaza mai greu. Da, e chiar adevărat treaba asta. Spre deosebire de xiaomi sau motorola care au specificatii asemanatoare la gama de midrange cu samsung își pierd valoarea mai repede deoarece mna, românu dacă are frigider și mașină de spălat samsung, tot samsung bănuiesc că-și cumpărăPosted Image

Edited by MrLion, 01 January 2022 - 16:23.


#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMrLion, on 01 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Degeaba le combini dacă nu au toți dinții în gură.

Nici n-ai idee cum arata unele, divortul in persoana Posted Image  Si mai vin la munca, cu cate o masina misto Posted Image

#23
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostBebeluka, on 01 ianuarie 2022 - 14:50, said:



Daca vrei un telefon bun,nu dai banii pe samsung. Si alea se devalorizeaza la fel de repede...Doar in impresia unora coreenii fac flagshipuri...
“ Un studiu realizat de musicMagpie, un magazin de electronice recondiționate din Marea Britanie, a concluzionat că telefoanele de la Apple și Samsung sunt cele care își păstrează cel mai bine valoarea în timp, iar modele de la OnePlus, Google și Huawei se devalorizează ceva mai repede”.

#24
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 15.03.2013
Este cumva acelasi "grup de cercetatori britanici" ? :)

#25
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Nu e vorba de cercetători, e vorba de magazine de electronice din UK, care vând smartphone-uri recondiționate, pe care le cumpara de la clienții de care nu mai au nevoie de ele și le oferă un preț in funcție de model și brand.

Edited by senzanome, 01 January 2022 - 18:38.


#26
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View PostTruculMagic, on 01 ianuarie 2022 - 15:14, said:


De ai stii cat ajuta o cheie frumoasa cu cerculete sau stea pusa pe masa , combini toate chelenritele alea milf din anumite cafenele Posted Image Posted Image

/me cries in Renault.

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View Postbenis, on 01 ianuarie 2022 - 16:04, said:

Nu prea am văzut midrange să aiba toate camerele de calitate, să fie rezistent la apă și să aibe cel mai bun semnal.

Tocmai ca daca vrei semnal bun nu iei Samsung sau Apple, ci din brandurile chinezesti, astia nu se complica cu valori SAR cat mai mici.

#28
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,211
  • Înscris: 24.05.2006
Mereu am doua probleme, vizavi de tel si chei pe masa- pe cheia de la masina scrie Jeep doar pe o parte, iar aifonu 13 pro max seamana cu vechitura de 12, si nu prea se inseamna chelneritele de diferenta.

Apropo de 'cercetatori britanici', prin afara cred ca 90% din populatie au ori aifon, ori samsung. Xiaomi, Oppo si alte marci d-astea exotice, probabil cumpara emigrantii.

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nu stiu cum e sa ai flagship. De cand ma stiu am luat doar mid-range-uri si am fost foarte multumit. Ultimul telefon cumparat in mai 2000 m-a costat 1400 de lei (Huawei Nova 5t). Inca tine bateria 2 zile si nu-mi "agata" in nicio aplicatie, nici macar in Asphalt 9 :P Daca nu se buleste, cred ca il tin pana la anul, apoi il cedez prin familie.

Nu ma intelegeti gresit: as putea sa dau 3-4k pe un telefon, dar sincer nu vad rostul. Poate as avea un ecran ceva mai bun, niste camere o idee mai faine, dar de ce sa dau de 2-3 ori maiu multi bani pe un produs care e doar cu 10% mai performant?

#30
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde de midrange, am inlocuit flagship la vremea lui cu midrange la vremea lui si normal midrangeul era mai bun decat flagshipul de 4 ani.
Ma mai intersectez cu ieftineli pana in 1000 de lei, motorola, samsung,..alea sunt chiar enervante in utilizare.
Probabil vroiai sa spui 2020 caci in 2000 cel mai performat telefon era Nokia 3310.


#31
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Mid-range-urile au mai multe "dotari" in pachet, dar sunt mai slabe calitativ. Suportul SD nu face decat sa traga in jos viteza unui telefon, deci unui flagship nu i-ar face decat un deserviciu; castile basic nu se mai pun pe flagshipuri, isi ia omul ce vrea, high enduri, diverse branduri. Intr-adevar, e penal sa nu iti dea incarcator la telefon, asta e un trend nasol.
Prefer flagship, are procesor bun si se misca excelent fata de un mid-range, camere sunt mai bune, primesti updateuri mai multe si mai repede.
Dar in ziua de azi exista mid-rangeuri bune (samsung a52s, oneplus nord 1, ceva xiaomi-uri).

#32
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu cum sunt high-endurile acum insa mid-ul luat prin primavara are spate din plastic la fel ca highendul, are gorila si aluminiu sau ce o fi, are SD spre deosebire de highend cu Exynos, a venit cu incarcator rapid in pachet si avea pret la jumatate.
Ultimul highend a fost un 10+ acum mai bine de 2,5 ani care va mai merge mult si bine.
Acum, nu sunt fotograf, fac poze personale, nu am vreo problema in sensul asta, am poze foarte misto de acum 10 ani facute cu camere de 2 MP.
Sincer nu vad un motiv real in a cumpara un flagship insa sunt unii care fac eforturi foarte mari pentru a le avea.
Tin telefoanele cam 4 ani, depinde cum crapa si am o mare problema in a da banii pe ele dintr-o bucata, pentru mine, pentru restul familiei nu am problema asta.
Pobabil FE-ul il voi schimba prin 2025 cand vor fi pe piata telefoane cu adevarat deosebite si interesante ca si constructie, nu niste sansvisuri banale ca in ultimul deceniul .

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de incarcatoare: e bine sa vina cu el in pachet, pentru ca de obicei daca folosesti de la alta marca, se incarca cu viteza melcului. Si, decat sa dau bani la aceeasi firma pentru un incarcator compatibil (dupa ce am dat deja o caruta de bani pe telefon), mai bine iau un mid range care are incarcator in cutie, si ala stiu ca incarca telefonul cat poate el sa duca.

Chestia e ca faza cu "are omul deja incarcator" e o mare ipocrizie. Da, poate ai incarcator, dar daca iti incarca bateria in 3 ore in loc de o ora cat ar dura cu unul original, ajungi pana la urma sa-ti cumperi si incarcator. Deci alti bani, alta distractie, alte aparate electronice de dat la reciclat :ciocan: Baietii de la UE au standardizat forma incarcatoarelor, dar trebuia sa standardizeze cumva si viteza de incarcare, sau macar sa impuna stabilirea unui protocol de comunicatie intre incarcator, cablu si telefon, astfel incat telefonul sa se incarce cu viteza maxima posibila (nu stiu daca am fost suficient de clar). Cam cum e la masinile electrice, inafara de Tesla.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpufonel, on 02 ianuarie 2022 - 21:59, said:

mai bine iau un mid range care are incarcator in cutie, si ala stiu ca incarca telefonul cat poate el sa duca.

S20FE stie incarcare 25W. Din pacate primesti in cutie incarcator de 15W, adica inutil.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 22:05.


#35
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-i inutil daca esti multumit cu ala. Vrei sa se incarce mai repede, cumperi produsul superior.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmodoran, on 03 ianuarie 2022 - 12:11, said:

Nu-i inutil daca esti multumit cu ala. Vrei sa se incarce mai repede, cumperi produsul superior.

As fi preferat sa scada pretul telefonului si sa nu mai bage incarcator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate