Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Bullying scoala primara,gimnaziu si liceu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#37
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
interesante sfaturi, majoritatea implica violenta. Daca se intampla la locul de munca ce faci ii spargi capul si la ala? Daca unul zice ca esti prost tu ii spui da, dar sunt si urat. Trebuie sa-i demonstrezi ca esti sigur pe tine si ca nu te afecteaza misto-urile de 2 lei, iar dupa vreo 2-3 replici din astea te va lasa in pace, ba chiar puteti deveni prieteni daca incepi sa i le intorci si stie si el cum sa raspunda.

Si eu am avut probleme cu bullying-ul in gimnaziu dar atunci nu stiam cum sa gestionez situatia. Am aflat ca s-a sinucis peste cativa ani ca nu l-a iubit una, deci asta spune multe despre el ca om.

#38
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 sergiu88888, on 01 ianuarie 2022 - 05:55, said:

De curand am aflat de termenul de bullying si am realizat ca am fost mai bine de 12 ani victima a agresiunii scolare primare,gimnaziale si liceale.



Vezi de treaba! Nu de acolo vin problemele... stii, mintea umana e incredibila cand e vorba sa  caute/gaseasca scuze pentru care situatia in care se gaseste persoana respectiva nu este cea dorita/buna.
Asa-zisul bullying are loc peste tot, nu cred ca a ramas nimeni scutit, si culmea, se intampla chiar si pe la job de multe ori, nu doar in scoala. Mai ales forumul acesta, pai daca iei si citesti tot, cred ca unul din 5 mesaje este "bullying".
Lasa-l dreaq de trecut, mai ales de acum 20-30 de ani, nu te mai poate afecta decat daca vrei tu sa te afecteze.
Tu doar incerci sa iti cauti scuze pentru faptul ca viata pe care o ai nu este cea pe care ai dori-o, si este foarte comod sa dai vina pe circumstante exterioare, ca ti-a vorbit urat Gigel la scoala in clasa a doua...sau a sasea...sau a noua...hai sa fim seriosi, daca toti am fi atat de sensibili, si ne-ar fi in treaga  viata afectata doar pentru atat, ce s-ar alege de lumea asta?
Deci sfatul meu ar fi, daca poti desigur, sa nu mai fii atat de sensibil si sa nu te mai gandesti la toate prostiile care au avut loc acum decenii bune. Nu mai conteaza. Scoate-le din cap.
Poate ca tu pui prea mult pret pe ce prostii zic altii, cand in realitate nu ar trebui sa dai 2 parale. Si daca reusesti sa invingi aceasta tendinta viata ta ar putea fi mult mai buna/linistita. Ce zice un idiot este egal cu zero.
Oricum dpdv psihologic  se stie ca astia care fac bullying de fapt ei se simt nesiguri si frustrati si asta e metoda lor de compensare. Sa-l faca pe altul sa se simta prost ca sa se simta ei mai bine in pielea lor. E ceva josnic, o astfel de persoana nu este "puternica", este mai slaba decat ala caruia ii aplica bullying-ul.
Da, si eu in scoala eram facut in diverse moduri uneori, dar ma pufnea rasul, ca ma faceau prost sau urat sau nu stiu cum, niste aratari, care erau chiar hidosi sau tonti (fapt ce se vedea si in notele lor ca fapt divers), deci n-avea cum sa ma afecteze. Mi-era clar ca ptr ei era doar un mecanism de compensare, sau doar invidie.

Edited by axisborn, 01 January 2022 - 14:40.


#39
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 Pacolino7, on 01 ianuarie 2022 - 12:18, said:


Solutia e separarea  pe tipul de spirit.
Jigodiile sa fie in scoli  separate iar cei care sunt blanzi, si iubesc neprihanirea, in scoli in care inclusiv profesorul e "mulat" pe spiritul copiilor.
Din pacate societatea actuala e setata pe distrugerea personalitatii atat a copiilor cat si a maturilor.

Spun deseori ca ne conduc jigodiile, si astazi chiar ii punem in parlament sa ne conduca. Mai nou alegem politisti tot felul de analfabeti tocmai pentru a raspunde comenzilor conducatorilor si nu sa apere dreptul legii.
Si eu spun de mult ca solutia e sa separi oile de capre. Si asta nu doar in scoala ,ci si la serviciu.Oriunde este colectivitate.
Sa ne alegem colegii.

Numai ca unii dintre noi nici partenerii de viata poate nu ii alegem pe criterii de compatibilitate.

 axisborn, on 01 ianuarie 2022 - 14:33, said:


Deci sfatul meu ar fi, daca poti desigur, sa nu mai fii atat de sensibil si sa nu te mai gandesti la toate prostiile care au avut loc acum decenii bune. Nu mai conteaza. Scoate-le din cap.
Poate ca tu pui prea mult pret pe ce prostii zic altii, cand in realitate nu ar trebui sa dai 2 parale. Si daca reusesti sa invingi aceasta tendinta viata ta ar putea fi mult mai buna/linistita. Ce zice un idiot este egal cu zero.
Oricum dpdv psihologic  se stie ca astia care fac bullying de fapt ei se simt nesiguri si frustrati si asta e metoda lor de compensare. Sa-l faca pe altul sa se simta prost ca sa se simta ei mai bine in pielea lor. E ceva josnic, o astfel de persoana nu este "puternica", este mai slaba decat ala caruia ii aplica bullying-ul.
Da, si eu in scoala eram facut in diverse moduri uneori, dar ma pufnea rasul, ca ma faceau prost sau urat sau nu stiu cum, niste aratari, care erau chiar hidosi sau tonti (fapt ce se vedea si in notele lor ca fapt divers), deci n-avea cum sa ma afecteze. Mi-era clar ca ptr ei era doar un mecanism de compensare, sau doar invidie.
Ce-a fost a fost.
Tot ce doresc e sa nu treaca copilul meu prin ce am trecut eu.
Esential e sa spuna cand are probleme.Comunic foarte bine cu el ca sa aiba incredere in mine.

Edited by sergiu88888, 01 January 2022 - 15:00.


#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 arg, on 01 ianuarie 2022 - 11:49, said:

tinere chestia asta apare de intrarea copilului in colectivitate si se termina cand decide el ca pana acolo.
la 43 ani fenomenul este prezent la servici, de nu-ti vine a crede.
eu nu am avut probleme cu asa ceva din simplu motiv ca reactionez dur si violent.
copilu l-am educat sa ripoateze... nu exista la el problema aata.
Este prezent probabil la bugetari, la privat nu e timp de pierdut cu prostii!

#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sergiu88888, on 01 ianuarie 2022 - 15:04, said:

Ce-a fost a fost.
Tot ce doresc e sa nu treaca copilul meu prin ce am trecut eu.
Esential e sa spuna cand are probleme.Comunic foarte bine cu el ca sa aiba incredere in mine.
Comunici cu el prin intermediul forumului?
Sau care-i rostul topicului ăsta?

#42
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

 sergiu88888, on 01 ianuarie 2022 - 15:04, said:

Si eu spun de mult ca solutia e sa separi oile de capre. Si asta nu doar in scoala ,ci si la serviciu.Oriunde este colectivitate.
Sa ne alegem colegii.
Nu e o solutie. La un moment dat tot vei da de agresori, si atunci vei fi nepregatit.

#43
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,072
  • Înscris: 24.02.2011
Văd aici doar învingători. Toți ați avut agresori mai slabi ca voi. Le-ați dat de nu s-au văzut. Nici n-a fost nevoie de încă o confruntare. Măi să fie!
Pesemne n-ați dat de unul care venea cu cuțite și spray-uri lacrimogene la școală. Și care a umilit un profesor, prefăcându-se mort după ce i-a fost aplicată o corecție din partea acestuia.

#44
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016

 sergiu88888, on 01 ianuarie 2022 - 05:55, said:

[...]
Mi-au distrus copilaria si adolescenta.Mi-au frant aripile!
[...]

Vorbeste cineva asa in realitate? Expresia mi se pare livresca si inautentica, parca o femeie incearca sa se puna in pielea unui barbat care a fost terorizat de colegi in copilarie si a ramas marcat pe viata.

Nu vreau sa spun ca astfel de situatii nu se petrec si ca nu pot fi chiar grave - dimpotriva! Doar ca topicul mi se pare "manufacturat". Daca ma insel, scuzele mele, nu vreau sa jignesc pe nimeni.

#45
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017

 dev2000, on 01 ianuarie 2022 - 17:01, said:



Vorbeste cineva asa in realitate? Expresia mi se pare livresca si inautentica, parca o femeie incearca sa se puna in pielea unui barbat care a fost terorizat de colegi in copilarie si a ramas marcat pe viata.

Nu vreau sa spun ca astfel de situatii nu se petrec si ca nu pot fi chiar grave - dimpotriva! Doar ca topicul mi se pare "manufacturat". Daca ma insel, scuzele mele, nu vreau sa jignesc pe nimeni.
Nu inteleg de ce unii trebuie sa faca troll si bullying pe aici,daca oricum nu au nimic de spus pe subiect.

#46
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Aragaz cu 4 ochiuri Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  Cred ca toti am avut parte de porecle tampite si colegi idioti. Face parte din procesul de educare/tampire numit invatamant public.

#47
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016

 sergiu88888, on 01 ianuarie 2022 - 17:33, said:

Nu inteleg de ce unii trebuie sa faca troll si bullying pe aici,daca oricum nu au nimic de spus pe subiect.

Bine, dar care este subiectul? Se indoieste cineva ca bullying-ul este rau? Care este dilema supusa dezbaterii?

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Copii nu au minte, iar cineva zicea că trebuia să fie educaţi dur dacă fac din astea. Nu cred că trebuie duritate de la început, dacă există şi alte căi (pe mine tot mă miră că nu există şi părinţi bătuţi de copiii pe care i-au bătut), dar ce te faci cu adulţii 26-30+ ani care îi învaţă pe copii că a te lua de cei slabi este ceva norma, că tu eşti puternic, că ei nu au puterea de a se apăra. Că există şi specinemene din astea; nu cred că toţi copii şi adolescenţii care fac rele o fac că aşa au văzut la alţii sau în mass-media/pe internet. La noi copii învaţă şi că e ruşine să ai dezordine în casă (mai ales dacă ai musafiri), dar tot de la părinţi învaţă că e normal să arunci gunoiul pe jos când eşti pe afară.

#49
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 26.06.2009

 sergiu88888, on 01 ianuarie 2022 - 05:55, said:

Mi-au distrus copilaria si adolescenta.Mi-au frant aripile!
...asta e prima ta gresala: nimeni nu ti-a frant si distrus nimic! Tu ai ales cum sa raspunzi situatiilor respective, iar acum tot de tine tine sa iesi din starea respectiva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate