Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Bullying scoala primara,gimnaziu si liceu

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
De curand am aflat de termenul de bullying si am realizat ca am fost mai bine de 12 ani victima a agresiunii scolare primare,gimnaziale si liceale.

Purtam ochelari si bineinteles porecla "aragaz cu patru ochi" plus celelalte jigniri,batjocuri,lovituri,intimidari,amenintari si batai curgeau de peste tot.

Mai ales ca eram primul la invatatura din clasa si asta starnea invidia colegilor. Eram o victima usoara si pentru ca parintii erau divortati si toata lumea stia ca tata e alcoolic si de nefericirea si neputinta mamei.

Dar mai ales pentru ca nu raspundeam,nu eram in stare sa ma apar,frica era foarte intensa si ma paraliza.Nu am spus niciodata parintilor de teama si rusine, mai ales de frica repercusiunilor.

Profesorii nu faceau nimic,poate unii nu stiau sau nu constientizau,puținii prieteni prea puțin, iar colegii se complaceau, erau partasi tacit,poate de frica.

Eram terorizat atat in scoala primara,gimnaziala si liceu de un grup cu porecle, injosiri si umiliri in fata clasei si pe strada de fata cu toata lumea.

Ani de zile i-am urat si dispretuit.Pentru ca eu nu le facusem absolut nimic,imi vedeam de treaba mea iar ei imi faceau viata trista,nefericita,amara,ma chinuiau permanent si neincetat.Eram mereu foarte mâhnit,ei vedeau asta si se bucurau ca imi provoaca suferinta.

La liceu ma porecleau " bec" sau "neon" pentru ca intr-o vara m-am tuns scurt. Apoi porecle legate de nume pe tonuri peiorative.

Dar cel mai mult m-am urat pe mine. Ca nu m-am putut apara in fata lor.

Si acum la 43 de ani am in fata scenele respective.

Nu am realizat nimic in viata,nu m-am adaptat la nici un loc de munca,am suferit toata viata de depresie,anxietate generalizata,neincredere in viata,oameni,Dummezeu,am fost tot timpul un singuratic,un om retras,timid,emotiv,panicos.

Imi e frica sa nu treaca si copilul meu prin asa ceva.

Se spune de copii ca sunt niste ingerași,dar nu este deloc asa!
Din nefericire!

Mi-au distrus copilaria si adolescenta.Mi-au frant aripile!
Aveti mare grija la voi si copiii vostri!

#2
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Nu ai realizat nimic in viata? Ai sau nu un copil?

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007
bullyingul e ca vaccinul. te imunizeaza. altfel ajungi la 40 de ani ca esti depresiv ca s-a uitat urat vanzatoarea de la raion la tine si "ti-a frant aripile".

#4
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Acum s-au mai schimbat lucrurile.

Unele scoli au psihologi care evalueaza pe bullying,intra in terapie atat cu bully cat si cu victima.
La cele mai multe scoli camere de luat vederi in çlasa si pe coridor,nu stiu daca sunt inregistrati si audio...

Oricum niste schimbari extrem de benefice.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Ai 43 de ani si ai aflat doar "de curand" de termenul de bulling? .... cat inseamna acest "curand" ? .... ca eu stiu de acest termen de minim 10 ani?
Omul este intradevar fiinta sociala, iar societatea inseamna si ierarhie ... care bineinteles ca ajunge sa creeze invidii si frustrari.
Spui ca in scoala erai primul la invatatura iar apoi ca nu ai realizat nimuc in viata ... asta spune ceva atat dedpre tine cat si mai ales despre sistemul de invatamant.
Dupa umila mea opinie ... fiecare dintre noi suntem responsabili pentru deciziile si reusitele proprii ... sa invinovatesti pe altii pentru propria "personalitate" denota catenta de caracter.

Solutia la bulling nu cred ca este mai multa supraveghere stil "big brother" ... ci responsabilizarea celor implicati.

Edited by Tarzy, 01 January 2022 - 09:05.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 laffin, on 01 ianuarie 2022 - 08:04, said:

bullyingul e ca vaccinul. te imunizeaza. altfel ajungi la 40 de ani ca esti depresiv ca s-a uitat urat vanzatoarea de la raion la tine si "ti-a frant aripile".

Asta e o tâmpenie. Nu e deloc așa, ba din contră. Cum e și cazul inițiatorului și multor altor cazuri, are fix efect opus.

Senzația de neputință în fața acestor agresiuni este groaznică, la fel cum e și senzația de neputință când abuzatorii sunt părinții. Efectiv nu ai cale de scăpare. De-asta crează sechele, pentru că nu poti face nimic în sensul ăsta, decât să înduri.

 Tarzy, on 01 ianuarie 2022 - 09:04, said:

Solutia la bulling nu cred ca este mai multa supraveghere stil "big brother" ... ci responsabilizarea celor implicati.

Dar asta nu se face niciodată. Copilul nu răspunde pentru că de, e copilaș, n-are domn'le discernământ, părinții nu răspund pentru că nu există lege care să-i tragă la răspundere decât dacă există infracțini (lovire cu spitalizare, de exemplu), profesorul este și el exonerat, că nu poate să stea să vadă non-stop ce fac copiii, așa că unde-i "responsabilizarea celor implicați"?

Soluția e educația. Agresorii provin din familii dezorganizate. Când acasă vezi că taică-tu o snopește în bătaie pe maică-ta, cam cum crezi că poți aplica valori sociale normale în mediile în care trăiești? Nu poți, aplici ce vezi acasă.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

 laffin, on 01 ianuarie 2022 - 08:04, said:

bullyingul e ca vaccinul. te imunizeaza.

6 luni.

#8
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Practic, majoritatea care au raspuns, tot in stil "bullying" au facut-o (exceptie smurfk)


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Copilul trebuie instruit să riposteze, să vadă respectivii că nu e o pradă ușoară, doar așa pot fi descurajați.
Există cluburi de judo, karate, box etc unde sa-și antreneze forța și tehnicile de autoapărare. Poziția ghiocelului e nefastă in cazuri din astea, încurajează tocmai continuarea bullying-ului.

#10
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Asa am inceput si eu sa patesc de la grădiniță,pentru ca eram cam gras,grupa a 1 a am rabdat da intra 2 a l.am trântit pe Vasile l am încălecat si i am indesat pe nas plastilină 🤣 , după ce i a scoso doamna si mie mi o tras o bataie  a bagat la cap ca nu mi place sa mi spuna grasu 🤣
Apoi a urmat scoala ,unde iar avui ceva probleme cu cei mai mari..,pana pe la 12 ani asa cand am început sa i bat pe rând, după a 8 a mi am făcut gașcă si rar am mai avut probleme.
Deci solutia e sa ripostezi,chiar de nu îi poti bate ,arunca cu pietroaie in ei ,o sa stie ca esti diliu si nu o sa te mai frece a la icre.asta am scris o pentru cei ce o sa citeasca si au problema asta si pentru posteritate pentru că eu sunt destept 👌🤣

#11
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Cand eram mici ne bateam ca dracii, in cartier, la scoala, etc. Primeam suturi in cur si eram imbarbatat sa trec mai departe, si acum sufar de o boala numita ''sunt barbat''.

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Solutia pentru bullying este un profesor bully.

La mine in scoala, oricine putea fi bully cu oricine. N-aveam camere, paznici, politisti.
Dar daca afla proful asta ca ai batut si umilit pe cineva aiurea. Era rau.
Luai bataie rigle la palma. Urechi aproape la rupere. Chestii fara urme fizice.

Si totul facut in fata clasei. A ta. Si a aluia pe care l-ai batut.
Luai chelfaneala si pe holuri.
Daca fapta se comisese in incinta scolii. Ca sa te vada ceilalti copii.

Avea grija proful sa iti anuleze orice reputatie ti-ai fi creat.


Personal, nu cred ca abia acum ai aflat de termen.
Sau ca in scoala imediat dupa regimul Ceausescu nu capaceau profesorii elevii nabadaiosi.
Am avut si profesoare de care se stia de frica.
Unele te umilea u din vorbe.
Altele gaseau un bat flexibil si lung ce ustura rau de tot.

Basca mai luai o bataie si acasa, daca iti chemau parintii.


Bullying-ul a fost si va fi.
Problema e interdictia bataii de la adult catre copil.
Adultul profesor sau adultul parinte.
Principiul e ok.


Dar sunt situatii cand doar bataia mai corecteaza ceva.
Sau poti pierde vremea cu un copil zevzec si neglijezi restul copiilor.



#13
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Pai asa sunt copiii, foarte rai.  La anii lor nu gandesc mult.

Edited by florinpopa1, 01 January 2022 - 10:04.


#14
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Înțeleg că inițiatorul își aduce aminte cu amar de anii aia, asta înseamnă că nu a trecut peste ce s-a întâmplat. Poate discuția cu un psiholog fata in fata l-ar ajuta sa mai disipe din încărcătura emoțională negativă.
La mine in școala generală bătăile erau la ordinea zilei, elevi cu elevi, profesori bătând elevi și invers, persoane din exterior bătând elevi.
Vina este a adulților. Daca prinzi o combinație de părinți indiferenți sau incapabili să gestioneze emoțional crizele copilului, cu profesori incompetenți și psihologi școlari cu program part-time și la rândul lor cu probleme, ai rețeta dezastrului.
Am fost la rândul meu agresor, nu sunt mândru de asta.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005

 persona695, on 01 ianuarie 2022 - 10:06, said:

Înțeleg că inițiatorul își aduce aminte cu amar de anii aia, asta înseamnă că nu a trecut peste ce s-a întâmplat. Poate discuția cu un psiholog fata in fata l-ar ajuta sa mai disipe din încărcătura emoțională negativă.

Pana la urma aici e solutia, caci de fapt asta e singura problema ramasa care are nevoie de rezolvare, reactia initiatorului la problema din trecut.

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 Karhu, on 01 ianuarie 2022 - 09:49, said:

Copilul trebuie instruit să riposteze, să vadă respectivii că nu e o pradă ușoară, doar așa pot fi descurajați.
Există cluburi de judo, karate, box etc unde sa-și antreneze forța și tehnicile de autoapărare. Poziția ghiocelului e nefastă in cazuri din astea, încurajează tocmai continuarea bullying-ului.

EXACT! Din pacate la noi mentalitatea e "lasa, mama, evita-l". Cel mai bine e sa duci copilul la un sport de lupta, box, judo sau lupte, si sa-l educi sa fie civilizat si sa nu foloseasca violenta decat pentru aparare. Si nu, nu karate, orice dar nu arte martiale traditionale, o sa-si ia bataie si va fi si caraghios.

Edited by spooky51, 01 January 2022 - 10:34.


#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 SmurfK, on 01 ianuarie 2022 - 09:17, said:

Soluția e educația. Agresorii provin din familii dezorganizate. Când acasă vezi că taică-tu o snopește în bătaie pe maică-ta, cam cum crezi că poți aplica valori sociale normale în mediile în care trăiești? Nu poți, aplici ce vezi acasă.

Nu neaparat .... Am cunsicut batausi care erau din familii asezate, educate cu muot peste media parrontiulor din zona scolii respective

Da, eeucatia dar in alt sesn decat se presupune azi.
Eu am facut scoala in margine de Bucuresti .. oameni simpli scoala primara si calificare in gnl la locu de munca. Nu exista bullying.
Daca unu, unii depaseau masura ..... avea de a face cu alti elevi mai tari in pumn. De multe ori pe terenul de sport (cam fara gard , loc de intalnire al adolescentilklor "mai liberi" zisi golani .. politia o faceau golanii! Interzis sa sara 4 pe 1! interzis ca unu de 14 ani sa se ia de unu de 10! Interzis adica se pedepsea cu bataie!

Profii ar fi intervenit si ei.... "Comisaru" iti lungea urechile ptr  mult mai putin si o facea "cu simt artistic".. cel mai balnd pofesor aplica imediat o pereche de palme!

Insa cel mai rau era daca un parinte afla ca plodu lui se ocupa de ce se zice azi bullying... Mama mama ce urma! Toti tatii purtau curea ... si erua rezistenti fizic ... Dupa un sfert de ceas de argumente morale bine aplicate .... pana si cel mai dobitic intelegea ca astfle de comporatment dauneaza grav bucilor proprii

Noi nu aveam notiunea de bullying fiindca nu se ajungea la intensitatea bullyingului

#18
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Wow! Daca nu auzeai de curand de termenul ti se parea ca asa era normal?
Ai avut nevoie de un cuvant pentru a realiza ce s-a intamplat?

La noi este o problema minora, sunt cazuri foarte rare. Ofera-i copilului educatia necesara acasa si o sa fie bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate