Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Meaning and Context: A Brief Introduction - articol despre natura realitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
In orice revista cu sau fara pretentii stiintifice se face intai un scurt rezumat al lucrarii de catre un editor  iar  apoi ( sau in final ) se face o prezentare a autorului - cine e , studii , cariera ,  bibliografie samd.  Acum aici nu e chiar revista stiintifica dar daca initiatorul are pretentii de

Quote

Argumente ?
atunci sa inceapa  el cu respectul fata de cititor.  
NB In cazul somitatilor sau al lucrarilor intens  mediatizate , pentru usurinta discutiilor , se rezuma cele de mai sus la un minim necesar dar si acela de bun simt.  Nu e nevoie sa subliniez care din calitatile din propozitia anterioara lipsesc .

#56
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Un articol ce nu citeaza pe nimeni (altcineva) nu e stiinta, e fictiune.

Argumente: ce am scris mai sus.

#57
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2022 - 19:39, said:

Un articol ce nu citeaza pe nimeni (altcineva) nu e stiinta, e fictiune.

Argumente: ce am scris mai sus.

Daca eu scriu acum 1+1=2, trebuie sa il citez pe Pitagora ? Dar Pitagora pe cine a citat ?

View Postggelu, on 01 ianuarie 2022 - 19:00, said:

In orice revista cu sau fara pretentii stiintifice se face intai un scurt rezumat al lucrarii de catre un editor  iar  apoi ( sau in final ) se face o prezentare a autorului - cine e , studii , cariera ,  bibliografie samd.  Acum aici nu e chiar revista stiintifica dar daca initiatorul are pretentii de
atunci sa inceapa  el cu respectul fata de cititor.  
NB In cazul somitatilor sau al lucrarilor intens  mediatizate , pentru usurinta discutiilor , se rezuma cele de mai sus la un minim necesar dar si acela de bun simt.  Nu e nevoie sa subliniez care din calitatile din propozitia anterioara lipsesc .

Voi vorbiti ca si cum n-ati deschis in viata voastra vreun jurnal stiintific. Aveti asa niste fantezii de vi le-ati imaginat noaptea in somn care n-au nicio treaba cu realitatea.

Nu in ultimul rand, observ o predilectie spre barfa, nu spre idei. Era o vorba: great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

#58
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Pentru cei care nu s-au gandit niciodata la lucrurile astea, videoul asta reprezinta o buna initiere. Poate fi urmarit pe 2x pentru a nu dura asa de mult. Pot fi urmarite chiar si doar primele 10 minute pentru esenta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jmBQRb5iuMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 08.01.2021
Genial. Omul se da în referință exclusiv pe sine insusi, ceea ce mi se pare absolut firesc ținând cont de natura "articolului". Când vorbesc de conștiința, și singura la care am acces e a mea, ce nevoie am să-i citez pe altii?!

Articolul in sine este perfect, însă neînțeles. Scrie chiar în el:

"That aspect is the emergent structure of consciousness. The
approach that I will be taking is the same that I took in previous papers[2][3][4][5][6], but since it appears that people have difficulties in seeing the phenomenon of emergence that is taking place before their very eyes, I will try to bring as many examples as possible in order to trigger the  “aha!” moment in the consciousness of the reader regarding the phenomenon of emergence, the “aha!” moment itself being an example of emergence."

Ce vreți mah, se pare ca nu sunteți toți capabili sa trăiți revelatia. Omul a mai încercat și în trecut sa va deștepte[2][3][4][5][6] însă voi nimic, deși abordarea a fost aceeași. Problema e la voi, nu la articole! :P

Edited by KiloW, 02 January 2022 - 11:07.


#60
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCristi_E, on 01 ianuarie 2022 - 20:39, said:

Daca eu scriu acum 1+1=2, trebuie sa il citez pe Pitagora ? Dar Pitagora pe cine a citat ?

1+1=2 scrii cand te adresezi copiilor.

Cand te adresezi oamenilor de stiinta publicand intr-un jurnal, pleci de la stiinta actuala si aduci contributiile tale, nu-i inveti ce au invatat deja in clasa I sau la gradinita.

#61
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View PostCristi_E, on 01 ianuarie 2022 - 20:39, said:

Nu in ultimul rand, observ o predilectie spre barfa, nu spre idei. Era o vorba: great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ma gandeam eu ca ajungem la geniile neintelese .  Ce sa-i faci , soarta e uneori nedreapta !

#62
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Toate intrebarile voastre despre natura realitatii isi vor gasi raspuns in paginile articolului.
Crezi ca stii toate intrebarile pe care le-ar avea toti care arunca un ochi pe mizeria aia. Esti pe bune?

Si mai ales, daca chiar autorul nu e satisfacut de 'intelegerea' obtinuta, de ce ar fi satisfacuti de pseudo-raspunsuri fraierii care le citesc?

Quote

I’m not yet satisfied with the understanding of the problem that I’m currently at

Quote

I will start by stating that I’m thinking for many years
Ohoooo..... EL, MARELE EL, s-a gandit multi ani ca sa scoata niste tampenii.

Orice articol care are asa ceva in el nu trebuie lecturat, ci transformat in hartie igienica:

Quote

10 points for beginning the description of your theory by saying how long you have been working on it. (10 more for emphasizing that you worked on your own.)
https://math.ucr.edu...z/crackpot.html

Alta:

Quote

the interested and the more mathematical-oriented reader can try to come up with some more rigorous theory that can then be tested in practice and bring science into its next stage
Autorul recunoaste ca pseudoteoria lui nu poate fi testata. Pretinde altora sa-i citeasca nonsensurile si sa le 'traduca' intr-o teorie stiintifica, de parca orice nonsens poate fi transformat intr-o teorie stiintifica (testabila, normal, celelalte sunt pseudostiintifice).

Crackpot index:

Quote

10 points for each statement along the lines of "I'm not good at math, but my theory is conceptually right, so all I need is for someone to express it in terms of equations".


#63
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postparabellum, on 24 ianuarie 2022 - 14:17, said:

mizeria aia.

Argumente ?

#64
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Stai prost cu intelegerea unui text scris?

In plus: https://en.wikipedia...itchens's_razor

#65
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,192
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred ca daca imi pun mintea scriu un articol despre constiinta ca fenomen emergent mai bun decat ce vad la astia. Bazat pe ce am citit de exemplu din Dauwkins sau Thomas Metzinger. Unul care sa sune stiintific, cu referinte (catre studiile ilustrilor mei "predecesori", profesori recunoscuti,  si nu catre mine insumi , experiente de laborator etc).

De fapt oricine poate sa scrie un articol mai bun. Din punctul lui de vedere, care pana la urma conform celor doua articole de mai sus,  e singurul care conteaza, realitatea fiind doar o iluzie. Iar in iluzia mea eu sunt cel mai destept :D

#66
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

View PostKiloW, on 26 ianuarie 2022 - 11:36, said:

De fapt oricine poate sa scrie un articol mai bun.
Nu doar oricine, dar eu am văzut text mai coerent scris de AI:

Quote

We thus see that even more primitive qualia are also meanings. And this is true for qualia in
general. The next step in the analysis is to explain how does meaning originates.
The word is not a real word because it has no meaning in any real sense. The meaning is merely a physical thing. Because there are only physical qualities, it is in general a meaningless thing.
In general this makes sense because what we mean by "physical qualities" is not actually the physical thing. But the meaning of the word is quite different from the meaning of "physical qualities." The term "sense" does not come from sense. It comes from the "animal senses" but from its "sense," or sense in more general terms. So, "animal senses" as well as "animal senses" are not "physical qualities," but simply "sense qualities" or "synthesized senses." Now there are a few special senses which are not physical characteristics of the animal, because, let us remember, only the sense of the animal has any sense on its side. Also, "animal" means "being or being alone."
So, by saying that you might mean something that exists only in its sensory organs, "sense" simply means that you are in fact physically in action against any kind of sense. In general, not every sense exists in a system.
Textul subliniat e din document, restul e scris de AI. :)

#67
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postparabellum, on 26 ianuarie 2022 - 11:30, said:

Stai prost cu intelegerea unui text scris?

In plus: https://en.wikipedia...ens's_razor

"What can be asserted without evidence can also be dismissed without evidence."
Da un exemplu din articol care este afirmat fara dovezi.

View PostKiloW, on 26 ianuarie 2022 - 11:36, said:

Eu cred ca daca imi pun mintea scriu un articol despre constiinta ca fenomen emergent mai bun decat ce vad la astia.

Asteptam cu nerabdare articolul tau.

View Posthorny_hornet, on 26 ianuarie 2022 - 12:08, said:

Textul subliniat e din document, restul e scris de AI. Posted Image

Textul subliniat are sens, textul scris de AI e fara sens.

#68
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Da un exemplu din articol care este afirmat fara dovezi.
Ok:

Quote

I will start by stating that I’m thinking for many years
In afara de faptul ca e absolut irelevant si un semn de pseudostiinta turbata, stating nu e o dovada. E doar un https://en.wikipedia...wiki/Ipse_dixit

#69
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postparabellum, on 26 ianuarie 2022 - 12:28, said:

In afara de faptul ca e absolut irelevant si un semn de pseudostiinta turbata, stating nu e o dovada. E doar un https://en.wikipedia...wiki/Ipse_dixit

Ce legatura are asta cu subiectul articolului ?

#70
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Intreaba elucubrantul autor, ca el a delirat asa in pseudo-articol.

Tema suplimentara:

Quote

Both consciousness will be connected in a complexly irreducible telepathic relation
Unde e dovada pentru tampenia asta?

#71
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postparabellum, on 26 ianuarie 2022 - 12:33, said:

Unde e dovada pentru tampenia asta?

In articol. Dar pentru asta trebuie sa cunosti literele alfabetului ca sa poti citi.

#72
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

In articol. Dar pentru asta trebuie sa cunosti literele alfabetului ca sa poti citi.
Argumente?

Si nu trebuie pentru a vedea 'dovezi' acolo sa poti citi, doar sa poti halucina la greu. Probabil ceva halucinogene de-alea puternice ar ajuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate