Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Meaning and Context: A Brief Introduction - articol despre natura realitatii

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015
Am placerea sa va prezint un articol care raspunde in sfarsit nevoilor omului de a sti ce e cu lumea asta pe care se gaseste. Toate intrebarile voastre despre natura realitatii isi vor gasi raspuns in paginile articolului.

Bibliografia completa: https://philpeople.o...es/cosmin-visan

Colegul nostru, Cosmin Visan m-a rugat sa-i public articolul.

Attached Files


Edited by Cristi_E, 31 December 2021 - 15:33.


#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 15:31, said:

Sper că-ți dai seama că e un fel de masturbare intelectuală ce face el acolo, nu? Bine, nu-ți dai seama, dar asta e.

#3
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

 horny_hornet, on 31 decembrie 2021 - 16:16, said:


Sper că-ți dai seama că e un fel de masturbare intelectuală ce face el acolo, nu? Bine, nu-ți dai seama, dar asta e.

Argumente ?

#4
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 16:23, said:

Argumente ?
Prin adolescență mi-am umplut și eu capul cu idei care mai de care mai trăsnite, dar mi-am dat seama în cele din urmă că înțelepciunea nu vine prin educație ci prin detașarea de idei și gânduri. Gândurile noastre sunt deșarte.

#5
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

 horny_hornet, on 31 decembrie 2021 - 16:29, said:


Prin adolescență mi-am umplut și eu capul cu idei care mai de care mai trăsnite, dar mi-am dat seama în cele din urmă că înțelepciunea nu vine prin educație ci prin detașarea de idei și gânduri. Gândurile noastre sunt deșarte.

1) Ce legatura au ideile unui adolescent care nici nu a inceput sa-si traiasca viata cu ideile ce rezulta in urma a decenii de gandit ?

2) Conform spuselor tale, animalele sunt mai intelepte ca omul.

3) Daca oamenii se detasau de idei tu nu mai aveai azi internet sa expui idei intelepte.

4) Tu cand te duci la piata sa iei o legatura de marar la 1 leu, te detasezi de ideea de bani si-i lasi vanzatoarei o bancnota de 100 lei ca desarta e matematica ?

#6
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 16:39, said:

1) Ce legatura au ideile unui adolescent care nici nu a inceput sa-si traiasca viata cu ideile ce rezulta in urma a decenii de gandit ?
Crezi că mi-am umplut capul cu ideile mele? :)
Mi-am umplut capul cu ideile unor filosofi ce au trăit cu mult timp în urmă.

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 16:39, said:

2) Conform spuselor tale, animalele sunt mai intelepte ca omul.
Poate că sunt mai înțelepte. Ți se pare înțelept că distrugem planeta? Ți se pare înțelept că ne otrăvim? Ți se pare înțelept că avem de toate dar nu suntem fericiți? Cățelușa mea e mai fericită decât orice om am cunoscut, dar nu are mai nimic. Eu învăț de la ea ce înseamnă fericirea.

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 16:39, said:

3) Daca oamenii se detasau de idei tu nu mai aveai azi internet sa expui idei intelepte.
E omul mai fericit cu internet decât fără?

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 16:39, said:

4) Tu cand te duci la piata sa iei o legatura de marar la 1 leu, te detasezi de ideea de bani si-i lasi vanzatoarei o bancnota de 100 lei ca desarta e matematica ?
Ideea nu e să nu mai gândești deloc. Ideea e ca gândurile să fie unelte, fiindcă de obicei e invers, tu ești unealta gândurilor tale, dar nu-ți dai seama, nu? :)

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
OMG!
Run Forrest, run!

#8
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015
De  ce sa fuga Forest? Avem alergie la stiinta adevarata?

#9
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 17:00, said:

Avem alergie la stiinta adevarata?
Ce afirmație de acolo ți se pare știință adevărată?

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004

 horny_hornet, on 31 decembrie 2021 - 16:16, said:

Sper că-ți dai seama că e un fel de masturbare intelectuală ce face el acolo, nu? Bine, nu-ți dai seama, dar asta e.

faza e ca in tinerete e nevoie si de masturbare...intelectuala sau de alt fel. dupa aia ii trece stai linistit. asa ca pt OP.. e ok, nu te judeca nimeni. citesc si eu mai diseara dupa ce beau...

#11
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020

 smoke, on 31 decembrie 2021 - 17:25, said:

citesc si eu mai diseara dupa ce beau...
Eu cred că omul a scris documentul după ce a băut.

#12
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Unul dintre cele mai bune articole pe care le-am citit vreodata. In sfarsit am inteles ce e cu lumea asta: un vis al lui Dumnezeu prin care acesta cunoaste tot ceea ce poate fi. Iar apoi articolul da multe detalii de cum anume e organizat visul lui Dumnezeu.

 horny_hornet, on 31 decembrie 2021 - 17:10, said:


Ce afirmație de acolo ți se pare știință adevărată?

Ce afirmatie de acolo ti se pare ca nu e stiinta ? Hai sa vedem daca macar ai citit, sau doar ti-e urat singur de anul nou.

#13
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015
Eu am gasit acolo unele idei ale lui Kant, dar actualizate!

#14
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 17:32, said:

Eu am gasit acolo unele idei ale lui Kant, dar actualizate!

Intocmai, la fel precum autorul acestui articol, si Kant vorbeste despre faptul ca spatiul si timpul sunt doar forme ale constiintei. Ma intreb userul de mai sus care s-a laudat ca a citit el multi filozofi in adolescenta, desi filozofia e subiect dificil, ma indoiesc ca cineva il poate incepe a il intelege inainte de 20 ani, ce a inteles el din scrierile lui Kant si ai altora similari. De exemplu o descriere profunda a cum e timpul structurat in constiinta cu aspectul sau retentional o gasim la Husserl. Stie userul respectiv de ideile lui Husserl ? Defapt chiar ar fi interesant de aflat ce filozofi a citit si ce a inteles din ei.

#15
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015
Poate a vrut sa se dea mare sau poate a baut si el doua pahare de fuică țiartă, ca na, e revelion. Sa-l iertam zic. :)

#16
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

 Cristi_E, on 31 decembrie 2021 - 17:48, said:

Poate a vrut sa se dea mare sau poate a baut si el doua pahare de fuică țiartă, ca na, e revelion. Sa-l iertam zic. :)

Asa e.

#17
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,432
  • Înscris: 15.10.2020
Eu am o bănuială că dacă ne-ar descoperi niște ființe cu adevărat inteligente și înțelepte, ar râde de ideile noastre la fel cum râdem noi de ideile trăsnite ale unor copii. Oamenii doar își dau importanță, dar uită ce suntem de fapt, niște maimuțe mai inteligente.

#18
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Am citit primele trei pagini, destul cat sa renunt.
Gramatica este deficitara oricum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate