Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat/idei achizitie masina buget 13k

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
pale3

pale3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2021
Salutare si La multi ani!

Doresc sa achizitionez o masina si va rog sa ma ajutati cu sfaturi si idei de ce ar merita sa iau in considerare pentru criterile mele:

1. Buget de achizitie - 13k, pot suplimenta pana la maximum 15k daca e ceva foarte atractiv (mai ales daca este noua)
2. Noua sau SH - preferabil noua, dar variantele sunt putine la acest buget - asa ca SH devine o varianta de luat in calcul
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) - cuplu tanar fara copii, km putini aprox 5k/an, majoritatea in oras, de cateva ori pe an drumuri in afara orasului de 100-200km
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice - preferabil benzina
5. Cutie Manuala / Automata - Automata neaparat
6. Modele si dotari preferate
Pentru dotari preferate, singura cerinta ar fi senzori de parcare (un plus camera de marsalier)
Vedem masina ca un mijloc de transport, cel mai important lucru il reprezinta fiablitiatea/costuri de reparatie/exploatare cat mai mici

Referitor la modele studiate deja, pentru cele noi, in buget par ca s-ar incadra
Suzuki Swift 1.2L Mild Hybrid 12v - CVT
Sandero/Sandero Stepway TCe 90 CVT
si sunt in cautare de alte sugestii/sfaturi la cele de mai sus

Pentru cele SH, momentan am vazut fezabil:
Toyota Yaris 1.5 2014-2015
la fel ca mai sus, sunt in cautare de altele pe care le pot lua in considerare

Va multumesc

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Suzuki nou 2021 sau sh daca gasesti cu max 2-3 ani. Toyota aia deja are 7-8 ani, imediat trec anii. Si cum faci si km putini (pana prinzi gustul calatoriilor :)) ) e mai ok una noua.
Nu as lua din start Dacia, e o masina low-cost, am vazut ca au unele probleme de rugina si fanii iau apararea ca e ceara Posted Image , probleme cu turbo la 1.0tce + destule probleme daca intri pe grupurile de Logan Sandero generatia 3 Posted Image . E inacceptabil asa ceva la o masina noua, fie ea si cu garantie. Nici Suzuki nu e "premium" dar e o masina misto. Cere parerile proprietarilor de pe forumuri sau grupuri de fb. Vezi ca fiecare grup are 2-3 "guru" care o ridica in slavi masina respectiva.

#3
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.05.2006
Vezi pe la Hyundai, I10 si I20, primesti multe chestii inclusiv cutie atomata in bugetul tau.
Dar si Logan 3 cred ca e o optiune buna si ai si cutia automata in buget.
Orice alegi alege ceva nou, chiar e mare diferenta pentru confortul si linistea ta sufleteasca.


 TruculMagic, on 31 decembrie 2021 - 15:57, said:

dacia, e o masina low-cost, am vazut ca au unele probleme
destule probleme daca intri pe grupurile de logan Sandero generatia 3
E inacceptabil asa ceva la o masina noua

In schimb la Vag, Skoda, Audi, BMW & Co. e acceptabil.
iar pe grupurile lor sunt numai oameni fericiti si nici o nemultumire!
chiar daca la unele masini din lista scrie chiar in cartea masinii ca un consum de ulei de 0.5-1 litru la mia de Km e ok.
de noua!
adica un litru de ulei la un plin!!!

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 danaciu, on 31 decembrie 2021 - 16:28, said:


In schimb la Vag, Skoda, Audi, BMW & Co. e acceptabil.
De ce ai băgat BMW în grupul VAG?

#5
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
Probabil vreo sursa din interior cum ca VW urmeaza sa cumpere grupul BMW, implinind astfel cel mai mare vis al romanilor, un BMW TDI.

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Suzi swift sau dacie Sandero / Logan nou nici vorba , potai de masini care la capitolul siguranta sunt praf si pulbere.
Toyota yaris chiar daca e sh are maxim la capitolul siguranta , aia merita , restul doar daca esti masochist.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ericmario, on 31 decembrie 2021 - 16:54, said:

De ce ai băgat BMW în grupul VAG?

Atata poate

#8
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
Sandero Tce90 cu CVT are un coleg la Jurnal de bord, prezentata masina. Ar fi o opțiune de luat în calcul la banii pe care ii aveți acum.

#9
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Peugeot 308

#10
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 11.04.2010
Ti-as putea recomanda si Kia RIO noua (vezi aicice a obtinut colegul pentru 12.700 eur) si ai 7 ani de garantie.

Edited by Anthraxs, 31 December 2021 - 21:07.


#11
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Ce sfaturi dau unii, acum 4 ani luasi priusache sh la banii astia, acum se duce in aproape 300k zero reparații, nici nu se compara la dotari si echipare cu ce se poasteaza pe aici.

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Sandero Stepway TCe90 CVT Comfort, Hyundai i20 1.0T-GDI 7DCT LED Line.

La SH te poti uita la un Auris 2017 cu ~150K Km cu Safety Sense, faruri LED, navi si alte accesorii moderne, desi la rulajul asta nu recomand unul hibrid din cauza ca desi pe viitor poate avea mai putine restrictii, platesti in plus ceva de care nu beneficiezi, 5000 km pe an fiind foarte putin pentru a justifica diferenta de consum intre unul hibrid si unul 1.33/1.6 Valvematic. La 1.2T se simte diferenta intre el si hibrid.

Edited by connectorxp, 31 December 2021 - 22:14.


#13
pale3

pale3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2021
Multumsc tuturor pentru participare, idei si sugestii

Incerc sa centralizez mai jos gandurile mele pentru ce am adunat pana acum:

Suzuki Swift 1.2L Mild Hybrid 12v CVT - in general nu a avut parte de feedbak prea pozitiv, parca mi s-a mai taiat "entuziasmul" pentru varianta asta
Referitor la siguranta, euroncap a notat-o cu 3 stele: https://www.euroncap...uki/swift/26927 - depunctata in special la Safety Assist acolo unde versiunea 2021 cred ca are ceva imbunatatiri
Intradevar, varianta comercializata prin India, are 0 stele: https://www.latinnca...ift-+-2-airbags care da de gandit

Sandero/Sandero Stepway TCe 90 CVT - multumesc pentru sugestile cu jurnalul de bord, o sa urmaresc in continuare optiunea asta chiar daca inteleg ca e o varianta low cost (lucru la care ma si astept de la o masina noua in acest buget)

Hyundai i20 + Kia Rio - Ambele variante imi par atractive, problema ar fi faptul ca depasesc (cu putin e adevarat) limita maxima de 15k
Din ce am vazut in configuratoare, ambele se invart in jur la 15 500E. Multumesc pentru sugestii, o sa cer si cateva oferte de la dealeri, cine stie


Pentru cele SH unde am inceput sa ma uit mai mult avand in vedere ca pentru cele noi e cam restransa plansa:
pastrez in continuare Toyota Yaris 1.5 (2014, 2015 eventual 2017) - ceva de genul https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81
adaug Toyota Auris (multumesc pentru recomandari)

si mai studiam variantele Renaul Clio/Renaul Captur (2016-2018) - https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81 - nu le-am vazut mentionate, aveti ceva pareri despre ele?

#14
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021
https://www.autovit....8-ID7GUmkW.html



#15
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Fiat Tipo, în caz că apare și vreun bebe.

#16
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Oricum o dai iesi nasol. La una noua dai comanda in cel mai bun caz in martie cu rabla si iti vine peste 3 luni (caz in care tragi parangelie si acatiste) sau 10 luni. Second hand practic e la pret de noua si platesti faptul o dai banul si in juma de ora pleci cu ea acasa. 5000 de km anual? Tineri? pai nu iesiti si voi macar de doua ori in concediu chiar daca e la cort hostel gazda, la socri ca e moca si te lipesti de una alta etc ?  Fugi de Dacia si daca e gratis, Kia si Hyundai sunt superprietenoase cu portofelul la intretinere la termen lung, Suzuki e cam riscant (am citit din scoarta in scoarta tot forumul lor cu plangeri la Vitara, motor vibratii ax came zgomote bizare , service infiorator cu flit si jet dupa ce ai achizitionat ''limuzinele'' cu design 2015 etc ). Opel corsa poate? Un ibiza, o skoda ceva ca o repara orice dorel din cartier? si 2022 e un an nasol pentru cumparatori. Posibil sa vina inflatia mare si cu cei 13k ai tai sa nu prea mai cumperi ceva nou!

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 BeastieEminem, on 01 ianuarie 2022 - 20:56, said:

suzuki e cam riscant (am citit din scoarta in scoarta tot forumul lor cu plangeri la Vitara, motor vibratii ax came zgomote bizare , service infiorator cu flit si jet dupa ce ai achizitionat ''limuzinele'' cu design 2015 etc )

Attached Files



#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cum sa dai 11k pe un Clio 4 generatie lansata prin 2010 parca... , de 11k iei Megane calumea.
Clio e fain 5-ul sau daca nu un Captur facelfit, in nici un caz un model vechi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate