Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Distanța legală de transmis cu rpitx fără licență

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019
Salut. Recent am inceput sa folosesc rpitx, un transmițător radio pentru Raspberry Pi. Trimiteam niște mesaje pocsag (doar în scopuri de testare) când m-am întrebat dacă este legal să o fac și dacă o să am probleme legale. Am citit undeva pe un thread că distanța maximă pe care o poți transmite fără licență este de 200 ft (60 m).

Vreau să știu care este distanța maximă pe care o pot transmite cu Raspberry Pi-ul și cum să o reduc dacă nu este legal.

Mi-am făcut testele la 153-154 MHZ și pentru o perioadă scurtă de timp (2-3 secunde pe mesaj) cu o bucată de fir de 12,5 cm lungime.

Mulțumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Important e sa folosesti o banda ISM gen 433MHz nu asa oriunde iar puterea ca la senzorii meteo, 10-20mw etc...

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.ancom.ro...UI_376_2020.pdf
Vedeti unde va incadrati...

#4
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

View Postandreic, on 31 decembrie 2021 - 17:37, said:

Important e sa folosesti o banda ISM gen 433MHz nu asa oriunde iar puterea ca la senzorii meteo, 10-20mw etc...

Deci la 433MHz ai voie să transmiți fără licență?

#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Poti emite acolo la 433MHz, dar respectand normele legate de putere si ocupare a spectrului de aici
Intrebare este: ai si pager pe aceea frecventa sa receptionezi?

Emitand pe la 153-154 MHz, chiar si pentru 2-3 secunde per mesaj incalci legea, mai ales ca semnalul de la pinul ala ar si armonici, nu cred ca ai avut ceva filtre.

Daca in schimb devii radioamator, poti emite cu mult multa putere, in mult mai multe benzi de frecventa, si sunt pagere aduse in banda de radioamator si echipamente dedicate pentru asa ceva..

#6
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019

View Postvestale, on 07 ianuarie 2022 - 01:08, said:

Poti emite acolo la 433MHz, dar respectand normele legate de putere si ocupare a spectrului de aici
Intrebare este: ai si pager pe aceea frecventa sa receptionezi?

Emitand pe la 153-154 MHz, chiar si pentru 2-3 secunde per mesaj incalci legea, mai ales ca semnalul de la pinul ala ar si armonici, nu cred ca ai avut ceva filtre.

Daca in schimb devii radioamator, poti emite cu mult multa putere, in mult mai multe benzi de frecventa, si sunt pagere aduse in banda de radioamator si echipamente dedicate pentru asa ceva..

Nu nu am pager pe 433 MHz dar am auzit ca poti sa schimbi cristalul la pagere pentru a schimba fregventa. Si daca chiar se poate transmite la 433 MHz fara probleme poate cumpar un pager ca si asta: https://m.made-in-ch...1927137395.html

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAndreiX1308L, on 31 decembrie 2021 - 20:51, said:

Deci la 433MHz ai voie să transmiți fără licență?
Cu anumite puteri si frecvente da.

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
La 10mW putere si un ciclu de ocupare a spectrului nu mai mare de 10%. Fiind mesaje asincrone partea de ocupare o rezolvi, dar 10mW e putin tare. S-ar putea ca pe acel pin din PI sa scoti peste aceea putere.
Schimbi cristalul, dar depinde de la ce frecventa pleci, pentru ca sunt si ceva filtre pe acolo si nu il poti plimba prea tare. Sa comanzi din China unul nou si sa il platesti, ajungi si faci teste si vezi ca nu trece semnalul prin 2-3 pereti s-ar putea sa nu iti placa/convina.
Mai bine vezi cu dispozitive LORA, mai din secolul acesta, sunt bidirectionale, benzi libere si le poti lega la telefon sa scrii mesaje de pe el. Si cu siguranta sunt mai ieftine. Un exemplu mai spre comercial

#9
AndreiX1308L

AndreiX1308L

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 15.11.2019
M-am gandit candva sa imi cumpar un ARMACHAT sau ceva asemanator dar era prea scump si atunci mi-am adus aminte ca exista rpitx si ca poti sa folosesti pagere cu el. Nu ma deranjeaza daca distanta de transmitere este mica, vreau sa folosesc pagerul ca si un sistem pentru notificari. De exemplu sa imi trimita mesaj cand ii cineva la poarta sau cand nu mai are apa cainele. Stiu ca se poate si cu telefonul dar eu am vrut cu pagerul pentru ca mi se pare interesanta technologia veche. Nu incerc sa zic ca idea ta este rea, chiar de loc. M-ati ajutat cu toti de pe acest subiect si vreau sa va multumesc. O sa caut cum sa reduc puterea la cea mai minima ca sa nu am probleme, o sa pun un filtru pentru armonici si schimb pagerul cu unul deja pus pe 433 MHz.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Daca chiar vrei sa (re)foloseste pager-ul, atunci ii gasesti utilitate. Dar nu cred ca il vei purta la fel de des ca un telefon sau o bratara/un ceas destepte ce comunica cu telefonul.
Iar pe telefon poti primi alerte trimise de un ESP8266/ESP32 la care conectezi senzorii de la poarta, vasul de apa al catelului.
E ceva diferenta de pret intre un PI echipat complet si un esp8266, dar si la consum. Bineinteles intre esp8266 si telefon folosesti comunicatia prin Wifi si sunt numeroase aplicatii/protocoale mai sus de partea de wifi. Daca faci prin cloud sau un server local cu accesibilitate de pe internet, atunci poti primi alerte chiar si cand nu esti acasa.
Un exemplu simplu ai aici; dar conteaza ce te motiveaza, pe langa experienta si timp avut la dispozitie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate