Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Preturile in anul 3 al pandemiei (2022) vor creste cu 15% zice "lumea"...

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.mediafax...n-2022-20400895

În marile oraşe din România se acordă foarte greu autorizaţiile de construcţie şi acest lucru va influenţa dinamica cererii şi a ofertei imobiliare din viitor. ”Sunt mii de dosare depuse la primării, dar neautorizate, pe fondul birocraţiei autorităţilor şi al procesului îngreunat de actualizare a Planurilor Urbanistice Generale. Consecinţa este creşterea preţului per metru pătrat la vânzare” a explicat Cătălin Priscorniţă.

”Criza forței de muncă, precum și prețurile la materia primă pun în dificultate noile proiecte imobiliare. Pentru a atinge o marjă de profit între 30%-50%, aceștia trebuie să crească prețurile la construcțiile noi. În Cluj-Napoca, asta ar însemna costuri de până la 2.500-2.800 euro/mp, ceea ce îi face să fie sceptici că vor putea vinde și îi determină să rămână în expectativă”, a spus Cătălin Priscorniță, CEO Blitz.

asta inseamna ca de la 2000 euro mp -> la 2500 -> 20% crestere.

https://www.mediafax...n-2022-20400895

Ii contrazice cineva?

Edited by MembruAnonim, 31 December 2021 - 11:48.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
nope,  preturile au luat-o razna. am observat si eu care mai urmaresc piata imobiliara ca nu prea se mai vand apartamente, acum probabil exista vreun site unde sigur zice ca s-au vandut si ca sa cumparam acum ca nu mai apucam, dar zic ce am observat.

si mai mult de atat, cei care anuntasera noi proiecte imobiliare, le-au oprit. oricum sunt destule apartamente ceausiste care stau goale. plus ca au dat si legea care interzice centrale pe gaz individuale la apartamente. nici oamenii nu mai cumpara pentru inchiriere, fiindca a scazut si piata asta si oricum ar trebui sa ai chirii enorme ca sa-ti scoti parleala.

Edited by bobitad, 31 December 2021 - 11:57.


#3
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
ROBOR-ul la 3 luni a depasit 3%. IRCC-ul inca sta bine.

https://www.zf.ro/ba...anului-20434729

Daca nu cresc si veniturile populatiei e cam greu sa se ajunga la 15%. Inflatia e destul de mare si "disposable income" a scazut.

#4
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 12.07.2008
Nu pot contrazice evidenta, dar putem avea in vedere si un blocaj partial in piata. Costurile cresc accelerat si atunci un dezvoltator se intreaba daca proiectul are sens, daca vor avea cui sa vanda.

  Cum chiriile nu pot creste in acelasi ritm cu preturile imobilelor, cati vor fi atrasi de randamente de maxim 4% ? Deci putem presupune ca cei care vor cumpara  pentru inchiriere ulterioara vor fi mult mai putini.

  De aceea important pentru tine este ca ai profitat de vremurile prielnice,care iti puteau asigura randamente de minim 6%.  . In acelasi timp altii ( poate cu aceleasi resurse ) aveau asteptari nerealiste si sperau ca perioada 2013-2017 sa revina.

Sa deschizi si un topic similar legat de chiriile din 2022 :)

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stiti cand apare la TV ca in Poiana Brasov este zapada de 60 cm si partiile sunt nemaipomenite ...si de fapt nu vezi zapada pana la Zid si de acolo in sus vezi numai noroi cu bolovani ? Stiti cand se anunta ca 90 % sunt ocupate toate locurile de zcazare si in statiuni bate vantul ?
Se numeste publicitate . Publicitate mincinoasa, dar publicitate. Cum sa ii pacalesti pe oameni sa se imprumute la banci sa iti cumpere tie, dezvoltator imobiliar, case, cand oamenii mor de foame? Le spui ca este ultima ocazie , ca nu este adevaratce vad ei, este adevarat ce spun constructorii de case si bancherii, si unii cred.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Unele produse s-au scumpit cu 200%, altele cu 50%. Nu stiu nimic sa se fi scumpit cu mai putin. GPL-ul a luat cam 50%. Ma gandesc ca au racit toti producatorii si nu au mai muncit. Ca doar nu ar profita cineva de situatia actuala.
Ca idee, pana sa se scumpeasca combustibilii, s-au scumpit cam toate, inclusiv pietrisul de pe raul de langa orasul meu. Sa ne intelegem, pietrisul se ia de jos cu buldozerul si se urca in camion. Combustibilii nu se scumpisera, iar salariile Posted Image
Totul se va scumpi cat se va dori. Romanii nu ies in strada decat sa sprijine partidul care da micii.

Edited by YOUR_GOD, 31 December 2021 - 12:27.


#7
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Prețurile scad cu 15% dacă scade valoarea banilor cu 30% și cresc prețurile cu 15%.

Adică acum 1 an dădeai 10 saci de cartofi pe un apartament.

La anul dai tot 10 saci de cartofi pe un apartament dar care costă cu 30% mai mult ca acum 1 an.

Edited by emeral, 31 December 2021 - 12:34.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
:)
Aah vechea zicala de la dezvoltatori: Cumparati acum !!! :D

#9
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 sirgoofy, on 31 decembrie 2021 - 12:33, said:

Posted Image
Aah vechea zicala de la dezvoltatori: Cumparati acum !!! Posted Image

Ăia deștepți și cu creier în cap cumpără mii de tone de alimente și le vor vinde la primăvară cu 30% mai scump.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De acum inainte se va aplica o singura zicala in materie de imobiliare: Prea tarziu!

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Au mai fost perioade dinastea cu cresteri din pix...dar o sa isi revina...romanu nu e bogatan...si tre sa te uiti si dupa salarii si cam care e perspectiva de viitor..  

Eu deja m-am saturat de sifoanele astea din categoria imobiliare care incearca sa iti induca exact acelasi lucru " cumpara acum ca mai incolo va fi mai scump"  Dar mai incolo e posibil sa nu se mai inghesuie nimeni..ca nu vor sa ii cocoseze dobanzile fluctuante iar joburile sunt cum sunt...
Important e sa avem mancare ca un acoperis gasim noi chiar si cu chirie

Edited by A10, 31 December 2021 - 13:01.


#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că explodează bula înainte de creşterea aia, fitilul arde deja în USA...
Inflaţia va duce la creşterea dobânzilor şi de acolo totul se duce la vale. Cât au fost banii aproape gratis au mers bine imobiliarele.

Edited by mihaicozac, 31 December 2021 - 13:06.


#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Da' apreciati cat scad preturile la masinile Diesel rulate. Si la locomotivele pe carbuni Posted Image

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marius21, on 31 decembrie 2021 - 12:07, said:

.

Sa deschizi si un topic similar legat de chiriile din 2022 :)

Nu știu ce sa scriu :) la prognoză

 __Dan__, on 31 decembrie 2021 - 13:07, said:

Da' apreciati cat scad preturile la masinile Diesel rulate. Si la locomotivele pe carbuni Posted Image

La diesel au crescut cu 30% anul trecut (2021).

Edited by MembruAnonim, 31 December 2021 - 13:08.


#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 YOUR_GOD, on 31 decembrie 2021 - 12:27, said:

Unele produse s-au scumpit cu 200%, altele cu 50%. Nu stiu nimic sa se fi scumpit cu mai putin. GPL-ul a luat cam 50%. Ma gandesc ca au racit toti producatorii si nu au mai muncit. Ca doar nu ar profita cineva de situatia actuala.
Ca idee, pana sa se scumpeasca combustibilii, s-au scumpit cam toate, inclusiv pietrisul de pe raul de langa orasul meu. Sa ne intelegem, pietrisul se ia de jos cu buldozerul si se urca in camion. Combustibilii nu se scumpisera, iar salariile Posted Image
Totul se va scumpi cat se va dori. Romanii nu ies in strada decat sa sprijine partidul care da micii.
simplist da. pe larg
firma care are exploatare trebuie sa plateasca redevente la stat pentru cat exploateaza. iti trebuie statie de sortare care e scumpa si care mananca curent pe paine. iti trebuie utilaje grele , la care cand pusca o anvelopa ( si pusca des ) e 5000 lei bucata. utilajele alea mananca motorina la ora cat consumi tu pe luna. anagajatii trebuie platiti, etc... nu e business asa simplu. in plus  iti trebuie concasor ca iti ramane sort intre diametrele uzuale si ala trebuie maruntit.


evident ca vor creste preturile. cu totii vrem lucruri bune si ieftine dar asta nu se poate. preturile cresc cat timp lumea cumpara. cat nu mai cumpara scad.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sirgoofy, on 31 decembrie 2021 - 12:33, said:

:)
Aah vechea zicala de la dezvoltatori: Cumparati acum !!! :D

Problema e alta... ca nu au ce sa ți vanda

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
In orasele mari, cererea ramane ridicata, iar oferta deja e problematica din cauze multiple:
- birocratie tampita
- preturi materiale/manopera
- inflatie

Probabil constructiile nu se vor mai avanta prea mult in acest an, iar inflatia mare face improbabila scaderea preturilor, dimpotriva.

#18
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Sunt peste 100 de terenuri de la 10.000 mp la vânzare.

Nimeni nu se uită să le ia.

Dacă era să fie coadă de cumpărători nu mai era nici un teren din ăsta la vânzare indiferent de zona unde era.

https://www.olx.ro/i...loat_price:desc

Edited by emeral, 31 December 2021 - 13:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate