Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

sfat achizitie masina - Bucuresti :)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
deja ai dat avansul? eu zic sa te orientezi spre o clasa compacta care e ceva mai mica la dimensiuni (gen Xceed sau Mazda Cx-30), avand in vedere ca vorbesti de Bucuresti. Desi sincer iti zic eu conduc constant un X3 si din cand in cand mai iau si X1 nevestei si nu mi se pare ca e diferenta asa de mare prin Bucuresti (iar X1 e mai mare decat ce am enumerat eu anterior). La clasa compacta (fata de cls mica) o sa ai confort superior, materiale mai calitative, insonorizare mai buna etc. Xceed am vazut ca e pe la oferta la autonet, discount de 4500e. Acum depinde si ce iti doresti. In clasa mica de suv-uri/crossovere, ai vazut si 2008-ul nou? Am fost pt cativa km pasager intr-una si nu mi s-a parut deloc rea pt clasa ei.

#74
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Cat de mica ar trebui sa fie? Kamiq-ul este aproape o Fabie break, cu cca 10 cm mai lunga decat Fabia, e destul de mica pentru oras, si are putin mai mult spatiu spatiu si pentru afara. Nu e o alegere rea, dar combinatia DSG+oras nu e nici cea mai buna alegere. Oricum, 4 ani are garantie, dupa care se poate vinde relativ repede.

#75
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Am fost si am vazut si Kia... Didn't tick with us.. Din pacate, pentru ca Xceed-ul ala chiar e frumusel.

Tot spune lumea ca dsg 7 trepte e nasoala in oras, pentru ca ambreiaj uscat, pentru ca... Intrebare: lasand la o parte partea cu uzura discurilor, caci este inerenta, ce altceva se strica?  Pana la urma au ceva background cu ele, iar in Bucale mi se pare absolut potrivita. Si va rog, nu din auzite, sau plangeri de genul "s-a stricat masina luata din germania la 10.000 km"...

Edited by ctz, 13 January 2022 - 15:10.


#76
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

 ctz, on 13 ianuarie 2022 - 12:45, said:

Nu ma prind daca e un grad de ironie acolo sau nu, dar inclin sa cred ca stiu destul de bine cum se conduce o masina. Da, era "blana" calcata, si tot degeaba... Ca se strica sau nu, aste depinde de atat de multi factori, incat nu are sens sa deschidem un subiect separat. Repet, nu motorul a fost factorul hotarator, ci calitatea constructiei, per ansamblu.

Ca add-on, am condus Toyota Rav4, Land Cruiser si Lexus 450h. Cred ca stiu cum se conduc jucariile lor.
Pai ce versiune ai condus ca toate 1.5 hibrid (doar atat am gasit in configurator) scot sub 10 sec ?

#77
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

 ctz, on 13 ianuarie 2022 - 15:09, said:

Am fost si am vazut si Kia... Didn't tick with us.. Din pacate, pentru ca Xceed-ul ala chiar e frumusel.

Tot spune lumea ca dsg 7 trepte e nasoala in oras, pentru ca ambreiaj uscat, pentru ca... Intrebare: lasand la o parte partea cu uzura discurilor, caci este inerenta, ce altceva se strica?  Pana la urma au ceva background cu ele, iar in Bucale mi se pare absolut potrivita. Si va rog, nu din auzite, sau plangeri de genul "s-a stricat masina luata din germania la 10.000 km"...

E ok DSG7. Cunosc cativa posesori cu 1.5 TSI si cutia asta si nu are niciunul probleme. Masini luate de noi. Cred ca cea mai rulata intre ele e pe la 70 mii.

#78
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Yaris-ul ala are 1.5. Daca aia scoate sub 10 sec, inseamna ca Polo de 1.0 scoate mai putin, si mi-e cam greu sa cred..

#79
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Socant, nu-i asa? Yaris-ul scoate sub 10, similar cu Kamiq-ul, desi ai impresia ca face doar zgomot cand accelerezi. Astia de la Toyota au o problema, de fapt nu ei, noi, cumparatorii: intrucat e-cvt-ul tine de regula motorul pe la turatii mici chiar si la viteze mai mari, in regim normal masina pare silentioasa. Mai ales daca rulezi pe asfalt bun si cu vantul din spate :). Asa ca au decis sa nu bage bani prea multi in antifonare, cred ca Yaris-ul nu are absolut nicio bucatica antifonata. Orice motor se tureaza ca nebunul cand infigi piciorul in acceleratie, DSG-ul va retrograda violent si va face la fel, doar ca nemtii/cehii au incercat sa antifoneze masina, asa ca nu e atat de frapant ca urletul motorasului de pe Yaris. Pe de alta parte, nix antifonare=greutate mai mica, asa ca masina e mai agila, accelereaza mai usor si e mai economica. Daca poti sa treci peste zgomotele alea...

Edited by mannick, 13 January 2022 - 21:31.


#80
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 05.09.2007

 ctz, on 13 ianuarie 2022 - 16:25, said:

Yaris-ul ala are 1.5. Daca aia scoate sub 10 sec, inseamna ca Polo de 1.0 scoate mai putin, si mi-e cam greu sa cred..
Pai exista o modalitate simpla de aflat adevarul: ciferele producatorului. Perceptia proprie este inselatoare de foarte multe ori.

#81
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Ce configuratie de kamiq ai comandat? la cat a ajuns halatul

#82
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

 stalker2142, on 15 ianuarie 2022 - 00:34, said:

Ce configuratie de kamiq ai comandat? la cat a ajuns halatul


Salutare. Pe la 21.500,  depinde de ce hotarasc minunatii nostri guvernanti in privinta programului Rabla.

DAR... livrare in maxim martie Posted Image (era deja lansata comanda ... de la inceputul anului trecut Posted Image ).

 flaviuf, on 14 ianuarie 2022 - 08:25, said:

Pai exista o modalitate simpla de aflat adevarul: ciferele producatorului. Perceptia proprie este inselatoare de foarte multe ori.

Mai, eu stiu ce am testat eu. De la rondul OMV/Toyota, pana la primul semafor spre "Porsche" - Toyota aproape a depasit 80 km/h, Polo a atins aproape 120. Nu stiu distanta, dar pe langa faptul ca auzi zgomotul de afara + urletul motorului (cam degeaba), aparent nu e chiar asa rapida.

Si, nu stiu cum sunt altii, dar asa m-am saturat de zgomotul vantului si al motorului in Dacia, incat nu mai vreau. Nu stiu daca Skoda asta este masina ideala (mi-ar fi placut motorul de 1.5, dar vine la anul, comanda fiind lansata in 2021), dar e cu o treapta peste Toyota (nu dpdv al consumului - asta era singurul punct forte al Toyotei).

Si, serios, mie unul nu mi se pare deloc bine facuta. Nu numai ca este aproape deloc insonorizata, dar vorbesc serios cand spun ca Sandilau' pare mai bine finisat/inchegat...Nu neg, poate sunt biased, dar pana la urma daca mie nu imi place, eu nu dau banii Posted Image

Edited by ctz, 16 January 2022 - 18:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate