Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

sfat achizitie masina - Bucuresti :)

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 ctz, on 31 decembrie 2021 - 10:03, said:

.....
Deci vrei ceva suv clasa super mini din ce relatezi , motor turbo buget 15k second sau nou buget .... 20k sau 40k ?

Orice masina iei si nu e dacie o sa fie ozn fata de Sandero actual , deci hotaraste-te ce nevoi ai , garda la sol , spatiu habitaclu / portbagaj, putere motor si pleci de acolo , iti fixezi niste modele si le dezbatem impreuna daca tot ai deschis topic.

Edited by BaXXXon, 31 December 2021 - 11:07.


#20
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 vali, on 31 decembrie 2021 - 10:28, said:

2. hai să ne gândim un pic, care motor consumă mai mult la viteze mari, unul mai mic, care se opintește mai mult, sau unul mai mare, care se opintește mai puțin? uite consum instant la un tanc de 2 tone cu motor de 3 litri.

Trebuia să îi spui altfel - uite mașină care merge cu 190 km/h la 2500 de turații ale motorului.

#21
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

 vali, on 31 decembrie 2021 - 10:28, said:


1. vrei să mergi cu viteză mare cu costuri 0?
2. hai să ne gândim un pic, care motor consumă mai mult la viteze mari, unul mai mic, care se opintește mai mult, sau unul mai mare, care se opintește mai puțin? uite consum instant la un tanc de 2 tone cu motor de 3 litri.


Perfect adevarat. Vreau doar sa am 7, nu 10 consumul... That's all...

#22
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Daca vrei sa mergi cu 40 lei/100 km pune GPL pe Sandero.

#23
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Legat de placute, incearca sa schimbi si discurile. Motrio din punctul meu de vedere sunt mizerii iar Brembo sunt foarte bune dar din ce stiu sunt mai "moi", de fel se consuma mai repede si de regula se recomanda sa ai discuri tot Brembo.
Incearca si TRW sau ti-am zis, ia pachet(discuri+placute) TRW sau ce marca iti face cu ochiul.

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Renault Megane 1,33TCe, masina OK doar ca dotarile la ea sint aiurea de scumpe, pret OK daca e luata cheala.

Edited by Ion_Bumbu, 31 December 2021 - 11:54.


#25
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Guys, haideti sa rezumam....

Vreau o masina mai confortabila decat Dacia. Asta se traduce, pentru mine, prin:

- (mai bine) insonorizata
- automata
- motor decent, nu am nevoie de 3l v6, dar macar ceva din range-ul 1.0-1.4, si neaparat turbo - de ce ? pentru ca imi place svic-ul caracteristic, nu ma impac cu normal aspirat
- inaltuta, pentru ca traim in rromanistan, si mai ales ca pe la munte cam e nevoie (nu fac offroad, dar daca ati fost pana la cabana Diham stiti despre ce vorbesc).
- izolata (mai bine) - in Dacie vara daca opresti AC-ul ai maxim 1 minut pana sa mori de cald... Similar, iarna...

Am dat cateva optiuni, daca exista vreuna pe care am ratat-o, please... Recunosc ca nu m-am uitat la Ssang Yong, dar nici nu mi-a trecut prin cap... Nu stiu absolut nimic, mai putin ca primele modele erau urate cu spume :)

Restul discutiilor off topic nu prea au sens... Da, am condus si X5 3L si Terracan, si SantaFe, am trecut acolo doar ce a fost masina personala, desi nici chiar asa nu prea are sens discutia...

Multumesc.

#26
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Ion_Bumbu, on 31 decembrie 2021 - 11:54, said:

Renault Megane 1,33TCe, masina OK doar ca dotarile la ea sint aiurea de scumpe, pret OK daca e luata cheala.
ce sens are sa o iei cheala? doar pentru self ego ca ai masina noua?

#27
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007

 BaXXXon, on 31 decembrie 2021 - 11:05, said:

Deci vrei ceva suv clasa super mini din ce relatezi , motor turbo buget 15k second sau nou buget .... 20k sau 40k ?

Orice masina iei si nu e dacie o sa fie ozn fata de Sandero actual , deci hotaraste-te ce nevoi ai , garda la sol , spatiu habitaclu / portbagaj, putere motor si pleci de acolo , iti fixezi niste modele si le dezbatem impreuna daca tot ai deschis topic.

Sincer, 20.000 euro in Bucuresti mi se pare deja destul de mult. No offence, dar nu cred ca am o luna intreaga fara sa o gasesc zgariata sau pocnita vreo oglinda... Si stau destul de central :)

In rest, am precizat la inceput ce ma tenteaza. Nu avem copii, foarte rar am nevoie de spatiu de stocare, sau merg cu ocupanti pe scaunele din spate...

Daca am ratat ceva, sau daca e vreo promotie la vreun dealer de care nu am auzit, ma'bad... As fi curios daca exista o perioada in an in care de exemplu se schimba generatiile de masini si ai o sansa sa gasesti un model "expirat" la un pret rezonabil...

Multumesc.

#28
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Ssangyong Tivoli Grand, 1.5 style plus cu optiune cutie automata Aisin cu convertizor de cuplu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qo2er3UoD7U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 emeral, on 31 decembrie 2021 - 09:50, said:

Pentru viteze din astea îți iei mașină care merge cu 160 km/h la 2000 de turații ale motorului.
Da! Pentru ca masinile de curse merg cu motorina, au producatorii un fetis cu combustibilul asta. Ca sa ne intelegem, motorina este combustibil de tractor. Pentru ceva viitor si prezent, trebuie benzina.
Tu initiator, nu tintesti departe. De la Sandero la Polo, esti in aceeasi clasa de spatiu, dar alta de confort si calitate.
Si eu recomand Octavia, dar ma tem ca pentru putere, ai nevoie de motor mai mare, iar la momentul actual, nu se mai pun motoare mare. A ajuns ca 1.6 sa fie considerat motor mare.
Vrei turbo si asta este de inteles, dar atentie la SH turbo. Cauta un motor cat de vechi posibil, ceva testat. Cauta o masina a romanului, pe care sa o vezi (cu motorizarea respectiva) peste tot.
Nu cred ca esti multumit de raspunsul meu, pentru ca nu m-am legat de masinile propuse de tine. EU am nevoie de spatiu. Plec intr-o ora de acasa si zici ca ma mut. Am vrut deshidere mare la portbagaj si loc mult, dar..masina este joasa. Loganu nu vrei? Este inalt, il cauti cu un motor mai mare (1.6 a fost bun, dar atentie la rugina). Daca te lipesti de o masina noua, avea Opel niste oferte (si-a luat un amic ceva in vara), dar fii pregatit sa astepti cu banii dati.
SH, atentie la ce fel de om este soferul, ce cauciucuri are masina, daca este curata manual sau curatata la spalatorie (daca este curata manual, are servetele prin portbagaj, solutii de curatire, un odorizant bun), uita-te lavolan si pedale, la fetele de usi, burduf. Fa-ti un tabel cu ce masini te coafeaza, cum sunt cele de sus si cauta pe forumurile de profil ce probleme are fiecare motorizare. Va fi munca de facut, insa la final, tu iei masina potrivita tie. Ca eu ti-as spune ce-mi palce mie. Poti apela si la amici mecanici mai vechi. NU te lua dupa parerile proprietarilor. Este lucru stiut ca romanii isi cumpara si detin cele mai bune masini din lume.
Hoda civic merge, motor mai mare, daca te impaci cu design-ul. Eu sunt fan VAG, asa ca...uite, vezi si Skoda Rapid.

#30
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Hyundai i30 automat 1.5 turbo 160 cai e 21000, sub 20000 cu remat. Hyundai i20 1.0 turbo 100 cai automat e vreo 1-415.000, dar asta e mai mic, din clasa cu polo . Uita-te pe site-ul lor la preturi .

#31
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
de ce nu încerci să cauți un 2L cu 170-190 cp ? și ai scăpat de dureri de inimă 😀 2L la drum lung îți ia 6–7–8 litri , ai putere , ai confort , ai plăcerea de a șofa …

#32
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

 emeral, on 31 decembrie 2021 - 09:50, said:


Pentru viteze din astea îți iei mașină care merge cu 160 km/h la 2000 de turații ale motorului.

Un tractoras SHcanou nemuritor de 4 litri iti indeplineste dorinta. Consumul in oras va fi mai mare decat al unui TAB dar nu conteaza :D

#33
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003

 mannick, on 31 decembrie 2021 - 09:52, said:

Poti sa te uiti si la Suzuki, ma gandesc la Swace  functie de preferinte si buget.
S-Cross sau Vitara sun alte optiuni, dar as merge pe un full hibrid. Cca 20000 euro cu rabla, cand o incepe, daca ai rabdare, poate prinzi si un discount de la dealer. Pe de alta parte, la aceiasi bani gasesti varianta originala (Toyota). De-asta zic, poate Suzuki e dispus la ceva discount-uri.
E varianta originala. Difera sigla și câteva opționale. Mașina e Toyota ;).

#34
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
un Renault Captur poate s-ar potrivi cerintelor.
eu am un Clio V TCE de 90cp de care sunt foarte multumit (venind de pe un Logan 1.4mpi)

#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Grea alegere, sugiuki sau Toyota?

#36
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

 GlCA_Contras, on 31 decembrie 2021 - 13:27, said:

Grea alegere, sugiuki sau Toyota?
cădea mâna dacă scriai numele ăla corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate