Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Protectii sisteme fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
428 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
In teorie stiu din ce e compus un sistem PV:
- panouri + suporti
- conductori
- invertor
- smartmeter dc esti prosumator

As dori sa stiu ce protectii sunt obligatorii/recomandate pentru cazul in care doresti sa fii prosumator.

Pozele ajuta si ele.

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 Courage, on 31 decembrie 2021 - 07:19, said:

Ma intereseaza si alte surse decat electricianul/instalatorul, care adesea e interesat de minimul necesar.
=Ieftin

Firma care ti-a instalat sistemul (mai ieftin decat oferta mea, asa cum ai spus) nu se ocupa si de dosarul de prosumator?
Normal asa ar fi.
Eu nu instalez doar minimul necesar, montez tot ceea ce este necesar conform I7.
On-topic:Trebuie sigurante fuzibile pe intrarile de la panouri, arestori pe DC, arestori pe AC (altfel nu ai garantie de la Fronius), RCBO pe AC IN curba B la 100mA.
Impamantare la panouri separat de impamantarea casei.
Traseul de cablu fotovoltaic prin copex-de preferat metalic.
Setarile la Fronius pe Romania, cu mici ajustari.

Edited by rinaldoparaipan, 31 December 2021 - 08:27.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Nu am montat inca nimic, pe motiv de… PS1.
Am cumparat insa echipamentele (panouri, invertor) pt ca stiam ca se vor scumpi.
Le am deja in posesia mea.
Cand am receptia, voi putea pune si PV.
E inclus si dosarul de prosumator in oferta.

Ideea este ca nu am detaliat protectiile in oferta, de aceea niste informatii in plus ajuta.

Am deja coborate 3 perechi de conductori de 10mm fiecare, in copex metalic fiecare pereche, care coboara de pe cladire pana la pozitia invertorului si a locului de mufare la bransament.
Plz poze.

Edited by Courage, 31 December 2021 - 09:13.


#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Uite o poza.
RCBO-ul SCHRACK este curba C 30mA, ulterior l-am schimbat (nu era pe stoc curba B la 100mA).
Pentru carcotasi-am pus AC si DC-ul in acelasi tablou.
In mod normal se fac doua tablouri separate, dar acolo efectiv nu mai era loc.Clientul nu a vrut tablou PT.
In poza a doua de vad doua tablouri separate (pentru un GEN 24 Plus).
LE De ce conductor 10mm(p)? Si de ce trei perechi?

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 31 December 2021 - 09:53.


#5
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
RCBO e tip A sau AC?
Smart Meterul din poza 1 e pus pe consum? Mai are unu pe retea?


Cand ai zis mai sus "Impamantare la panouri separat de impamantarea casei" te referi la impamantarea din invertor? Ca la panouri eu stiu ca se cere sa nu fie impamantare.

#6
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu stiu de normativ dar 30 mA e prea putin pentru un invertor on-grid. are vecinul o problema cu izolatia si iti declanseaza diferetialul. eu am pus de 300 mA asa cum e specificat in schema de montaj a ABB-lui.

Edited by csi1, 31 December 2021 - 10:54.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In clemele din stanga intra bransamentul.
In clemele din mijloc e plecarea spre instalatia casei.
In diferential la partea de jos se leaga invertorul.

Si casa si invertorul trec prin Smart Meter, monitorizeaza practic schimbul de energie cu reteaua publica.

RCBO pare de tip A, este tipul recomandat de Fronius.

Attached Files


Edited by kolfleading, 31 December 2021 - 11:01.


#8
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Bai da ce le-ai nimerit.Si totusi nu am lucrat tabloul impreuna!!

#9
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
"Impamantare la panouri separat de impamantarea casei."

putem sa incercam sa lamurim problema cu impamintarea separata?
am pus mai demult extrasele din I7 precum si un extras- nu mi amintesc acum- dintr un normativ expres pentru paratraznet care lamurea problema daca cu 2 prize de impamintare sau cu una singura/ apare si efectul de condensator intre prize daca distanta intre ele este mai mica de 15 metri din cite imi aduc aminte; oricum o sa caut documentele sa pot exemplifica.
deci, cu prize separate sau nu si de ce? ( sau mai bine cite una pentru: paratraznet, instalatie electrica casa , sistem fotovoltaic.....)

ce bine e sa cauti....post  #3826 in sisteme fotovoltaice ON GRID

Edited by laurentiu_florin, 31 December 2021 - 12:12.


#10
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
ce bine e sa cauti....


https://forum.softpe.../page__st__3816

Edited by laurentiu_florin, 31 December 2021 - 12:21.


#11
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007

 kolfleading, on 31 decembrie 2021 - 10:54, said:

In clemele din stanga intra bransamentul.
In clemele din mijloc e plecarea spre instalatia casei.
In diferential la partea de jos se leaga invertorul.

Si casa si invertorul trec prin Smart Meter, monitorizeaza practic schimbul de energie cu reteaua publica.

RCBO pare de tip A, este tipul recomandat de Fronius.
Ms, nu am sesizat simbolul. Dar intr-adevar se vede daca maresti poza.
Caut RCBO tip A 100mA de imi sar capacele dar nu am gasit niciunde pentru monofazat. Ori 30 ori 300

Nici dupa ce mia-i zis nu-mi dau seama care e ordinea Posted Image)  Foarte greu de urmarit cu atatea fire

 laurentiu_florin, on 31 decembrie 2021 - 12:20, said:

Acolo vad ca se vorbeste mai jos de paratrasnet. E vb chiar paratrasnet sau de o descarcare prin panourile foltovoltaice?

Ca daca e vb de paratranset nu vad ce ar cauta pe circuitul retelei electrice.

Edited by andreyvsjoker, 31 December 2021 - 13:38.


#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001

 rinaldoparaipan, on 31 decembrie 2021 - 09:51, said:

LE De ce conductor 10mm(p)? Si de ce trei perechi?

Sincer, am tras impreuna cu electricianul care a facut instalatia cladirii, pe ideea sa fie indeajuns.
Sper sa fie indeajuns Posted Image
Din ce am inteles de la cei care vor monta candva sistemul PV, vor lega X panouri pentru feicare pereche de cabluri, care coboara la invertor.

iata ce are un prieten cu sistem Casa verde.

1. Intrerupe curentul de la panouri
Attached File  WhatsApp Image 2021-12-31 at 12.41.50 PM.jpeg   119.23K   192 downloads

2. dupa invertor.

Attached File  WhatsApp Image 2021-12-31 at 12.41.56 PM.jpeg   298.75K   204 downloads

Din ce vad mai sus, cred ca am pe acasa un EATON Type A de 32A si 100 mA.
Il aveam pus pe TG si in casa aveam de 30mA

ETI are de 100mA.

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 andreyvsjoker, on 31 decembrie 2021 - 13:27, said:

Ms, nu am sesizat simbolul. Dar intr-adevar se vede daca maresti poza.
Caut RCBO tip A 100mA de imi sar capacele dar nu am gasit niciunde pentru monofazat. Ori 30 ori 300

Nici dupa ce mia-i zis nu-mi dau seama care e ordinea Posted Image)  Foarte greu de urmarit cu atatea fire


Acolo vad ca se vorbeste mai jos de paratrasnet. E vb chiar paratrasnet sau de o descarcare prin panourile foltovoltaice?

Ca daca e vb de paratranset nu vad ce ar cauta pe circuitul retelei electrice.

Daca nu gasesti de 100mA, fa o combinatie intre o diferentiala si o termica.
Vezi la Schrack , ETI sau Consolight.
@Courage:Daca e asa (1. Intrerupe curentul de la panouri) , e conform I "Dorel".Siguranta de AC pe DC.

Edited by rinaldoparaipan, 31 December 2021 - 14:32.


#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tabloul de protectii AC si DC pregatit de mine...In asteptarea unor conditii meteo mai favorabile pentru instalat panourile (20 buc. 375 W si Fronius Symo 7 kW).

Tabloul si invertorul sunt in mansarda casei, care este o mare camera tehnica si spatiu de depozitare.

In coltul stanga-sus al tabloului se vede gaura carotata prin peretele casei prin care vor intra firele de la panouri. Am cerut sa-mi cableze 4 stringuri de cate 5 panouri, in caz ca pe viitor poate vreau sa renunt la invertorul on-grid si sa folosesc un charger MPPT de 250V de la Victron. Cat timp voi fi on-grid, stringurile vor fi conectate in serie aici in tablou (la invertorul on-grid ajung practic 2 stringuri x 10 panouri).

In partea centrala jos vedeti transformatoarele de curent de la un contor Shelly 3EM. N-am vrut eu sa pun Fronius Smart meter, am vrut eu neaparat Shelly 3EM.

Shelly3EM se conecteaza la WiFi, dar in tabloul metalic conectat la impamantare nu prinde semnal WiFi asa ca am fost nevoit sa-l montez intr-un tablou adiacent de plastic (vedeti sub cel metalic unde se vede LED-ul verde, este LED-ul Shelly 3EM).

Nu am impamantare separata, vom vedea cum va fi. Am conductor 10 mmp de la impamantare pana in acest tablou, iar aici l-am ramificat in 2 directii, sus pt PV DC si jos pt AC. Am insistat sa-mi iasa cat mai scurte legaturile de la descarcatoare la bara de impamantare.

Am folosit cate 2 conductoare de 6 mmp in paralel pentru legaturile la impamantare, pentru ca in bara de PE cu care vine tabloul nu intra conductor mai gros de 6 mmp cu tuburi de capat (intra doar conductor solid 10 mmp, dar eu am preferat flexibil).


Tabloul este acesta: https://www.tme.eu/r...-polam/wrp18-3/
Shelly 3EM: https://shelly.cloud...n-energy-meter/

PS: Pe AC in tablou se vede doar un RCCB. Dar in amonte de acest tablou exista un disjunctor C20A tetrapolar.

Attached Files


Edited by kolfleading, 31 December 2021 - 14:34.


#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 kolfleading, on 31 decembrie 2021 - 14:29, said:

Tabloul de protectii AC si DC pregatit de mine...In asteptarea unor conditii meteo mai favorabile pentru instalat panourile (20 buc. 375 W si Fronius Symo 7 kW).

Tabloul si invertorul sunt in mansarda casei, care este o mare camera tehnica si spatiu de depozitare.

In coltul stanga-sus al tabloului se vede gaura carotata prin peretele casei prin care vor intra firele de la panouri. Am cerut sa-mi cableze 4 stringuri de cate 5 panouri, in caz ca pe viitor poate vreau sa renunt la invertorul on-grid si sa folosesc un charger MPPT de 250V de la Victron. Cat timp voi fi on-grid, stringurile vor fi conectate in serie aici in tablou (la invertorul on-grid ajung practic 2 stringuri x 10 panouri).

In partea centrala jos vedeti transformatoarele de curent de la un contor Shelly 3EM. N-am vrut eu sa pun Fronius Smart meter, am vrut eu neaparat Shelly 3EM.

Shelly3EM se conecteaza la WiFi, dar in tabloul metalic conectat la impamantare nu prinde semnal WiFi asa ca am fost nevoit sa-l montez intr-un tablou adiacent de plastic (vedeti sub cel metalic unde se vede LED-ul verde, este LED-ul Shelly 3EM).

Nu am impamantare separata, vom vedea cum va fi. Am conductor 10 mmp de la impamantare pana in acest tablou, iar aici l-am ramificat in 2 directii, sus pt PV DC si jos pt AC. Am insistat sa-mi iasa cat mai scurte legaturile de la descarcatoare la bara de impamantare.

Am folosit cate 2 conductoare de 6 mmp in paralel pentru legaturile la impamantare, pentru ca in bara de PE cu care vine tabloul nu intra conductor mai gros de 6 mmp cu tuburi de capat (intra doar conductor solid 10 mmp, dar eu am preferat flexibil).


Tabloul este acesta: https://www.tme.eu/r...-polam/wrp18-3/
Shelly 3EM: https://shelly.cloud...n-energy-meter/

PS: Pe AC in tablou se vede doar un RCCB. Dar in amonte de acest tablou exista un disjunctor C20A tetrapolar.

Doua observatii:
1.Exista clema cu prindere pe sina DIN special pentru PE.Face contact si pe sina, nu mai ai nevoie de punti.
2.Fara SMART meter vei injecta in retea inca de la punerea in functiune.Pana iti ies actele de prosumator va trebui sa stai cu invertorul oprit.
In rest, felicitari!

#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc.

1. Stiu ca exista cleme PE, dar n-am gasit pe stoc suficient de mari. Vanzatorii zic ca nu prea se cumpara, deci nu prea se aduc la magazine...

Iar tabloul are din fabricatie niste tije metalice care se insurubeaza in clemele PE pentru impamantarea carcasei tabloului.
Chiar mi-a placut cum sunt lucrate aceste tablouri.

2. Da, stiu, imi asum ca va trebui sa stau cu el oprit pana ies actele de prosumator.

DAR fiind trifazic, chiar si cu "Zero Feed In", tot injectezi in retea, pentru ca Smart Meter Fronius face totalul pe faze si invertorul injecteaza simetric.
Daca ai un consumator monofazat de 3 kW pe L1, invertorul injecteaza cate 1 kW pe fiecare faza si in final consumi 2 kW pe L1, injectezi 1 kW pe L2, injectezi 1 kW pe L3...vechea poveste...

Attached Files


Edited by kolfleading, 31 December 2021 - 14:56.


#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tablouri protectii (AC si DC) de la alte lucrari ale firmei cu care voi instala si eu sistemul.

In partea de AC se vede un dispozitiv diferential pentru ca are si buton TEST (probabil RCBO).
Se mai vede un contactor AC (monofazat sau trifazat, dupa caz) si un releu de timp.
Probabil au implementat o intarziere la re-conectare la retea. Probabil o fi o chestiune specifica invertoarelor Huawei...

In partea de DC se vad fuzibile ETI si descarcatoare.

N-am poze si cu interiorul tablourilor, asta e tot ce am.

Attached Files


Edited by kolfleading, 31 December 2021 - 15:35.


#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tablouri protectii AC si DC de la alta firma...tot Huawei, dar fara releu de timp si contactor si fara protectie diferentiala.

Attached Files


Edited by kolfleading, 31 December 2021 - 17:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate