Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Reparatie boxe Tineret 1

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andreyutzu

Andreyutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 04.07.2006
Salutare!

Detin niste boxe Tineret 1 75W și aș dori să le recondiționez. Membranele de la conurile de bas și medii sunt cam uzate, fiind în mare parte decojite.
Altfel, boxele funcționau la o ultimă încercare. Nu știu dacă mai există și alte probleme. Urmează să le mai pun la un test cât de curând.

Întrebarea mea este dacă se merită să le repar (schimbat membrana, poate chiar conurile + alte fixarea altor probleme dacă mai există) sau să investesc acești bani în ceva mai nou deși nu aș dispune de buget mare pentru acest proiect. O altă nelămurire pe care o am: de unde găsesc piese de schimb pt acest model - membrană, con etc.

Mă gândesc că sunt mulți dintre voi care au avut de-a face cu acest model. Merci!

#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Incearca aici https://www.audioalc.../si vezi daca au tot ce vrei sa inlocuiesti, apoi
decizi daca merita banii si efortul.
Succes.

#3
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pe Calea Griviței 34 e un atelier de reparat difuzoare unde am inlocuit membranele la boxele Unitra de 140W au acolo tot ce trebuie. Reparația a fost bine facuta. Asta acum 15 ani, nu stiu care mai este situația acum.

#4
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
Este foarte greu sa mai găsești pe cineva priceput , in zilele astea . Cam toți, care erau meseriași pe treaba asta sunt majoritatea Îmbătrâniți sau plecați pe afara .
E o meserie care nu se mai caută căci acum toată lumea înlocuiește …nu mai repară.

Și mai mult ca sigur ca odată ce trebuie sa o repari , mai găsești și una și alta care trebuie schimbat.

Părerea mea ..Fă un efort și sigur găsești ceva care să te satisfacă și la un buget rezonabil.

P.S.
Aveam pe cineva , încerc să dau de EL , și dacă mai este în țară te pun in legatură.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși au vreo 35 ani boxele alea.
Membranele, suspensiile și conurile probabil distruse.
Și C-urile din filtre.
Depinde de prețul recondiționării. Daca tot le ai: merita oricum.


#6
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
https://tonsil.ro/Drivers.htm

#7
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Se aduna ceva banutzi sa schimbi toate driverele. Nu stiu daca se potrivesc decoratiile argintii peste driverele noi.

Daca mai muncesti sa le restaurezi si furnirul deja e costisitoare lucrarea.

Merita doar daca esti pasionat.

#8
sh0t_

sh0t_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 27.07.2020
Daca le faci in speranta ca vei avea niste boxe bune , abandoneaza proiectul.

Si eu am investit foarte mult in ele (in jur de 1200lei) cu difuzoare.... condensatori si alte dracii dar degeaba , nu sunt "ce trebuie" pe paarte de sunet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate