Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Probleme cu instalator Casa verde
 

Blast from the past: masina de scris mecanica

  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
Dupa lupte "seculare", in sfarsit mi-am gasit timp s-o scot din valiza si sa-i fac cateva poze!

E o masina de scris mecanica model Daro Erika, productie RDG, circa 1982 (adica atunci cand in tarile de dincolo de cortina erau la moda masinile de scris electrice, iar PC-urile apareau pe piata). A apartinut tatalui meu, care era nevazator si a cumparat-o ca sa scrie corespondenta (defapt cred ca am scris mai mult eu la ea).

Am scos-o de la naftalina (adica din valiza). Functioneaza destul de bine (avea ea mici defecte, de ex. nu inverseaza sensul de mers al panglicii cand aceasta ajunge la capat). S-a cam uscat si cerneala pe panglica, dar tot a mai scris un pic (sper ca se vede cat de cat pe una din poze). In rest poate fi folosita fara probleme (defapt nu prea are ce sa se strice la ea :P)

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am mai pastrat un IBM, electrica. Habar nu am daca mai functioneaza, dar m-ai facut curios sa o incerc.
Mai am una de pe la 1900+, care e cam ruginita si tooot zic, de vreo 20 de ani, ca ma apuc sa o restaurez si parca nu vad motivatia.

Edited by pasilla, 30 December 2021 - 22:24.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
Gasesti tus pentru panglica masina de scris - cu o pensula derulezi banda tinand-o imbibata in tus pana la final .
Reversul e mecanic, ai o tija sub rola ce nu comuta din motiv ca nu e gresata sau a sarit de la loc . Cu atentie si migala gasesti tija si o gresezi cu ul;ei mecanisme fine .
Practic toata masina ar trebui curatata si gresata la acea vechime .

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
Asta e clar, dar (1) nu ma pricep si (2) are doar valoare sentimentala, n-o sa ma apuc sa scriu la ea.

PS Am uitat sa va spun cate necazuri a avut tata cu ea, din cauza unui vecin turnator. In fiecare an trebuia sa bata la masina nu stiu cate pagini cu toate semnele mari si mici... :ciocan:

PS #2: daca mai aveti masini de scris pe acasa, va rog sa puneti poze pe acest topic.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
O caut si voi posta , a mea e mecanica tip valiza .
Da , pe vremuri toti detinatorii de masini de scris trebuiau sa duca mostra cu text scris , toate masinile au o amprenta secreta si imediat se depisteaza de ce aparat a fost dactilografiat textul ...

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ldpe, on 30 decembrie 2021 - 22:46, said:

Da , pe vremuri toti detinatorii de masini de scris trebuiau sa duca mostra cu text scris , toate masinile au o amprenta secreta si imediat se depisteaza de ce aparat a fost dactilografiat textul ...
Greu de admis acum ce insemna sa detii o masina de scris inainte de '89.

Edited by pasilla, 30 December 2021 - 22:48.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
Asa e. Pana si un prieten, de-o varsta cu mine (40 si ceva), nu stia ca era obligatia asta. Ceasca era paranoic sa nu tipareasca cineva manifeste, iar turnatorii atata asteptau. Astra de l-a turnat pe tata era un amarat de maturator pe strada, dar probabil l-ar fi turnat si un intelectual, daca ar fi avut necaz pe el...

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,555
  • Înscris: 08.03.2017
Radio Vef, Selena , masina de scris mecanica nu trebuia spus la nimeni ca le deti , rodiourile prindeau cel mai bine la acea vreme radio europa libera iar cu masina de scris se putea bate in 6 exemplare . Pe vremuri exista hartie pentru exemplarele 4, 5 si 6 din hartie pergament , foarte subtire .
Masina de scris era periculoasa la bloc prin insusi faptul ca imprima prin lovire ceea ce se auzea, era un sunet distinct care facea sa tresara timpanul turnatorilor din bloc , in fiecare bloc exista un sifon care daca vindea un pont avea anumite facilitati , ba bonuri de oua, ba tichete de benzina , marog , vremuri faine Posted Image

Edited by ldpe, 30 December 2021 - 23:23.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007
Văzută recent:

Attached Files



#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,041
  • Înscris: 02.03.2003

 pufonel, on 30 decembrie 2021 - 23:06, said:

Asa e. Pana si un prieten, de-o varsta cu mine (40 si ceva), nu stia ca era obligatia asta. Ceasca era paranoic sa nu tipareasca cineva manifeste, iar turnatorii atata asteptau. Astra de l-a turnat pe tata era un amarat de maturator pe strada, dar probabil l-ar fi turnat si un intelectual, daca ar fi avut necaz pe el...

Vremurile s-au schimbat dar oamenii au rămas la fel. Învăţătuturile acumulate în 80 de ani (am scris corect numărul) nu se şterg prea uşor.
Îmi doream o astfel de unealtă în copilărie dar sila de turnători a ţinut familia departe de ea.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ldpe, on 30 decembrie 2021 - 22:46, said:

toate masinile au o amprenta secreta si imediat se depisteaza de ce aparat a fost dactilografiat textul ...
nu era nici o amprentă secretă, doar imperfecțiuni de turnare a caracterelor. Combinația acestor imperfecțiuni făcea fiecare mașină de scris (aproape) unică.
Nu era ceva intenționat ci inerent tehnologiei vremii.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006

 Karhu, on 30 decembrie 2021 - 23:35, said:

Văzută recent:
Asta chiar e o antichitate :D

 DaculScoril0, on 31 decembrie 2021 - 00:02, said:

nu era nici o amprentă secretă, doar imperfecțiuni de turnare a caracterelor. Combinația acestor imperfecțiuni făcea fiecare mașină de scris (aproape) unică.
Nu era ceva intenționat ci inerent tehnologiei vremii.
Imi aduc aminte de un episod din serialul Caracatita (La Piovra), in care comisarul Cattani a descoperit un mafiot infiltrat prin justitie dupa o masina de scris care batea o litera putin mai jos decat celelalte. Primele sezoane au fost turnate in anii 80, deci probabil nici justitia italiana nu era dotata cu masini de scris electrice.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpufonel, on 30 decembrie 2021 - 22:13, said:

Am scos-o de la naftalina (adica din valiza). Functioneaza destul de bine (avea ea mici defecte, de ex. nu inverseaza sensul de mers al panglicii cand aceasta ajunge la capat). S-a cam uscat si cerneala pe panglica, dar tot a mai scris un pic (sper ca se vede cat de cat pe una din poze). In rest poate fi folosita fara probleme (defapt nu prea are ce sa se strice la ea Posted Image)

Autorizarea primita de la Securitate o mai ai?Posted Image

#14
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,492
  • Înscris: 25.04.2007
Mama care era redactor principal la "Stiinta si Tehnica" a adus acasa o masina de scris redegista, cred ca era ca cea a lui Pufonel. Eu m-am bucurat ca mi-am facut pe ea listele cu muzica si etichete pentru benzile de magnetofon la care pana atunci ma chinuiam cu sablon si tragator cu tus Staedtler sau Rotring. Da, era si ea obligata sa faca pagina aia cu caracterele masinii. A trebuit insa sa o dea inapoi la un moment dat.
Pe cele aratate de Karhu sau foarte asemanatoare le-am vazut si m-am jucat cand eram mic in redactia Scanteia, la inceputul anilor '70. Acolo aveau si unele mari si electrice dar la alea nu ma prea bagam ca erau mai complicate. Imi scriam etichete pentru caietele scolare dar si alte aiureli.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pe vremuri puteai avea masina de scris doar cu acord de la Militie si cred ca periodic trebuia sa duci mostre de foi batute la masina pentru ca fiecare avea o "amprenta" unica.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCousteau, on 31 decembrie 2021 - 09:31, said:

Pe cele aratate de Karhu
E aceeasi, nu sunt doua :)

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 15.04.2007
Nu cred sa valoreze ceva.Doar daca a scris Brucan ceva la ea.
https://www.olx.ro/o...[description]=1

#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,656
  • Înscris: 23.10.2006

View PostKarhu, on 30 decembrie 2021 - 23:35, said:

Văzută recent:

Daca nu ma insel pare sa fie la un cabinet medical, o mai scrie retete pe ea.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate