Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

16:9 diferit

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Salut!

Am o intrebare la care nu am gasit raspuns pe alte forumuri: cand cuplez pe live view, imaginea are doua linii orizontale sus si jos iar poza este corespunzator mai mica decat daca fotografiez prin ocular. Setarea este 16:9 dar rezultatele sunt diferite - de ce? Camera e un 5DmIV si face la fel indiferent de obiectivul folosit. M-am exprimat cam alambicat, dar cine stie intelege la ce ma refer.

Multam si spor la sarmale! eu ma lupt cu kilele asa ca nici macar un tort insiropat si aromat nu pot sa gust … 😒😒😒

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Senzorul e 3:2

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Asa cum a spus colegul Dani mai sus, senzorul este 3:2. La filmare este nevoie de cadre 16:9, deci imaginile sunt decupate sus si jos. Uneori se decupeaza si mai mult, fie pentru stabilizare, fie pentru ca e mai usor pentru camera sa proceseze imagini cu rezolutie mai mica.  La sfarsit filmarea arata ca si cum s-ar fi folosit o focala mai mare ("zoom" mai mare).

In vizorul optic imaginea nu este decupata, nu poate fi nici marita, decat daca nu montezi o lupa ceva.
Pe ecranul LCD sau in vizoarele electronice, imaginea poate fi decupata sau marita.

Din pacate camera ta face un decupaj masiv pentru filmare. Filmul foloseste doar zona centrala a imaginii, filmul arata ca si cum s-a dat zoom 1.7x pe imagine:

Attached File  5dmkiv-4k.jpg   30.04K   9 downloads

Zic din pacate din cauza ca se pierde din calitate. Este ca si cum ai filma cu o camera cu senzor mai mic, nu cu o camera FF.

Edited by katran, 30 December 2021 - 23:39.


#4
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Super raspunsuri! Multam din nou… “senzorul e 3:2” e cel mai romanesc raspuns - concis, exact si lipsit de artificii������

in alta ordine de idei, pana acum mi-am schilodit pozele cu 16:9 crezand ca e mai lat si iau mai mult in cadru.

bravos! Nu a trecut anul fara o informatie pretioasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate