Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare boxe profesionale active.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Municipalwaste, on 05 ianuarie 2022 - 08:18, said:

Stai linistit, ca zice si el asa. Sa duci 948 la maximum nu reusesti nici cu cate un rn803d pe canal (sa fi avut functia bridge) daca sug peste 300w si coboara spre 2 Ohm, darmite cu un singur rn803d. Se alinta si el aiurea p'aici.



Tu ai probleme de perceptie? Citesti printre raduri sau care e problema  ta?  Cand am spus eu ca aria rn803d scoate tot untul din aria 948? ( cand am spus ca am dus aria 948 la potentialul lor maxim cu rn803d?)  Niciodata nu am afirmat asa ceva.


Fii atent si citeste de 10 ori daca e nevoie!

"Eu cu rn803d si aria 948 plus subwoofer in 18 metri patrati dau la maxim fara nicio jena si nu se darama nimic."

Am descris sistemul ( aria 948+rn803+un subwoofer activ de 300watts rms cu woofer de 30cm, 70litri volum intern) dau la maxim si nu se darama nimic. Am scris ca DAU LA MAXIM nu am spus ca aria 948 canta la maxim din ce pot ele. Cand dau la maxim pe sistemul meu inseamna ca invart de potentiomentru la maxim cat canta curat, cat nu aud distorsiuni in boxe.



Dupa cum bine observ tu scrii aiurea pe topicul asta nu eu.

 overseas, on 04 ianuarie 2022 - 23:56, said:



Boss,nu are cum. Tre' sa pui pe Tiktok. Sculele alea la maxim in 18 mp cu usa, geam inchise fac razboi.

Asa e, mai ales cu subwooferul activ cuplat si boxele taiate sub 60 hz. E destul de grav dar chiar si asa, sistemul ala PA a lu vecinu mi-a parut ca suna mai tare la el in casa. Al meu facea sa zbarnaie toata mobila si usile dar al lui iti taia respiratia, te fulgera. Sistemele pentru Sono functioneaza altfel.

Rn803d scoate 100 watts pe canal si boxele au sensibilitatea de vreo 92db/w/m. La ala amplificarea era de 300watts x 2 si boxele au vreo 96db sensibilitate.

Diferenta e ca alea de sono nu au sunetul ala prodund, adanc, plin si rafinat. Suna exrem de direct, sec si incisiv.

Edited by vinciun, 06 January 2022 - 14:11.


#56
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Govela, on 01 ianuarie 2022 - 15:43, said:

Revin după noaptea de revelion, boxele si-au făcut treaba ok , pentru uni din prieteni mei a fost prea tare și nu s-a plâns nimeni ca ar fi prea încet,nu te mai puteai auzea decât dacă țipa în urechea celuilalt.
Asa sunt așezate boxele https://usaupload.co...601_Gallery.jpg

După cum mi-am făcut treaba cu ele ma mai gândesc dacă sa le vând și sa trec la RCF...si asa doar dacă se aud mai tare rcf-urile, voi vedea.


Boxele nu pot fi puse pe stativ...sunt boxe de podea...
Principala problema la tine este amplificatorul care este prea slab pentru acele boxe.Apoi oricat de tare se aud boxele senzatia de putere ti-o dau subwoferele asa ca inlocuieste EP 2000 cu un EP 4000 si adauga doua subwoofere. Altfel te vede(aude)lumea!

#57
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Subscriu!

#58
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 nykysor, on 06 ianuarie 2022 - 21:34, said:


Principala problema la tine este amplificatorul care este prea slab pentru acele boxe.Apoi oricat de tare se aud boxele senzatia de putere ti-o dau subwoferele asa ca inlocuieste EP 2000 cu un EP 4000 si adauga doua subwoofere. Altfel te vede(aude)lumea!
Da,voi înlocui amplificatorul cu ep4000, nu prea simt nevoia de subwoofer, boxele se aud ok echilibrat au bass suficient, chiar și la melodi gen " bug mafia un doi și trei de zero" simți cum te lovește bassul în piept,doar ca fix înainte de a intra amplificatorul in clipping audibil boxele mai pot duce peste acel nivel.

Edited by Govela, 06 January 2022 - 23:42.


#59
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Dar pana la un anumit prag conteaza foarte mult spl-ul dat de boxe. S-a mai discutat pe alt topic despre importanta mediilor si inaltelor in momentele explozive cu impact puternic. Subwooferele fara medii si inalte suficiente suna cam bleg.

Edited by vinciun, 06 January 2022 - 23:58.


#60
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Govela, on 06 ianuarie 2022 - 23:41, said:

Da,voi înlocui amplificatorul cu ep4000, nu prea simt nevoia de subwoofer, boxele se aud ok echilibrat au bass suficient, chiar și la melodi gen " bug mafia un doi și trei de zero" simți cum te lovește bassul în piept,doar ca fix înainte de a intra amplificatorul in clipping audibil boxele mai pot duce peste acel nivel.
Da boxele sunt destul de potente,eu le-am auzit in sala destul de mare a unei case de cultura,dar daca vreodata vrei sa faci evenimente mai mari iti mai iei doi basi de 18 inch si un crossover si tai frecventa boxelor la 120hz si de acolo in jos lasi subwooferele.Atunci poti sa bagi mai multi wati in ele pentru ca nereproducand frecvente foarte joase  difuzoarele vor functiona lejer.Boxa coboara la 50 hz daca nu dai mai tare de -10 db. asta insemnand sa dai in ea cu mai putin de 100w . La 500w,si mai mult ,limita de jos a frecventei de rezomanta urca si boxa nu reproduce vibratiile acelea de subbass ci doar acel kik care spui ca te loveste in piept

#61
AurelIovan12

AurelIovan12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.11.2021

 Govela, on 30 decembrie 2021 - 20:23, said:

Salutare.Vreau sa achiziționez o pereche de boxe profesionale pentru petreceri  în interior ( aproximativ 50 mp) cât și în exterior (in curte) bugetul meu este de maxim 3000 de lei per bucata, prefer boxe active în mod special pentru ca nu vad avantajul unor boxe pasive.
Muzica va fi redata de pe YouTube,  dintr-un laptop la care va fi conectat un dac fiio e10k ( placa audio prin USB ) după care la mixer behringer xenyx 802 după care la boxe.
Eu m-am gândit la boxele RCF ART 715-A MK IV , ELECTRO VOICE ELX115P , ELECTRO VOICE ELX 200 15P .....îmi doresc boxe care sa sune tare cu spl mare , cu bass medi și inalte cat mai puternice ...mulțumesc și aștept recomandari!

Nu cred ca are rost sa dai 6000 de lei pentru 50 mp. Eu astept sa imi vina the box pro dsp 15, care am auzit ca sunt destul de bune.
Daca vrei bubuiala poti incerca combinatia asta:

Doua : https://www.thomann....pro_dsx_115.htm
Si un subwoofer de genu :  https://www.thomann...._dsp_18_sub.htm

#62
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 AurelIovan12, on 08 ianuarie 2022 - 12:50, said:


Nu cred ca are rost sa dai 6000 de lei pentru 50 mp. Eu astept sa imi vina the box pro dsp 15, care am auzit ca sunt destul de bune.
Daca vrei bubuiala poti incerca combinatia asta:

Doua : https://www.thomann....pro_dsx_115.htm
Si un subwoofer de genu :  https://www.thomann...._dsp_18_sub.htm
Ai pus-o 136db. pe o boxa. Se pare ca inginerii de la Thomann au facut electroacustica cu femeia de serviciu.Daca difuzoarele alea suporta 1400w peak asta inseamna o crestere de 31 db,ori daca ei sustin ca boxa scoate 136 db inseamna ca eficienta difuzorului este de 105db./1w.Mult domne mult,mai mint si altii dar astia mint prea mult!Si inca o rearca,nu ai ce sa faci cu un subwoofer la doua boxe,chiar si 2/2 este prea putin ideal ar fi 2boxe 4subwoofere

#63
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Exista pe la PA sensibilitate de 100dB la 1m la boxe.
Ba chiar si la HI-FI ,Klipsch seria Forte are 100 dB iar La Scala 105dB.
Partea cu SPL max de 136 dB e mai ciudata la chinezariilel alea.

#64
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Salut,ce parere aveti de boxele edifier s3000pro? https://www.emag.ro/...zsaAj1DEALw_wcB

#65
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
AI postat in topic gresit. In audio , profesional ,se refera la sistemele de sonorizare pt evenimente si la aparatura de studio.

#66
cristi1955

cristi1955

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.02.2009
Doresc si eu un sfat in vederea achizitiei unor boxe active. Nu sunt hotarat ce sa aleg din urmatoarele: Yamaha HS5; Rokit 5 G4; Audioengine 5+.
Imi trebuie pt calculator si un mp3 player numai pt muzica, in cea mai mare parte jazz. In prezent detin o pereche Boxe Edifier 2.0 R1800TIII si vreau ceva mai bun.

#67
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Audioengine sunt cam singurele care se califica pt. auditie. Celelalte sunt monitoare de studio care se folosesc pt. productie muzicala. Auditia si productia audio , desi pare curios , sunt chestiuni diferite.
Doar un "mic" amanunt , monitoarele de studio sunt proiectate pt ascultarea nearfield. Adica stai teapan intr-un loc la distanta mica de ele. Produsele HI-fi , inclusiv boxele active , au o cu totul alta filozofie in proiectare.
Pana si conectica la monitoarele de studio e facuta sa functioneze cu echipamente specifice , ai acolo conexiuni balansate ,se folosesc interfete audio profesionale , mixere de studio etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate