Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare boxe profesionale active.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 vinciun, on 30 decembrie 2021 - 22:32, said:

Stii ce naspa e cand incepe distractia si tot vine ba unul ba altul si-ti spune "da-i mai tare" iar tu "la mine e hifi, ia asculta atent ce inalte catifelate scoate sisemul" :D :D :D

Sunt momente cand mai putin conteaza fidelitatea si mai important e sa rupa! Sa faca senzatie.



E sono, sonorizari nu PA.
Exact de asta am nevoie , sa fie suficient de tare când toți o iau razna :)), sa nu gajie sa se audă curat și tare asta e tot ce contează...

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 Govela, on 30 decembrie 2021 - 22:33, said:

sculele pa nu sunt pentru muzica, akaix10 este o mizerie de boxa din pct meu de vedere.
Mie nu-mi plac ca sunt dure la sunet, prea puternice , ataca brutal totul , da , corect , poti corecta din mixer sau eq daca exista dar si aici e o meserie in sine sa sti sa te joci in frecvente incat sa placa tuturor . Un eq folosit prost mai rau face avand in vedere ca muzica vine gata formata pe suport , trebuie sa ai ureche sa sti ce sa ataci .
Ma distram eu acolo cu L'Acoustics dar cam asa arata o sonorizare sistem care te face sa ramai fara glas , un echilibru intre inalte, medii, bass , am vazut ca asta doresti . Primele boxe date de mine suna excelent , daca ai mixer vei scoate ce trebuie din ele si iti cam taie rasuflarea la putere . Eu spun ca lispeste un sub la ele, cu un sub acoperi exact ce e lipsa , frecventa de sub 50 hz care da profunzime la sunet desi separat subul nu-l auzi nu stiu cat de pueternic dar legat in sistem schimba total atmosfera.
In timp m-am tot jucat am observat ca daca sunt cuplate de la 2 la 4 boxe nu se simte cum ai cupla al doilea sub ca putere , subul duce greul . Am mers cu 2 boxe active de 750 si 4 suburi la nunta destul de mare , cand se dorea putere mai cuplam un sub , pana ajungeam la 4 unde deja era peste limita bunului simt . Metoda nu este de la mine ci "imprumutata " de la sunetisti de concert - de exemplu la Untold liniile array raman aceleasi dar cand se doreste putere mai mare se dubleaza numarul de suburi , ei merg pe 60 de basi normal iar cand simti ca se misca pamantul sub tine si nu te mai auzi deja pleaca cu 120 basi , pueterea in liniile array ramane neschimbata .

Edited by ldpe, 30 December 2021 - 23:09.


#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Acum m am trezit si eu. La mine parterul e vreo 105 mp utili, din care 60 mp living cu deschidere spre 2 holuri, inaltime 2.8m, cu Yamaha Rn803d si 3050i nu pot sa dau spre maxim ca sare placa de peste parter. Fara sw separat. Ce conteaza cati indivizi bag in spatiul ala? Iar in mod normal dau muzica de ambient cu Wharfedale Diamond 9.0, daca dau mai tare nu te mai auzi cu nimeni.

Vine colegul Tzur acuma si cu un Onkyo plus ceva boxe 2.1 vintage va darama spatiul ala. Cum sa-ti trebuiasca scule PA pt un 50 mp, pe bune? Ma rog, daca vrei sa dai muzica PRIN pereti poate iti trebe ceva special, dar in momentul ala lichefiezi creierele dinauntru.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"akaix10 este o mizerie de boxa din pct meu de vedere."
Pentru exterior , iarba verde , cu 3 transformari iese o boxa decenta , ieftina, nu-ti pare rau ca toarna careva bere pe ea , acopera 30 insi fara problema Posted Image

Secretul pentru acoperire si tampire participanti este amplasarea boxelor , vrei sa-i termini - ridici boxele desupra capului, vrei cafe concert - pui boxele la maxim 120 cm sau chiar la sol . Daca ridici boxele pierzi bas , trebuie suplimentat jos automat cu sub dar ai o galagie de multumesti pe toata lumea .
Din pozitionarea boxelor poti pierde sau castiga jumatate din puterea amplificatorului reala . Multi au observat fenomenul la amplasarea sistemelor 5.1...7.2 acasa

Edited by ldpe, 30 December 2021 - 23:15.


#23
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 overseas, on 30 decembrie 2021 - 23:04, said:

Acum m am trezit si eu. La mine parterul e vreo 105 mp utili, din care 60 mp living cu deschidere spre 2 holuri, inaltime 2.8m, cu Yamaha Rn803d si 3050i nu pot sa dau spre maxim ca sare placa de peste parter. Fara sw separat. Ce conteaza cati indivizi bag in spatiul ala? Iar in mod normal dau muzica de ambient cu Wharfedale Diamond 9.0, daca dau mai tare nu te mai auzi cu nimeni.

Vine colegul Tzur acuma si cu un Onkyo plus ceva boxe 2.1 vintage va darama spatiul ala. Cum sa-ti trebuiasca scule PA pt un 50 mp, pe bune? Ma rog, daca vrei sa dai muzica PRIN pereti poate iti trebe ceva special, dar in momentul ala lichefiezi creierele dinauntru.
Insemana ca placa ta este construita prost dacă sare  de la 3050i ,glumesc, pentru tine poate este tare ...pentru mine este incet , contează și nr de persoane, una e sa tipe 3 persoane și alte e 30...oricum am deviat de la subiect aiurea:)

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Peavey Impulse 12D - sunet super la ce doresti sa faci .

#25
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Behringher 212D suna foarte bine, 350 RMS, 550 maxim, multe mai mari gen 215D au doar 250rms. Mai pui un tun de bas si mere ,,blana"!

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu unul dispun de spatiu dupa cum v am zis, eu vorbesc din experienta, nu fac calcule pe hartie. Dar fiecare face ce vrea pe banii lui.

Cu 2 x UE Megablast conectate stereo pe telefon dai party in 50 mp. Daca te crezi smecher iei 2x UE Hyperboom si nu vei sti ce te-a lovit.

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mariovrs, on 30 decembrie 2021 - 21:05, said:

Pai aia zic si eu.. Nici in curte nu le poti folosi. Sigur iei bataie de la vecini.
Daramite in casa.. Mergi la ORL a doua zi. Nu inteleg ce inseamna pentru unii muzica data tare,ca la nebuni..
Valabil si la nunti,unde nu te intelegi om cu om. Care-i spilu' ?
șpilul e că mulți dintre ăștia de pun muzică la nunți sunt deja surzi.
Și proști meseriași și chitroși.

Își cumpără niște răgălii de boxe care sună ca un butoi și se gândesc că dacă bagă mulți wați în ele nu se mai bagă de seamă cât de prost sună.

#28
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014

 Govela, on 30 decembrie 2021 - 22:01, said:

Boxele Behringer au 550 w rms sensibilitate 99 db(asa zic ei , cat o fi adevar nu stiu),si ep2000 500 w rms ....dai incolo de wati chiar si decibeli , cel mai bine daca vrei sa cumperi o boxa, o asculti si vezi daca te multumeste, watii si decibeli sunt doar pe hartie ....nu te ajuta sa iei o decizie in a achizitiona boxe.


Cea ce tu vrei sa spui este ca boxele nu trebuie sa aiba multi wati , boxele trebuie sa fie sensibile la wati.


Asa este , de revelion suntem 30 de persoane , vreau ceva sa ne acopere pe toti in momentul cand cantam sau chiuim fara ca boxa sa fie data in blana...tu cred ca ma intelegi ce vreau sa zic Posted Image), sa vad cum ma descurc cu behringer astea care sunt cat un firgider de mari si sunetul prea slab pentru cat sunt de mari , sau poate imi trebuie un amplificator mai mare...o sa incerc si asta dupa revelion , sau schimb si boxele cu altele

Fa-le stative goarna sa fie pe la 2m .

#29
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 30 decembrie 2021 - 23:04, said:

Acum m am trezit si eu. La mine parterul e vreo 105 mp utili, din care 60 mp living cu deschidere spre 2 holuri, inaltime 2.8m, cu Yamaha Rn803d si 3050i nu pot sa dau spre maxim ca sare placa de peste parter. Fara sw separat.

Eu cu rn803d si aria 948 plus subwoofer in 18 metri patrati dau la maxim fara nicio jena si nu se darama nimic. Problema e vecinii. Tu nu esti obisnuit cu muzica tare. Cat despre persoane conteaza foarte mult. 30 de oameni in incapere schimba radical cerintele.

Despre Wharfedale Diamond 9.0 sau ue megablast nici nu poate fi vorba la petreceri.

Edited by vinciun, 31 December 2021 - 00:48.


#30
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 vinciun, on 31 decembrie 2021 - 00:49, said:



Eu cu rn803d si aria 948 plus subwoofer in 18 metri patrati dau la maxim fara nicio jena si nu se darama nimic. Problema e vecinii. Tu nu esti obisnuit cu muzica tare. Cat despre persoane conteaza foarte mult. 30 de oameni in incapere schimba radical cerintele.

Despre Wharfedale Diamond 9.0 sau ue megablast nici nu poate fi vorba la petreceri.
Tu ești singurul care înțelege ce însemna boxe " de petrecere" restu sunt pe lângă subiect, oricum voi merge la zeedoshop în showroom sa ascult RCF art 715,dar asta după revelion ,sa vedem cum fac fata b2520 pro de la Behringer de revelion:)

Edited by Govela, 31 December 2021 - 01:11.


#31
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Daca ai fi ascultat de ceea ce ti-am zis de la primele postari (alea din octombrie), acum ai fi avut un revelion "linistit", ti-am zis sa-ti iei RCF-uri active si dupa sa suplimentezi cu un sub daca simti ca nu se cutremura pamantul.

#32
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 trilogy, on 31 decembrie 2021 - 08:49, said:

Daca ai fi ascultat de ceea ce ti-am zis de la primele postari (alea din octombrie), acum ai fi avut un revelion "linistit", ti-am zis sa-ti iei RCF-uri active si dupa sa suplimentezi cu un sub daca simti ca nu se cutremura pamantul.
Asa este ,acum ce sa fac omul din greșeli invata, le vând și iau RCF.

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Spuneam de vecin. Il sun si_l intreb dar nu se pricepe absolut nimic, a cumparat de la cineva tot pachetul cu boxe, mixer si amplificator. In orice caz dupa dupa mai multe intrebari am inteles ca boxele lui sunt Behringer B215XL Eurolive. El imi spune ca-s de 1000 de watts dar de fapt sunt de 250 watts RMS si 1000 peak. Plaja de frecvente 55-20000. Din ce vad tu cauti active, astea nu-s active, au nevoie si de amp plus mixer.
https://www.thomann....live_b215xl.htm

#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
La sonorizari e o complicatie folosirea amplificatoarelor/mixere cu amplificare in combinatie cu boxe pasive.
E mult mai indicata folosirea de boxe active plus mixer normal. Ofera mult mai multa flexibilitate. Plus ca oferta la boxe active e mult mai bogata.

#35
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013

 vinciun, on 31 decembrie 2021 - 12:14, said:

Spuneam de vecin. Il sun si_l intreb dar nu se pricepe absolut nimic, a cumparat de la cineva tot pachetul cu boxe, mixer si amplificator. In orice caz dupa dupa mai multe intrebari am inteles ca boxele lui sunt Behringer B215XL Eurolive. El imi spune ca-s de 1000 de watts dar de fapt sunt de 250 watts RMS si 1000 peak. Plaja de frecvente 55-20000. Din ce vad tu cauti active, astea nu-s active, au nevoie si de amp plus mixer.
https://www.thomann....live_b215xl.htm
Multumesc ca te-ai interesat, dar am b2520 pro de la Behringer cu doua difuzoare de 15 , cred ca este ce-a mai puternica boxa behringer....

Edited by Govela, 31 December 2021 - 12:58.


#36
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003

 mariovrs, on 30 decembrie 2021 - 21:33, said:



Un control ORL ti-as recomanda. Pe bune.. Tu nu te descurci cu 2000 de W in 50 mp. Something is fucked up..
Control... ORL?  ORL?!?!?
:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate