Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Limitatoare de viteza pe masinile noi...din 2022

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadip1962, on 30 decembrie 2021 - 19:53, said:

Doar sub 50 km/h pe autostrada.
Nu cred.

#20
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Vin vremuri grele....bucurati-va ca inca puteti calatori unde vreti prin Europa! Posted Image

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postpasilla, on 30 decembrie 2021 - 19:55, said:

Nu cred.
ATunci verifica singur. Cand gasesti, sa te gandesti ca-mi datorezi o bere, pentru ca asa este. Ok?

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadip1962, on 30 decembrie 2021 - 19:57, said:

ATunci verifica singur. Cand gasesti, sa te gandesti ca-mi datorezi o bere, pentru ca asa este. Ok?
Daca e polei, ceata, fum, sau am alte justificari, pot circula si cu 5 km/H.

#23
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View PostJurasikMan, on 30 decembrie 2021 - 19:39, said:

Si daca iesi in Jermanica pe autostrazi fara limita ...cu limitata ta din 2022 ...si te faruieste toata lumea, cine raspunde daca te ia careva dindarapt ?
Daca iesi in Jermanica cu limitata, mergi pe prima banda, ca acolo nu te "faruieste" nici dracu.
Nu mai mergi ca la Romanica, cu 60 pe banda 2-3, ca asa vrea ouțul tau.

View Postpasilla, on 30 decembrie 2021 - 20:03, said:

Daca e polei, ceata, fum, sau am alte justificari, pot circula si cu 5 km/H.
Limitarea se refera la mersul NEJUSTIFICAT cu viteza redusa sub anumite valori.
Asa ca, daca e soare, frumos, numa' bine de mers la mare, tu nu poti spune ca mergi pe autostrada cu 20 km/h din cauza de polei/ceata/kkt pe parbriz.
Si daca o faci, din motive justificate, nu o faci pe banda 2-3, ca bossii de la noi, ca asa vrea cucu' lor sa mearga incet "pe mijlocu' la strada".

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

View PostDeliriumSilence, on 30 decembrie 2021 - 19:46, said:

O sa se SPANZURE bombardierii peste vreo cativa ani cand nu vor mai exista decat masini limitate electronic...blasfemie, cum sa mearga ei regulamentar? Masinile viitorului nu vor fi doar limitate la viteza maxima, vor verifica ,,soferul'' daca nu este baut, obosit si nu te vor lasa sa depasesti viteza pe segmentul de drum pe care te deplasezi... nasol, dar asta e viitorul, nu vrea lumea sa evoluam?
Nu se vor spanzura pt ca direct vor da la modificat utilaju sa-i fuga cu 300

Viitoru din anumite unghiuri nu suna bine si ma refer la controlul tot mai strict si mai mare asupra individului.
De la control de grup se trece galopant la control individual.
Asta cu beutura e ok desigur, dar exemplu ce-l dai cu oboseala...sa mori tu! (zic de aia care vor implementa asta, nu de tine)
Prin ce criterii n-o sa ma lase sa urnesc masina daca am o oaresce urgenta?

In orice caz, poate apuc sa vad cand vom fi toti egali pe drum. Not!!
Cat exista trendu capitalist, niciodata (adica mori daca esti prost, de prost si slab ce esti, esti bogat peste masura umana daca esti smecher si-ti fuge un pic mintea)

#25
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postrinaldoparaipan, on 30 decembrie 2021 - 19:41, said:

Zona de peste 100 e doar pe autostrada.Si pe acolo nu am vazut -decat foarte rar- sa se mearga cu 60-80.
Si pe mine ma dispera babalacii/fosile pe roti/femei cu batic care merg pe Dn in afara localitatii cu 60-70.
Si pe zona de linie continua.
In special in Sv.
Eu nu am intalnit inca persoane sa conduca in afara localitatilor in limita maxima stabilita legal. Conduc cu viteza maxima reglementata insa sunt depasit de toti.
Chiar asa, oare toti se grabesc ? Posted Image
Odata m-a depasit unul pe ceatza  si dupa cateva minute l-am depasit eu, el era in santz. Posted Image

#26
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Daca se impune masura asta, o sa se umple Romania de afise: resoftez limitatorul de viteza ....

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostJurasikMan, on 30 decembrie 2021 - 19:39, said:

Si daca iesi in Jermanica pe autostrazi fara limita ...cu limitata ta din 2022 ...si te faruieste toata lumea, cine raspunde daca te ia careva dindarapt ?

In Germania o e mica nuantare.
Limita legala maxima e 250 km/h acolo unde e permis - in multe locuri limita e mai jos, chiar si temporar apar modificari si limitari pt lucrari sau din cauza de trafic.
Nuantarea e ca in general politia ignora depasirea limitei de 250 km/h, daca nu apar asocieri cu urmariri anterioare, alte abateri rutiere, sofer sau pasageri suspecti, masini furate sau implicate in accidente sau spargeri, etc. E la latitudinea politistilor. Daca nu le place de tine ca ai fata de romulan pot sa te opreasca legal daca ai peste 250 km/h, dar se intampla rar.
E insa foarte riscant sa mergi cu viteze peste 280-300 km/h, chiar daca masina poate 370-411+++, nu doar de frica politiei ci pt ca se poate pierde controlul foarte usor si la 360 km/h faci 100m/s.

Edited by loock, 30 December 2021 - 20:33.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Era logic sa vina si asa ceva.
Doar voi ati cerut-o,in mod indirect.Voi,ma refer la clienti.
Clientii cer cat mai multi senzori,cat mai multa protectie prin care sa devina simple maimute (cu drepturi) la volan.Limitarea vitezei este inca una din masurile de asa-zisa protectie in trafic.
Iar masinile cu sute de cai in curand vor avea doar tarcul lor in care sa se invarta in nestire,precum hamsterii pe roata,contracost,bineinteles.

ps.
Spuneti-mi si mie de ce mama dracului pretul motorinei este cu mult sub pretul benzinei,avand in vedere cat de hulite au devenit motoarele diesel avand in vedere si directivele UE,care doresc sa le scoata cat mai repede din peisaj.

#29
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Interesante măsuri şi interesant tratament aplicat cu linguriţa.
Oamenii noi trebuie trataţi ca nişte copii neştiutori pentru a deveni în timp asemănători cu aceştia..

Totul trebuie înfăptuit sub aplauzele oamenilor de bine, utili fratelui cel mare.

#30
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
De cateva ori mergeam cu vreo 150 de km/h pe autostrada in Germania, si au trecut unii pe langa mine de-mi venea sa ma dau jos sa vad de ce s-a oprit masina.

#31
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
un om sanatos la cap nu merge cu 180km/h!
la viteza aia, masina nu mai poate fi oprita in conditii de minima siguranta, la o urgenta!
am masina care poate ,,sa duca" 200km/h fara probleme, dar eu mai multe de 170 nu am incercat, si asta doar pe perioada scurta!
in rest, la drum lung, 150 a fost suficient si eficient!
la drum lung, mai intervine si oboseala, etc!

#32
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postadisz, on 30 decembrie 2021 - 20:36, said:

ps.
Spuneti-mi si mie de ce mama dracului pretul motorinei este cu mult sub pretul benzinei,avand in vedere cat de hulite au devenit motoarele diesel avand in vedere si directivele UE,care doresc sa le scoata cat mai repede din peisaj.

Tot in Germania, pretul motorinei e cu maxim 10 centi mai mic decat al benzinei E10. Uneori, rar e drept, e chiar peste.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEmeraldCountryHouse, on 30 decembrie 2021 - 19:24, said:

Pe mine nu ma "omoara" cei ce conduc cu viteza mare...pe mine ma omoara fizical si mental cei ce conduc cu 60-80 in zona de peste 100 !
Ca,din cauza lor accelerezi sa ii depasesti si atunci poti iesi in calea unui nevinovat din sens opus, "head on" accident...

Zona de peste 100 este doar pe autostrada. Si nu am vazut pe nimeni sa conduca cu 60. Oricum, pe autostrada ai cel putin doua benzi. Deci nu stiu de unde ai scos faza cu depasitul. Ca sa nu mai pomenesc ca nu ai cum fizic sa depasesti pe contrasens pe autostrada, sensurile find separate de parapet. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 30 December 2021 - 20:49.


#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrinaldoparaipan, on 30 decembrie 2021 - 19:41, said:

ma dispera babalacii/fosile .
in 20-25 de ani si tu vei fi o fosila.si timpul zboara repede desi pari nemuritor acum

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Motorina e ceva  mai ieftin de produs insa in ultima vreme preturile sunt destul de apropiate. Are avantaj si cu pret asemanator pt. ca are atat capacitate calorica mai mare cat si pt. ca motorul Diesel are randament mai mare datorita compresiei mari.
Probabil o sa ramana mai ieftina decat benzina si cand pretul o sa fie de 5X mai mare decat acum. Si cu pret de 5X mai mare, pana se electrifica majoritar parcul auto, consumul de carburanti o sa ramana similar cu cel de acum.

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2021 - 20:40, said:

Zona de peste 100 este doar pe autostrada. Si nu am vazut pe nimeni sa conduca cu 60. Oricum, pe autostrada ai cel putin doua benzi. Deci nu stiu de unde ai scos faza cu depasitul. Ca sa nu mai pomenesc ca nu ai cum fizic sa depasesti pe contrasens pe autostrada. Posted Image
Problema nu este asta.
Ce cele mai multe ori, prima banda are o viteza de 90-110. Rar 120. A doua banda de peste 160. Incearca sa depasesti in conditiile astea, tu mergand legal cu 130 (care sa nu uitam ca este viteza maxima...). Cum treci de-un melc, cum apare un bombardier si-ti da flash-uri. Depasesti, treci pe prima banda si te apesi in frana sa nu lovesti alt melc. Dar pe bombardierul cu luminile nu-l intereseaza... El este grabit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate