Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Termen maxim inmatriculare auto sh (90 zile sau mai mult?)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Salutare,colegi!
Speța e urmatoarea: pe 29 septembrie anul asta cumpar un alt auto sh din alt judet. Pe 30 septembrie, ziua urmatoare ,imi vand  auto meu vechi altcuiva in alt judet. I-am solicitat sa-mi comunice ziua cand s-a programat cu inmatricularea ca sa programez si eu la o zi dupa el in dorinta de a-mi pune numerele mele preferentiale pentru care am platit si taxa de rezervare . Tipul n-a mai raspuns la tel si mesaje drept pentru care am inmatriculat-o cu un numar care a picat la rand dorindu-mi totodata ca dupa 90 zile de cand a cumparat-o de la mine sa-mi reinmatriculez masina pe numerele mele.
Surpriza mea azi, la 91 de zile , masina e in continuare inmatriculata pe numerele mele.
Intrebarea mea este: Cum sa fac sa-mi recapat numerele ? Au trecut 90 zile pt el ca sa mi le pot lua inapoi dar masina merge bine-merci pe strada cu numerele mele.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
uite aici, distreaza-te: https://forum.softpe...isa-dupa-3-luni

Edited by rex, 30 December 2021 - 18:05.


#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca nu ai facut rezervare pe numere inainte s-o vinzi , nu mai ai ce face.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrex, on 30 decembrie 2021 - 18:05, said:

uite aici, distreaza-te: https://forum.softpe...isa-dupa-3-luni
Aha...ma dai de exemplu? ;)
Pozitiv sau negativ?

On topic. Renuta la idee ca iti inmatriculezi cu vechiul numar. Fara proces in instanta NU poti.
Sa nu iti vina amenzi de rovinieta sau sa faca ala cu masina ta trafic de substante interzise, ca o sa stai mult pe la DIICOT sa scrii declaratii.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBaXXXon, on 30 decembrie 2021 - 18:06, said:

Daca nu ai facut rezervare pe numere inainte s-o vinzi , nu mai ai ce face.

View PostMKdens24kw, on 30 decembrie 2021 - 17:55, said:

numerele mele preferentiale pentru care am platit si taxa de rezervare .


Avem asa:
OUG 195/2002

(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menționarea încetării calității de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operațiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorității competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

(4^1) Organul fiscal care operează scoaterea vehiculului din evidența fiscală a fostului proprietar are obligația de a notifica înstrăinarea acestuia în cadrul schimbului de informații prevăzut de reglementările în materie fiscală, în termen de 5 zile lucrătoare, autorității competente de înmatriculare. Aceasta face mențiunea privind înstrăinarea vehiculului în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, în termen de 30 de zile de la primirea notificării.

(4^3) În situația în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate.

ORDIN nr. 1.501 din 13 noiembrie 2006

Articolul 27
(1) Păstrarea combinației numărului de înmatriculare poate fi solicitată de către titularul certificatului de înmatriculare autorității care a efectuat înmatricularea, până la momentul radierii vehiculului, al expirării solicitării anterioare de păstrare sau al transcrierii transmiterii dreptului de proprietate pe numele dobânditorului, după caz, cu plata tarifului aferent. Solicitarea înscrierii acesteia în evidențele autorității competente se face în baza depunerii următoarelor documente:
a) cererea solicitantului, al cărei model este prevăzut în anexă;
b) actul de identitate al solicitantului sau documentele care atestă dobândirea personalității juridice, denumirea și sediul persoanei juridice, în original și în copie;
c) dovada achitării tarifului de păstrare a combinației numărului de înmatriculare.


Legi tampite si cu probabilitate mare sa nu fie aplicate.

Edited by pasilla, 30 December 2021 - 18:31.


#6
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile postate si pentru cele ce urmeaza.

@rex multumesc pentru link

Ce am inteles :
1. termenul de transcriere este 90 zile
2.DTIL trimite catre DRPCIV si aici treb sa verific la primarie (multumesc @dorin_2k pt documentul postat pe topicul tau)
3. exista riscul , in caz de neinmatriculare, sa imi vina de la rovigneta sau DIICOT cum zice @dorin_2k dar se pot rezolva cu declaratii
4. Eu am platit taxa rezervare numere , este pe un an acum rezulta ca teoretic imi pot depune actele pentru inmatriculare pe numerele vechi.
5. trebuie sa fac cont la DRPCIV ca sa pot radia masina (pt rovinieta)

Am inteles bine sau nu?

Edited by MKdens24kw, 30 December 2021 - 18:41.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMKdens24kw, on 30 decembrie 2021 - 18:39, said:

3. exista riscul , in caz de neinmatriculare, sa imi vina de la rovigneta sau DIICOT cum zice @dorin_2k dar se pot rezolva cu declaratii
Nu rezolvi cu declaratii pt rovinieta. Doar cu contestare in instanta a PV de amenda.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Teoretic:

(4^2) De la data înregistrării notificării prevăzute la alin. (4^1), autoritatea competentă de înmatriculare, respectiv Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, transmite instituțiilor interesate datele noului proprietar, la solicitarea acestora.


Daca scrii la DRPCIV,  cred ca ar trebui sa ii intrebi:
Am instrainat auto, am platit rezervarea numerelor, au trecut 90 de zile de la instrainare. Cum imi pot inmatricula masina cu numerele rezervate ?

Edited by pasilla, 30 December 2021 - 18:54.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Dar practic dupa un an o primit un coleg amenda de rovinieta

#10
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postpasilla, on 30 decembrie 2021 - 18:46, said:

Teoretic:

(4^2) De la data înregistrării notificării prevăzute la alin. (4^1), autoritatea competentă de înmatriculare, respectiv Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, transmite instituțiilor interesate datele noului proprietar, la solicitarea acestora.


Daca scrii la DRPCIV,  cred ca ar trebui sa ii intrebi:
Am instrainat auto, am platit rezervarea numerelor, au trecut 90 de zile de la instrainare. Cum imi pot inmatricula masina cu numerele rezervate ?

Azi am scris la  [email protected]

"Buna ziua!
Va cer o informatie referitoare la un numar de inmatriculare pentru care am platit taxa de rezervare. Observ ca fostul meu autovehicul figureaza inmatriculat cu placutele mele de inmatriculare si dupa 90 de zile de la vanzare , placute pentru care am platit taxa de rezervare .(atasat foto dovada) . Eu am achizitionat un autoturism si vreau sa-l reinmatriculez cu numerele mele (xx27xxx) Ce ma sfatuiti?
Serie sasiu   W_______7950   xx27xxx

Am atasat contractul V_C . CIV auto si chitanta rezervare numere, toate scanate. Din pacate talonul nu-l am facut poza.

Edited by MKdens24kw, 30 December 2021 - 19:02.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
O sa primesti copy/paste din legislatia in vigoare. Atat.
Nimic punctual pt cazul tau

Succes

#12
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Deci daca eu ma duc acum sa inmatriculez masina..nu pot? Desi au trecut 90 zile?

Edited by MKdens24kw, 30 December 2021 - 19:03.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asa pare. Eu nu am gasit in legislatie ce se intampla in cazul tau, daca cumparatorul nu radiaza/transcrie masina.
Aia cu suspendarea inmatricularii.....e o notiune destul de vaga.

Edited by pasilla, 30 December 2021 - 19:08.


#14
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Sa incerc varianta "tiganeasca" cu sunatul la Politia de care apartine sa-l opreasca in trafic si sa-i ia numerele...sau ce naiba sa-i fac? Plangere penala,proces? Politia de ce mi-a luat banii pe rezervare daca nu pot inmatricula masina, desi legal am voie?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si daca ii ia numerele....tot nu ajung la tine, daca el nu transcrie masina.
Plangere penala nu ai pentru ce sa faci, iar un proces civil poate dura ani de zile.

Edited by pasilla, 30 December 2021 - 19:19.


#16
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Mda..multumesc tuturor pentru raspunsuri!

#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostMKdens24kw, on 30 decembrie 2021 - 19:09, said:

Sa incerc varianta "tiganeasca" cu sunatul la Politia de care apartine sa-l opreasca in trafic si sa-i ia numerele...sau ce naiba sa-i fac? Plangere penala,proces? Politia de ce mi-a luat banii pe rezervare daca nu pot inmatricula masina, desi legal am voie?
asta e o legenda. nu se complica politaii ptr masini furate pe bune si crezi ca se complica ptr o masina netranscrisa?

daca stii unde sta respectivul si tine masina pe strada, te duci intr-o noapte si ii iei numerele.
stiu, e ilegal, e imoral, face rau la sanatate, iti fac dosar penal daca te prind, bla-bla-bla. dar cam asta e singura varianta rapida. alternativa e sa il dai in judecata, dar va dura cativa ani si te va costa probabil mai mult decat masina.

Edited by rex, 30 December 2021 - 20:55.


#18
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostBaXXXon, on 30 decembrie 2021 - 18:06, said:

Daca nu ai facut rezervare pe numere inainte s-o vinzi , nu mai ai ce face.
Ce rezervare sa faca, masina a fost vanduta in alt judet. E obligatoriu s-o inmatriculeze acolo cu numerele judetului de domiciliu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate