Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

La data de 21-12-30 ai consumat 1 pachete de 10 SMS grupa 1 international cu pretul de 0.84 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am pus cartela in alt tel si am adaugat contul meu Google si pac,primesc SMS de la Vodafone
ca cica am consumat nu stiu ce pachet de 10 SMS international
si ca ma informeaza ca fiecare pachet suplimentar costa 0.84 euro.

Ce plm e asta bai frate??

#2
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Nu erau mesaj in queue pe acel telefon? Si cand ai introdus o cartela de pe care a avut ce sa ia, poc :D

#3
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 19.09.2005
Am patit si eu asa cu un Iphone; am sunat la Vodafone, si cica serverul de activare pt. Apple e in Marea Britanie.
Le-am spus ca n-am trimis niciun SMS, nici in tara si cu atat mai mult, nici in strainatate. Dar m-a intrebat tipa: "Ati introdus sim-ul intr-un Iphone?"
Pana la urma mi-a scazut suma, ca-s mos si n-am stiut (zicea ca e si o avertizare, mi-a trimis link-ul de pe apple)

Edited by Stefi_R, 30 December 2021 - 15:19.


#4
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nimic nu apare la mesaje. Telefon resetat la setari din fabrica

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 Stefi_R, on 30 decembrie 2021 - 15:11, said:

Am patit si eu asa cu un Iphone; am sunat la Vodafone, si cica serverul de activare pt. Apple e in Marea Britanie.

Asa este. In general operatorii au facut gratuit numarul respectiv, la care iPhone-ul trimite SMS automat, fara sa ceara vreo permisiune, dar este posibil sa se fi schimbat numarul sau sa nu fi fost implementata gratuitatea si la Vodafone.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
Operatorul mai prost,trebuia sa nu te avertizeze, doar sa te trezesti tarifat,e vina operatorului pt toate balariile ce le aveti instalate in tel si fac cost suplimentar?

#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Ce balarii se avem instalate daca e resetat la setari din fabrica?

Si tot n-am inteles mesajul,e 0.84 eur pe 10 sms-uri sau pe 1 ?

Oricum daca ma trezesc cu 1 euro in plus la factura e clar ca cineva trebuie sa decarteze banii aia.
Ori vodafone ori google.
Ca eu nu am fost intrebat de nimeni daca sunt de acord sa mi se trimita sms din umbra de pe tel meu si fara voia mea si fara macar sa ma anunte

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
Cand te loghezi cu user nou de google se verifica acele informatii,daca nu bifai si dadeai next vedeai ca e posibil sa fie tarif pt verificare

#9
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 06.03.2018

 dtd234, on 30 decembrie 2021 - 17:16, said:

Ce balarii se avem instalate daca e resetat la setari din fabrica?

Si tot n-am inteles mesajul,e 0.84 eur pe 10 sms-uri sau pe 1 ?

Oricum daca ma trezesc cu 1 euro in plus la factura e clar ca cineva trebuie sa decarteze banii aia.
Ori vodafone ori google.
Ca eu nu am fost intrebat de nimeni daca sunt de acord sa mi se trimita sms din umbra de pe tel meu si fara voia mea si fara macar sa ma anunte


0.84 centi / 10 SMS-uri tu practic mai ai 9 , dar am patit sa ma taxeze de 2 ori...

#10
DorianPopa

DorianPopa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2023
Dupa multe mesaje si drumuri am aflat problema. Totul se reduce la Imessages. Si taxa este 0.84 euro per pachet , nu pe mesaje, deci la factura o sa vina mai scump cu 0.84 euro

1. Cand iti cumperi un telefon nou apple si pui cartela vei fi taxat pt functia imessage ca tu sa poti sa trimiti toata viata mesaje cu videouri si poze catre alte telefoane si iphone-uri.

2. De fiecare data cand dezactivezi functia imessage (setari => mesaje => imessage) vei fi taxat pt asta , zice si dedesupt scris mic "Network provider messaging rates may apply". Deci daca nu vreti sa va treziti cu 100 lei la factura lasati setarea on , nu va costa nimic dupa prima plata de 0.84 euro (0.84 la vodafone , la alte companii nu stiu pretul)

Asadar nu este vina nimanui , toti platim acea taxa cand ne luam un nou iphone. Aveti grija la setarea aia si nu va jucati cu ea , fiecare apasare va costa 4 lei :)

#11
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
mesaj de la vodafeon :)

In cazul in care utilizezi un terminal iPhone si ai activ serviciul Facetime, as vrea sa subliniez faptul ca acesta nu este oferit de catre Vodafone Romania SA, ci este integrat softului telefonului si setarilor sale.

Trimiterea de mesaje catre numerele internationale 00447786205094, 00447624804479 reprezinta o conditie necesara pentru inregistrarea pe serverul Facetime.

In aceasta situatie, pentru o utilizare a serviciului astfel incat acesta sa nu genereze costuri suplimentare in permanenta, iti pot recomanda urmatoarele: fie resoftarea telefonului, fie sa activezi serviciul o singura data (Settings/Phone/Face Time/On) si sa il lasi pe on. Astfel, nu vei mai fi tarifata.
Mai exista totusi situatia in care daca schimbi des SIM-urile in iPhone, sa se dezactiveze/reactiveze pe fiecare numar in parte.
Am redus eu ca si exceptie costul astfel incat la urmatoaea data de factuare sa nu achiti aceasta valoarea.

#12
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 DorianPopa, on 22 aprilie 2023 - 14:38, said:

...
Asadar nu este vina nimanui , toti platim acea taxa cand ne luam un nou iphone. Aveti grija la setarea aia si nu va jucati cu ea , fiecare apasare va costa 4 lei :)
Digi NU taxează aceste SMS-uri. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate