Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBloodRa, on 03 ianuarie 2022 - 08:34, said:

Dintre toate monitoarele care le-am avut cele MVA au fost peste ips, așa că nu credeți doar ce citiți pe net.
Da-mi te rog un link cu o documentatie tehnica care sa arate diferenta intre VA si MVA. Eu nu am gasit, ambele fiind de fapt acelasi lucru.
VA/MVA nu au cum sa fie peste IPS. Pur si simplu este imposibil dpdv fizic. Singurul lor avantaj este contrastul, mai mare ca la IPS. In rest, IPS, la absolut toate celelalte puncte, este superior.

Am IPS de top (ce era "top" acum vreo 5 ani) in casa - a fost vreo 850 euro cand l-am luat, de asemenea am VA de top (1200 euro de nou) si cand le pui unul langa altul IPS-ul este clar superior. Si vorbim de high-end-uri aici, la ambele tehnologii, nu de chestiile de jos.

View Postradu103, on 03 ianuarie 2022 - 00:57, said:

Neaparat panel IPS, sub nicio forma VA
100% de acord ! IPS daca este loc.

In cazul meu, un IPS cu caracteristicile pe care le vroiam eu ma seca de peste 2000 euro asa ca am zis pas din cauza pretului si am mers pe VA, mare greseala ... si acum regret. Trebuia sa strang din ... pumni si sa imi fi cumparat IPS-ul.

Edited by ro_explorer, 03 January 2022 - 14:38.


#20
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
MVA și PLS sunt VA și IPS de la Samsung. Nu cred că le fabrică ei, dar le marketeaza altfel

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostWindowsSoft, on 02 ianuarie 2022 - 23:56, said:

au cam ramas doua, unul cu refresh rate 240 hz si unul cu rezolutie 2k.
Tinand cont ca nu sunt gamer, ce ziceti ca ar merita mai degraba?
As simti cumva diferenta de hz? placa mea video este geforce 1050  TI, 4 GB, deci nu una deosebita.

https://www.pcgarage...patible-240-hz/

https://www.pcgarage...reesync-144-hz/
Viewsonicul de 27" fara discutie. Este extraordinat atat ptr office cat si ptr gaming. O sa se chinuie un pic placa video in jocuri la rezolutia nativa dar poti face downscale ca sa compensezi.

Daca nu joci competitiv, nu ai ce face cu 240Hz ... deja peste 120Hx nu prea mai distingi cu ochiul diferentele de refresh, singurul lucru care se simte fiind timpul de raspuns, ceea ce , repet, intr-un merui competitiv la nivel pro, poate sa iti ofere un avantaj.

#22
WindowsSoft

WindowsSoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.12.2014
Am comandat monitorul asta

https://www.pcgarage...reesync-144-hz/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate