Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Surubelnita electrica/masina de gaurit si insurubat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am un voucher de la altex de 200 de lei. De fapt voucherul e mai mare (de la de 2 ori diferenta) dar scad un produs pe care vreau sa-l cumpar si raman cu aproximativ 200 de lei.

Si de banii astia vreau sa-mi iau ce n-am avut niciodata :) O surubelnita electrica sau ceva de genul.
Am doua maini stangi si folosesc surubelnita extrem de rar deci sub nicio forma nu se pune problema sa o folosesc la nivel profesional.

Asa ca va intreb pe voi care va pricepeti, ce sa iau de aici: https://altex.ro/mas.../price/dir/asc/

Si chestiile astea vin cu (cum se cheama...) varf Philips (macar atata stiu si eu) si drept?

Merci frumos!

#2
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Ia skilul ala la 179, 12V, are reglaj la moment de cuplu, te ajuta foarte mult la suruburi sa nu le rupi sau sa strici filetul, poti baga si spiral pentru gauri.
Cu 20 - 30 ron mai cumperi un set de biti cu adaptor.

https://ro.farnell.c...fWR2qjRZi4_f9jq

Edited by leomagic44, 30 December 2021 - 09:06.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Asta adica? https://altex.ro/mas.../SEAF0152320AA/

"Burghiu cu doua capete" ce inseamna? Ce ziceam eu mai sus?

 leomagic44, on 30 decembrie 2021 - 09:04, said:

Cu 20 - 30 ron mai cumperi un set de biti cu adaptor.
Aaaaaa.... ok.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Eu zic sa cumperi altceva, orice altceva. Acele surubelnite sunt sub nivelul de amator, nu au putere si ultima cursa a surubului tot manual o vei face.
Pentru un nivel amator spre mediu recomand Parkside-ul care mai apare din cand in cand la Lidl. O folosesc de 2 ani destul de intens.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
mai pui 15 lei ia skil-ul asta (are doua trepte de viteza, te ajuta la cuplu) daca nu mai vrei sa pui diferenta si sa iei easydrill-ul asta

Edited by laffin, 30 December 2021 - 09:55.


#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

 Pekiasan, on 30 decembrie 2021 - 10:01, said:

Ia asta.

si eu tot pe aia o cautam sa i-o recomand, dar nu la banii aia. la dedeman e 300 lei.
am una de multi ani, am luat-o cu 200 lei, si am abuzat-o in toate modurile. am scapat-o din pod, am uitat-o in ploaie si ninsoare o luna de zile, merge ca in prima zi.

ia skil-ul ala la 214 lei care e asemanator cu easydrill 1200, ca faci alegere buna.

Edited by laffin, 30 December 2021 - 10:18.


#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Skill, 214 lei
https://altex.ro/mas.../SEAF0152330AA/
are turatie mai mare fata de fratiorul mai ieftin

#8
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pai Parkside recomandam si eu, am cam toata gama, cu acumulatori si priza, da omul a zis ca are ceva voucer Altex.

Edited by leomagic44, 30 December 2021 - 11:02.


#9
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Sunt prastii toate, mici si fara putere.

Ceva decent, care merita diferenta de pret: https://altex.ro/mas.../SEADD1E2740AA/



#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008

 December, on 30 decembrie 2021 - 09:10, said:

Asta adica? https://altex.ro/mas.../SEAF0152320AA/

"Burghiu cu doua capete" ce inseamna? Ce ziceam eu mai sus?


Aaaaaa.... ok.

In primul rand invata cum  se folosesc biti corect care sunt pe marimi, forme, duritati, magnetici sau nu ... altfel plangi ca nu poti face nimic ca ai stricat capul unui surub sau holzsurub si nu mai poti sa il scoti si ai sa ai 3 maini stangi Posted Image apoi arunci surubelnita aia buna Posted Image
Sfat pt. surubelnita electrica : ia una care sa o poti folosi si la priza .

Edited by mihaiC1, 30 December 2021 - 12:13.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
@December, hai că ai intrat în tocătorul de sfaturi  🤣
Stai că apare acum băiatul cu ,,cuplurile ", îți scrie o pagină inutilă despre cai verzi pe pereți.

Cumpără Skill- ul ăla de care au zis colegii mai sus, la ce ai tu nevoie, o să fie de ajuns... sau prea mult, dacă zici că ai doo" mîini stîngi  😉

Eu am doo" mîini drepte, la bricolat, și sînt mulțumit de marca Skill.

Attached Files



#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Chiar si pentru un user ocazional, cel mai frustrant lucru e sa iei bormasina sa faci o chestie minora si sa constati ca ai incarcatorul descarcat.
Deci, doi acumulatori. Unul il tii in maner, celalalt il ai incarcat in valiza. Cand se descarca asta, bagi la incarcat si-l iei pe alalaltu. Il pui in maner, iti faci treaba si ramane acolo.

Apoi, din experienta, e mai utila una mica decat una puternica si mare. Trebuie sa incapa in locuri stramte, ai suruburile dispuse aproape de perete. As lua cu acumulator in maner (3 celule).
Skilul ala de 28Nm ar trebui sa fie si foarte puternic. Dar, poate si mai bine e una si mai mica, gen Bosch Ixo. Eu nu o am, dar mi-a venit de cateva ori sa mi-o iau, din motivul ca asta mare de o am eu nu prea incape.
Depinde si de ce vrei sa faci cu ea. Pe la mobila gen Ikea, e mai buna una mica. La dibluri nu prea ai problema asta a dimensiunii, dar la mobila cam da.
La Bosch Ixo, sigur va trebui sa mai dai o tura cu surubelnita sa strangi bine, la suruburile mai mari. Dar cele mai multe suruburi pe care le vei insuruba vor fi mici, unde nu mai e nevoie.
La eurosuruburile de mobila, cred ca-ti trebuie un 20Nm sa le strangi bine. Poate nu chiar 20Nm, dar e bine sa fie acolo.
Cuplu mare iti trebuie si la suruburile lungi, fara pregaurire. Dar un user casnic, fan Ikea, nu are nevoie de asa ceva decat rar. Si oricum strangi cat se poate cu asta electrica, apoi pui surubelnita normala daca e cazul. Dar cred ca asta se intampla mai rar decat se intampla sa nu incapi cu bormasina in locuri si esti nevoit sa strangi la mana, cu surubelnita cate 30 de ture, de te apuca noaptea.

Apoi bitii de insurubare. Pe langa aia cu care iti vin cu bormasina, e bine sa mai ai unii mai lungi, pentru acces facil la suruburile de langa peretii de pal sau lemn ai mobilei.
Nu tot setul ci doar PH1, PH2, PZ2 si PZ3. Eventual ala hexa de cap de eurosuruburi de moila, nu stiu de ce dimensiune este.
Apropo, acesti biti trebuie sa-i inveti deoarece e bine sa pui bitul care trebuie pe surub. Daca-i pui aiurea, poti avea surprize si oricum te chinui sa insurubezi cum trebuie. PH la PH, PZ la PZ. Desi seamana, nu-s la fel.

Eu o am pe asta(sau ceva identic ca si aspect, nu stiu modelul exact)
https://altex.ro/mas.../SEA06019G8100/
Dar simt nevoia de una mai mica.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru bricolaj ușor, și acces facil, plus greutate mică, cum zice și @maccip, nu ai nevoie de cele cu acumulatorul mare dreptunghiular.

Cine spune altceva, spune din auzite.

Eu am luat cu acumulator cilindric, că dacă mai lucrezi ocazional, înveți ce este prea mult, sau, de ajuns  😉

Aia cu ,,acumulatorul descărcat cînd ai nevoie..." este din neglijență, nu este un defect, eu nu pățesc așa, am grijă din timp, să încarc acumulatorul, că PANAAA mea, doar știu că mă apuc de treabă, știu din timp, că nu pică bricolatul din cer, brusc, faci un plan, gîndești ce vei face, ce scule vei folosi, BAGI acumulatorul/acumulatorii la încărcat din timp, etc.

L.E. Pun poză, pentru cine știe ce duritate are aglomeratul de blat de 40 mm.
Am dat gaură (de fapt două) cu mititica din poză. Da, a durat cu 10 secunde mai mult, decît la una cu acumulator mai mare.
Dar pe asta o folosesc și în spații mici, nu fac cu ea oboseală la biceps, ca la sală  😁 plus că, nu dau găuri dinalea ca la fabrica de mobilă, sute/mii.

Asta înseamnă BRICOLAJ, faci ceva ocazional, nu foarte greu, nu la nivel industrial.

Uite așa am o sculă versatilă, echilibrată.
Pentru chestii grele, am matahala cu fir, dar ia de ansamblează mobilă cu aia, că faci piesele zob  🤣

Attached Files


Edited by crisstonne, 30 December 2021 - 15:20.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 December, on 30 decembrie 2021 - 08:51, said:

Si chestiile astea vin cu (cum se cheama...) varf Philips (macar atata stiu si eu) si drept?
Aceasta bormasina cu acumulator se livreaza cu un bit de insurubare cu doua capete.
Bitte ein Bit!

Attached File  1200px-Bitburger_logo.svg_.png   99.03K   1 downloads

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 December, on 30 decembrie 2021 - 08:51, said:

Am un voucher de la altex de 200 de lei. De fapt voucherul e mai mare (de la de 2 ori diferenta) dar scad un produs pe care vreau sa-l cumpar si raman cu aproximativ 200 de lei.

Si de banii astia vreau sa-mi iau ce n-am avut niciodata Posted Image O surubelnita electrica sau ceva de genul.
Am doua maini stangi si folosesc surubelnita extrem de rar deci sub nicio forma nu se pune problema sa o folosesc la nivel profesional.

Asa ca va intreb pe voi care va pricepeti, ce sa iau de aici: https://altex.ro/mas.../price/dir/asc/

Si chestiile astea vin cu (cum se cheama...) varf Philips (macar atata stiu si eu) si drept?

Merci frumos!
Mai bine mai pui 12 lei si iesi asta

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Stilul românesc, mai pui ,,decît " încă 200 lei, eventual, și ai luat ceva de 400 lei  🤣

Nu interesează pe nimeni ce ai scris în prima postare  😋
Trăiască cititul pe diagonală, și cheremul personal al fiecăruia.

Edited by crisstonne, 30 December 2021 - 15:18.


#17
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,748
  • Înscris: 12.08.2008
Fiecare cu parerea lui.. Initiator o cumpara de "bibelou" ca de fapt habar nu are cu ce se "mananca" Posted Image

#18
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Gaseste oricand pe cineva caruia o poate face cadou.
Dar indiferent cate mani stangi are, daca are in casa asemenea jucarie, in mod sigur se va indragosti de ea si de ceea ce poate face cu ea.
Chiar simpla insurubare a "cuiului" lu" pepelea.

Edited by tioopedi, 30 December 2021 - 17:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate