Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

o idee de aplicatie de pus in practica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Mi-a venit o idee de o aplicatie pentru telefoane/tablete si ma intreb, inainte sa ma apuc de ea, trebuie cumva sa-mi inregistrez pe undeva ideea ca sa ramana marca inregistrata sau ii pot da drumul si daca are succes ea va ramane in top pe nisa respectiva?

Eu ideea o am, dar nu stiu de unde sa incep...

Asadar, care e primul pas in realizarea unei aplicatii care sa ruleze atat pe android, cat si pe iOS?


Multumesc anticipat pentru sfaturi si lamuriri! :)

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ideile nu au drept de autor conform legii. Doar produsele cu ideea respectiva.

Art. 9 Nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor urmatoarele:
a) ideile, teoriile, conceptele, descoperirile stiintifice, procedeele, metodele de functionare sau conceptele matematice ca atare si inventiile, continute intr-o opera, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;
b) textele oficiale de natura politica, legislativa, administrativa, judiciara si traducerile oficiale ale acestora;
c) simbolurile oficiale ale statului, ale autoritatilor publice si ale organizatiilor, cum ar fi: stema, sigiliul, drapelul, emblema, blazonul, insigna, ecusonul si medalia;
d) mijloacele de plata;
e) stirile si informatiile de presa;
f) simplele fapte si date.

https://www.legi-int...i-de-autor.html

 euronapti, on 29 decembrie 2021 - 23:58, said:

Asadar, care e primul pas in realizarea unei aplicatii care sa ruleze atat pe android, cat si pe iOS?
Sa inveti programare sau sa tocmesti pe cineva de stie.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2021 - 00:10.


#3
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
Desi dintotdeauna m-a pasionat programarea, cu parere de rau, n-am reusit sa ma apuc de ea. Ramane varianta sa mi-o realizeze cineva

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Am si eu idei multe, dar nu reusesc sa le duc la capat. Cand incep treaba, realizez ca-i mai complicat decat speram eu sa fie, ma afund in documentare prin toate ungherele internetului si nu gasesc neaparat ce sper eu sa gasesc sa ma ajute.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 euronapti, on 30 decembrie 2021 - 00:21, said:

Desi dintotdeauna m-a pasionat programarea, cu parere de rau, n-am reusit sa ma apuc de ea. Ramane varianta sa mi-o realizeze cineva
atunci gaseste buget, gaseste firma sau programatori si pune-o in practica. sau sperai ca gasesti programatori care sa faca aplicatia gratis ca tu ai avut o idee care speri ca iti va aduce faima si avere?!
oricum chiar daca e o idee unica si va avea ceva succes la inceput sunt mari sanse sa apara si alte aplicatii ce fac acelasi lucru.

#6
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018
De ce crezi ca speram sa mi-o faca cineva gratis?

Sa fie destul de sanatosi cei care vor mai face aplicatii care fac acelasi lucru, eu trebuie sa-mi vad aplicatia mea functionala si utila si exact acolo unde trebuie sa ajunga, pentru urmatorii 10 ani, am dat un exemplu

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
nu mai există idei originale, ci doar idei nepuse în practică :)

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
mi-ai furat ideea! :)

#9
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 vali, on 30 decembrie 2021 - 02:27, said:

nu mai există idei originale, ci doar idei nepuse în practică Posted Image

Din diverse motive.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 euronapti, on 29 decembrie 2021 - 23:58, said:

....Asadar, care e primul pas in realizarea unei aplicatii care sa ruleze atat pe android, cat si pe iOS?...

primul pas e sa gasesti un avocat care sa-ti faca un NDA care sa-ti protejeze ideea (relativ la cei cu care vei discuta ulterior)
pasul 2: incepi sa contactezi firme sau freelanceri (in functie de preferinte; firmele sunt mai scumpe, dar mai sigure), ii pui sa semneze NDA-ul si vezi daca pot sa-ti faca aplicatia si cu ce costuri.

produsul este intotdeauna important, dar in zona asta conteaza cel putin la fel de mult si partea de marketing. sunt mii de aplicatii bune pe care nu le foloseste nimeni (pentru ca n-au auzit de ele) si sunt mii de aplicatii proaste cu o gramada de utilizatori (pentru ca au fost vandute de profesionisti).

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Asadar, care e primul pas in realizarea unei aplicatii care sa ruleze atat pe android, cat si pe iOS?
primul pas este sa te apuci, alege o platforma si incepe a implementa ideea
"To begin, begin." William Wordsworth

Edited by MarianG, 30 December 2021 - 11:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate