Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Masini de politie care circula fara RCA (?)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
De AIDA am auzit de la Tavi Pertea. Posted Image Si ca din 2020 nu mai esti obligat sa ai la tine polita RCA in original. O aveam doar in print de pe e-mail si de asta am dat play acelui clip de la Pertea. Cu AIDA m-am verificat singur, l-am verificat pe fratele, dar nu m-am gandit sa verific numerele de MAI. Posted Image

Am verificat un BMW pe care ginerele vecinului il tine nemiscat de aproape 1 an, evident nu mai avea RCA. Posted Image

#20
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View PostDarthBane, on 29 decembrie 2021 - 22:51, said:

Sunt contracte personalizate, de flotă, au mașini neinscriptionate la care tot schimbă numerele de înmatriculare, ar fi stupid să o asigure la fiecare schimbare de nr.
Masina nu e cu radar, sunt de ordine publica + au drepturi rutiere si mai trag o masina pe dreapta, e Logan normal inscriptionat.

View Postdorin_2k, on 29 decembrie 2021 - 23:02, said:

A dat și IPJ Sv un comunicat.
Au câteva neinscriptionate. Le schimba periodic numerele.
A fost o foto cu una ce avea 2 seturi de numere ce le tot schimba zilnic.
Și au RCA pe VIN.

Doar bombardierii de pe FB nu înțeleg acest lucru.
Daca verifici o masina pe AIDA si sustii ca nu e asigurata esti bombardier?

View Postshymano, on 30 decembrie 2021 - 00:06, said:

RCA-uri pe numerele de MAI, asa cum au si MApN-ul.
Aveam (minim) 3 numere in masina, permanent, credeti ca aveam si (minim) 3 RCA-uri diferite ??
Cu RCA-urile nu se joaca nimeni ... In cel mai "rau" caz (si asta este un obicei), se pot face ceva "manevre" la plata Casco, impreuna cu asiguratorul, desigur; in ideea ca se platesc 200 de asigurari Casco, sa zicem, la o flota de 1000 de masini, si se folosesc pe masinile pe care au nevoie la un moment dat. Adica se fac pe numerele de institutie, care numere pot fi realocate oricand altor masini.
Restul masinilor au inca valabil, daca era pe flota trebuia sa nu returneze la niciuna. Si asta a avut pe numar in toti anii, merge verificat cu pana la 5 ani in urma, acu e prima data cand nu are.

View PostDarthBane, on 30 decembrie 2021 - 01:08, said:

Asigurarea lor e evident pe VIN și de aia nu poate orice burtă verde să verifice valabilitatea asigurării.
Sunt curios ce procedura e de urmat ca o masina sa aibe numere de se schimba intre ele, eu stiu ca pentru a se intampla lucru asta trebuie sa ajunga la inmatriculari, ca fiind ele si autospeciale tot trebuie sa aiba talon.

Iar masina aia are acel numar de cativa ani, nu ai cum s-o incurci ca tot de cativa ani merg si cu un far ars la ea, fiindca au scurt pe el si din ce am inteles cum ii schimba becu intr-o saptamana se arde si au preferat sa-l lase asa. Nu au fost in stare sa o duca la service si stau sa ii schimbe numerele.

Edited by mariustpz, 30 December 2021 - 03:17.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
Na că și site-ul AIDA a blocat verificările din cauza acestui topic. ;(
Așa că nu mai poți verifica nimic acum. Apare eroare la orice căutare

#22
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View Postmariustpz, on 30 decembrie 2021 - 03:13, said:

Sunt curios ce procedura e de urmat ca o masina sa aibe numere de se schimba intre ele, eu stiu ca pentru a se intampla lucru asta trebuie sa ajunga la inmatriculari, ca fiind ele si autospeciale tot trebuie sa aiba talon.

Au doua taloane sau cate numere au de schimb. Nu stiu cu asigurarea si itp-ul cum e.

#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019
Vecinul meu, de suparare ca e liber intre Craciun si Revelion, isi repara caloriferele si da gauri in pereti. Initiatorul verifica numerele Politiei. Stai linistit, ca daca e intr-adevar vina lor, fac o cheta si-ti platesc reparatia ca sa nu-i dea afara. Daca ai Maybach nu cred ca se descurca.

#24
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View Postdorin_2k, on 30 decembrie 2021 - 07:48, said:

Na că și site-ul AIDA a blocat verificările din cauza acestui topic. ;(
Așa că nu mai poți verifica nimic acum. Apare eroare la orice căutare
Te-au simțit pe tine și s-au speriat.

View Post__Dan__, on 30 decembrie 2021 - 08:35, said:

Vecinul meu, de suparare ca e liber intre Craciun si Revelion, isi repara caloriferele si da gauri in pereti. Initiatorul verifica numerele Politiei. Stai linistit, ca daca e intr-adevar vina lor, fac o cheta si-ti platesc reparatia ca sa nu-i dea afara. Daca ai Maybach nu cred ca se descurca.
Merge și invers, eu fără asigurare și dacă e vina mea sa le plătesc reparația? Sau doar la politie e ok sa circule fără?

View PostBombalurina, on 30 decembrie 2021 - 08:02, said:



Au doua taloane sau cate numere au de schimb. Nu stiu cu asigurarea si itp-ul cum e.
De obicei sunt publice procedurile de genul, nu am găsit nimic. Oricum după cum am zis la masina aia sigur nu e cazul de mai multe numere, nu știu însă cum as putea sa ii reclam, și nici băieții ăștia nu par să știe pe aici. :))

Edited by mariustpz, 30 December 2021 - 09:16.


#25
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Oricum chestia cu contracte pe flota nu-și are sensul, la mașinile neinscriptionate da, poate, dar noi nu mai avem în județ niciuna neinscriptionata, însă un Logan inscripționat cu număr MAI nu vad sensul sa și-l schimbe, nu ar ajuta la nimic.  Pur și simplu oamenii o ard fără asigurare, greu de crezut, nu?

Edited by mariustpz, 30 December 2021 - 09:22.


#26
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmariustpz, on 30 decembrie 2021 - 09:04, said:

nu știu însă cum as putea sa ii reclam, și nici băieții ăștia nu par să știe pe aici. Posted Image)
Inseamna ca ai probleme grave daca nu stii cum sa reclami/sesizezi ceva si ne faci sa ne pierdem timpul cu topice de doi bani.

1. Au asigurare, nu-ti fa griji.
2. Daca totusi iti faci griji si esti un cetatean model ai mai multe variante: Posibilitati sunt, esti liber sa te desfasori cum vrei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate