Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nu ma pot decide, ce SUV sa aleg?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
De vreo 2 ani detin o fiesta care este super in oras dar extraurban este crima si pedeapsa, dupa un drum de cateva ore deja ma simt obosit + noaptea toate farurile imi bat direct in ochi iar de cand a nins deja mi s.a luat, am decis ca vreau un AWD insa nu ma pot decide. Fiesta o voi pastra pt oras iar SUV.ul il voi folosi mai mult pt extraurban + cateva drumuri mai accidentate din cand in cand. Va rog nu incepeti cu "nu ai nvoie de AWD".
Ca si idee, nu voi face foarte multi km cu el asa ca imi surade mai mult un benzinar, ca si buget, parca nu as da mai mult de 10.000e pe o masina care va sta destul de mult. Ca tot omul, as vrea sa fie fiabila si cu intretinere accesibila.
Ma gandeam la Rav 4, Kia Sportage,  Mazda CX-5, Kuga, CR-V, XC60, Sorento, C4/Outlander, x-Trail, Kadjar Octavia Scout.
Am exclus Santa Fe modelul vechi pt ca e urata la interior, Tuareg scump la intretinre, Tiguan mi se pare supraevaluat, Qashqai/Vitara/Yeti pare cam mic, Range Rover nu pare fiabil, Jeep sta slab la siguranta, Antara/Ix35/Grand Vitara mi se par urate. BMW/Audi am avut si nu stiu daca as mai lua, Mercedes parca iarasi imi e frica de costuri. Duster din nou nu pare sigur + as vrea o masina cu antifonare ok si materiale cat de cat calitative, lucru care nu il pot spune despre fiesta de ex...
Voi ce recomandari aveti? Poate aveti experiente cu una dintre masinile mentionate sau alta masina pe care nu a fost inclusa, sunt foarte curios.

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
cam toate SUVurile de buget au antifonarea praf.
am Rav4, e top la antifonare proastă.
Sorento e camion.
Kadjar are motoare mici.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
Tucson? Dar nu stiu ce poti lua in banii astia.

#4
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 vali, on 29 decembrie 2021 - 21:25, said:

cam toate SUVurile de buget au antifonarea praf.
am Rav4, e top la antifonare proastă.
Sorento e camion.
Kadjar are motoare mici.
E bine de stiut, multumesc de raspuns. Kadjar are motorul de 1.33 TCE cred dar nici masina nu pare foarte grea.

 yo9hrb, on 29 decembrie 2021 - 21:27, said:

Tucson? Dar nu stiu ce poti lua in banii astia.
Nu stiu daca ma incadrez ca bani la modelul mai nou care arata destul de bine

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cu toate că soția vrea Peugeot 3008, eu sunt setat pe Mazda CX-5!

#6
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Tiguan 1.4 tsi (versiunea mai veche) sau Kadjar 1.3 tce...

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Subaru Forester

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai bine un break 4*4. E mult mai confortabil

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Duster diesel luat din tara , euro 5 , kilometri sub 100.000 . Te incardezi la bani. Sistemul de tractiune este OK, trage fata in mod normal , cuplezi auto pentru drumuri cu aderenta scazuta. Este inalt, consumul la 1.5 dCi este top. Nu ai sa sa speri mai bun de atat in banii aia.

#10
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Subaru Tribeca all the way!!!

#11
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

 ericmario, on 29 decembrie 2021 - 21:38, said:

Cu toate că soția vrea Peugeot 3008, eu sunt setat pe Mazda CX-5!
Ce te.a determinat sa alegi CX5 vs 3008?

 horhescu, on 29 decembrie 2021 - 21:44, said:

Tiguan 1.4 tsi (versiunea mai veche) sau Kadjar 1.3 tce...
Mi se pare scump Tiguan pt ce ofera fata de concurenta. Motorul 1.4 tfsi il am pe A3 si sunt foarte foarte multumit de el insa si masina e mai usoara.

 BloodRa, on 29 decembrie 2021 - 22:08, said:

Mai bine un break 4*4. E mult mai confortabil
Ma cam bate gandu la Octavia Scout, Passat si superb costa mai mult decat sunt eu dispus sa ofer + seat X pare cam mic. Ce alternative mai sunt? + ca unele modele break sunt mai mari decat unele "suv" suvuri, sau mai bine zis crossovere.

 JurasikMan, on 29 decembrie 2021 - 22:39, said:

Duster diesel luat din tara , euro 5 , kilometri sub 100.000 . Te incardezi la bani. Sistemul de tractiune este OK, trage fata in mod normal , cuplezi auto pentru drumuri cu aderenta scazuta. Este inalt, consumul la 1.5 dCi este top. Nu ai sa sa speri mai bun de atat in banii aia.
Am renuntat la Duster, slab la testele Ncap si ultimul model e scump second pt ce ofera, parerea mea.

Subaru stiu ca e foarte capabil dar nu imi place cum arata interiorul + motoarele diesel nu par a fi cele mai ok iar la benzinare nu stiu cati mecanici stiu sa faca macar o distributie de motor boxter.

Apreciez toate raspunsurile.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Subaru intradevar o masina deosebita dar motorizarea diesel e dezastru la fiabilitate iar la benzinar consuma de ametesti , sub 10% rar se intampla sa consume . Piese rare, vin greu, manopera extrem de scumpa, motoare incotopenite de desfaci 90% din motor pentru te miri ce reper aiurea sa-l schimbi

#13
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Varianta logica ar fi Duster, mai ales ca il folosesti putin. Poti lua unul mai nou, cu km putini si mai dotat.

Amu daca spui ca nu-ti place, as alege Mazda CX 5 pe benzina

#14
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Ca fiablilitate, CR-V si Rav4 sint peste toate celelalte.

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cam  multe pretentii la bruma de bani . Daca gasesti un suv din clasa medie care sa si functioneze bine si sa fie ok la capitolul siguranta, in banii aia, chiar nu mai conteaza marca si cum arata designul interior .

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 JurasikMan, on 29 decembrie 2021 - 22:39, said:

Duster diesel luat din tara , euro 5 , kilometri sub 100.000 . Te incardezi la bani. Sistemul de tractiune este OK, trage fata in mod normal , cuplezi auto pentru drumuri cu aderenta scazuta. Este inalt, consumul la 1.5 dCi este top. Nu ai sa sa speri mai bun de atat in banii aia.

Ce consum top ? Daca treci putin de limitele legale consuma cat un camion, are rapoarte scurte, schimbi non stop vitezele, nu e nici performant ca putere, antifonarea este execrabila, iar la 10k euro se gaseste unul doar din prima generatie.
Iar la 10k euro si benzinar si 4x4 , de la Kadjar isi poate lua gandul (1.2tce daca exista cu 4x4 e un motor foarte prost), benzinarele de la VW nu sunt bune, iar optiunile scad drastic, nu prea are multe alegeri de facut, bugetul e mic, ca sa ia una mai noua. Chiar si Rav4 e supraevaluata, iar in acest moment piata oricum are masini cu mult mai scumpe decat la inceputul acestui an.

#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
U 651 4X4 turbo ! Nu te mai supara farurile , ai si 4X4 pentru teren greu !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EOak2CieTlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alltrack, 30 December 2021 - 00:51.


#18
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

 ldpe, on 29 decembrie 2021 - 23:13, said:

Subaru intradevar o masina deosebita dar motorizarea diesel e dezastru la fiabilitate iar la benzinar consuma de ametesti , sub 10% rar se intampla sa consume . Piese rare, vin greu, manopera extrem de scumpa, motoare incotopenite de desfaci 90% din motor pentru te miri ce reper aiurea sa-l schimbi
suntem vreo 4 posesori de Subaru pe aici și mereu ne bucurăm să aflăm cum stă treaba de fapt de la oameni care se pricep ei mai bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate