Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nu esti barbat daca nu ai uneltele astea in casa

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#55
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMarianG, on 29 decembrie 2021 - 18:43, said:

@pasila, si nu i-ar veni mai usor sa aiba pe ce pune mana ?
oh yesss....
Sau pe masa....Posted Image

View PostMarianG, on 29 decembrie 2021 - 19:27, said:

de vro 5 ori,
cu jena spun ca eu inca nu am invertor pentru sudura
sarakule....

#56
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
pentru a evita lumea viselor, un detector de cabluri, este o chestie de o misti pe perete si scoate un sonor cand simte curent,

Edited by MarianG, 29 December 2021 - 19:38.


#57
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
======================
Tre sa ai grija si de nevasta.
Printre altele, a mea are: motocositoare mica, motocositoare mai mare, masina de tuns gazonul, atomizor de stropit copacii (motorizate, evident). Luate de ea cu manuta ei.

Masina de spalat vase. Pentru asta te pupa nevasta si-n.... Uscator de rufe. Vibrator. Aspirator Dyson musai. Aspirator robot.

View PostMarianG, on 29 decembrie 2021 - 19:37, said:

pentru a evita lumea viselor, un detector de cabluri, este o chestie de o misti pe perete si scoate un sonor cand simte curent,
Hmmm... fara gluma, un creion de tensiune e util de multe ori. Se mai bulesc fasungurile, masina de spalat.... Chiar e util.

#58
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
Este mult de discutat pe tema asta.
Dpmdv sunt doua aspecte principale.
Locuiesti la casa sau la bloc.
Daca stai la casa si esti mai minitehnicus cu siguranta ai nevoie de multe dracii ca este mereu ceva de mesterit.
Am glumit cand am zis de Milwaukee, poti sa mesteresti pe langa casa cu scule mult mai ieftine dar sa nu ai doua maini stangi.

Daca schimbatul unei prize iti da de furca deja nu ai nevoie de nimic este suficient sa ai bani sa platesti pe altul sa faca treaba.

#59
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010
Daca tot vrei sa incepi, ar trebui sa te orientezi pe cele cu baterie de 18v. Te hotarasti pe o marca si cumperi incet. Daca le mai cumperi si cu valiza totul perfect ordonat.

#60
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postviotl, on 29 decembrie 2021 - 19:43, said:

Hmmm... fara gluma, un creion de tensiune e util de multe ori. Se mai bulesc fasungurile, masina de spalat.... Chiar e util.
Curentul nu glumeste cu nimeni. Il repecti, te respecta.

#61
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postviotl, on 29 decembrie 2021 - 19:43, said:

======================
Tre sa ai grija si de nevasta.
Printre altele, a mea are: motocositoare mica, motocositoare mai mare, masina de tuns gazonul, atomizor de stropit copacii (motorizate, evident). Luate de ea cu manuta ei.

...

:eek: cu o cremă epilatoare nu făcea față? :tomato:

#62
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
https://www.dedeman....-5-ah/p/1057029

#63
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pt un utilizator casnic eu nu cred ca sunt ok sculele pe baterii, acumulatorii in 5 ani sunt destul de uzati indiferent cat ii folosesti. O scula pe fir folosita putin e ca noua.
Pe baterii cel mult sa ai o filetanta din aia mica.
Extractoare, tarozi, etc cumpara lumea cand deja da de greu si nu stie ce sa mai faca.

Edited by SpeedDemon, 29 December 2021 - 19:48.


#64
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMarianG, on 29 decembrie 2021 - 19:08, said:

extractoare, daca tot esti in zona aia

Da, nu-i o idee rea, desi parca n-am avut nevoie pana acum, rezolvam cu forta bruta :D

De adugat un dorn, un punctator, de asemenea un creion ascutit in trusa si markere, sa nu stai sa cauti cand ti-e lumea mai draga. Mai am acolo si un bisturiu chirurgical cu lame sigilate de schimb. De asemenea, o foarfeca de taiat tabla ii buna la casa omului, eu o folosesc destul de des. Nu-s acasa, da' sigur mai am prin truse chestii importante de care uit :D

View PostSpeedDemon, on 29 decembrie 2021 - 19:47, said:

Pt un utilizator casnic eu nu cred ca sunt ok sculele pe baterii, acumulatorii in 5 ani sunt destul de uzati indiferent cat ii folosesti. O scula pe fir folosita putin e ca noua.

Exact. Am un Einhell galben, ceva eftineala luata de-o gramada de ani. Are reglaj de turatie ok si inversor de sens, am tras pe scula asta de dracii au luat-o! :D

#65
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Exacto Knife ?

#66
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postchilly willy, on 29 decembrie 2021 - 19:47, said:

preturile la dedeman la sculele electrice si alea cu acumulator sunt nesimtit de mari..chiar si cu 200 lei mai mult. chiar si asta de ai postat-o tu..

#67
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004

View Postalexandersch, on 29 decembrie 2021 - 19:17, said:

Ideea e ca 10 ani am stat fara scule, cu bani. Acum parca m-am plictisit si am zis ca hai sa montez eu niste mobila de la ikea ca sa mi ocup timpul. Dar Sincer nu m-as chinui cu surubelnita si in ceva video pe net imi arata ca sa folosesc ceva pistol. Apoi sunt unele corpuri ce le prind in perete ceva rafturi, deci doua dileme aici. Prima cu ce dau gauri, si a doua cum stiu sa evit firele caci nu vreau sa merg in lumea viselor mai ales cand am treaba serioasa aici pe forumuri. (ce facem vali ?)

Mai nou IKEA are niste serii (SANNIDAL de exemplu) la care nu iti trebuie mai mult de o surubelnita banala la montat balamale usi dulap si glisierele pentru sertare.
Efectiv am ramas masca cand am desfacut cutiile.
Totul este pe baza de "podul palmei". Posted Image

Despre asta este vorba.
Poza este facuta inainte de aliniere, reglare usi, etc. Acum este totul la linie.

Attached Files


Edited by xymzar, 29 December 2021 - 20:02.


#68
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
astia de la IKEA nu trimit imbusii necesari montarii ?

#69
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMarianG, on 29 decembrie 2021 - 19:52, said:

Exacto Knife ?

:D Nu, burghiu de 5. Ma anervam si taiam tot capu' surubului cu burgiu' :D Partea ramasa in interior o scoteam cu un patent dupa ce dadeam jos capacu'.

Apropos, stiu ca s-a scris, da' niste cleme sunt miez la casa omului. Ii foarte enervant cand lipesti ceva si trebuie sa faci improvizatii pentru a tine suprafetele apasate, cu clema numa' te joci.

#70
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Ma refeream la "bisturiu chirurgical".

#71
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMarianG, on 29 decembrie 2021 - 19:59, said:

Ma refeream la "bisturiu chirurgical".

Aaaa, scuze, nu m-am prins. Nu stiu cum ii zice tehnic, is la propriu bisturie comandate de pe site-uri cu produse medicale,

[ https://www.latodis-med.com/upload/galerie_foto_produs/maner-bisturiu-chirurgical-inox-nr-3-7_103_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTi1DyAXxNfrPho6KFe-xu3KibYpsgIzTBvFQ&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Pofta vine mancand...
Este bine sa ai in casa, la indemana, tot felul de scule, in asa fel incat reparatii sau interventii mai mici sa le faci singur, scuteste mult timp, nervi si bani.
Am inceput prin a-mi cumpara un flex si o bormasina obisnuita, dupa care mi-a trebuit o rotopercutoare pentru dat gauri in beton (nemaipomenita si la renovarea unui apartament, am spart cu ea gresie si faianta la greu, si-a scos banii), dupa care un circular de mana, un pendular, o nivela laser, un multifunctional oscilant Bosch, masina insurubat cu fir, acum cateva luni si cu acumulator, pistol de lipit, pistol cu batoane de adeziv, lampa cu gaz pentru lipit conducte de cupru, trusa lipit PPR...
Plus chei fixe, Torx, imbus, stelare, diferite surubelnite, clesti instalatori etc.

Mai zilele trecute mi-am prelungit conducta de apa pana la noul loc pentru masina de spalat. 2 metri de teava cupru, niste coturi, semiolandezi, un robinet, cateva coliere pentru fixare traseu. Mai greu a fost cu caltii pe filet, nu-mi prea iese. Am incercat si cu banda de teflon, dar tot la calti am ajuns. Cand ma hotarasc pun si un traseu pentru retur apa la canalizare, acum o trimite in cada, dar o sa-i pun un traseu de teava Fi32 pana sub chiuveta. Aici este mai simplu, doar gauri pentru colierele de sustinere.

In timp se aduna tot felul de scule...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate