Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme cu un adaptor usb-c input la dual hdmi output.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021
Salut, am un laptop Huawei Matebook 13 si dupa cum stiti, sau daca nu stiati deja, acest tip de laptop are numai doua porturi usb-c, unul pentru incarcator si unul pentru restul. Acuma, trecand peste observatii de genul - "trebuia sa iti iei laptop cu mai multe porturi", ca sa pot folosi periferice am cumparat un adaptor dupa cum puteti vedea in imagine de mai jos. Acesta are iesiri pentru usb tip 3 mama x 1, un hdmi mama x 1 si un usb-c mama x 1. Toate bune pana aici, in portul usb am bluetoothul pentru mouse iar in portul hdmi am un monitor secundar. Problema este cu portul usb-c in care nu functioneaza nimic. Am testat cu un dvd-rom extern si cand il conectez direct in laptop merge dar cand il conectez in dongle nu merge. Acelasi lucru se intampla si cu monitorul secundar. Oare ce poate fi? Adptorul de care am scris mai sus este nou de cateva zile.

Attached Files



#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Adaptorul merge pe thunderbolt, laptopul  nu are asa ceva
https://www.business...3-review-2019-1

Edited by kopilu_198, 29 December 2021 - 22:13.


#3
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu ai luat adaptorul care trebuie. Îți trebuie un hub doar cu porturi usb, preferabil cu alimentare externa.

Edited by BloodRa, 30 December 2021 - 00:50.


#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Nu ofer o solutie dar am o intrebare: de ce e necesar adaptor usb pt mouse?
Nu poate fi folosita pentru conectare interfata BT a laptopului?
S-ar elibera un port usb.

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru că mai mult ca sigur se conectează pe wifi nu Bluetooth. Inițiatorul a considerat că nu trebuie să știm care e modelul șoarecelui.

#6
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Postkopilu_198, on 29 decembrie 2021 - 22:11, said:

Adaptorul merge pe thunderbolt, laptopul  nu are asa ceva
https://www.business...3-review-2019-1

Si care ar fi solutia optima? In orice caz tot trebuie ca conectez un adaptor initial care sa imi ofere posibilitatea sa conectez mai multe tipuri de periferice(ca cel din imagine), si apoi in acel adaptor vreau sa mai conectez un adaptor pentru hdmi ca sa pot extinde doua monitoare la ecranul laptopului. Sugestia ta este sa cumpar un adaptor care are port thundebolt 3?

#7
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Postaltuser09, on 30 decembrie 2021 - 03:52, said:

Nu ofer o solutie dar am o intrebare: de ce e necesar adaptor usb pt mouse?
Nu poate fi folosita pentru conectare interfata BT a laptopului?
S-ar elibera un port usb.

Trebuie sa folosesc un stick din ala micutz ca sa pot folosi mouse-ul. Nu pot conecta mouse-ul direct la laptop ca in cazul unui speaker bluetooth spre exemplu.

#8
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Postkopilu_198, on 29 decembrie 2021 - 22:11, said:

Adaptorul merge pe thunderbolt, laptopul  nu are asa ceva
https://www.business...3-review-2019-1

Si inca un lucru, poate nu am inteles eu, daca laptopul nu are thunderbolt 3 atunci de ce cand conectez adaptorul https://www.emag.ro/...0/pd/DS9G8PMBM/ direct la laptop si monitorul in adaptor, monitorul merge, dar cand conectez adaptorul din imaginea de mai sus in laptop si in acest adaptor conectez adaptorul din link, monitorul nu mai merge.

#9
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Adaptorul care functioneaza, el conectezi in care port, cel pt incarcare sau celalalt? La fel si cel ce nu functioneaza

Daca citeai ce ti-am dat aflai ca

To boot, only the left USB-C port on the MateBook 13 can charge the laptop, and only the right USB-C port supports display

Mai bine sa lasi pe altii sa caute in locul tau, ca doar ei il folosesc

#10
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021
Men, nu ai inteles, poate nu am explicat eu bine. Amandoua adaptoarele merg atunci cand le conectez direct in laptop, in dreapta by the way, ca stanga e pentru incarcare, numai atunci cand conectez adaptorul pentru hdmi in adaptorul principal ca sa extind monitoarele, nu se primeste nici un fel de semnal la monitoare. Deci care poate sa fie problema? Sunt prea multe cabluri extinse din unul in altul si nu ajunge semnalul? Nu merge portul de usb-c din dongle-ul principal(cel din imagine)? Sa cumpar alt adaptor, care sa aiba un hdmi tata in loc de usb-c tata? Sa investesc intr-un docking station? La intrebarile astea incerc sa gasesc raspuns. Merci oricum de raspunsuri. Apreciez.

Edited by Dany_Darke, 31 December 2021 - 02:09.


#11
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Deci adaptoryl cumparat de tine e conectat in cel pe care il aveai initial? Usb c de la adaptorul ala e basic, nu permite conectarea unui alt display

#12
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Postkopilu_198, on 31 decembrie 2021 - 07:22, said:

Deci adaptoryl cumparat de tine e conectat in cel pe care il aveai initial? Usb c de la adaptorul ala e basic, nu permite conectarea unui alt display

Ok, asta trebuie sa fie. Probabil trebuia sa nu ma fi zgarcit cand am ales adaptorul ala. Bine, multumesc oricum de raspunsuri. Sanatate.

#13
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Posted Image
Cu acel adaptor a venit si o scurta prezentare a produsului:
https://www.trust.co...adapter#manuals

Acel port Type-C de pe adaptor e doar pentru incarcare, care la tine e degeaba, pentru ca portul respectiv din laptop unde ai conectat adaptorul nu suporta si incarcare.
Unde era misterul?

Edited by Znevna, 06 January 2022 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate