Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Salariul minim pe economie doar pe maxim 2 ani

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
adicatelea, ca sa inteleaga si mediocrul din mine, tinjeste proletariatul dupa sistemul de "categorii" din comunism? :D :D

in 82, cind m-am angajat, 6 luni am avut categoria 0, dupa 6 luni mi s-a dat 1b (baza), dupa care conform normativelor vremii si uneori la "exceptional", am ajuns la a 6-a ...
eram lupii tineri, baieti cu liceul la zi si cu bacalaureat care au stiut sa fure meserie de la cite un nea pandele in pragul pensionarii,

#38
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Salariul minim trebuie să existe doar că trebuie să fie difentiat de tipul muncii prestate. In Italia exista salariul minim pe ramuri ale industriei.
De exemplu metal mecanici au un minim de 750 euro brut.
Exista diferențe destul de mari intre diverse categorii de muncitori.
Diferența e ca în Italia sindicatul exista si funcționează. La noi marea majoritate a intreprinderilor angajează o persoană supusă pe care o aleg (democratic aparent) lider de sindicat. Rezultatul e că respectă legea iar liderul e sub papucul lor. Pe lingă asta membri de sindicat plătesc si o taxa.


#39
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postgymy, on 29 decembrie 2021 - 16:43, said:

Diferența e ca în Italia sindicatul exista si funcționează. La noi marea majoritate a intreprinderilor angajează o persoană supusă pe care o aleg (democratic aparent) lider de sindicat. Rezultatul e că respectă legea iar liderul e sub papucul lor. Pe lingă asta membri de sindicat plătesc si o taxa.

daca oamenii sunt dezinteresati de alegeri locale/parlamentare in Romania, de ce te astepti sa fie interesati in alegerea unui lider de sindicat? Asa si la noi in firma, acum 1 an s-a ales un "reprezentant al angajatilor". Firma la care lucrez e ok, deci acel reprezentant nu are cine stie ce face, dar s-a votat.... ca sa se voteze. Erau 2 candidati si cu niciunul nu interactionasem mai mult de 5 minute in ultimii ani. Am votat unul la intamplare ca sa nu ma mai bata la cap de la HR ca nu am votat.

#40
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Ce leu? Se poate si 1 ban...

#41
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Pentru cine nu crede că există foarte mulți români ce lucrează pe salariul minim, avem și cifre, e adevărat că din mai 2021: 1,58 milioane din totalul de 5,5 milioane adică aproximativ 28%.
Surse:
https://www.zf.ro/ev...-minim-19939492
https://www.g4media....riul-minim.html

#42
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
Si uite asa invataturile lui nenea Karl mai inspira o clasa de politicieni dobitoci .Dupa eliminarea impozitului pe salar in industria constructiilor au vazut directia, metoda de a ridica pibul prin stimularea fortei de munca. Problema este ca nu vad padurea de copac!

#43
GreenArrow30

GreenArrow30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.11.2021
Daca eram la conducerea țării impuneam un salariu net de minim 3000 lei. Nu mă intersa de patronate că sunt de acord sau nu. Cine nu era în stare să dea acel salariu putea să își închidă firma nu îmi pasă. Până la urmă se conformau patronatele și dădeau salariu cat li se impunea. Firmele se plâng că niciodată nu au de unde, dar pt aia din conducere de unde au bani de salarii nesimțite ? Problema tarii nu sunt cei cu salariul minim ci cei cu funcții mari in firme și salarii nesimțite.

Edited by GreenArrow30, 30 December 2021 - 11:34.


#44
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,046
  • Înscris: 30.07.2006

View PostGreenArrow30, on 30 decembrie 2021 - 11:33, said:

Daca eram la conducerea țării impuneam un salariu net de minim 3000 lei. Nu mă intersa de patronate că sunt de acord sau nu.

Norocul nostru ca nu esti :lol:

#45
GreenArrow30

GreenArrow30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.11.2021
Pai tu ai putea să trăiești cu 1500 net? Cât au majoritatea celor cu salariu minim

#46
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View PostGreenArrow30, on 30 decembrie 2021 - 11:47, said:

Pai tu ai putea să trăiești cu 1500 net? Cât au majoritatea celor cu salariu minim
Cum să nu poată, pe lângă aia 1500, mai creşte  o dudă şi-o face mare de crăciun!Posted Image

#47
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View PostGreenArrow30, on 30 decembrie 2021 - 11:33, said:

Daca eram la conducerea țării impuneam un salariu net de minim 3000 lei. Nu mă intersa de patronate că sunt de acord sau nu. Cine nu era în stare să dea acel salariu putea să își închidă firma nu îmi pasă. Până la urmă se conformau patronatele și dădeau salariu cat li se impunea. Firmele se plâng că niciodată nu au de unde, dar pt aia din conducere de unde au bani de salarii nesimțite ? Problema tarii nu sunt cei cu salariul minim ci cei cu funcții mari in firme și salarii nesimțite.

Un exemplu foarte bun de nivel de educatie romaneasca. Adica habar nu are de nimic dar are pareri despre firmele altora si despre cum orice lepra merita salariu baban doar pentru ca exista.
Deci, domnule trecut prin scoala ca gasca prin bere:
- daca nu ai firme multe care sa produca nu ai nici bani la buget. Ca din banii tai de ajutor social nu ajunge la stat decat TVA'ul la sticla de Cava D-oro pe care ti-o iei.
- daca nu sunt bani la buget o sa fie rau tot pentru voi in primul rand, astia saraci (cu duhul).
-  Plus, Ia ghiceste cat o sa te coste PET-ul de bere... daca statul ar impune un 3000 lei salariu minim fabricii care o produce.

Si de ce sa ne oprim la 3000 lei. EU zic sa faca salariul minim statul de 10000 Euro.
Doamne apara si pazeste-ne de prostii analfabeti functionali.

#48
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

View PostGreenArrow30, on 30 decembrie 2021 - 11:47, said:

Pai tu ai putea să trăiești cu 1500 net? Cât au majoritatea celor cu salariu minim

cam grea viata dupa ce iti bei cerneala pana pe la 18 ani, nu-i asa? ...

#49
GreenArrow30

GreenArrow30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.11.2021

View Postioppo, on 30 decembrie 2021 - 12:27, said:



Un exemplu foarte bun de nivel de educatie romaneasca. Adica habar nu are de nimic dar are pareri despre firmele altora si despre cum orice lepra merita salariu baban doar pentru ca exista.
Deci, domnule trecut prin scoala ca gasca prin bere:
- daca nu ai firme multe care sa produca nu ai nici bani la buget. Ca din banii tai de ajutor social nu ajunge la stat decat TVA'ul la sticla de Cava D-oro pe care ti-o iei.
- daca nu sunt bani la buget o sa fie rau tot pentru voi in primul rand, astia saraci (cu duhul).
-  Plus, Ia ghiceste cat o sa te coste PET-ul de bere... daca statul ar impune un 3000 lei salariu minim fabricii care o produce.

Si de ce sa ne oprim la 3000 lei. EU zic sa faca salariul minim statul de 10000 Euro.
Doamne apara si pazeste-ne de prostii analfabeti functionali.
Nu am ajutor social apropo :). Fiecare e liber să își spună punctul de vedere. Școală am destula stai liniștit și în niciun caz Spiru cum au mulți șefi :)

#50
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostGreenArrow30, on 30 decembrie 2021 - 12:35, said:

Nu am ajutor social apropo Posted Image. Fiecare e liber să își spună punctul de vedere. Școală am destula stai liniștit și în niciun caz Spiru cum au mulți șefi Posted Image

Dacă ar băga statul salariul minim brut 5250 lei ca să rămână 3000 lei net în 3 luni nu mai plătește nici o firmă salarii și se închid.

Salariul minim 3000 lei brut înseamnă 1775 lei net.

Edited by emeral, 30 December 2021 - 12:48.


#51
GreenArrow30

GreenArrow30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.11.2021
Nu e nici corect că șefii sa aibă zeci de milioane salariul și comisioane babane și lucrătorul comercial un salariul mizer și bonusuri foarte mici. Sa fie niste salarii echitabile cât să ai un trai decent. Nu zic hai dam 3000 la oricine că daca angajatul e leneș clar nu îl ți.

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Corect ar fi sa nu existe salariu minim stabilit prin lege.
Piata ar trebui sa regleze nivelul de salarizare.

Edited by pasilla, 30 December 2021 - 12:58.


#53
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostGreenArrow30, on 30 decembrie 2021 - 12:54, said:

Nu e nici corect că șefii sa aibă zeci de milioane salariul și comisioane babane și lucrătorul comercial un salariul mizer și bonusuri foarte mici. Sa fie niste salarii echitabile cât să ai un trai decent. Nu zic hai dam 3000 la oricine că daca angajatul e leneș clar nu îl ți.

Bine ar fi 2500 lei net și 4300 lei brut să fie salariul minim.

Ar fi 2 salarii în casă de 5000 lei sau 1000 de euro.

Ăsta ar fi venitul în casă pentru cei mai săraci.

#54
GreenArrow30

GreenArrow30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.11.2021

View Postemeral, on 30 decembrie 2021 - 12:58, said:



Bine ar fi 2500 lei net și 4300 lei brut să fie salariul minim.

Ar fi 2 salarii în casă de 5000 lei sau 1000 de euro.

Ăsta ar fi venitul în casă pentru cei mai săraci.
Așa ar fi cel mai corect. Oricum și statul cocoșează firmele cu taxe. Firmele mari și foarte mari sa aibă niste taxe și cele mici taxe mult mai mici

Edited by GreenArrow30, 30 December 2021 - 13:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate