Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone
 Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei
 Adaptor pt casti

În UE, permis digital de conducato...

Spalatorie auto profesionala in I...

Anxietate si Safety behaviors OCD.

Prima lectie de engleza la Telescoala - prea mult intr-un timp prea scurt

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

PlatonX

PlatonX

Senior Member

• Grup: Senior Members
La telescoala s-a inceput o lectie de engleza, in care se preda doar in engleza. Vi se pare normal?
Cred ca la fel se intampla si la clasa, profesorul vorbeste din prima numai in limba straina.

Nu vi se pare normal sa fie o tranzitie lenta in care se incep cu cateva cuvinte in limba straina si cele mai multe explicatii in romana, apoi pe masura ce elevii asimileaza noile cuvinte si nostiuni se vorbeste din ce in ce mai mult in limba straina?
Vi se pare normal ca din prima sa vorbeasca numai in limba straina?

Ca sa nu mai vorbim de cantitatea imensa de cuvinte noi. Cine poate asimila atat de mult intr-un timp atat de scurt?

Nu credeti ca ar trebui sa inceapa cu fonetica, sa scrie si sa explice transcrierea fonetica? Faptul ca nu se face fonetica de la inceput explica de ce de la presedinte de tara pana la call center se vorbeste romgleza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QSIPgiHAp3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PlatonX, 29 December 2021 - 13:15.

ericmario

ericmario

Fenomembru

View PostPlatonX, on 29 decembrie 2021 - 13:12, said:

La telescoala s-a inceput o lectie de engleza, in care se preda doar in engleza. Vi se pare normal?

Clar nu!
La lecția de engleză normal ar fi să se vorbească doar în spaniolă!

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

Mie mi se pare normal, atata timp cat exista si traducerea in romana. Inveti mai usor daca se vb in engleza. Astepta si celelalte lectii, asta a fost sa inveti cateva cuvinte

PlatonX

PlatonX

Senior Member

View Postericmario, on 29 decembrie 2021 - 13:21, said:

Clar nu!
La lecția de engleză normal ar fi să se vorbească doar în spaniolă!
De asta avem parinti care nu inteleg de ce copiii lor dupa 10 ani de engleza vorbesc romgleza. Vorbesc de elevi de nota 10, nu cei de nota 5. Pentru ca aproximeaza pronuntia nu stiu fiecare sunet din cuvant. La scris stiu fiecare litera, dar la citit nu stiu fiecare sunet.

View Postkopilu_198, on 29 decembrie 2021 - 13:21, said:

Mie mi se pare normal, atata timp cat exista si traducerea in romana. Inveti mai usor daca se vb in engleza. Astepta si celelalte lectii, asta a fost sa inveti cateva cuvinte
Nu este cam mult intr-un timp prea scurt?

Edited by PlatonX, 29 December 2021 - 13:28.

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

Nu e gandita pt cei de a2a

PlatonX

PlatonX

Senior Member

Spune la inceput: Incepem un curs de engleza destinat atat celor mici cat si celor mari. Deci este si pentru clasa a II-1.

overseas

overseas

Guru Member

Scoala remote necesita o alta abordare, alta filozofie, gen management on site vs management by objective, sa zicem.
Si asta nu se face pe genunchi (stiu, e un soc pentru 99,99% din romani).
Asta trebuia proiectat de ani buni de zile, nu astepti sa vina o pandemie ca sa nenorocesti cateva generatii pana calibrezi un canal de invatare.
Sunt o gramada de minti luminate in Romania, dar nu au nici interes, nici functiile, nici motivele sa puna umarul.
E la fel cu turnatul asfaltului in ploaie, stam, stam si ne uitam, o dam virala si vorbim singuri.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Sa inteleg ca e greu de citit de pe ecran in romana, ce zice aia in engleza? Sau care e treaba? Posted Image)
Cine nu intelege, citeste si o sa inteleaga ce vrea profesorul. Dupa parerea mea, mai bine sa auda corect ce se spune si sa coreleze cu ce e scris. Engleza e doar 1-2 ore pe saptamana, macar atunci sa o auda corect, ca in romana aude restul cursurilor.

Sa nu uitam ca e o emisiune/curs cu caracter general. Nu e particular, pentru o clasa anume sau un anume elev. Adica nu e interactiune intre aia de la TV si elevul care asculta. Nu vad sensul sa tot vorbesti jumatate in romana, jumatate in engleza, atata vreme cat nu te intrerupe niciun elev cu intrebari.

Edited by bai3tzash, 29 December 2021 - 14:07.

laffin

laffin

Senior Member

View PostPlatonX, on 29 decembrie 2021 - 13:27, said:

De asta avem parinti care...

De asta avem parinti care stiu ei mai bine cum trebuie facuta programa si metodele de predare.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Cred ca rezultate mai bune obtii achizitionand un Google Nest Hub si-un abonament Netflix. Pe care-l tii cu subtitrarile-n engleza.

ericmario

ericmario

Fenomembru

View PostPlatonX, on 29 decembrie 2021 - 13:27, said:

De asta avem parinti care nu inteleg de ce copiii lor dupa 10 ani de engleza vorbesc romgleza.

Ce treabă am eu cu părinții ăia?
Sau ce treabă ai tu cu ei?

View Postlaffin, on 29 decembrie 2021 - 14:05, said:

De asta avem parinti care stiu ei mai bine cum trebuie facuta programa si metodele de predare.
Clipul ăla nici măcar nu are treabă cu programa.

PlatonX

PlatonX

Senior Member

Nu este vorba ca nu poate citi textul din romana. Si in manualele de clasa a III-a este la fel:
https://manuale.edu....U5UUlVMIERF/#/8

De la inceput numai in engleza. Unde este fonetica, de ce nu se explica si sunetele? Si ne miram ca auzim la televizor jurnalisti si oameni politici care pronunta gresit cuvintele, pentru ca ei aproximeaza pronuntia nu situ fiecare sunet din cuvant.

View Postericmario, on 29 decembrie 2021 - 14:10, said:

Ce treabă am eu cu părinții ăia?
Sau ce treabă ai tu cu ei?
Vad ca exista o opinie genrala ca este bine ca se vorbeste numai engleza de la primul curs.
De asta am treaba cu ei pentru ca li se pare normal sa aproximeze pronuntia nu sa invete fiecare sunet din cuvant.
Voi nu vedeti cum se aproximeaza cuvintele in engleza, asta pentru ca nu se invata fonetica.

Edited by PlatonX, 29 December 2021 - 14:15.

rex

rex

Senior Member

crezi ca la scoala cu prezenta fizica era altfel? doar ca acolo parintii nu aveau cum sa vada ce si cum se preda si nimeni nu comenta.
cine vrea sa invete invata, cine nu tot la cules de capsuni ajunge.

PlatonX

PlatonX

Senior Member

Cine vrea sa invete invata, evident. Dar pentru ce mai platim salarii la profesori daca putem fi autodidacti?

ericmario

ericmario

Fenomembru

View PostPlatonX, on 29 decembrie 2021 - 14:10, said:

Nu este vorba ca nu poate citi textul din romana. Si in manualele de clasa a III-a este la fel:
https://manuale.edu....U5UUlVMIERF/#/8

De la inceput numai in engleza. Unde este fonetica, de ce nu se explica si sunetele? Si ne miram ca auzim la televizor jurnalisti si oameni politici care pronunta gresit cuvintele, pentru ca ei aproximeaza pronuntia nu situ fiecare sunet din cuvant.

Vad ca exista o opinie genrala ca este bine ca se vorbeste numai engleza de la primul curs.
De asta am treaba cu ei pentru ca li se pare normal sa aproximeze pronuntia nu sa invete fiecare sunet din cuvant.
Voi nu vedeti cum se aproximeaza cuvintele in engleza, asta pentru ca nu se invata fonetica.
Și cum propui să învețe copiii fonetica limbi engleze?
Ar trebui ca profesorii să le-o explice vorbind rusește?

PlatonX

PlatonX

Senior Member

Ar putea sa inceapa cu asta:
https://ro.wikipedia..._Internațional

JurasikMan

JurasikMan

Senior Member

Ca orice chestie noua de invatat, este complicat sa o faci perfect din prima. Ca model didactic de predare , cateodata este mai important sa imprietenesti elevul cu materia prin contactul cat mai larg, decat sa te axezi pe niste aspecte pur tehnice, urmand ca in evolutie sa rafinezi materia. Pentru copii este complicat oricum. Se merge pe " locomotiva" care trage, nu neaparat pe scolarizarea corecta a tuturor copiiilor. Majoritatea adultilor rup putina engleza, deci pot sa introduca in viata de zi cu zi putina " limba straina", care va ajuta in timp la sedimentarea noilor informatii. Strict o ora de engleza online este greu de contorizat ca valoare didactica. Fara aportul parintilor sau al fratilor mai mari este mica sansa sa ramana mare lucru in mintea copilului. Ce se intampla acum in scoala online este de genul " prinde cine poate ". Pana la urma , nici in clasa fizica nu invata toata lumea. de ce ar fi online altfel ? De ce am avea pretentii sa aiba o valoare mai mare decat ar avea ca medie o ora fizica ?

Edited by JurasikMan, 29 December 2021 - 18:20.

PlatonX

PlatonX

Senior Member

Am putea incepe discutia de la intrabarea daca este corecta abordarea pe repede inainte - fizic sau online.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate