Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Reteta simpla pentru aluat prajituri/etc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
espera

espera

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2021
As dori sa aflu o reteta de aluat fraged care nu trebuie sa stea prea mult la rece, ori sa fie framintat mult

Multumesc!

#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cumperi de gata.
https://www.patisero...t-fraged-dulce/

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 01.12.2018
Faci un aluat clasic, din ala care trebuie framantat mult si care are nevoie sa stea mult la frigider, dar mai pui un gram de sare sare himalaya roz
Gasesti in majoritatea magazinelor, chiar si in cele mai mititele, de cartier.
Eu pun de obicei si o lingura de seminte de chimen.
Dar nu te sfatuiesc sa faci la lel, eu sunt mai ciudat de felul meu.

Edited by tioopedi, 29 December 2021 - 01:18.


#4
espera

espera

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2021
Nu mai vreau sa cumpar de-a gata, vreau sa invat, pentru ca, de exemplu,  am fost sa cumpar biscuiti populari de la o pravalie de la care luam destul de frecvent, ca sa fac salam de biscuiti si nenea patronul mi-a zis ca nu se mai gasesc la en'gros...cred ca e pe cale de disparatie si pravalia lui

Apoi, am avut pofta de niste pateuri cu brinza, ori ciuperci si cind am ajuns pe la patiseriile respective pe care le cunosteam........surprize!  erau desfiintate, si iarasi multe....

#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011
Pai nu e de framantat mult. Chiar dimpotriva. Cauta: shortcrust pastry. In principiu se pune faina si unt gras (80%+) rece(!!!) bucatele si fie se amesteca cu mana, rapid, pana se face un fel de nisip, fie se da de cateva ori la robot, pana cand se formeaza niste bobite (ca o mazare mica) (sunt mai multe tehnici). Se mai pun cateva lingurite de apa rece (dupa nevoie), un praf de sare, putin zahar (depinde ce faci cu aluatul, oricum). Tocmai ca nu trebuie framantat mult. Am facut si eu, ca incepator, desi ma temeam ceva.

Dupa ce se framanta (max. cateva minute, nu mult!) se pune la frigider sa stea vreo jumatate de ora (verifica timpii, oricum). Apoi se intinde etc.

Edited by aaaa4567, 29 December 2021 - 02:47.


#6
espera

espera

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2021

View Postaaaa4567, on 29 decembrie 2021 - 02:44, said:

Pai nu e de framantat mult. Chiar dimpotriva. Cauta: shortcrust pastry. In principiu se pune faina si unt gras (80%+) rece(!!!) bucatele si fie se amesteca cu mana, rapid, pana se face un fel de nisip, fie se da de cateva ori la robot, pana cand se formeaza niste bobite (ca o mazare mica) (sunt mai multe tehnici). Se mai pun cateva lingurite de apa rece (dupa nevoie), un praf de sare, putin zahar (depinde ce faci cu aluatul, oricum). Tocmai ca nu trebuie framantat mult. Am facut si eu, ca incepator, desi ma temeam ceva.

Dupa ce se framanta (max. cateva minute, nu mult!) se pune la frigider sa stea vreo jumatate de ora (verifica timpii, oricum). Apoi se intinde etc.

Da, multumesc, si poti sa-mi spui ce anume ai facut tu personal cu acest aluat, in ce cantitati,..... ? ca inceputul l-am priceput si eu

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
250g făina
125g unt
1 galbenus de ou+1 lingura de apa/mai multe linguri de apa/vin alb sec/ țuica/ etc
Un praf de sare
30-35g zahăr, dacă îl vrei dulce.

Amesteci faina cu sarea și zaharul după caz
Adaugi untul f rece, tăiat cubulețe. Poți tine și faina in frigider 30 min înainte.
Dacă ai blender, te-ai scos. Faci mixul asta in blender, îl amesteci la viteza mare 20-30 secunde, pana când arata ca un nisip. Pe urma adaugi oricare din variantele de lichid de mai sus, progresiv, pana când începe sa se lege sub forma unei bile. Sa nu pui prea mult lichid.
Fiecare varianta de lichid îți va modifica aluatul intr-un mod specific. Oul îl va face mai cremos, apa mai tare, vinul și țuica mai fraged și cu aroma specifica, etc.

Faci o bila pe care o aplatizezi cu mâna, o învelești in folie și o lași minim 30 min la frigider. Recomand o ora.
Pe urma îl întinzi, dar ai grija sa nu îl manipulezi prea mult. O poți face între doua coli de hârtie se copt la început e mai ușor. Ii dai forma și coci la 200grade.

Cantitatea asta ajunge pentru o Tarta cu diametrul de 28cm

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,954
  • Înscris: 18.12.2007
https://savoriurbane...a-sau-placinta/

#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011

View Postrichelieu, on 29 decembrie 2021 - 08:28, said:

Faci o bila pe care o aplatizezi cu mâna, o învelești in folie și o lași minim 30 min la frigider. Recomand o ora.
Pe urma îl întinzi, dar ai grija sa nu îl manipulezi prea mult. O poți face între doua coli de hârtie se copt la început e mai ușor. Ii dai forma și coci la 200grade.

Cantitatea asta ajunge pentru o Tarta cu diametrul de 28cm

View Postespera, on 29 decembrie 2021 - 03:20, said:

Da, multumesc, si poti sa-mi spui ce anume ai facut tu personal cu acest aluat, in ce cantitati,..... ? ca inceputul l-am priceput si eu
Personal am facut din mai putin decat scrie richelieu, dar am avut forme de tarta mai mici. In general, se pune 1/2 de grasime din cantitatea de faina, ceva zahar sau deloc (1-2-3 linguri etc), mai poti pune ceva apa, ou, cum scria si el. Eu am facut si la jumatate tinand cont ca am si forme de 18 cm etc si ca oricum nu vreau blatul gros. De cateva ori l-am folosit si pentru crumble (daca nu ma insel e practic aceeasi reteta). Ce spune el acolo cred ca ajunge lejer pentru o forma de 26 cm sau chiar mai mult (cum si spune, de fapt).

Din aluat am facut tarte (in principal dulci) dar si crumble (frimiturile alea care se pun peste anumite prajituri - incearca un crumble cu mere, iese destul de bun).

Edited by aaaa4567, 29 December 2021 - 11:01.


#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
asa cum spunea cardinalul mai inainte sau si alti colegi, pt fragezire se poate pune unt/smantana sau margarina/ulei un pic de otet...
praful de copt face aluatul mai pufos de asemenea, dar nu ai specificat pt ce vrei... pt blat de tort, pandispan, placinte, biscuiti??
pt biscuiti poti folosi smantana amestecata cu faina, fara apa si drojdie, depinde daca esti vegeraiana sau tii post sau nu tii...
prea multa smantana sau unt il va fragezi prea tare si se va rupe sau va ramane tare/crocant, depinde si ce cuptor ai....
eu am luat de-a gata odata niste cote de ingrediente pt o reteta mai de cofetarie si-am injurat-o juma de zi pe desteapta care le-a prezentat... ideea e ca tre sa experimentezi un pic sa vezi cum iti plac combinatiile, poti da si rateuri monumentale respectand strict „sfatul ezpertului” lu peste...

Edited by odastramosilor, 29 December 2021 - 13:40.


#11
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Probata de n ori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e_3lBUMCRiA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View Postaaaa4567, on 29 decembrie 2021 - 10:57, said:



Personal am facut din mai putin decat scrie richelieu, dar am avut forme de tarta mai mici. In general, se pune 1/2 de grasime din cantitatea de faina, ceva zahar sau deloc (1-2-3 linguri etc), mai poti pune ceva apa, ou, cum scria si el. Eu am facut si la jumatate tinand cont ca am si forme de 18 cm etc si ca oricum nu vreau blatul gros. De cateva ori l-am folosit si pentru crumble (daca nu ma insel e practic aceeasi reteta). Ce spune el acolo cred ca ajunge lejer pentru o forma de 26 cm sau chiar mai mult (cum si spune, de fapt).

Din aluat am facut tarte (in principal dulci) dar si crumble (frimiturile alea care se pun peste anumite prajituri - incearca un crumble cu mere, iese destul de bun).

Da, rețeta se poate scala pe același principiu: grăsime 1/2 din cantitatea de faina, lichid cât sa lege.
Este clasicul Pate Brisee (Shortcrust pastry), care se folosește și la crumble. Se poate folosi și suc de sfecla, spanac, etc…pe post de lichid, pentru a obține un crumble colorat.
Eu folosesc aluatul asta la preparate sărate pentru dulci prefer pate Sablé, însă este muuuuult mai greu de lucrat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate