Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Mazda 3 1,6 benzina 105cp sau Seat Leon 1,6 benzina

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Va salut! Sunt in căutarea unei mașini in bugetul de 3500 euro(banii de acte și înmatriculat nu sunt incluși in bugetul de mai sus, ii am separat). Și după multe căutări am ajuns la concluzia ca as putea gasi o Mazda 3 chiar foarte bine dotata, dacă e cineva printre voi care deține aceasta mașina și poate sa imi dea câteva sfaturi. Alta varianta ar fi un Seat Leon. Intenționez sa îmi cumpar o mașina pe benzina pe care sa o țin cât mai mult pentru oraș in viitor poate un diesel mai capabil pentru extern dar asta in următorii ani. Deci La Mazda și Seat ar fi un avantaj ca gasesc an cât mai nou. Alte variante ar fi golf V sau octavi 2 doar ca gasesc an cât mai vechi. La toate mașinile menționate mai sus motorizarea spre care tind e 1,6 clasic.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
1.5 si 105 cai ma fac sa cred ca la Mazda, viezi motorul aspirat. Este buna alegerea. Totusi, nu as cumpara o japoneza la pret sub Octavia 2. Nu ma intelege gresit. O2 am eu, dar japonezele sunt masini bune. la 3500 E, cu an asmenei cu Octavia, ma astept la o Mazda (mai ales ca are si dotari), cu probleme. Acele motoare sunt bune si duc mult, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii atent. Eu vad Mazda, pusa unu la uu (an, dotari etc), mai scumpa decat Octavia. Daca ai noroc si gasesti o Mazda buna la 3500, ia-o. Parerea mea.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
*1.6

#4
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Se gasesc (modelul bk binteinteles). Acum doi ani cautam impreuna cu un prieten, erau destule prin piata din Arad. Mare atentie la rugina insa, acolo sunt probleme (stalpul dintre usi, praguri etc.). Ca idee un prieten si-a cumparat modelul BL, cu vreo 90.000km reali, cu 5000 euro, anul trecut in vara, negociata de la vreo 5600 parca, se vand destul de greu.

Neaparat verificata caroseria, sa nu iei una rosie pe dedesubt, si cu penetrari, dar asta nu tine deja de pret, ci de problemele uzuale ale modelului respectiv. Daca e vorba de modelul BL la 3500 euro, atunci nu cred ca gasesti in mintile ei.

Edited by Galacticul, 29 December 2021 - 00:41.


#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Tot cazane! Ne mai potolim vreodata?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 Chifteluta, on 29 decembrie 2021 - 07:56, said:

Ne mai potolim vreodata?

In ce sens?

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
@ Chifteluta - te plictisesti rau , nu? Crezi ca pari interesant daca trollezi topicul omului?

On topic - sunt destule variante in 3500 euro - sfatul meu e sa cauti putin pe net probleme specifice (in principal rugina) si sa verifici cu mare atentie la achizitie. Vezi modele cu caroserie galvanizata, chiar daca sunt ani mai vechi. De prin 2010 incoace calitatea caroseriilor a scazut dramatic...
Mici probleme mecanice sunt mai usor si mai ieftin de remediat, caroseria e dificila(din lipsa de meseriasi) si scumpa.

#8
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014

 Chifteluta, on 29 decembrie 2021 - 07:56, said:

Tot cazane! Ne mai potolim vreodata?
Vrem o tara ca afara...oh wait.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Seat leon e mai frumos, mai sielntios in interior, mai ieftin de intretinut, nu sufera asa grav de rugina .Motorizarea de 1.6 de pe golf e fiabila dar nu are veleitati sport, e un motor echilibrat , simplu de intretinut.

Cei de dincolo nu sunt prosti si nu au fost niciodata : ne vand noua sh la pret mai bun decat ar primi la ei si dupa 5-10-15 ani cumpara fier vechi la pret de nimic - castiga de 2 ori ...

Edited by ldpe, 29 December 2021 - 09:21.


#10
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,959
  • Înscris: 06.04.2007
Mazda 3 1.6 benzina 2005-2007 cel mult, e la moda la noi , plin de ele, clasic.
Asa de multa cerere este incat s-a marit pretu (nu doar din cauza trendului general de scumpire la sh) .

Ce vezi acum Mazda 3 la 3500 trebuia sa coste 2500 cel mult. Prost am fost acu vreo 2 ani, Mazda3 2.0 150 cp, neruginita (plina de parafina, usi , praguri , capota etc, a avut grija fostu propritar) 2400 euro ultimu pret, n-am luat-o..

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 Chifteluta, on 29 decembrie 2021 - 07:56, said:

Tot cazane! Ne mai potolim vreodata?
Dacă nu sunt bani mai mulți ,ce vrei?

 YOUR_GOD, on 28 decembrie 2021 - 23:11, said:

1.5 si 105 cai ma fac sa cred ca la Mazda, viezi motorul aspirat. Este buna alegerea. Totusi, nu as cumpara o japoneza la pret sub Octavia 2. Nu ma intelege gresit. O2 am eu, dar japonezele sunt masini bune. la 3500 E, cu an asmenei cu Octavia, ma astept la o Mazda (mai ales ca are si dotari), cu probleme. Acele motoare sunt bune si duc mult, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii atent.
De fapt marea problema la un sh ar fi nr real de km care poate fi mai mare decât ce afișează odometrul.
Pe grupul Mazda , inclusiv pe Facebook sunt o grămadă care se plâng că 1.6-le lor papă ulei , deși masina nu are decât 180.000 km(cifra magică), deci fii sigur că real are sute de mii.
Sunt proprietar de Mazda 3 BK dar diesel, luată nouă în 2008.
Mașina încă se prezintă ok la caroserie desi locuiesc la munte,pot spune că a fost mai rezistentă decât multe din gama VAG., aici la mine nu rezistă decât mașinile cu protecție anticoroziva foarte buna.
Cât privește întreținerea, trenul de rulare e foarte fiabil , încă am o mare parte din piesele originale.
Iar ca înlocuire se găsesc peste tot aftermarket bune.
Repet,la inițiator principala problema ar fi că .....SH.

#12
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 Chifteluta, on 29 decembrie 2021 - 07:56, said:

Tot cazane! Ne mai potolim vreodata?

dar tu ce masina ai mah bogatule vreun Maserati din 2021 vezi ca iti miroase mana a bara din autobuz si te ai gasit sa vorbesti ...on topic cea mai buna alegere seat leon 1,6 arata bine si se intretine usor

#13
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 baubig, on 29 decembrie 2021 - 10:36, said:

dar tu ce masina ai mah bogatule vreun Maserati din 2021 vezi ca iti miroase mana a bara din autobuz si te ai gasit sa vorbesti ...on topic cea mai buna alegere seat leon 1,6 arata bine si se intretine usor
Nu mah! Am un Logan din 2017 si nu-mi pute. Inainte am avut un Logan din 2006. Nu mi-a putit nici ala. Nici eu nu sunt plin de bani, dar n-as lua cazaturi.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 daybreak246, on 29 decembrie 2021 - 09:13, said:

Vrem o tara ca afara...oh wait.

Tu ai iesit din comuna de la tine vreodata ? Tu crezi ca in afara vezi numai masini noi ?

 Chifteluta, on 29 decembrie 2021 - 10:46, said:

Nu mah! Am un Logan din 2017 si nu-mi pute. Inainte am avut un Logan din 2006. Nu mi-a putit nici ala. Nici eu nu sunt plin de bani, dar n-as lua cazaturi.

La 3500e ii dai tu loganul tau ? Decat un logan ca al tau, mai bine un leon intretinut Posted Image
Loganul e orice, numai masina nu.
-performante = 0
-antifonare = 0
-scaune confortabile = 0
-protectie coroziune = 0
-siguranta pasageri = 0

Posted Image

Edited by TruculMagic, 29 December 2021 - 11:00.


#15
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
BK ul fata de BL nu are chiar asa multe dotari.Dar sunt masini bune, daca gasesti modelul 2007-2008 .
Eu am dat un BL cu 168K rulaj cu 4900 eur acum 1.5 ani. Acum nu gasesti unul decent sub 6000 eur.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu tot SH am luat. Cu Dacia, nu stiu. AM incercat ce era atunci, Logan si Duster. Nu mi-a placut niciuna, deloc. Exteriorul este cel mai urat, pentru mine, la duster. In plus, consuma prea mult. Interiorul este hidos si facut sa se vada ca-i ieftin la ambele. Dac cand mergi cu o masina (eram incantat ca era inca in garantie), cel mai mult simti scaunele. Stateam ca pe banca in parc. Ma si imaginam in concedii, coborand vrac din masina. Ce mi-a placut la ambele, a fost garda la sol. Masini inalte, facute pentru Romania. Cu Skoda mea, nu prea pot ajunge unde vreau, mai ales de doua-trei ori pe an, cand mergem la pescuit.
Per total, luam Opel sau orice altceva in detrminetul Dacia, pentru ca sunt, dupa parerea mea, masini scumpe la ce ofera.
AM vrut si eu zaponeze si am cochetat cu o Hoda acord, cu motor mai mare (a  mea are 1.6). Imi amintesc ca masina aia se tura ca-n NFS, dar m-a speriat electronica ei si multitudinea de butoane. In gluma, dupa ce ma uitasem de Passat, cineva imi spune ca au trecut pe langa noi, 10 Skoda in 15 minute si ca masinile care trec des, se repara mai ieftin. Am luat Skoda (poate sunt subiectiv daca ti-o recomand), in 2015. I-am pus gaz cum am ajuns cu ea in judet (masina romaneasca, condusa in Bucuresti, deci doua minusuri). Merg cu ea din 2015, avea 97 000 Km (i-am verifica ca Pacala la o reprezentanta la mine, la doua saptamani dupa ce o platisem) si acum are cam 160 000. I-am schimbat placutele fata o data, amortizoarele, pentru ca unul curgea (erau originale) si..bucele sau cum se numesc. Asa am facut 60 000 Km si la momentul actual, nu troncane, nu bate.
Eu cu Mazda nu rezonez. Ma refer la design, ca la altele nu ma pricep, dar am respect pentru masina japoneza. Inca o data, daca gasesti una cum trebuie, ia-o. La banii aia, mi se pare castig. Piesele originale sunt scumpe, dar mereu de calitate (totusi, lafel este si la VAG, desi am vazut cu surprindere piese AM cu sigla VAG razuita). De ce ma leg d ebani? Pai, am dat pe Skoda 8500 E. Am amici care mi-au ras in nas, ca d ebanii aia luam BMW. Nu ca marca aceea este de mine, om familist, dar am putut sa iau o masina in stare buna. Nu are rugina...a, i-am ciupit parbrizul, dar asta nu spune nimic de masina. Viata m-a invatat ca ieftin si bun, nu exista, iar in cazul japonezelor, intretinerea este scumpa. Intreaba mecanicii: daca masina pe care o vrei se gaseste peste tot, go for it! Daca este ceva exotic, ori fii cu buzunarul pregatit, ori stai departe. Dar orice ai lua, fii convins ca face atat cat dai.

#17
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Si eu as inclina spre Mazda strict doar pt norma de poluare E5 . Sta mai prost la rugina ca Seatul Leon insa Seatul pe E5 vine doar cu 1,4 MPI de 85 cai ( daca gresesc sa fiu corectat)
O alternativa buna ar fi o Kia C`eed  E5 de 1,4 sau 1,6 benzine amandoua variantele.

Edited by MKdens24kw, 29 December 2021 - 11:46.


#18
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Mazdele pana in 2013 nu-s ceva exotic. Multe piese de Ford pe ele, rezistente electric si mecanic. Nu pica butoanele, nu se dezlipeste tapiseria, doatari destul de multe. Euro 5 gasesti doar la cele dupa 2010/2011 .Dar ca orice masina, daca o iei cu rulaj mare, te vei imprieteni cu mecanicii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate