Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ferestre fixe la casa parter?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Nu e vorba de costul tamplariei cat e despre simplitate si aspect. Si partile mobile ale ferestrelor au dezavantaje, trebuie intretinute, pierderi de caldura si etanseitate, etc.
Racirea nu va fi facuta prin sistemul de ventilatie ci prin tavan (tot agent lichid, ca si incalzirea prin pardoseala, aceeasi pompa de caldura).
Argumentul cu pana de curent nu prea are relevanta. Va exista un generator de rezerva de dimensiuni mari. Oricum, nu au fost pene de curent in zona mai lungi de 5-6 ore.

Cel mai bun argument pana acum mi se pare iesirea de urgenta (in caz de incendiu).

Oricum, mersi de ajutor

#38
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E si iesirea de urgenta un argument, dar daca ai putin aer proaspat prin curte (de ex. dimineata) poate ai placerea sa mai deschizi geamul sa mai iei o "gura de aer" rapida, sau sa racoresti vara natural.
Si eu montez ventilatie, si am pus unele geamuri fixe pentru avantajele lor (aspect interior/exterior, energetic, lumina, costuri) dar am lasat si mobile insa nu pentru curatare (am 2 incaperi unde sunt 2 fereste pe colt, una mare fixa si un mica ce se deschide), ci pentru a mai lasa natura sa intre in casa.

Insa mi-am asumat curatarea lor. Sa nu fi genul de barbat care isi pune problema cum curata femeia acele geamuri, barbatia se masoara in ajutorul pe care il poti da femeii nu in cel pe care poti sa-l refuzi (cine are copii intelege cel mai bine), oricum nu exista legi scrise in acest sens cine le spala, cum ziceau si altii se poate apela la profesionisti daca exista buzunar pt. asa ceva.

In concluzie un mix ar fi poate mai bun, in ideea ca poti asigura si siguranta ISU si ventilatia naturala a casei prin 3-4 fereste care se deschid strategic.
La multi ani!

#39
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Pune ferestre fixe. Eu am sistem de ventilatie centralizat cu recuperare si aer conditionat pentru racire. Ferestrele le deschid strict cand le spal. In rest stau inchise. E super comod sa folosesti baia nu trebuie deschis geamul. La bucatatie am o usa care da spre terasa care o lasam rabatata cand gatim prajeli. In rest cand sunt doar aburi de la fiert nu deschidem. Hota doar cu recirculare fara gaura in perete pentru a colecta orice grasime din aer. Ferestrele fixe mai ales de dimensiuni generoase vor da un aspect placut casei.

#40
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai stai asa, tu deja ai ce sa deschizi la bucatarie sa aerisesti si pe ici pe colo cateceva.

Eu sunt pe idea de hota cu gaura in perete, la mine trece inca prin 2 pereti Posted Image

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttatarduka, on 28 decembrie 2021 - 16:17, said:

Salutari, ma pregatesc ca la anul sa cer cateva oferte pentru tamplarie la o casa noua, parter, eficienta energetic.
Ma gandeam sa comand aproape toate ferestrele fixe. Casa va avea sistem de ventilatie cu recuperare de caldura si fiind oricum doar parter, nu imi dau seama cat de des va fi nevoie sa le deschid.
Vreau si rulori exterioare la toate ferestrele mari + usa de la terasa deci cu atat mai mult nu cred ca le voi deschide fara plase de tantari.

Ce parere aveti? Ati face la fel? Imi scapa ceva?
in principiu ar trebui ca fiecare camera sa aiba un geam care sa se poata deschide.
de exemplu cand dai cu aspiratorul vrei ca praful care scapa de filtrele lui sa iasa pe gream nu sa imbacseasca tot.

poate iei un aspirator centralizat...

ai mei au o camera cu 3 ferestre si doua usi...  acolo eu as fi pus fixe 2 care stiu ca nu sunt folosite.
dar una e folosita tot timpul.

View PostViperRS, on 09 ianuarie 2022 - 14:41, said:

Pune ferestre fixe. Eu am sistem de ventilatie centralizat cu recuperare si aer conditionat pentru racire. Ferestrele le deschid strict cand le spal. In rest stau inchise. E super comod sa folosesti baia nu trebuie deschis geamul. La bucatatie am o usa care da spre terasa care o lasam rabatata cand gatim prajeli. In rest cand sunt doar aburi de la fiert nu deschidem. Hota doar cu recirculare fara gaura in perete pentru a colecta orice grasime din aer. Ferestrele fixe mai ales de dimensiuni generoase vor da un aspect placut casei.
la tine sunt niste chestii prost gandite.

#42
tristian

tristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.10.2006
Greseala este ca ceri opinia unor Romani, oameni mai inchisi la minte greu gasesti. Prefera sa inventeze probleme decat sa gasesca solutii. In realitate  ai o gramada de avantaje si foarte putine dezavantaje

1) Pret mai mic cu 30-50%
2) Performante termice si fonice mai bune din start decat varianta cu deschidere
3) Zero mentenanta
4) Protectie suplimentara la efractie
5) Rama mai subtire/ sticla mai mare ( arata mai bine )
6) Copii mici nu pot iesii din greseala pe geam .

"Dezavantaje" :

1) Sunt "greu" de spalat (esti la parter nu ai nevoie de scara )

2) Scapare in caz de incendiu (iarasi esti la PARTER ar trebui sa poti iesii in 10-15  sec de oriunde )
Deasemenea exista alarme de incendiu ca sa aflii de incendiu  si sa-l stingi inainte sa-ti arda casa.

3) Back-up ptr ventilatie (e cel mai plauzibil dar si usor de rezolvat) nu e obligatoriu sa fie toate geamurile fixe, poti lasa unele mobile cu scopul asta)

Sunt fix in aceasi situatie si  voi lua 4 geamuri fixe tripan (1x2metri)  si 4 mobile mai mici + geamurile mobile de la terasa (1.6x2.1m doua buc) . Solutia de aerisire va fi aceasi cu recuperare de caldura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate