Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Finisare lucrare gipscarton

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Salutare, avem un beneficiar de lucrare care insista pe refacerea lucrarii si un contractor care sustine ca asa trebuie sa arate si dupa finisaj va arata perfect.
Pareri, sfaturi?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cientul are dreptate. Acolo a lucrat Dorel.
Normal ca prin finisare se pot ascunde defectele, dar nu e corect.

Edited by pasilla, 28 December 2021 - 16:16.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lucrare ca de grajd. Cel putin negresele alea bagate intre placi ...sunt de vis urat . LA finisare se acopera cu banda speciala , dar preventiv ar trebui umplute spatiile prea mari cu glet , pentru ca banda se va deforma de la umezeala gletului exterior . Trebuie sa aiba un suport solid peste tot .

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Daca nu esti nici beneficiarul, nici executantul? ce calitate ai?
Mi-am schimbat si eu un perete de rigips in balcon, dar nu am gauri fix pe imbinarea dintre placi,
Vad in poza 2 si 3, ca placa din stanga nu este prea bine prinsa, poate cadea de acolo.

#5
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.08.2021
Lucrare facuta "in bataie de joc" ... lipsa sanfren la imbinare placi, negrese puse "sa fie", distanta mult prea mare intre ele, si ceva nou : e prima data cand vad negrese INTRE placi  
As fi curios sa vad profilele de sub placi

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Plachezi inca odata.
Nu darami nimic, mai infiletezi o cutie de negrese si peste , mai pui o placa.
Cati mp sunt? o placa are ~3mp

Edited by tioopedi, 28 December 2021 - 16:35.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca merge. Pare ca nici structura nu e corect facuta.

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Nu cred ca a pus degeaba acele negrese intre placi.
Probabil ca nu a pus structura astfel incat sa aiba unde baga negresele.
Iar asa cum sunt negresele, intre placi, sunt degeaba ...

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Jalnic! Eu il luam la suturi pe...Dorel ! Si mai ceream si daune !

#10
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015
Dorel este infailibil... chiar si de Craciun...Posted Image

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011

View Postiuliean50, on 28 decembrie 2021 - 16:55, said:

Jalnic! Eu il luam la suturi pe...Dorel ! Si mai ceream si daune !


Ce daune sa-i ceri daca-l platesti pe Dorel la negru sa nu platesti taxe ?  Oficial Dorel nu lucreaza acolo

#12
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Mai degraba te-ar interesa ce este sub rigips. Folie bariera de vapori ? Cd-uri prinse din 60 in 60cm sau mai departe? Dupa finisaj va arata bine.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Doar un cuvînt care să exprime ce este acolo: nasol.

Să nu îi pice proprietarului în cap, toată structura, la un moment dat.

#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
fara sa fiu constructor nu arata asa de rau. Poate ar mai trebui niste cuie/suruburi ca sa fixeze placile mai bine dar asta n-ar fi  o problema. Placile se misca? Daca nu urmeaza sa puna banda pe mijloc, sa gletuiasca cu glet de finisaj (ct 127 sau similar) si sa slefuiasca peretii ( a se vedea [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/poOguFrTUy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] cum  arata drywall montat pe funadal. Oricum sunt mai multe episoade)

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvladut01, on 28 decembrie 2021 - 18:53, said:

Poate ar mai trebui niste cuie/suruburi ca sa fixeze placile mai bine
Daca au in ce sa le infiga :)

#16
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,451
  • Înscris: 15.01.2017
Mai pui suruburi astfel incat sa aiba maximum 20 cm intre, deschizi rosurile la un unghi de aproximativ 30 grade, scoti suruburile alea din rost care nu au sens si aia este. Chit in rosturi, finisaj, vopsit.

#17
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Vreau sa zic ca am gasit o exprimare noua si probabil o sa o mai folosesc pe viitor, JurasikMan, are dreptate.

Doar la distanta intre suruburi, cum sunt prinse, sa mai bagi si glet si plasa si iara glet.
Sincer la cat costa placile alea de rigips le dai pe toate jos si pui poze cu parte metalica, sa vedem cum arata structura.

Asa la cum sunt suruburile alea, placile alea or sa crape, oricat glet si plasa ai baga.
Si cum zic colegi de forum, sa dai suruburile pe mijloc inseamna ori sa nu stii logica cum se prind ori ai profile prea mici si ai venit cu placa aiurea.

Edited by -ARA-, 28 December 2021 - 19:26.


#18
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Am pus izolatie cu gips-carton pe profile metalice in tot apartamentul ,asa ca pot spune ca ma pricep cat de cat. In cazul descris de tine nu aspectul este pb. , se poate astupa fara dificultati cu adeziv + plasa . Problema e cu holsuruburile (negresele) care nu au numarul corespunzator, distanta si pozitia lor ; asta denota ca scheletul de profile metalice de dedesubt nu este realizat corespunzator ceea ce va duce la probleme de stabilitate .
Concret, la realizarea scheletului metalic pe care se fixeaza placile de gips-carton se folosesc 2 feluri de profile : unele cu latimea de 3 cm pt realizarea perimetrului si montantilor de la jumatatea placilor si unele cu latimea de 6 cm care se pun acolo unde se imbina placile astfel incat fiecare placa sa se sprijine pe 3 cm de profil- ca in restul scheletului. Din pozele puse de tine eu as crede ca Dorel a folosit si in zona de imbinare tot profil de 3 cm care a permis fixarea doar a unei placi ,cealalta urmand a fi lipita cu adeziv de cealalta , ceea ce va duce la pb mari in timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate