Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident pieton

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Alex0909

Alex0909

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.12.2021
Salut, ieri seara am avut un accident, am lovit un pieton pe trecere, acesta nu prezenta vătămări, dar l am dus totuși la la spital. Poliția a venit la fata locului și a încheiat un proces-verbal, dar nu mi-au reținut permisul încă.
A doua zi pietonul pretinde ca avea la el un aparat foto scump si dorește sa-i dau banii pe el.
Ce pot păți ? Pot scapa fara dosar penal ?
Trebuie sa-i dau bani pietonului chiar dacă nu e nicio certitudine ca avea aparatul foto la el?

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

 Alex0909, on 27 decembrie 2021 - 17:28, said:

Salut, ieri seara am avut un accident, am lovit un pieton pe trecere, acesta nu prezenta vătămări, dar l am dus totuși la la spital. Poliția a venit la fata locului și a încheiat un proces-verbal, dar nu mi-au reținut permisul încă.
A doua zi pietonul pretinde ca avea la el un aparat foto scump si dorește sa-i dau banii pe el.
Ce pot păți ? Pot scapa fara dosar penal ?
Trebuie sa-i dau bani pietonului chiar dacă nu e nicio certitudine ca avea aparatul foto la el?
In primul rand spune-i sa iti aduca aparatul foto stricat.... si apoi vezi daca aparatul foto are sau nu o problema...
Oricum nu ii da nici un ban... daca are nevoie de despagubiri sa se adrezeze asiguratorului tau....

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Nu trebuie sa ii dai nimic - daca nu a declarat atunci pe loc sau sa vada cineva (politie, tu, martori, etc) aparatul foto => putea sa il scape acasa pe jos si acuma sa iti ceara banii. Cere-i eventual sa iti arate factura pe aparatul foto: de unde stii ca este aparatul lui? Are cum dovedi?

Daca se tot incapataneaza ca el vrea bani poti sa contactezi un avocat si sa te sfatuiasca mai exact.

Edited by althea, 27 December 2021 - 20:07.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Daca ai RCA e treaba lor desi o sa primearca ceva cu m de la aia. Incearca si el sa-si scoata parleala.Bine, si tu meriti ca sa fim cinstiti....

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 Alex0909, on 27 decembrie 2021 - 17:28, said:

Salut, ieri seara am avut un accident, am lovit un pieton pe trecere, acesta nu prezenta vătămări, dar l am dus totuși la la spital. Poliția a venit la fata locului și a încheiat un proces-verbal, dar nu mi-au reținut permisul încă.
A doua zi pietonul pretinde ca avea la el un aparat foto scump si dorește sa-i dau banii pe el.
Ce pot păți ? Pot scapa fara dosar penal ?
Trebuie sa-i dau bani pietonului chiar dacă nu e nicio certitudine ca avea aparatul foto la el?

Costul aparatului foto va fi acoperit de asigurare, el va trebui sa te actioneze in judecata pentru recuperarea prejudiciului. In cazul unui dosar penal, se constituie partea civila, dar nu va fi cazul.
Nu ii da nici un ban respectivului, e treaba asiguratorului, ca de aceea ai incheiat polita RCA (ca idee,aceasta polita acopera toate daunele pe care tu le-ai produs cu autovehivulul asigurat).

Permisul iti va fi retinut.

Edited by althea, 27 December 2021 - 20:08.


#6
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
In primul rand tu te alegi cu permisul suspendat
in al doilea rand cred ca iti trebuie avocat , victima e pusa pe capatuiala

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Nu ii trebuie nici un avocat. Va fi dat in judecata, prezinta polita RCA instantei si e treaba asiguratorului de acolo.

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 Alex0909, on 27 decembrie 2021 - 17:28, said:

Salut, ieri seara am avut un accident, am lovit un pieton pe trecere, acesta nu prezenta vătămări, dar l am dus totuși la la spital. Poliția a venit la fata locului și a încheiat un proces-verbal, dar nu mi-au reținut permisul încă.
A doua zi pietonul pretinde ca avea la el un aparat foto scump si dorește sa-i dau banii pe el.
Ce pot păți ? Pot scapa fara dosar penal ?
Trebuie sa-i dau bani pietonului chiar dacă nu e nicio certitudine ca avea aparatul foto la el?

1. politia deschide un dosar automat in situatia asta, dosar unde se cerceteaza o fapta, in cazul tau , vatamare corporala din culpa
2. politia asteapta sa vada daca victima depune plangere prealabila, iar daca depune, verifica numarul de zile de ingrijiri medicale ale victimei. daca acestea sunt peste 90, atunci continua cercetarile si te vor pune sub acuzare.
3. permisul de conducere in ambele cazuri iti zboara temporar.
in cazul in care nu ai dosar penal iti este retinut pentru neacordare prioritate pietoni.
in cazul in care esti pus sub acuzare iti este retinut in vederea anularii , depinde cum se termina dosarul pena
4. nu da bani la vatamatul ala. ai asigurator, sa se descurce. poate sa urle ala cat vrea cum vrea.

#9
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 09.01.2009

 Alex0909, on 27 decembrie 2021 - 17:28, said:

Salut, ieri seara am avut un accident, am lovit un pieton pe trecere, acesta nu prezenta vătămări, dar l am dus totuși la la spital. Poliția a venit la fata locului și a încheiat un proces-verbal, dar nu mi-au reținut permisul încă.
A doua zi pietonul pretinde ca avea la el un aparat foto scump si dorește sa-i dau banii pe el.
Ce pot păți ? Pot scapa fara dosar penal ?
Trebuie sa-i dau bani pietonului chiar dacă nu e nicio certitudine ca avea aparatul foto la el?
Cred  ca  pietonul nu a primit cadoul dorit de Mos craciun,si  acum s-a  gandit ca il  faci  tu cadou(aparutul  foto).In   alta  ordine de idei,unde  iti  erau  ochii  de  nu ai vazut trecerea   de pietoni?

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 Alex0909, on 27 decembrie 2021 - 17:28, said:

A doua zi pietonul pretinde ca avea la el un aparat foto scump si doreste sa-i dau banii pe el.
Aparatul a fost pierdut sau distrus din accident? Câți bani vrea?



#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Teoretic "daunele" trebuiau constatate de catre agentul venit la locul accidentului si consemnate in PV. Ca se trezeste ala dupa un timp ca a avut nu stiu ce ceas sau ca i-au zburat vreo 32345 de euro din buzunare la impact e cam degeaba.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Ce balarie ai descris tu acolo,daca venea politia prima data iti lua actele si retinea permisul,apoi alta duma la tine, ai dus pietonul la spital,daca venea politia cerea ambulanta,daca l-ai dus tu e fuga de la locul faptei

#13
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004

 Xman_ghio, on 27 decembrie 2021 - 19:24, said:

Cere-i eventual sa iti arate factura pe aparatul foto: de unde stii ca este aparatul lui? Are cum dovedi?

Nu cred ca trebuie sa probeze ca este aparatul lui, ci doar ca l-a avut la el si ca a fost deteriorat in accident.
Daca avea....laptopul de la firma, de exemplu, nu trebuia despagubit?

edit: ceanu, tu ai permis? ai citit macar odata cartea aia care se studiaza la scoala de soferi?

Edited by suri, 27 December 2021 - 21:26.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

 ceanu1980, on 27 decembrie 2021 - 21:16, said:

Ce balarie ai descris tu acolo,daca venea politia prima data iti lua actele si retinea permisul,apoi alta duma la tine, ai dus pietonul la spital,daca venea politia cerea ambulanta,daca l-ai dus tu e fuga de la locul faptei

Mai citeste codul rutier o data Posted Image

Quote


Art. 89:

(3) Nu constituie infracţiune fapta conducătorului de vehicul care, în lipsa altor mijloace de transport, el însuşi transportă persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului.

(5) Nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului, dacă victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie.


 Xman_ghio, on 27 decembrie 2021 - 19:24, said:

Cere-i eventual sa iti arate factura pe aparatul foto: de unde stii ca este aparatul lui? Are cum dovedi?

El nu trebuie sa ceara nimic, este treaba instantei daca va fi dat in judecata pentru plata daunelor. Iar acolo merge pe RCA, nu are el vreo treaba.

Edited by george_alexandru, 27 December 2021 - 21:48.


#15
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
Too later edit, deci post nou: posibilitatea de a transporta victima  la spital cu masina implicata in accident e prevazuta de art 338, (3), b) din NCP, care se refera la Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia
Asadar ramane valabila doar prima parte a intrebarii pentru ceanu Posted Image .

si edit la later edit: george, asa stiam si eu, si am fost tare nedumerit cand nu l-am gasit. vad ca art 89 a fost abrogat in 2014, probabil cand a intrat in vigoare Noul Cod Penal. Ideea este insa aceeasi Posted Image

Edited by suri, 27 December 2021 - 21:52.


#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 Alex0909, on 27 decembrie 2021 - 17:28, said:

l am dus totuși la la spital. Poliția a venit la fata locului și a încheiat un proces-verbal.
A doua zi pietonul pretinde ca avea la el un aparat foto scump si dorește sa-i dau banii pe el.
Ce pot păți ?
Daca avea aparat scump insemna ca era ceva mai mare decat un pachet de tigari si il vedeai si tu si politia cu siguranta, era specificat in procesul verbal mai ales ca el era in stare de constienta nu zacea leguma pe asfalt sa nu stie de el .
Nimic nu poti pati legat de acel aparat imaginar .

Edited by ldpe, 27 December 2021 - 21:53.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Eu nu l-am citit de mult timp(poate prea mult) dar stiu asta,daca produci un accident nu pleci belalau pe unde vrei,indiferent de motive fara acordul politiei,chiar daca tu crezi ca faci o fapta buna,raspunzi penal si acum sa revenim asupra acestui accident,initiatorul nu a specificat daca o avut acordul politiei,la cum a descris el accidentul este fapta penala,victima nu a solicitat ambulanta,nu a dorit deplasarea la spital dar a insistat cel vinovat,aratati-mi cum da asta in fata organului de ancheta,o plecat aiurea de la locu faptei,asta daca nu o avut aprobarea politiei

 george_alexandru, on 27 decembrie 2021 - 21:43, said:

Mai citeste codul rutier o data Posted Image


Ms de sfat,acu iti dau si eu unu,posteaza si articolul 1



El nu trebuie sa ceara nimic, este treaba instantei daca va fi dat in judecata pentru plata daunelor. Iar acolo merge pe RCA, nu are el vreo treaba.

 suri, on 27 decembrie 2021 - 21:23, said:

Nu cred ca trebuie sa probeze ca este aparatul lui, ci doar ca l-a avut la el si ca a fost deteriorat in accident.
Daca avea....laptopul de la firma, de exemplu, nu trebuia despagubit?

edit: ceanu, tu ai permis? ai citit macar odata cartea aia care se studiaza la scoala de soferi?

Desigur,nu mai retin daca scrie exact asa sau nu,DAR eu nu plec de la un accident fara acordul politiei, decat daca este vorba de viata cuiva

#18
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
Pai exact asta a făcut și el, și - legal - nu a gresit cu nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate