Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Kef LS50 + Chord Anni

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Dupa ani de zile cat s-a tocat atat ideea ca LS50 are nevoie de un amplificator cu sursa cat un cap de copil si condensatori cat dozele de bere, altfel nu se misca din loc, dupa ce pe toate forumurile lumea a strambat din nas la imperecheri cu amp-uri de genul Yamaha A-S501, Marantz PM6006, toti trimitand lumea catre modele care depasesc 20Kg, iar unii chiar jurau ca necesita monoblocuri de peste 3-400W/canal, vad pachetul asta pe AV Store: Kef LS50 Meta cu https://www.avstore....ectronics-anni/

Am stat, m-am uitat, am analizat, nu ma prind, ceva imi scapa. Da, e un brand de lux, insa amp-ul asta este un AB de 2x10w in 8 Ohm, mic cat sa-l tii in palma. Macar daca era mai mare, ma puteam gandi ca au scris 10W si cand il masori, sa ai surpriza sa scoata vreo 40-50 W si sa dea curent cat cuprinde, dar de unde, din cutia aia de chibrituri?

Deci, care e rationamentul? E un pachet pe baza de snobism?
Nu ca boxele ar fi ceva deosebit, sunetul am vazut ca era modest la modelul precedent, nu ofera nimic pentru a compensa sensibilitatea reala de 83-84dB. Nu sunt de acord cu aia care spun ca iti trebuie centrala atomica in curte sa le poti exploata la maximum, dar nici faza cu acest Chord de 10W nu o inteleg. Sunt curios cum rationalizeaza un audiofil imperecherea asta incat sa se impace si cu miturile precedente, cu nevoia extrema de putere.

Ah, iar in specificatii la LS50 scrie "putere recomandata: 40-100W". Deci minimum de 4 ori mai mult ca acel Chord. Dar pentru ca e Chord, a ajuns in acel pachet.

Edited by Municipalwaste, 27 December 2021 - 13:46.


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Arata ca un preamplificator de microfon sau o cutie DI pt chitara lui fii'miu Posted Image

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Probabil este un amplif Clasa D si e ok de ascultat la volum decent la un birou de exemplu. Nu a spus nimeni ca va scoate tot ce pot acele KEF.

vad ca e clasa AB sliding bias. Personal nu as da banii pe asa ceva dar exista probabil o nisa ptr el.

Edited by atupi, 27 December 2021 - 19:35.


#4
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Sa stii ca pe tine te tin minte, mi-ai zis mai demult sa nu iau NAD 316bee pentru niste boxe de raft cotate 90dB, ca bag amp-ul in clipping. Ar trebui sa fii socat de combinatia asta de KEF la 85dB cu amp AB de 10W. Eu cand am zis ca vreau volum decent cu 40W (cotati conservativ) la boxe relativ sensibile, ati spus ca nu e ok, acum e ok volum decent cu 10w la niste boxe la care se plang toti ca le baga in clipping amp-urile de 60-70w.

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Toata smecheria la LS50 consta in versiunea activa, versiunea pasiva este absolut neremarcabila, sa nu spun altcumva.
Nu se vor apropia la sunet nici cu amplificari aparate de sudura de mii de euro.
Versiunea activa dispune de amplificatoare separate pe ficare difuzor, fara filtre pasive, cu DSP care face corectie dinamica, continua pe fiecare cale, chestie de neimaginat la sisteme cu boxe pasive.Rezultatul este un sunet special care le aduc in atentie, altfel modelul R3 este in alta liga, asta daca iti place sound-ul.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca as vrea niste active mai smechere m-as orienta totusi catre cei de Buchardt.

#7
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Cum aduci Buchardt in tara?

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate , am inteles ca faci direct comanda la ei. Oricum sunt in UE.
Vad ca nici macar pe Amazon nu sunt.

#9
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Buchardt sunt direct to consumer. Pretul include livrarea oriunde in lume. Daca vrei retur platesti transportul inapoi.

Try-at-home
Spending your money on something that you haven't even touched can be intimidating. We totally get that! Which is why we invite you to judge our gear in your own home, with your own ears. Should our products not fit your taste, we will arrange the return shipment for you. We have a worldwide flat €50 return fee per product shipped ( floorstander speakers are €150 ).



How it Works.

First, you purchase the product. Once the order arrives at your doorstep, the 45 day trial begins. Should you feel the burning desire to return the product within that 45-day time span, all you have to do is contact us by email, and we'll provide you with a return label, or arrange a pickup depending on your location. After verifying that the product is in good condition, we will start the refund process which can take 3-10 days. The €50 / €150 return fee will be deducted from the amount to be refunded. Return fee is per product shipped.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate