Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Clarificari despre viitorul auto

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E simplu, masina electrica nu are viitor si nu o sa fie niciodata o optiune de luat in calcul. O sa treaca aceasta moda stupida in urmatorii ani. Mai degraba as miza pe hidrogen, dar tot petrolul ramane la baza.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Ontopic: stiu pe cineva aici care are o Tesla S luata exact acum 10 ani (a fost primul din oras) si circula cu ea si acum, inclusiv iarna pe ger mare.

#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 andreic, on 27 decembrie 2021 - 14:01, said:

finantata etc...
Soros bácsi ?

#22
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
@Karhu, stai liniștit. Nici dacă 9 din 10 masini o sa fie electrice în viitorul apropiat, pentru cei cu idei puține și fixe tot nu o sa fie o soluție. Asa merge lumea, asa a mers din totdeauna. Fiecare cu cât poate.

#23
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Asta cu bateriile din China inlocuite in carcasa originala nu mai este la moda. Cumperi direct bateria intreaga de pe Ali si te costa de 4 ori mai putin. Eu am una pe un Lenovo Legion, de 2 ani si merge ca cea originala.
On topic. Am un prieten care sta la casa si cocheta cu ideea sa-si cumpere si o masina electrica, dar cand a aflat ca trebuie sa mai dea inca 20,000 de euro pentru a avea propria statie de incarcare in curte, asta si cu garantia bateriilor de 7 ani a renunat total la idee.

#24
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 Karhu, on 27 decembrie 2021 - 14:50, said:

Ontopic: stiu pe cineva aici care are o Tesla S luata exact acum 10 ani (a fost primul din oras) si circula cu ea si acum, inclusiv iarna pe ger mare.
Si eu stiu vreo 10 insi care au luat VW  de 15 ani din Germania. Si nu au avut nicio problema cu masina.

Spoiler

Edited by stevetlangat, 27 December 2021 - 15:00.


#25
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 ro_explorer, on 27 decembrie 2021 - 14:53, said:

@Karhu, stai liniștit. Nici dacă 9 din 10 masini o sa fie electrice în viitorul apropiat, pentru cei cu idei puține și fixe tot nu o sa fie o soluție. Asa merge lumea, asa a mers din totdeauna. Fiecare cu cât poate.

Bine ma geniule neinteles si pionier electrificat. Totusi..nu ne spuneti si noua astora care putem putin,cum reciclam bateriile? Sau cum incarcam seara la ora 17,toate masinile o data?
Deocamdata..in august cand vin italienii acasa si baga 2 frigidere in priza, sar trafurile peste tot.

Edited by mariovrs, 27 December 2021 - 15:16.


#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Numai fraza de deasupra iti arata ideile putine si fixe in directia asta. Nu e nevoie de nici o dezvoltare si nici o explicatie din lume nu te va convinge de altceva pentru ca tu deja stii intr-un mod absolut si irefutabil care e situatia.

#27
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 mariovrs, on 27 decembrie 2021 - 15:15, said:

Bine ma geniule neinteles si pionier electrificat. Totusi..nu ne spuneti si noua astora care putem putin,cum reciclam bateriile? Sau cum incarcam seara la ora 17,toate masinile o data?
Deocamdata..in august cand vin italienii acasa si baga 2 frigidere in priza, sar trafurile peste tot.

Cand le reciclezi in returneaza 1/2 din valoarea masinii, doar pentru ca esti bun samariteanPosted Image , dar daca vrei sa o incarci in curtea ta (daca ai) statia de incarcare te costa 20k de coco.
Noi nu reciclam nici gunoiul menajer cum ar trebuii. Sau uleiul de gatit macar.

Edited by costin001, 27 December 2021 - 15:20.


#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Mereu in istorie cand a aparut un element disruptiv in societate lumea s-a divizat imediar in pro si contra. Nu conteaza motivele punctiforme pentru care lumea s-a divizat la nivel individual intr-o parte sau alta, e un efect absolut natural. "Razboiul" asta ideologic se va purta pana cand nu va mai exista element de disputa. Asadar, continuati fiecare sa folositi ceea ce va place si cu asta basta. Lumea va evlolua indiferent de alegerile voastre personale.

 costin001, on 27 decembrie 2021 - 15:19, said:

statia de incarcare te costa 20k de coco.
Pe mine ma costa fix (dar fix fix) 800 euro cu tot cu instalare.

Edited by ro_explorer, 27 December 2021 - 15:24.


#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 YOUR_GOD, on 27 decembrie 2021 - 13:35, said:

Bateriile sunt scumpe si mai nou, electricitatea incepe sa fie scumpa. Ideea este ca pentru cei care nu-si permit, va exista mereu mijlocul de transport in comun.
Nu este nevoie sa trecem pe electrice pentru asta. Si acuma se pot aplica diverse solutii din vest pentru reducerea rablelor de pe strada. La fel, cine nu isi permite ia transportul in comun. Daca e sa mergem pe ideea ta. Si s-ar reduce poluarea.

#30
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021
Norvegia -> ~97% din energia electrica produsa provine din renewable, 3% fossil
vs
Germania -> ~37% fossil…


situatie tradusa exact de:

 Karhu, on 27 decembrie 2021 - 14:50, said:

Ontopic: stiu pe cineva aici care are o Tesla S luata exact acum 10 ani

vs

 stevetlangat, on 27 decembrie 2021 - 14:58, said:

Si eu stiu vreo 10 insi care au luat VW  de 15 ani din Germania.


#31
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
In Constanta s-au scos tramvaiele (electrice), troleibuzele(electrice) si s-au inlocuit cu autobuze pe motorina in urma cu multi ani si noi vorbim de electrificare la nivel de utilizator?! Ma bufneste rasul!!!

#32
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 YOUR_GOD, on 27 decembrie 2021 - 13:35, said:

Masina electrica nu este un concept deloc nou, ba din contra. Daca acum ti se pare ca autonomia si reciclarea sunt prea joase, gandeste-te cum erau acum 100 si ceva de ani.
Daca atunci, masina electrica era doar inovatie, in prezent este necesitate. In cazul in care nu ati fost atenti pe la stiri, desi se baga grav sub prez, nivelul de CO2 din atmosfera este urias. Asta inseamna eefect de sera, temperaturi crescute, topirea ghetarilor si fenomene meteorologice extreme. Deci, este nevoie sa scadem CO2-ul. S-au produc motoare mai eficiente, a mers ceva timp. In incercarea de a tine fumul departe de case, s-au montat catalizatoare, filtre de particule, dar ne-am cam lovit de sus, cu motoare de rasnita, in trei timp (ceea ce practic este un regres d[dv tehnologic), din disperarea de a scoate mai putin fum. Acum, trecem pe electric. SI vom trece, nu este doar un trend. Poluarea va exista in continuare, dar se va localiza in centre de stocare si reciclare, din afara localitatilor. Calitatea aerului din orase va creste.
propaganda pentru fraierii creduli platitori de taxe, in istoria relativ recenta in timp geologic temperaturile medii au fost chiar mai mari decat in prezent fara nicio legatura cu poluarea. Cauzele sunt multiple, modificarile climatice nu sunt de ieri de azi.

#33
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 Freaka-the-Disk, on 27 decembrie 2021 - 15:36, said:

Norvegia -> ~97% din energia electrica produsa provine din renewable, 3% fossil
vs
Germania -> ~37% fossil…


situatie tradusa exact de:



vs

Norvegia are 5 si ceva milioane de locuitori, pe bune! Atat are Berlinul + vreo 2, 3 satuce, doar. Comparatia este total gresita.

Edited by costin001, 27 December 2021 - 15:40.


#34
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Ăștia care măcăniți că nu țin bateriile mult, de ce nu va luați laptopuri pe benzină?

Exactly ;)

#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 ro_explorer, on 27 decembrie 2021 - 15:22, said:

Mereu in istorie cand a aparut un element disruptiv in societate lumea s-a divizat imediar in pro si contra. Nu conteaza motivele punctiforme pentru care lumea s-a divizat la nivel individual intr-o parte sau alta, e un efect absolut natural. "Razboiul" asta ideologic se va purta pana cand nu va mai exista element de disputa.

Bine. Trezeste-ma cand masina electrica s-o incarca in 5 minute pentru 1000 de km si o sa coste cat una conventionala.
Aaa..si sa-mi spuneti si ce facem cu bateriile. Pana atunci, e doar un ''must have'' pentru hipioti.

#36
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021

 costin001, on 27 decembrie 2021 - 15:40, said:

Comparatia este total gresita.

interesant. analizele imi ies constant bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate