Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fill&Go

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salut, folosește cineva cardul Fill&Go la Rompetrol ? Sau aveți card la alte Peco-uri ?
Se percepe ceva comisioane la cel de la Romeptrol?

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Folosesc deja de cativa ani, nu au nici un comision, incarc din cand in cad cu cateva sute de lei, asta o fac online, si apoi utilizez la pompa. Pentru mine este suficient ca nu mai intru sa fac plata, eventual sa mai stau si la coada. Nu prea inteleg de ce nu se pun POS-uri (contactless desigur) direct la pompa, dar asta e.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu plătesc direct cu cardul meu.
M-aș complica aiurea cu încă un card care face același lucru.

Dacă e vorba de o firmă și cardul va fi dat șoferului, e altceva.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003

 cristiandrei, on 27 decembrie 2021 - 11:23, said:

Nu prea inteleg de ce nu se pun POS-uri (contactless desigur) direct la pompa, dar asta e.

pt ca legislatia romaneasca e tampita si multi cu firme ar uita sa puna CUI pe bon si ar iesi cu scandal.

#5
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

 Adm, on 27 decembrie 2021 - 11:29, said:

pt ca legislatia romaneasca e tampita si multi cu firme ar uita sa puna CUI pe bon si ar iesi cu scandal.
Am alimentat eu saptamana trecuta la OMV de pe Aerogarii si am platit direct la pompa cu card bancar.

Edited by daybreak246, 27 December 2021 - 11:54.


#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Il folosesc eu destul de intens, il am de multa vreme , limita de 600 ron. Cand l am facut , erau doua tipuri de cont (acelasi card ), unul cu 300 ron si altul cu 600 ron, depindea ce salariu ai

Este singurul card de credit emis de furnizorul de combustibili , adresat persoanelor fizice , doar cei de la Rompetrol in ofera, restul (OMV, Lukoil) au carduri de genul dar sunt doar pentru firme .

 cristiandrei, on 27 decembrie 2021 - 11:23, said:

Folosesc deja de cativa ani, nu au nici un comision, incarc din cand in cad cu cateva sute de lei, asta o fac online, si apoi utilizez la pompa. Pentru mine este suficient ca nu mai intru sa fac plata, eventual sa mai stau si la coada. Nu prea inteleg de ce nu se pun POS-uri (contactless desigur) direct la pompa, dar asta e.

Nu cumva ai vreo 40 de ron pe an ? Mie , la inceput de an , imi vine factura de vreo 40 parca, cu administrare cont , de cand l am facut , asa a fost. Poate cele noi emise in ultimi iani, nu mai au, dar la inceput asa erau cu aceasta suma de administrare.

 Adm, on 27 decembrie 2021 - 11:29, said:


pt ca legislatia romaneasca e tampita si multi cu firme ar uita sa puna CUI pe bon si ar iesi cu scandal.
Nu erau POS nici cand nu se punea CUI pe bon , cu toate ca in alte tari sunt POS uri de foarte multa vreme

Cred ca totusi motivul e...investitia, nu vor sa investeasca intr un sistem de genul . POS urile alea ar trebui sa functioneze off line cu decont ulterior, ar trebui legate la soft ul pompei ca sa o poata debloca , nu e chiar simplu de implemnetat...adica simplu e , dar trebuiesc alocati bani...iar daca companiile ce detin benzinariile vad ca merge si la casa...de ce sa faca o investitie pesemne ca inutila? Cati ar plati cu cardul la pompa? pesemne ca 20-30 % din clientala totala...infim pentru ce investitie ar fi.

Intr adevar, si pentru mine, ar fi extrem de utli sa pot plati direct la pompa cu cardul normal. E unul din motivele pentru care folosesc intens cardul Fill Go, am pus benzina, am platit la fata locului, am plecat, nu mai stau la coada cu toti nasoii care baga de 30 de lei.

 daybreak246, on 27 decembrie 2021 - 11:54, said:

Am alimentat eu saptamana trecuta la OMV de pe Aerogarii si am platit direct la pompa cu card bancar.
Pe bune? La OMV? super daca au facut asta. Adevarul e ca nu am mai pus de multa vreme de la OMV , dar chiar o sa intru , poate au facut si in Ploiesti

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Nu, nu am nici un comision, dar nu am creditare, eu transfer bani si ulterior utilizez cardul.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 cristiandrei, on 27 decembrie 2021 - 15:47, said:

Nu, nu am nici un comision, dar nu am creditare, eu transfer bani si ulterior utilizez cardul.
ahh...se explica atunci

eu il am de pe la inceputuri, cred ca s au si modificat sumele intre timp, am ales varianta cu 600 ron creditare

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Am și eu din 2018 fill&go credit. Limita este de 600 de lei la mine, cred ca se poate mari la 1000 de lei.
Avantajul principal este plata la pompa ca pleci imediat.
Plus ca având pe o singura aplicație facturile de benzina îți poți face mai ușor ordine în buget.

#10
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010

 cristiandrei, on 27 decembrie 2021 - 11:23, said:

Folosesc deja de cativa ani, nu au nici un comision, incarc din cand in cad cu cateva sute de lei, asta o fac online, si apoi utilizez la pompa. Pentru mine este suficient ca nu mai intru sa fac plata, eventual sa mai stau si la coada. Nu prea inteleg de ce nu se pun POS-uri (contactless desigur) direct la pompa, dar asta e.
E si chestie de marketing, ca sa te faca sa intri in ghereta si sa mai cumperi ceva.

#11
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016
Pentru cine are Fill&Go pe firmă, reducerea de 15 bani per litru, nu mai e valabila în perioada de 3 luni în care guvernul acorda reducerea de 50 bani. Cumperi la preț întreg și reducerea de 50 bani ți-o acordă luna următoare. Stau și mă întreb ce avantaj ar mai fi să alimentez cu acest card, dacă ei nici reducerea din contract nu o mai aplică și în plus în luna în curs alimentezi și la preț întreg...

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 cipcon, on 05 iulie 2022 - 09:15, said:

Pentru cine are Fill&Go pe firmă, reducerea de 15 bani per litru, nu mai e valabila în perioada de 3 luni în care guvernul acorda reducerea de 50 bani. Cumperi la preț întreg și reducerea de 50 bani ți-o acordă luna următoare. Stau și mă întreb ce avantaj ar mai fi să alimentez cu acest card, dacă ei nici reducerea din contract nu o mai aplică și în plus în luna în curs alimentezi și la preț întreg...
reducerea asta era stipulata in contract? M as cam indoi dar ma rog, te cred pe cuvant

Daca esti amator de reduceri. Lukoil inca da reducere pe cardul ala a lor

Edited by cuculea, 05 July 2022 - 18:55.


#13
cipcon

cipcon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 29.03.2016
Am vorbit cu o fatuca de la ei și așa a zis. Apoi, mi-au trimis mail după câteva ore în care mi-au zis contrariul. Mă voi lămuri la sfârșitul lunii care din cele două variante e adevărată...Cred că domnește haosul și la ei. Deocamdată cumpăr la preț întreg.

Lukoil? Niciodată!

Edited by cipcon, 05 July 2022 - 19:15.


#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 cipcon, on 05 iulie 2022 - 19:13, said:

Am vorbit cu o fatuca de la ei și așa a zis. Apoi, mi-au trimis mail după câteva ore în care mi-au zis contrariul. Mă voi lămuri la sfârșitul lunii care din cele două variante e adevărată...Cred că domnește haosul și la ei. Deocamdată cumpăr la preț întreg.

Lukoil? Niciodată!
Pai...roaga pe cineva de la tine de la firma, sa se uite in contractul semnat pentru acel card(carduri)...Eu sunt convins ca nu e stipulat nimic cu privire la o reducere , cifra in sine, dar ma rog, daca tu crezi asta, nu te contrazic. In general, o reducere in procente, nu are cum sa fie stipulata in contract, astea se dau pe baza unor promotii facute de vanzator si nu sunt obligatorii si se fac pe perioade. Dar tu poti intreba sa te convingi, poate sta altfel situatia in cazul tau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate