Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cel mai ieftin furnizor de gaze naturale

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#109
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

View Postcitony2007, on 11 ianuarie 2022 - 15:58, said:

Asta e oferta pentru clientii noi? ca de fapt vad pe site preturi mai bune, daca nu gresesc, dar nu ma lasa sa aplic decat daca am deja contract cu ei, ceea ce ma face putin confuz

Detalii preț E.ON Promo Gas Digital
Preț gaze naturale: 0,185 lei/kWh
Cost transport: 0,00811 lei/kWh
Tarif reglementat distribuție: 0,03013 lei/kWh
Preț final fără abonament, fără TVA: 0,22324 lei/kWh
TVA: 0,04242 lei/kWh
Preț final fără abonament, cu TVA: 0,26566 lei/kWh
Abonament (lei/zi/loc consum) fără TVA: 0,30 lei/zi
Abonament (lei/zi/loc consum) cu TVA: 0,357 lei/zi

Dar din pacate nu pare sa mai fie valabila: Prețul de furnizare de 0,185 lei/kWh cu abonament zilnic de 0,36 lei, ambele fără TVA, este valabil pentru contractele de furnizare E.ON Promo Gas Digital încheiate până pe 10.01.2022. ora 23:59, exclusiv pe eon.ro.

Ofertele de genul se aplica doar clientilor eon care vor sa isi schimbe contractul. Cei care vin de la alt furnizor nu au sanse sa prinda asa ceva. Cel mai ieftin pentru mine, spre exemplu, care vin de la engie, ar fi fost 0,41 /kwh acum o luna, iar acum este in jur de 0,53/kwh. La engie am 0,59/kwh. Toate cele 3 valori sunt fara tva, deci nu merita efortul migrarii la eon..

#110
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postandreic, on 11 ianuarie 2022 - 21:13, said:

Incepe era facturilor din 4 cifre in lei...

Sa vina la tine facturile alea! Fie primite Posted Image
Eu la bloc nu cred ca ajung la 4 cifre la gaz, factura totala pe toata toamna+ iarna.
Pana la urma e si un efect pozitiv la tot tambalaul asta cu scumpirile: mi-am dat seama ca in anii trecuti cam faceam risipa.
Cred ca voi plati mai putin ca anul trecut,cu toata scumpirea,  fara reducerea confortului.
Pana la urma in viata trebuie sa stii sa te adaptezi. Aici e simplu: se mareste pretul , consumi mai putin.

Edited by axisborn, 11 January 2022 - 22:14.


#111
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postandreic, on 11 ianuarie 2022 - 21:13, said:

Incepe era facturilor din 4 cifre in lei...
Așa se pare.
Știți, într-o mare de oameni nefericiți nu ai cum sa fii fericit.

#112
Corneliu26

Corneliu26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.12.2021

View Postaxisborn, on 11 ianuarie 2022 - 22:06, said:



Sa vina la tine facturile alea! Fie primite Posted Image
Eu la bloc nu cred ca ajung la 4 cifre la gaz, factura totala pe toata toamna+ iarna.
Pana la urma e si un efect pozitiv la tot tambalaul asta cu scumpirile: mi-am dat seama ca in anii trecuti cam faceam risipa.
Cred ca voi plati mai putin ca anul trecut,cu toata scumpirea,  fara reducerea confortului.
Pana la urma in viata trebuie sa stii sa te adaptezi. Aici e simplu: se mareste pretul , consumi mai putin.
     Nu depasesti 4 cifre pe toata iarna? Apartamentul tau inseamna ca e incalzit de alte apartamente sau ai 20 mp. Eu la 70mp, ce-i drept in bloc neizolat, consum 240 mc de gaz

#113
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostCorneliu26, on 12 ianuarie 2022 - 17:12, said:

Eu la 70mp, ce-i drept in bloc neizolat, consum 240 mc de gaz

Prea mult, eu la 60 mp n-am depasit niciodata 150 mc in cele mai friguroase luni de iarna.
Am izolatie, dar nu am vecini pe orizontala decat  un perete mic la bucatarie iar sub mine nu sta nimeni, ceea ce duce la pierderi majore, ca eu practic il incalzesc pe ala de sus, deoarece aerul cald se duce catre tavan, podeaua ramane rece chiar daca bag 25 de grade.
Asa  ca nu mai bag mai mult de 19-20 ca n-are sens.
Efectul: consum total de gaz intre 28 septembrie 2021 si 12 ianuarie 2022 = doar 135 mc!

Edited by axisborn, 12 January 2022 - 17:36.


#114
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaxisborn, on 11 ianuarie 2022 - 22:06, said:

Sa vina la tine facturile alea! Fie primite Posted Image
Eu am deja Posted Image Vreo 1250 cu plafonare... pretul fara plafonare ar fi fost cam 1984 lei.

View Postaxisborn, on 11 ianuarie 2022 - 22:06, said:

Aici e simplu: se mareste pretul , consumi mai putin.
Si scazi confortul.

Edited by andreic, 12 January 2022 - 19:39.


#115
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View Postaxisborn, on 11 ianuarie 2022 - 22:06, said:

. Aici e simplu: se mareste pretul , consumi mai putin.

Asta e valabil la f putini. Majoritatea romanilor se chinuiau sa consume putin si la vechile preturi,deci nu mai au ce sa reduca.

#116
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postbossake, on 13 ianuarie 2022 - 04:16, said:

Asta e valabil la f putini. Majoritatea romanilor se chinuiau sa consume putin si la vechile preturi,deci nu mai au ce sa reduca.
Pai sa o luam metodic.
- ni se impune sa scăpam de încălzirea pe lemne sau cărbuni ca poluează.
Bineînțeles ca industria mineritului a fost măcelărită.
- apoi s-a vândut rețeaua de curent către CEZ (care nu a băgat un șfanț in ea). Acum CEZ a fost vândută Macquarie Infrastructure and Real Assets.
- la gaze totul bine si frumos pana rechinii au zis sa o pună de un tun.
Au luat-o metodic. Nu mai plătești metrul cub care ți-l arata contorul de gaz, plătești kWh. Te-au șuntit băieții.
Apoi waw uite criza nu e criza abracadabra si poc preț de 10 ori peste noapte, ca iete condiții economice naspa si etc si bla bla.
Este o escrocherie pe fata. Ce sa mai discutam. Cu complicitatea autorităților.
Va fi urs. Sunt convins de asta. Ma mir de ce ministrul economiei nu s-a dat încă demisia.

#117
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 13.07.2006

View Postbbseptik2017, on 11 ianuarie 2022 - 22:05, said:

Ofertele de genul se aplica doar clientilor eon care vor sa isi schimbe contractul. Cei care vin de la alt furnizor nu au sanse sa prinda asa ceva. Cel mai ieftin pentru mine, spre exemplu, care vin de la engie, ar fi fost 0,41 /kwh acum o luna, iar acum este in jur de 0,53/kwh. La engie am 0,59/kwh. Toate cele 3 valori sunt fara tva, deci nu merita efortul migrarii la eon..
Ba dimpotriva. Eu am fost la engie si din 14.01 am trecut pe aceasta oferta .

#118
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postandreicri, on 13 ianuarie 2022 - 11:37, said:

Ba dimpotriva. Eu am fost la engie si din 14.01 am trecut pe aceasta oferta .
Tot de la Engie am prins cu 0,43 la Eon. La Engie ma trecusera pe 0.49 si acum e 1.02 parca.

Edited by giv, 13 January 2022 - 11:59.


#119
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postandreicri, on 13 ianuarie 2022 - 11:37, said:


Ba dimpotriva. Eu am fost la engie si din 14.01 am trecut pe aceasta oferta .

Probabil ai semnat contractul inainte de jumatatea lui decembrie. Ulterior a mers doar pentru clienti eon.

#120
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View Postnonameshadow, on 13 ianuarie 2022 - 12:40, said:

Probabil ai semnat contractul inainte de jumatatea lui decembrie. Ulterior a mers doar pentru clienti eon.
Eu am ratat oferta la câteva zile si m-am ofticat.

#121
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
La mine a fost interesant. Incepusem procedura pe 12.12.2021, parca si nu am finalizat, am zis sa mai astept ca actualul contract la enel expira pe 22.01.2022. Dar am lasat pagina respectiva deschisa pe laptop.
Dupa cateva zile am vazut pe mobil ca nu mai merge decat pentru clientii eon. Dar totusi m-a lasat pe laptop sa finalizez procedura deja inceputa. Spre sfarsitul lunii decembrie am primit contractul cu data de incepere a furnizarii 19.01.2022.

#122
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Voi puteti sa dati citirea la ENEL , la gaze? astazi e prima zi de dat citirea la un loc de consum, deci sunt in ~perioada aia~ Posted Image ...am introdus noul index dar in aplicatie mi l afiseaza tot pe cel vechi, (vechi in sensul ca e indexul din Noiembrie, am mai dat o citire de atunci, si pe asta de astazi). Si in aplicatia de mobil si pe cea web, aceeasi situatie. Daca ma uit la istoric index, imi afiseaza o eroare ceva de SQl.

In schimb...mi a aparut o suma de plata (cumulat doua locuri de consum gaze) de saptamana trecuta de joi, dar facturile nu sunt in cont.

Bine ca , in aplicatia de pe mobil, mi-a pus accesarea lanternei la trimitere index ...ce ma faceam daca nu aveam optiunea asta.....

Edited by cuculea, 17 January 2022 - 13:08.


#123
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2021

 cuculea, on 17 ianuarie 2022 - 13:04, said:

Voi puteti sa dati citirea la ENEL , la gaze? astazi e prima zi de dat citirea la un loc de consum, deci sunt in ~perioada aia~ Posted Image ...am introdus noul index dar in aplicatie mi l afiseaza tot pe cel vechi, (vechi in sensul ca e indexul din Noiembrie, am mai dat o citire de atunci, si pe asta de astazi). Si in aplicatia de mobil si pe cea web, aceeasi situatie. Daca ma uit la istoric index, imi afiseaza o eroare ceva de SQl.

In schimb...mi a aparut o suma de plata (cumulat doua locuri de consum gaze) de saptamana trecuta de joi, dar facturile nu sunt in cont.

Bine ca , in aplicatia de pe mobil, mi-a pus accesarea lanternei la trimitere index ...ce ma faceam daca nu aveam optiunea asta.....
Nu am reusit niciodata. In perioada pe care au zis-o ei nu se putea. Mi-am facut cont la distribuitor, unde reiese ca e alt interval de transmitere care si e valabil. Pare ca e luat in considerare de Enel, vad cand apare prima factura pe noiembrie. Si in contul distribuitorului - Distrigaz Sud la mine - apare noul index dat abia dupa expirarea perioadei de transmitere.

#124
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
In legatura cu distribuitorul am avut o neplacuta surpriza.
Am plecat de la Engie ca ma aveau preturi mai mari al EON.
Acum ma iau dupa colegul de mai sus si zic sa bag indexul la Distrigaz Sud, transportatorul.
Cand fac cont si intru pe site ....surpriza....Distrigaz Sud e detinut de ...., de... Engie.
Deci cumparam gaz de la Engie, distribuit de Engie si acum cumpar gaz de la EON distribuit de Engie.
Suna a monopol aici.
Chiar nu sunt autoritati in tara asta?

#125
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

 ForsakenTotal, on 17 ianuarie 2022 - 14:05, said:

Nu am reusit niciodata. In perioada pe care au zis-o ei nu se putea. Mi-am facut cont la distribuitor, unde reiese ca e alt interval de transmitere care si e valabil. Pare ca e luat in considerare de Enel, vad cand apare prima factura pe noiembrie. Si in contul distribuitorului - Distrigaz Sud la mine - apare noul index dat abia dupa expirarea perioadei de transmitere.
Eu daca as face asta cu distribuitorul....de la ultimul index pe care il au cei de la Enel in cont la mine (cel din Octombrie cred) pana la cel actual ce este acum pe gazometru...e o diferenta de 1000 de m cubi, adica am conusmat 1000 de metrii cubi din octombrie pana cum...daca asi da citirea la distribuitor, iar Enel va lua in considerare ultimul index dat de mine la distribuitor...oare imi va factura 1000 de m cubi? ar fi crima bugetului asta.

Cel mai bine...imi vad de treaba si ii las pe cei d ela Enel sa bage cate 200-200-200 sai poate pana prin vara ajug si eu la zi cu conusmul, dar macar sa nu ma asasineze cu 1000 de -o data

Edited by cuculea, 17 January 2022 - 14:48.


#126
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2021

 cuculea, on 17 ianuarie 2022 - 14:47, said:

Eu daca as face asta cu distribuitorul....de la ultimul index pe care il au cei de la Enel in cont la mine (cel din Octombrie cred) pana la cel actual ce este acum pe gazometru...e o diferenta de 1000 de m cubi, adica am conusmat 1000 de metrii cubi din octombrie pana cum...daca asi da citirea la distribuitor, iar Enel va lua in considerare ultimul index dat de mine la distribuitor...oare imi va factura 1000 de m cubi? ar fi crima bugetului asta.

Cel mai bine...imi vad de treaba si ii las pe cei d ela Enel sa bage cate 200-200-200 sai poate pana prin vara ajug si eu la zi cu conusmul, dar macar sa nu ma asasineze cu 1000 de -o data
Trebuie sa ai grija daca poti sa anticipezi cand vine distribuitorul sa-ti citeasca contorul. Teoretic e la 3 luni, dar cand am trecut la sfarsit de oct de la Restart la Enel, a venit in avans distribuitorul si a citit cu cateva zile inainte de data transferului. Probabil ca o sa-ti estimeze pe baza consumului din anul trecut si/sau pe baza unei citiri de distribuitor. Teoretic, din octombrie pana acum nu prea se poate sa scapi de o citire de distribuitor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate