Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ebook reader: Onyx Boox Note AIR 2

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 01.02.2003
[ https://i.ibb.co/WWsptF1/1-65b7b8c3a5-1-f66ab6f752-onyx-boox-note-air2-4gb-64gb-103-inch-android-e-book-e-ink-reader-navy-blu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Techinical Details:
CPU: Advanced octa-core processor
RAM: 4GB LPDDR4X
Memory: 64GB UFS2.1
Display: 10.3″ HD Carta glass screen with flat cover-lens
Resolution: 1404*1872 Carta(227dpi)/Regal
Light:  Front Light with CTM (Warm and Cold)
Wireless: Connection WiFi (2.4GHz + 5GHz)
Bluetooth: BT 5.0
Battery:  3000mAh Polymer Li-on
Buttons: power button
Slot: USB-C (support OTG)
Speaker: Yes
Mic: Yes
G-Sensor: Yes
OS: Android 11
Format: pdf (reflowable), epub, Adobe DRM, txt, rtf, html, chm, doc, fb2, png, jpg, tiff, gif, bmp, wav, mp3
Features: TTS, Notes, Scribble, Dictionary, Calendar
Firmware update:  OTA update or Locally update
Dimension: 229.4*195.4*5.8mm
Weight: 420g

Full review:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/74hBwtIA6Gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sorinu, 26 December 2021 - 23:06.


#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Eu vreau varianta MAX, de 13", insa e mult prea scump pentru a mi-l cumpara singur. Astept insa un eventual cadou.
S-au si scumpit in loc sa se ieftineasca.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
420 grame??? Dacã te apuci sa citești rãzboi și pace, faci febra musculara.

#4
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
octacore cu 4gb ram? da ce are gpt 3 și scrie romanul în timp ce dai pagina?

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
wow de cand caut asa ceva. ereader cu android. e prea mare 10 inch, dar am vazut ca-s si de 6 si de 8. foarte interesant pentru mine, mai ales ca au 300 ppi. citesc cam 100 de pagini pe zi si parca ar misto sa am un ecran e-ink. am renuntat la kindle fiindca folosesc un soft de unde cumpar si carti si ma ajuta mult.

Edited by bobitad, 27 December 2021 - 10:03.


#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
n-am mai rezistat. caut asa ceva de ani de zile. am luat pe cel de 6 inchi boox poke 3, cu android 10. 900 de ron.

Edited by bobitad, 27 December 2021 - 11:43.


#7
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Se descurca cu PDF-urile?
Cam ce aplicatii poti instala din Google Play?

#8
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 01.02.2003
In cele 2 video de mai jos aveti raspuns.
Daca nu aveti rabdare, da, suporta pdf. Are multe aplicatii din Google Play, ex: Amazon Kindle, Moon reader, ReadEra, Chrome, Excel, Onedrive, Foxit, Google Drive, Dropbox, Onenote, etc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g34SVxTjGIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gHu_smz83jg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
din pacate sau fericire am anulat comanda.
1.nu stiam ce fel de garantie primesc din moment ce nu era de la un magazin mare.
2.am citit si articolul asta care pare profi si documentat: https://bubblin.io/b...-energy-fatigue
3.efectiv mai fac si altceva pe tableta, mai stau pe web, mai scriu. chestii obisnuite nu mare lucru, dar care ar fi mai greu pe un e-reader.
4.900 de ron nu sunt chiar bani putini, sper sa scoata si firmele mari tablete de 8 inch decente cu ecran bun. ipad mini e scump si anul asta sufera si de jelly scroll. sau poate se ieftinesc telefoanele pliabile:)

ma bucur totusi ca exista produse de genul.

#10
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 01.02.2003
Sincer si eu am oscilat intre o tableta si Ereader. Ma gandeam la un Ipad Mini 6 sau un Samsung S7 dar a castigat acest minunatOnyx Boox.
Ecranul E-ink este excelent pentru a citi carti in orice conditii. Ca si fan Samsung Note, pen-ul cu care vine tableta este excelent pentru notite sau schite.

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
E mai mult decat un e-reader - e o tableta cu ecran e-ink si Android pe care se pot instala si rula cam aproape toate aplicatiile posibile, restul e-readerelor sunt relativ limitate, daca pe langa citit carti, vreti sa si navigati, sa cititi site-uri, blog-uri, forumuri, etc. e ideala, iar ecranul e-ink este mult mai comfortabil pentru ochi decat LCD-urile standard.
Este un produs de nisa, destul de scump insa alte alternative pe piata nu prea exista.

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
Sincer., m am uitat la multe reviewuri si nu stiu cati o sa o foloseasca pentru altceva decat citit carti. Au moduri rapide de a improspata ecranul, dar chiar nu prea vad multi folosind o ca o tableta conventionala, poate ne spune sorinu mai mult. Da, e misto ca are android.

Cat despre e ink si avantajele lui am dat mai sus un link cu un studiu si am mai citit si altele. E ink e misto afara si arata ca hartia,  am avut kindle paperwhite. Dar eu nu citesc afara si daca studiile alea sunt corecte, inseamna ca nu e mai stresant pentru ochi ca o tableta normala. Acum, au trecut ceva ani de cand bagam 6 ore de citit,  intre timp au aparut si 2 copii. Dar aseara am bagat 4 ore pe un huawei t8 si a fost ok.

Produsul e unul bun, dar cum ai zis si tu, de nisa.

Edited by bobitad, 27 December 2021 - 22:04.


#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
E-ink-ul deocamdata NU imita hartia tiparita, cum se intentioneaza. Constrastul este extrem de scazut, nu se poate citi fara iluminare, asa ca pentru ochi devine la fel ca tableta.
Androidul este inutil la ebook-readers.

#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostXORIAN_L, on 28 decembrie 2021 - 11:39, said:

E-ink-ul deocamdata NU imita hartia tiparita, cum se intentioneaza. Constrastul este extrem de scazut, nu se poate citi fara iluminare, asa ca pentru ochi devine la fel ca tableta.
Androidul este inutil la ebook-readers.

Gresit, am Kindle 3 de vreo 10 ani, fara iluminare si se citeste fara probleme pe el, e mult mai putin obositor decat o tableta, telefon mobil, ecran LCD. Partea proasta e ca si dupa atatia ani, nici ultimele versiuni de Kindle nu sunt in stare sa faca mai mult decat afisat e-book-uri, browserul web e inca in stadiu experimental, iar tabletele e-ink Onyx cu Android ofera totusi o experienta acceptabila de browsing, pentru citit site-uri cu stiri, blog-uri, forumuri, etc. sunt ok...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ttu7W-jkEJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Am si eu Kindle Paperwhite dar nu pot citi fara iluminare, este negru pe fond gri, iti strici ochii mai rau ca pe tableta.
In orice caz, nu are contrastul hartiei tiparite.

Probabil la Kindle 3 conteaza ca nu are touch.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Eu vreau format mare sa-l folosesc in split. Pe jumate cartea, pe cealalta pagina pe care scriu. Iar cartile pe care le citesc eu sunt cam toate in format PDF. Chiar si in split, e posibil sa fie scrisul mic.
Eu am kindle paperwhite, luat ieftin de pe olx, dar nu am nimic de scris. Si m-am cam saturat de scrisul pe foaie, mai ales ca pierd foile, nu pot sa sterg cum trebuie. Tableta nu vreau, am vazut un apple din ala de scris si nu mi-a placut senzatia de scris cu cuiul pe sticla.

Onixul mi-ar placea, dar nu la banii astia. OnyxMax 3 a fost la un moment dat pe OLX la 1800 lei. Pretul era bun, daca stau sa ma gandesc, insa am tot oscilat, e totusi o suma mare si dispozitivul respectiv nu-i tocmai rezistent pentru ca-i mare.  Era si din timisoara selerul, as fi preferat sa-l vad la cumparare, fiind totusi OLX, fara garantie. Si speram sa-l mai gasesc mai ieftin, mai ales ca au inceput sa apara si eink color.
Nu ma intereseaza sa instalez aplicatiile de pe Android, dar aplicatia lui e misto. Remarkable cica e mai misto la scrisul de mana, insa nu are functiile care ma intereseaza, e cam limitat in functii pentru un inginer, e mai mult pentru umanisti acest Remarkable.

Onyxul il vad bun pentru studenti si elevii mari de liceu, cred.

#17
sorinu

sorinu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 01.02.2003
Avem 2 categorii produse: E-reader si E-Note. Costul mai mare la E-Note este legat de ecranul mare si suport pen.

E-Note top 5:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9aImvwtNc_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E-Reader top 5:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TEUMijkqpDo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postsorinu, on 30 decembrie 2021 - 00:04, said:

Avem 2 categorii produse: E-reader si E-Note.
Ar fi de fapt trei categorii:
1) e-redeare ca Kindle, Nook, pentru citit carti, pdf-uri dar la care lipsesc de regula alte functii.
2) e-notes - pentru luat notite, facut adnotari la documente. etc.
3) tablete Android cu ecran e-ink si care sunt cele mai versatile, unele au si functia de luat notite, altele nu.
De asemenea unele dispozitive e-Note ca Remarkable 2 chiar daca sunt excelente la luat notite, sunt foarte limitate in rest si nu prea mai pot sa faca si altceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate