Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ati avut senzatia de nemultumire chiar si atunci cand aveti succes?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

Va simtiti nesiguri, descumpaniti si dezamagiti chiar si atunci cand luptati pentru un lucru care ofera rezultate pozitive, in favoarea voastra?

Dupa ce obtineti lucrul, obiectul, faptul visat pentru timp indelungat simtiti ca lipseste ceva, dupa ce v-ati realizat visul?

De ce anumiti oameni intra in depresie dupa ce obtin ceea ce isi doresc? Isi pierd scopul "vanatorii"?



#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cred ca ai introdus un cuvant in plus la cea ce ai vrut sa zici.
Nu ca depresie doar ca de cele mai multe ori dorinta aia de a merge inainte este focul de care ai nevoie in viata.

Ma uitam la emisiunea aia de prezenta pe cei care se prabusau cu avioanele prin jungla, desert.
Si pe un supravietuitor l-au intrebat aia de la presa, ce anume l-a facut sa mearga inainte, si-a baut propria urina, a rezistat cateva zile in desert.
Si intrebarea era care a fost dorinta asta arzatoare, ce i-a dat putere sa rezistete atatea zile si sa gaseasc salvarea?
Si raspunsul a fost unul bestial: Trecea printr-un divort si a zis ca nu o sa moara sa-i lase totul la nevasta.

Asa si cu viata, este o scena frumoasa dintr-un film calumea despre viata. Get Busy Living or Get Busy Dying - The Shawshank Redemption
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/46GwJbrMghQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cica sa ai tot timpul lucruri si idei placute la care sa te gandesti.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 zyppster, on 26 decembrie 2021 - 18:38, said:

D

e ce anumiti oameni intra in depresie dupa ce obtin ceea ce isi doresc? Isi pierd scopul "vanatorii"?


Pentru ca nu apreciaza corect nevoile.
Au impresia ca le trebuie ceva, dar cand obtin acel ceva vad ca nu aveau nevoie/nu le satisface nevoia.

Edited by pasilla, 26 December 2021 - 19:02.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
cam asa?

[ https://media-exp1.licdn.com/dms/image/C4E22AQGvhP6bbHsbBQ/feedshare-shrink_2048_1536/0/1621313939667?e=1642032000&v=beta&t=mEWGYTkCJ9tO60yNvXXSiQE83e5mS5RS4nZnUugf2dI - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu orice as primi, la un moment dat tot nemultumit as fi. Tot timpul vreau sa evoluez mai mult decat ar fi necesar. Daca mi-as dori elicopter, dupa ce l-as obtine, mi--as dori o calatorie pe Marte, s.a.m.d.

#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ce zici tu se cheama lacomie si invidie, sunt unii care oricat ar avea nu se satura, eventual crapa de ciuda ca x sau y o duce si mai bine si faze de genul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FK6MXt_QCsw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 pasilla, on 26 decembrie 2021 - 19:01, said:

Pentru ca nu apreciaza corect nevoile.
Au impresia ca le trebuie ceva, dar cand obtin acel ceva vad ca nu aveau nevoie/nu le satisface nevoia.
+200

#7
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009
Nemultumirea apare la scurt timp dupa ce atingi un prag fiindca mentalul iti zice ca daca ai atins acel prag poti si mai mult fiindca te obinuiesti repede cu noul nou. Un exemplu este marirea de salariu de care te bucuri in primele zile, apoi dupa cateva saptamani vrei mai mult. Un om exemplu pentru subiect este Jeff Bezos, probabil cel mai zgarcit om de pe planeta.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este ca atunci cand te masturbezi. Initial pare o idee buna, astepti cu nerabdare rezultatul final, recompensa amanata, dar imediat ce primesti recompensa te cuprinde tristetea.
Laif_is_a_bici ...eu va tot zic !

#9
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Si problemele astea apar dupa ce treci de latura financiara. Dupa ce treci de un anumit nivel financiar.

Eu am fost la Psiholog si ii ziceam ca am starile astea, el imi zicea ca stres, subconstientul incarcat.
Eu ma enervam ca nu pricepe, am bani sa fac orice doresc. Daca vreau maine sa plec in China sa ... o asiatica, ba, am bani.
Daca vreau masina scumpa? Imi permit.
Daca doresc sa cumpar ceva, sa fac ceva? Imi permit.

I-am spus ca am avut perioade in care nu aveam ce manca, aveam rate, aveam rate neplatite, am avut destule nopti in care m-am culcat nemancat sau fiind hranit cu o mancare de nu tinea de foame.

El imi zicea ca de obicei treburile astea se petrec dupa ce treci de momentele respective.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 10.08.2005

 zyppster, on 26 decembrie 2021 - 18:38, said:

De ce anumiti oameni intra in depresie dupa ce obtin ceea ce isi doresc? Isi pierd scopul "vanatorii"?
La finai au realizat ca nu este dorinta lor.

 -ARA-, on 26 decembrie 2021 - 20:25, said:

Daca doresc sa cumpar ceva, sa fac ceva? Imi permit.
Si-ti doresti pentru ca vrei sau pentru ca societatea iti spune "ca trebuie sa-ti afisezi statutul" ?

 KLMN, on 26 decembrie 2021 - 19:30, said:

Daca mi-as dori elicopter, dupa ce l-as obtine, mi--as dori o calatorie pe Marte, s.a.m.d.
Eu nu inteleg constuctile asta "as dori" , "as vrea" ?
ce va opreste sa va doriti un lucru ?

#11
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Voi ati analizat dorinta de succes doar din perspectiva afisatului si a falsitatii sociale. Ati mers gresit pe ideea ca toata lumea fuge dupa succes doar ca sa epateze.
Complet gresit! Sunt oameni pe lumea asta care fac lucruri doar din dorinta de a se intrece cu sine, duc mereu stacheta si mai departe, fara a se afisa fata de ceilalti.

Eu am experimentat stari de depresie accentuate cand mi-a mers cel mai bine financiar. Nu ma afisez, asa ca nu banii erau tinta, ci reusita, tinta pe care odata atinsa nu o mai pretuiam. Din cauza faptului ca am ramas fara tel, am experimentat depresia, starea sufleteasca a omului ramas fara tel in viata. E placut uneori sa o iei si de la capat sa retraiesti senzatiile si dorintele pe care le aveai inainte!

Pentru unii oameni nu succesul e telul, ci placerea luptei de-al atinge. De aceea cand ating tinta, o muta si mai departe, ca sa aiba de ce sa lupte, sa simta acea adrenalina. E un fel de dependenta!

#12
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 MarianG, on 26 decembrie 2021 - 22:42, said:

La finai au realizat ca nu este dorinta lor.


Cum sa nu fie? A fost dorinta lor, ca altfel nu ar fi depus efort sa o indeplineasca. Este insa natural ca odata indeplinita, normal ca n-o mai doresti la fel de mult, nu mai e acel entuziasm, acea anticipare...tine mult si de dopamina chestia asta. S-a observat in psihologie ca cel mai mare nivel de satisfactie/placere este imediat inainte, cand te gandesti ca vei obtine ceva. Pentru ca atunci nivelul de dopamina este la maxim.
Dar faptul ca, odata indeplinit un obiectiv,  nu iti mai pare ceva atat de wow realizarea respectiva, este un  mecanism des intalnit si se numeste "adaptare hedonica", cine e interesat poate cauta si citi despre acest lucru.
Deci e cumva natural si se intampla oricui, intr-o masura mai mare sau mai mica.
Desi bineinteles, sa fii imediat nemultumit si sa incepi sa alergi imediat dupa alt obiectiv si mai mare, te va face profund nefericit in viata.
Este oarecum adevarat ca majoritatea oamenilor au nevoie  mereu de un obiectiv pentru ca viata sa aiba sens (excludem aici pe cei care se simt bine stand degeaba si  vegetand, ei sunt niste "norocosi" Posted Image ) Altfel viata devine fara sens. De aceea probabil depresia si afectiunile de acest tip sunt mult m ai frecvente n tarile dezvoltate, unde oamenii au tot ce le trebuie si chiar mult in plus. Cum se explica faptul ca oameni care aveau tot ce le trebuie s-au sinucis, pe cand in tarile sarace mor de foame sau trudesc pe 1 dolar pe zi si nici nu le trece prin cap sa se sinucida?

Edited by axisborn, 01 January 2022 - 14:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate