Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Neon cu leduri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
takof

takof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.03.2010
Crăciun fericit tuturor.
De.curind mi-a văzut în mână un neon cu leduri,nefuncțional.As dori sa întreb dacă a reparat cineva sursa de la acesta,și dacă merita.Daca nu am de gînd să folosesc doar ledurile,dar mai întâi trebuie sa văd cum sunt grupate și la ce tensiune se aprind.multumesc,sărbători cu bine.

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Recuperezi sursa dintr-un becoLED de 14-18W bun și cu ea alimentezi diodele elecroluminiscente recuperate,
după ce te-ai convins că toate LED-urile sunt bune.
Fă o poză sursei defecte.

Edited by Mircel, 26 December 2021 - 17:49.


#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Ceva "zgirie" cind zici :"neon cu leduri"! Pai ori e lampa cu neon, ori lampa cu Led-uri? Sau eu nu mai sunt...la curent!

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 iuliean50, on 26 decembrie 2021 - 19:15, said:

Ceva "zgirie" cind zici :"neon cu leduri"! Pai ori e lampa cu neon, ori lampa cu Led-uri? Sau eu nu mai sunt...la curent!
forma-i de neon.in rest are leduri

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am cumparat 2 lampi din leroy acum vreo 2 luni. Cand sa le montez surpriza... ledurile sunt montate pe o sina (tabla), apoi totul este invelit in plastic. Nu asta e relevant, ci faptul ca nu are ceea ce voi numiti "sursa". Sau cel putin eu nu am vazut-o. Recunosc ca nu am reusit desfacerea completa, deoarece este similara cu distrugerea lampii. Dar prin gaura data (pentru a trece firele de alimentare pana la mufa lor) am incercat sa vad inauntru.
O lampa a costat in jur de 48 lei. Lumina este net superioara celei similare cu neon de 18 w, din care aveam inainte. Cand am fost in leroy , cautam bec neon pe care sa-l bag in lampa veche (necesita scoaterea droser-ului si parca mai era ceva de modificat...). Numai ca... un bec led compatibil cu un neon de 18 w este in jur de 30-35 lei. Asa ca am luat 2 lampi de unica folosinta.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am modifica 2 lampi care aveau tuburi neon, le-am pus tuburi cu leduri, La dimensiuni sunt compatibile, un tub m-a costat cca 16 lei. Ce a trebuit sa fac? Am scos din circuit droselul si starterele, am alimentat fiecare tub cu tensiunea de 230V intre capete(lampa avea 2 tuburi). Sunt foarte multumit, am scapat de palpaitul deranjant de la aprindere.

Edited by altuser09, 26 December 2021 - 20:33.


#7
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 iuliean50, on 26 decembrie 2021 - 19:15, said:

Ceva "zgirie" cind zici :"neon cu leduri"! Pai ori e lampa cu neon, ori lampa cu Led-uri? Sau eu nu mai sunt...la curent!

Mie mi se pare o exprimare de strain care vorbeste romaneste. Nu conteaza daca rezolva la final.

#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
Tuburile cu LED-uri care se monteaza in locul tuburilor cu neon sunt de doua tipuri in ceeace priveste modalitatea de alimentare:
- cu alimentare pe la ambele capete (caz in care pinii de la capete sunt "ïn scurt" si se alimenteaza cu faza la un capat si nul la celalt capat, pe oricare din cei doi pini)
- cu alimentare pe la un capat (caz in care capatul pe unde se alimenteaza, este marcat, iar un pin este pentru faza si celalalt pentru nul, iar in celalalt capat, pinii sunt "in scurt")
In ambele situatii, drosser-ul si starterul sunt inutile.
Daca este folosit un tub de tip 1 intr-un corp de iluminat simplu, doar cu o lampa, nu trebuie modificata instalatia electrica a corpului de iluminat, in schimb pentru tipul doi este necesar ca in locul starter-ului sa se monteze un "starter" cu pinii in scurt.
La un corp de iluminat cu doua tuburi neon, schema electrica trebuie modificata pentru a folosi tuburi cu LED

#9
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Acum mai bine de un an a cumparat sotia un tub tip neon cu leduri care a functionat cateva zile doar si din curiozitate l-am desfacut. Am gasit un mic montaj care alimenta o banda de leduri. In montaj era o rezistenta putin afumata de 0,25w , nu mai tin minte valoarea . Am inlocut-o cu una de 0,5w de aceeasi valoare ca se mai vedeau culorile pe cea arsa,
Banda de leduri se alimenta la aproximativ 90v si iata functioneaza de mai bine de un an.
Problema pe care o am sunt becurile cu led care nu tin asa mult si am impresia ca nu ledurile din bec sunt problema ci montajul care le alimenteaza, stie cineva cum pot fi desfacute fara sa le distrug?

Edited by nico123, 27 December 2021 - 01:10.


#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Introduci 5mm din vârful unui cuțit între calota semisferică și trunchiul de con din plastic de care este prins fasungul și printr-o mișcare circulară
de-a lungul circumferinței desprinzi cele 2 corpuri ajungând astfel la platoul cu LED-uri.
El este prins de radiatorul de aluminiu (în formă de pâlnie) fie cu șuruburi fie doar prin presare. Tot cu ajutorul lamei de cuțit depărtezi
platoul de radiator și poți vedea deja cablajul cu sursa de 90-310V.
Uită-te și tu la filmulețul ăsta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qf5IGl7sD0U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mircel, 27 December 2021 - 10:48.


#11
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011

 nico123, on 27 decembrie 2021 - 01:05, said:

.......................
Problema pe care o am sunt becurile cu led care nu tin asa mult si am impresia ca nu ledurile din bec sunt problema ci montajul care le alimenteaza, stie cineva cum pot fi desfacute fara sa le distrug?

La temperatura camerei, se bagă încet o lamă de cuțit și se separă "bulbul" de corpul cu dulia. Urme de umblat tot rămân...
La rece plasticul este casant.

Eu la becurile cu leduri pe care le-am bibilit am observat că temperatura din interior este mare, chiar radiatorul de aluminiu se încinge tare.
In montajul electronic am găsit o sursă de curent constant, cu circuite integrate de genul JW1795.
Am mărit rezistența de pe care se citește curentul de ieșire, astfel scade curentul livrat pe leduri și se reduce și încălzirea, temperatura din interior.
Bineînțeles, scade și lumina oferită, cumva... eu zic că rămâne acceptabilă.

Attached Files


Edited by b107, 27 December 2021 - 10:51.


#12
takof

takof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.03.2010

 iuliean50, on 26 decembrie 2021 - 19:15, said:

Ceva "zgirie" cind zici :"neon cu leduri"! Pai ori e lampa cu neon, ori lampa cu Led-uri? Sau eu nu mai sunt...la curent!

Ok, m-am exprimat greșit,e o lampa cu leduri,lunga cum erau tuburile fluorescente,o sa revin cu poze,acum sunt la serviciu.Multumesc pentru răspunsuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate