Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Marea demisie

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#145
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexanrusso, on 20 ianuarie 2022 - 11:39, said:

Luati-va si alt job.... plecati de la primul job si il aveti pe al doilea.... eu de exemplu sunt bugetar dar mai fac si taximetrie.
O zi frumoasa sa aveti!
In timpul programului faci taximetrie, nu ?

#146
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
Marea demisie nu se prea poate aplica unei clase sociale care n-are nimic pus deoparte, ba chiar are multe rate. Dar, se poate aplica in cazul multora care devin soferi livratori, uber, bolt..etc...influenceri, chestii de astea pe internet, au bani din cripto, chirii, sau meserii independente.

#147
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 12.02.2004
"Cezara Scutari, jurnalist Digi24: Șapte din zece candidați vor o schimbare profesională în 2022. 1 din 3 dorește un loc nou de muncă pentru un salariu mai bun. 5% spun că sunt pregătiți chiar pentru o reconversie profesională.

Tânăr: Mă interesează în primul rând un salariu decent, să mă susțin în București, și ore de muncă cât mai lejere.

Tânără: Oportunități să avansăm, salariul cât mai mare, pentru că este situația care este."

De vrut, toti vor, dar de oferit ce ofera tanarul si tanara?

#148
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostCool_Kick, on 20 ianuarie 2022 - 11:39, said:

Deprimant pentru patronii firmelor sau pentru angajati ? Eu zic ca prima varianta.


Eu stiu ?!
Pentru societate, in general, cred eu. Posted Image

Oricum, nici ei nu pareau prea veseli, dimpotriva.
Simteam regrete in glasul lor.

Si vorbesc de oameni bine pregatiti profesional si seriosi, pe care ii stiu bine.

I-am intrebat ce li s-a intamplat si mi-au spus, cu jumatate de gura: neimpliniri, marginalizare si nerecunoastere profesionala, atmosfera tensionata, sicane, cerinte absurde si sefi absurzi, etc.

Culmea ca - desi ma asteptam sa se planga de remunerare -  niciunul nu mi s-a plans de salariu, doar de mediul de lucru care s-a stricat nepermis de mult, mai ales in ultimii 2-3 ani...

Edited by sylvius, 20 January 2022 - 11:46.


#149
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Si eu mi-am dat demisia in septembrie de la fostul loc de munca fara alta optiune stabilita deja.
Aveam bani la ciorap si dupa 3 luni m-am reangajat pe salariu dublu (lucrez in IT).
Am scapat si de distanta pana la fostul loc de munca pentru ca acum voi lucra de acasa.
Mi-am permis asta pentru ca nu am nici rate, nici copii.
Asa ca fac ce vreau, cand vreau.

Edited by jeffy86able, 20 January 2022 - 11:49.


#150
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă lumea își permite să ia o pauză și să își dea demisia fără a avea un job asigurat, înseamnă că stau bine financiar iar piața muncii e plină de oportunități.

#151
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2022 - 11:41, said:

In timpul programului faci taximetrie, nu ?
Altfel s-ar plictisi de moarte la Stat...

#152
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Si eu mi-s pregatit, dar nu as pleca fara o alta oferta.

Dar comparativ cu acum un an can eram all in the company culture, now fuck off si sunt open for hiring :lol:

#153
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postalexanrusso, on 20 ianuarie 2022 - 11:39, said:

. eu de exemplu sunt bugetar dar mai fac si taximetrie.

Pai tu ai doar un servici. Taximetrist.

#154
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 06.09.2017

View Postfloryanm, on 20 ianuarie 2022 - 11:43, said:

De vrut, toti vor, dar de oferit ce ofera tanarul si tanara?
Ca angajat in campul muncii de peste 14 ani, iti zic ca sunt doua lucruri importante pe care le poti oferi ca angajat: timp si seriozitate.
Restul se invata din mers, orice meserie / job.

Totul este sa vrei si sa ai interes.

Edited by Cool_Kick, 20 January 2022 - 11:50.


#155
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

View Postfloryanm, on 20 ianuarie 2022 - 11:43, said:

"Cezara Scutari, jurnalist Digi24: Șapte din zece candidați vor o schimbare profesională în 2022. 1 din 3 dorește un loc nou de muncă pentru un salariu mai bun. 5% spun că sunt pregătiți chiar pentru o reconversie profesională.
Tânăr: Mă interesează în primul rând un salariu decent, să mă susțin în București, și ore de muncă cât mai lejere.
Tânără: Oportunități să avansăm, salariul cât mai mare, pentru că este situația care este."
De vrut, toti vor, dar de oferit ce ofera tanarul si tanara?
Ei ofera ce au vazut ca se ofera in parlament: promisiuni, povesti si tepe... toata societatea functioneaza pe modelele oferite de politruci. Fiecare "se descurca" cum poate!

Edited by GlCA_Contras, 20 January 2022 - 11:49.


#156
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Tema asta cu '''marea demisie" eu zic ca e o tema reala si ca intradevar exista un trend in care oamenii nu mai sunt dispusi sa munceasca prea mult. Eu cred ca fenomenul asta este unul obiectiv, normal in societatile democratice si se produce din cauza cresterii continue si relativ accelerate a nivelului de trai si, odata cu asta,  cresterii tot continue a pretentiilor celor care primesc bani. Asta se intampla pana ce la un momend dat sistemul nu mai face fata si este nevoie de o resetare, de un soc care sa aduca lucrurile inapoi. In secolul trecut socul a fost produs de cele doua razboaie mondiale dar de atunci a trecut destul de mult timp si acum se vede ca societatea "se sufoca" si nu-si mai gaseste cadenta. O mare masa de oameni au bani suficienti care sa le permita ca un timp relativ lung sa stea fara sa munceasca, nu-si mai gasesc un ideal care sa si-l satisfaca facand bani muncind si atunci prefera sa stea, sa cheltuiasca si sa traiasca din rezerve. Din acest punct de vedere societatile nedemocratice pana la cele totalitare sunt mai bine adaptate pt ca acolo nivelul de trai este cel putin temperat prin actiunea directa, coercitiva la nevoie, a statului si oameni ajung sa aiba idealuri in a-si satisface nevoile de stricta necesitate (si culmea multi sunt si fericiti cu ele) cum ar fi sa aiba ce pune pe masa sau un acoperis deasupra capului.

Edited by AlexD2, 20 January 2022 - 16:26.


#157
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Civilizatia occidentala va fi mereu presata de chinezii care muncesc mult pe bani putini, pentru a scoate de pe piata concurenta. Intrebarea ar fi.. si dupa aia ce?
Eu cand imi cumpar ceva, iau in considerare daca acel produs are alternativa la made in china si daca merita.
Nu-mi voi lua huawei niciodata, nici daca ar fi cel mai bun telefon din lume, la fel si cu alte branduri, care oricum au productie prin europa.

Cat despre cei care au multi bani.. pai daca au avut parinti harnici, strangatori, care sa le lase mostenire proprietati.. normal ca nu mai ai nevoie sa muncesti. Daca ai un bloc de apartamente in chirie  prin Paris, esti belfer.

#158
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
din gura toti isi dau demisia... sa-i vedem la fapte ca in pandemie majoritatea afacerilor au intrat in picaj, deci angajatori care sa ofere conditii decente sunt din ce in ce mai putini... majoritatea se restrang in activitati

#159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cand ajunge marea demisie si la STB, de exemplu ?

#160
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

View Postjeffy86able, on 20 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Si eu mi-am dat demisia in septembrie de la fostul loc de munca fara alta optiune stabilita deja.
Aveam bani la ciorap si dupa 3 luni m-am reangajat pe salariu dublu (lucrez in IT).
Am scapat si de distanta pana la fostul loc de munca pentru ca acum voi lucra de acasa.
Mi-am permis asta pentru ca nu am nici rate, nici copii.
Asa ca fac ce vreau, cand vreau.
La fel, in ultimul an mi-am bagat p$#a in ei si mi-am bagat demisia, motivul real a fost ca ne tot chemau la birou in conditiile in care ceea ce faceam era sa ma holbez oricum la 2 monitoare nenorocite. Am stat 4 luni, aveam cash suficient chiar si pt 2 ani, fara rate la iphone/masina/casa si am cautat si cautat. Acum sunt full remote de acasa, de la tara departe de agitatia de la oras si castig si dublu. Life's good, we just need to grow some fucking balls.

#161
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Bravo, frate.
Traim alte vremuri la care trebuie sa se adapteze angajatorii, nu tot angajatii. E important sa intelegem cat mai multi treaba asta.
Profita de avantajele pe care le ai, ca nu o sa traiesti doua vieti.
Atat am vrut sa spun.

#162
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 06.09.2017

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2022 - 15:03, said:

Cand ajunge marea demisie si la STB, de exemplu ?
Statul la stat nu necesita demisie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate