Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Recomandare freza lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Craciun Fericit tuturor!

Pentru mici hobby- lucrari cu lemn, ce freza recomandati? Principala actiune care o am in acest moment in cap, este rotunjirea muchiilor. As vrea o scula usor de lucrat cu ea.

Edited by talica, 26 December 2021 - 07:11.


#2
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Pentru inceput se poate lucra cu asa ceva daca are si masa de prindere ...Attached File  Workzone 1200-accesorii.JPG   79.91K   68 downloadsAttached File  Masa lucru.JPG   81.97K   61 downloads
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rhA-7UmiAGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 26 December 2021 - 07:38.


#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Ceva care sa poata fi tinut cu o singura mana? Cred ca ar fi mai indemanatica.

#4
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Makita drt50 cu baza de plonjare si ghidaj ptr sina

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se fac freze dedicate la fabricile de scule. Fa o schita cu caracteristici si orice fabrica de scule  iti face 2-3 la o calitate superioara si preturi decente. Ce se gaseste in comert este de calitate proasta. Oteluri ieftine, freze ambalate frumos via China.

Edited by JurasikMan, 26 December 2021 - 12:39.


#6
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Omul cred ca vrea una mica de mana, nu o namila de 100kg cu masa, ax si motor. Nici nu se justifica spatiul de depozitare pentru asa ceva pentru hobby. Hai ca un circular de masa mai merge, ca ai capacitate de taiere mai mare cu disc mare, dar la freza cu ce te incalzeste ca e mai puternica? Ca treci prin ea o singura data in loc de 2-3 ori?

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
https://www.atelieru...16.html?sort=1a
https://www.hardline...trice/oberfreze
Mai mici, mai mari ... in functie de buget si preferinte.
Cred ca merita un Bosch sau Makita, la 250-300 lei, in fata unui no-name de 150-200 lei.
Cutite iti iei in functie de nevoi si buget, insa categoric merita un set cat mai mare, daca ai nevoie de mai multe tipuri (iesi mai ieftin per bucata).
Eu am luat asa:
(nu mai stiu exact de unde le-am comandat, au fost in jur de 300-350 lei; la 59 de bucati, vine pe la 5-6 lei/buc).

Attached Files


Edited by shymano, 26 December 2021 - 15:16.


#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 bostanu_4u, on 26 decembrie 2021 - 13:34, said:

Omul cred ca vrea una mica de mana, nu o namila de 100kg cu masa, ax si motor. Nici nu se justifica spatiul de depozitare pentru asa ceva pentru hobby. Hai ca un circular de masa mai merge, ca ai capacitate de taiere mai mare cu disc mare, dar la freza cu ce te incalzeste ca e mai puternica? Ca treci prin ea o singura data in loc de 2-3 ori?
depinde, eu acum as vrea sa ma apuc de proiecte sa indrept bucati de lemn ( felii/ scanduri facute de mine din trunchi de copac..un fel de cherestea). pt hobby e bun in loc de abric sau mai stiu eu ce rindea uriasa

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Pt asta, freza si/sau rindea electrica ...
Cu freza pe chenar o indrepti cat de cat, cu rindeaua ii dai fata dreapta.
Asa, ar mai fi masinile de rindeluit si degrosat, dar acolo te limiteaza la latimea scandurii, plus ca au un pret destul de piperat ... 2000-4000 lei.

Edited by shymano, 26 December 2021 - 15:23.


#10
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 shymano, on 26 decembrie 2021 - 15:21, said:

Pt asta, freza si/sau rindea electrica ...
Cu freza pe chenar o indrepti cat de cat, cu rindeaua ii dai fata dreapta.
Asa, ar mai fi masinile de rindeluit si degrosat, dar acolo te limiteaza la latimea scandurii, plus ca au un pret destul de piperat ... 2000-4000 lei.
am incercat cu rindea, dar imi face merginile subtiri, si in mijloc ramane gros, nu ramane plan, nu stiu de ce.
am sa incerc cu un GOF 130 de la Bosch si cu o freza pt canale  ( bine..cu un suport special facut diy , de exemplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MF7OE2Y64zM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 shymano, on 26 decembrie 2021 - 15:06, said:

Eu am luat asa:
(nu mai stiu exact de unde le-am comandat, au fost in jur de 300-350 lei; la 59 de bucati, vine pe la 5-6 lei/buc).
Corectie: 440 + 30 lei curierul, luat de la Mafcom.
@vladuzz7, mai degraba iei una pentru indreptat (de nivelare), nu pentru canale.
Una cu diametru mai mare, sa te ajute, sa fie mai eficienta.
Ceva in genul asta, ma gandesc ...
https://www.uni-max....AiABEgLRAfD_BwE
https://mestesugaret...AyABEgLFNPD_BwE

Edited by shymano, 26 December 2021 - 15:54.


#12
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Exact asta fac eu acuma cu niste bare cnc uite fix ca si asta:

https://www.youtube-...?feature=oembed

2 bare lungi costa cam 450 pe aliexpress cu livrare din germania
si mai trebuie inca 2 perpendiculare mai scurte,vreo 300 de lei.

Am gasit si in Romania 2 magazine online care vand bare cnc dar au preturi mai mari si am impresia ca sunt tot chinezesti deci nu am garantia ca primesc ceva mai de calitate

Trebuie si masa dreapta ca masa este referinta.

Toata distractia cu freza,masa,ghidaje costa cam 2000-2500 de lei total.
Si poti sa nivelezi orice latime si lungime vrei

ps:Bitul acela de nivelat de 90 de lei ii gasesti mai ieftin pe aliexpress.
Gasesti si bit cu insertie de pastile prinse cu suruburi dar e foarte scump,vreo 80$ si nu stiu daca merita ca pastilele de schimb costa 30$ 10 bucati.
Un bit cu pastila sudata cum e ala cu 90 de lei e numai 5-6$ deci poti sa iei altul cand nu mai taie.

#13
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 shymano, on 26 decembrie 2021 - 15:40, said:


@vladuzz7, mai degraba iei una pentru indreptat (de nivelare), nu pentru canale.
Una cu diametru mai mare, sa te ajute, sa fie mai eficienta.
Ceva in genul asta, ma gandesc ...
https://www.uni-max....AiABEgLRAfD_BwE
https://mestesugaret...AyABEgLFNPD_BwE
multumeesc frumos

 dtd234, on 26 decembrie 2021 - 16:11, said:

Exact asta fac eu acuma cu niste bare cnc uite fix ca si asta:

https://www.youtube-...?feature=oembed

2 bare lungi costa cam 450 pe aliexpress cu livrare din germania
si mai trebuie inca 2 perpendiculare mai scurte,vreo 300 de lei.

Am gasit si in Romania 2 magazine online care vand bare cnc dar au preturi mai mari si am impresia ca sunt tot chinezesti deci nu am garantia ca primesc ceva mai de calitate

Trebuie si masa dreapta ca masa este referinta.

Toata distractia cu freza,masa,ghidaje costa cam 2000-2500 de lei total.
Si poti sa nivelezi orice latime si lungime vrei

ps:Bitul acela de nivelat de 90 de lei ii gasesti mai ieftin pe aliexpress.
Gasesti si bit cu insertie de pastile prinse cu suruburi dar e foarte scump,vreo 80$ si nu stiu daca merita ca pastilele de schimb costa 30$ 10 bucati.
Un bit cu pastila sudata cum e ala cu 90 de lei e numai 5-6$ deci poti sa iei altul cand nu mai taie.
la mine nu prea se justifica investitia, eu fac mai mult de hobby :) asa cu lemnul de la mine din gradina :))

nu pot sa fac ceva frumos fara scule, doar cu o rindea si cu un slefuitor :( asta e un lemn de visin, taiat cu drujba

Attached Files



#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Habby, ne-hobby, daca tot faci, vrei sa faci ceva de calitate ...
Insa ceva scule tot iti trebuiesc. Si aici intervine logica: bai, cam ce vreau sa fac acum, si ce as putea face (cu ele) in viitorul nu prea indepartat ??...
Vreau/am nevoie sa iau scula aia ... e suficient de buna pentru ce vreau sa fac ??
Nu trebuiesc musai profesionale ... insa la astea de bani (foarte) putini te lovesti de tot felul de piedici: ba nu o poti "forja" cat vrei, ca e slaba, ba nu are destula forta pentru niste panze mai lungi (de exemplu), ba se incinge prea repede si te umpli de draci ca mai mult stai in pauze ...
D-aia trebuie gasit echilibrul necesar, buget/necesitati, sa poti lucra cu ele in ritmul tau, fara alte piedici.
Dupa buget/pretentii se pot construi diverse mese/ghidaje/etc, mai precise sau mai putin precise.
LE: pentru preturi bune ma uit si pe Banggood, am inteles ca sunt mai seriosi cu livrarile.

Edited by shymano, 26 December 2021 - 18:09.


#15
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Bun, bineinteles ca freza (partea aschietoare) insasi e importanta dpdv calitativ.

Doar ca eu intreb de scula electrica ce antreneaza freza. Nu voi face lucrari complexe, o rotunzire a muchiilor, chiar si pt linii curbe. Deci tb sa fie o scula portabila.

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Am inteles, d-aia ti-am pus linkurile respective la modul general, sa fe orientezi dupa criteriile tale (buget, putere, marime, etc).
Eu am p-aia de la Bosch, GMF 1600 CE; chiar daca pare mare, ii pot scoate motorul sa lucrez doar cu el. Multe freze au posibilitatea detasarii motorului; nu stiu daca absolut toate ... se ridica o parghie si se trage de motor in sus, se detaseaza de corpul frezei.
Acum, cat de slaba e una de 500w in comparatie cu una de 1600w, nu stiu, ca nu am avut alta.
Pentru inceput insa, daca nu ai in plan sa faci si alte lucrari ce necesita forta mai mare, cred ca te poti descurca si cu una slaba/ieftina.
Dar tot d-asta as lua, Bosch sau Makita; chiar daca e mai slabuta (ca performante), sa fie, totusi, calitate, sa ai posibilitate de servisare (cel putin) decenta si aproape ... la un no-name cine iti face servisarea ?? O arunci, in caz de vreo problema ?? Sau platesti pe o piesa banala cat jumatate de scula ??
Pana in 300-350 lei am vazut ca poti gasi ceva bunicel ...

Edited by shymano, 26 December 2021 - 19:26.


#17
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Uitati ce am mai gasit

https://www.banggood...CN&rmmds=search

Cu adaptorul asta iti transform freza de mana in freza de masa

#18
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Asa ceva iti faci din plexiglas ... si nu te costa atat.
Sunt tutoriale pentru astfel de dispozitive ... usor de facut, usor de adaptat nevoilor tale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate