Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Amortizare cost sistem fotovoltaic

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Hidroelectrica nu este distribuitor. Si este aceeasi companie, S.P.E.E.H Hidroelectrica SA. Iar energia electrica e a lor, nu-s prosti sa o cumpere scump de la altii ca sa ti-o vanda tie ieftin (paote doar in situatii excepotionale, de seceta, cand productia lor e prea mica). Nu le-ar mai iesi profitul ala mare pe care il raporteaza in fiecare an.

#38
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tu, ca si persoana fizica nu poți cumpăra decât de la un distribuitor. End of story.

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Nu poti cumpara deloc de la un distribuitor, ci de la un furnizor. E-Distributie Muntenia SA, care este distribuitorul pentru Bucuresti, de exemplu, nu vinde energie. Doar percepe un tarif pentru folosirea infrastructurii pe care o administreaza. Energia o cumperi de la Hidroelectrica, CEZ, Enel, EON etc.

Edited by george_alexandru, 26 December 2021 - 14:19.


#40
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Tehnic tu faci contractul cu o firmă, care e impropriu numit furnizor, pentru că singurul lucru pe care îl furnizează e factura. Comercial vorbind acesta este un distribuitor, nu confunda cu termenul de distribuție de energie electrică, aici avem în continuare un "minunat" monopol zonal.

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Pai aia nu distribuie...energia electrica pe care ti-o dau tie o cumpara de undeva si isi pun o marja peste pretul de achizitie. Asa cum un comerciant cumpara marfa, isi pune un adaos peste si ti-o vinde tie. Asta e caz clasic de furnzizare de bunuri si servicii. Hidroelectrica este o exceptie, ca tot ei produc energia pe ca o vand si, exceptional, mai cumpara.

Pretul energiei electrice la Bursa Romana de Marfuri:

https://www.brm.ro/e...tricity-quotes/

Acuma, explica cum unul care o cumpara cu 1.1 RON/kwh ar putea sa ti-o vanda cu 0.25 ron/kwh.

Edited by george_alexandru, 26 December 2021 - 14:31.


#42
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Hidroelectrica vinde ca si producător și la alții, iar ca si distribuitor (comercial) cumpără și de la alții.
Face asta dintr-un motiv foarte simplu, nici producția, dar nici consumul, nu sunt constante.

Tu nu ai citit ce scrie în link? :)
For a mixed consumption(main consumption interval: 00:00 am- 24:00)- MWh226,22 lei/MWh

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Deci e si mai mare, mult mai mare decat cei 33 de bani, nu?

 BloodRa, on 26 decembrie 2021 - 10:27, said:

De unde ai scos că vând la jumătate din prețul pieței?
În realitate prețul de referință este 33 bani. Restul îs căpușe de stat sau particulare, care doar cresc artificial valoarea.

EDIT: corectat.

Edited by george_alexandru, 26 December 2021 - 14:50.


#44
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu, e 22,622 bani. :)

Cei 33 de bani sunt valabili pentru prosumatori, ca si bază de calcul a beneficiului.

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017

 BloodRa, on 26 decembrie 2021 - 14:44, said:

Tu nu ai citit ce scrie în link? Posted Image
For a mixed consumption(main consumption interval: 00:00 am- 24:00)- MWh226,22 lei/MWh

Acea mentiune era cu privire la o anumita perioada. La primul grafic scrie asa:

Quote


During week 22.06.2020 – 26.06.2020 RCE quotes (only the price of the power) for final consumers are:
For daily consumption profile (main consumption interval: 06:00 am- 00:00)- 260,02 lei/MWh


Tind sa cred ca si la al doilea grafic e la fel, chiar daca nu mai scrie acest lucru. Nu de altceva, dar ar fi absurd ca pretul de referinta sa fie 1200 ron iar pentru consum mixt sa se vanda la un pret de 4 ori mai mic.

EDIT:

Aici valorile corecte:

https://www.brm.ro/c...rgie-electrica/

Quote


Pentru profil de consum mixt (consum zi + noapte: orele 00.00-24.00) –  1273.73lei/MWh


Edited by george_alexandru, 26 December 2021 - 15:01.


#46
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
subiectul topicului e interesant dar in acest ritm in curand se va ajunge la steaua versus dinamo ...

#47
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu e nimic offtopic , pretul energiei electrice e la fel de important ca si kWh produsi de PS. una e sa calculezi amortizarea la 0,7 si alta la un pret dublu. asta discutam in ultimile postari , in prezent hidroelectrica are un pret aproape la 1/2 din cel al celorlalti.

#48
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 pexic, on 26 decembrie 2021 - 16:57, said:

subiectul topicului e interesant dar in acest ritm in curand se va ajunge la steaua versus dinamo ...
Nu e cazul, iar manevrează ceva FRF ca să nu pice Dinamo. :)

On:
Lumea pleacă de la o idee greșită în privința energiei electrice, scumpirile mare sunt datorate mult mai puțin producătorilor, decât celorlalți intermediari (inclusiv statul!). Ca și în cazul altor energii valoarea de vânzare dublează sau triplează prețul de le producător.

De aceea, pentru a mai diminua intervenția "smecherilor" s-a propus compensarea 1 la 1 pentru prosumatori. A fost un vis frumos.

#49
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
M-am uitat peste hârțoage (vorba vine, totul e electronic).
Prețul kwh e 62.7 bani.

In condițiile date amortizarea se face in 20 de ani. Cam mult aș zice.

Eu am in contract mai vechi cu Enel, dar la hidroelectrica acum e cam tot pe acolo, doar o idee mai scump.

#50
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
In conditiile date ce amortizezi in 20 ani? Iti place sa arunci cifre asa aiurea?
Ce suma?
Ce consum?
Ce Sistem?

Toti avem contracte mai vechi cu 0.4-0,7 lei pe kWh  dar cam toti am primit notificari de norificare cu noile preturi de la 1 ian. Probabil si tu dar inca nu ai aflat.
Eu in Cluj la Electrica am primit notificare cu urmatoarele tarife  1.47406 pe ab. Mobil 30 si 1.71772 ziua, 1.30474 noaptea  pe Time 30 in Garaj.

Edited by andreyvsjoker, 27 December 2021 - 17:16.


#51
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Cu 1.3 ron pret import si 0.45 ron/kwh pret injectie mi-au iesit si mie tot 8 ani... 8kwp panouri si 6kwp invertoare, baterie 5kwp (din care DoD doar 80%). Ca o remarca la calculul initial, nu cred ca puteti sta sub 30% procent import din total consum fara un minim buffer (baterie) sau automatizare beton. De asemenea, acel procent ideal de 30% import e posibil doar pe monofazat.

Ca o paranteza, la firma consoartei au contractat recent 160kwp si le-a iesit un payback de 4 ani pentru ca au consumul muult mai mare decat ar putea ei sa produca (deci practic e 100% autoconsum). Totodata pretul per 1kwp instalat la industrial ajunge pe la 750-800eur.

Attached Files



#52
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
Eu am offgrid cu conectare la retea, investitie 12k Eur (5kwp panouri - partial SH, 10kw inv - SH, 50kwh baterie - partial SH, manopera din partea casei), la un cost de 1,5 lei /kwh si un consum zilnic mediu de 15kwh inverstitia se amortizeaa in aprox 7-8 ani.
Daca mai adaug 3000 Eur cat a costat masina electrica si fac calculul cat economisesc la benzina "investitia" totala de 15k Eur se amortizeaza in ceva mai putin de 6 ani.

#53
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
De fapt marea economie, cel putin in contextul actual, este la trecere la EV, nu consumul casnic. In cazul meu economii EV > economii consum electric casa > economii productie ACM.

Totodata daca pretul de anul viitor pentru injectie (estimat undeva la 0.45-0.50ron/kwh) devine mai mare decat costul de productie cu amortizarea inclusa (undeva pe la 0.3ron/kwh mi-a dat mie, cu productia estimata pe 15 ani, nu mai mult), deja devine rentabil sa instalezi FV chiar si numai pentru injectie.

#54
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 andreyvsjoker, on 27 decembrie 2021 - 17:06, said:

In conditiile date ce amortizezi in 20 ani? Iti place sa arunci cifre asa aiurea?
Ce suma?
Ce consum?
Ce Sistem?

Toti avem contracte mai vechi cu 0.4-0,7 lei pe kWh  dar cam toti am primit notificari de norificare cu noile preturi de la 1 ian. Probabil si tu dar inca nu ai aflat.
Eu in Cluj la Electrica am primit notificare cu urmatoarele tarife  1.47406 pe ab. Mobil 30 si 1.71772 ziua, 1.30474 noaptea  pe Time 30 in Garaj.
E chiar așa de greu să și gândești?
Vezi cât e economia pe kWh, ai producția estimată și valoarea sistemului. E evident pentru oricine că dacă e curentul scump, sistemul se amortizează repede, de aceea inițiatorul a și pus valoarea de 1.3 lei.
Nu știu ce notificări a primit tu, dar întotdeauna ai de ales intre mai multi furnizori.

"rentabil" e, dar e o investiție cu recuperare foarte lentă, totalmente atipică pentru Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate