Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Dilema locuirii la bloc in Cluj-Napoca vs la casa in satele invecinate

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,452
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdtd234, on 25 decembrie 2021 - 20:02, said:

La bloc locuiesc numai 2 categorii de oameni:
1. Saracii. Ca nu au bani de casa.
2. Vampirii sociali. Oameni care se lipesc de altii si le sug viata,din asta traiesc
3. Oamenii normali care vor copii normali nu "clienti" permanenti de taxi si cu creierii muci pe telefon

Edited by radu103, 25 December 2021 - 23:03.


#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Floresti e un satuc mai mare decit toate cartierele din Cluj, cu exceptia Manastur si poate Marasti. Curtea la un duplex e o gluma, poate ai loc sa pui o masina. Solutia este la bloc in Floresti :lol:

#39
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Clujul este sufocat la ora actuala de masini. Se mai poate circula doar din cauza covidului ca mai sunt serviciuri on line si multe activitati oprite. In orele de varf, care sunt cam jumatate din zi, faci ore cu masina pe cativa km. Daca se face o lucrare in Baciu se blocheaza circulatia pana in partea cealalta a orasului pe Calea Turzii, e horor. Poate daca se vor termina centurile ocolitoare se va mai descongestiona, dar acum eu zic ca orasul nu e de ales si e si foarte scump, atat din cauza studentilor cat si a supraincalzirii economice a orasului si zonei din apropiere.

#40
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 25 decembrie 2021 - 18:05, said:

Cu o suma de aproximativ 130k euro am posibilitatea sa locuiesc fie intr-un apartament destul de modest in zone mai nasoale precum manastur, ori o casa semifinisata in Dezmir sau Floresti.

E foarte mult 130.000 de euro în Cluj când sunt 12.700 de anunțuri de vânzări de apartamente.

https://www.olx.ro/i...re/cluj-napoca/

#41
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Cumpără ceva ieftin de maxim 50.000 de euro că nu merită să dai mai mult în orașul ăla.

Sunt foarte multe anunțuri la ce populație are Cluj.

#42
heg3

heg3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2019
Nu-i o decizie usor de luat, dar in locul tau as sta o perioada si mi-as imagina ca m-am mutat deja acolo:
- te cheama un prieten la o bere in oras. Daca erai deja in ceva sat, te mai duceai? Ti-era usor sa ajungi? De cate ori pe luna ti-ai mai permite aroganta asta?
- ai uitat sa cumperi paine. Cat de usor ai rezolva problema din varful dealului?
- gatiti sau comanzi des mancare? Imagineaza-ti ca in dezmir de exemplu nu prea mai poti face asta
- ai copii pt care urmeaza sa faci pe taximetristul?

Sunt prea multe aspecte care tin strict de cazul tau ca sa primesti un raspuns aici.
Eu personal am umblat in toate satele din jurul clujului si mi s-a parut trist tare ce-i pe acolo. Niste oameni care s-au mutat in noroi pe dealuri, izolati, ca sa stea intr-o casa facuta la norma cu teren de maxim 400mp. Singura exceptie e Feleacu, e foarte aproape de centru (7-8 km), aer curat si daca ai noroc si priveliste faina. Problema e ca greu gasesti un teren drept si preturile sunt deja mai mari ca in tenerife. Discutam de teren la 120 euro mp, case semifinisate de la 250k...

#43
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Pai daca aveam bani luam casa in cluj, dar nu sunt milionar

#44
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postemeral, on 26 decembrie 2021 - 06:59, said:

E foarte mult 130.000 de euro în Cluj când sunt 12.700 de anunțuri de vânzări de apartamente.

https://www.olx.ro/i...re/cluj-napoca/
Povesti, din alea 12.000 sunt apartamente vandute, sau anunturi uitate de agentii, din pacate 130k e foarte putin, daca vrei bloc nou in manastur-plopilor, ajungi si la 180k semifinisat.

View Postemeral, on 26 decembrie 2021 - 07:16, said:

Cumpără ceva ieftin de maxim 50.000 de euro că nu merită să dai mai mult în orașul ăla.

Sunt foarte multe anunțuri la ce populație are Cluj.

Ce draci sa cumperi cu 50k? 1 camera cu buda pe hol, la comun? Nici in floresti nu mai gasesti ceva bun la banii aia.

View Postheg3, on 26 decembrie 2021 - 11:29, said:

Nu-i o decizie usor de luat, dar in locul tau as sta o perioada si mi-as imagina ca m-am mutat deja acolo:
- te cheama un prieten la o bere in oras. Daca erai deja in ceva sat, te mai duceai? Ti-era usor sa ajungi? De cate ori pe luna ti-ai mai permite aroganta asta?
- ai uitat sa cumperi paine. Cat de usor ai rezolva problema din varful dealului?
- gatiti sau comanzi des mancare? Imagineaza-ti ca in dezmir de exemplu nu prea mai poti face asta
- ai copii pt care urmeaza sa faci pe taximetristul?

Sunt prea multe aspecte care tin strict de cazul tau ca sa primesti un raspuns aici.
Eu personal am umblat in toate satele din jurul clujului si mi s-a parut trist tare ce-i pe acolo. Niste oameni care s-au mutat in noroi pe dealuri, izolati, ca sa stea intr-o casa facuta la norma cu teren de maxim 400mp. Singura exceptie e Feleacu, e foarte aproape de centru (7-8 km), aer curat si daca ai noroc si priveliste faina. Problema e ca greu gasesti un teren drept si preturile sunt deja mai mari ca in tenerife. Discutam de teren la 120 euro mp, case semifinisate de la 250k...

De cand n-ai mai fost in Feleacu, 250k cred ca e doar terenu acum...
Iti raspund eu la intrebari:
- si in varfu dealului ai magazin la 2 pasi, e full de mega imageuri/profi/carreforur in floresti, in dezmir chinteni butice cate vrei
-de mers la o bere...e pandemie, vine el la tine sa bea o bere, si daca n-ai bani de masina/benzina sa mergi 5km pana in oras....mai bine nu te muti la casa ca nu e de tine.
-vin comenzile oriunde, ce vorbesti acolo, se livreaza mancare si in apahida, daramite dezmir.
- cu copii, da, aia e o problema, de acord.
-un alt punct minus pt Dezmir, groapa de gunoi e aproape.

#45
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Ajunge mirosul gunoiului la oameni in desmir?

#46
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostYthrixium, on 26 decembrie 2021 - 11:44, said:

Povesti, din alea 12.000 sunt apartamente vandute, sau anunturi uitate de agentii, din pacate 130k e foarte putin, daca vrei bloc nou in manastur-plopilor, ajungi si la 180k semifinisat.

180.000 de euro semifinisat în orașul IT-iștilor ?

Foarte puțin. Eu ceream 250.000 de euro fără pereți.

Ăsta vrea 100.000 de euro pe ceva ce îți stă mintea în loc.

Rămâi - ȘOCAT - în ce hal a ajuns îndobitocirea IT-iștilor în Cluj.

https://ireland.apol...=1280x1024;q=80

https://www.storia.r...tur-IDo6iw.html

Chiar este - ȘOCANT - ce e în poza asta vândut cu 100.000 de euro.

https://ireland.apol...=1280x1024;q=80

Edited by emeral, 26 December 2021 - 11:58.


#47
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View PostSfaturiFaraTroleala, on 26 decembrie 2021 - 11:48, said:

Ajunge mirosul gunoiului la oameni in desmir?

Eu cand am fost p-acolo in vizita am simtit mirosu', dar nu locuiesc acolo, depinde cat de departe te duci probabil.

Pt. carcotasii care vor pomeni,

https://oferta.colin...a.ro/vila-noua/

Va recomand sa lecturati aici, case cu 300-400-500k, la 20km de Cluj, toate sold-out.

#48
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostYthrixium, on 26 decembrie 2021 - 11:57, said:

Eu cand am fost p-acolo in vizita am simtit mirosu', dar nu locuiesc acolo, depinde cat de departe te duci probabil.

Pt. carcotasii care vor pomeni,

https://oferta.colin...a.ro/vila-noua/

Va recomand sa lecturati aici, case cu 300-400-500k, la 20km de Cluj, toate sold-out.

Păcat că nu ai luat și tu cartoanele alea că uite - îi păcăleai cu 169.522 de euro + 93 de cenți.

Eu dacă eram din Cluj nu luam acolo dacă nu puteam să îi păcălesc și cu 94 de cenți. Cu 93 de cenți mi se pare că eram păcălit eu.

RÂD DE MOR în ce hal sunt JEFUIȚI tinerii IT-iști la Cluj.

Edited by emeral, 26 December 2021 - 12:11.


#49
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Nu e de ras, e de plans!
Oricum peste tot in lume in orasele de it-isti preturile imobiliarelor sunt mult mai mari ca in alta parte.

#50
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 26 decembrie 2021 - 12:35, said:

Nu e de ras, e de plans!
Oricum peste tot in lume in orasele de it-isti preturile imobiliarelor sunt mult mai mari ca in alta parte.

93 de cenți la suma aia de 169.522 de euro e pusă în bătaie de joc de dezvoltator în poza de mai sus.

Edited by emeral, 26 December 2021 - 17:18.


#51
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 18:34, said:



Dă fuck? Un prieten are apartament intr-o zona buna de langa Londra la vreo 160.000 de lire.

Cuvântul "lângă" în acest context valorează cateva sute de mii de euro. In minus, mă refer.


#52
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postedy_wheazel, on 25 decembrie 2021 - 18:34, said:


Dă fuck? Un prieten are apartament intr-o zona buna de langa Londra la vreo 160.000 de lire.
Vezi ca Luton nu este Londra. :)) Nu gasesti apartamente la banii aceia in capitala britanica. Poate o caverna situata intr-o cladire de imigranti din Afghanistan, dar si aia ma indoiesc sa o gasesti asa ieftin.

#53
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020
Lângă Bucharest, pe la Valea Călugărească sau mizil cu siguranță găsești apartamente cu 20k euro.

#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFlat, on 26 decembrie 2021 - 19:30, said:

Cuvântul "lângă" în acest context valorează cateva sute de mii de euro. In minus, mă refer.

View Postedi10000, on 26 decembrie 2021 - 19:47, said:

Vezi ca Luton nu este Londra. :)) Nu gasesti apartamente la banii aceia in capitala britanica. Poate o caverna situata intr-o cladire de imigranti din Afghanistan, dar si aia ma indoiesc sa o gasesti asa ieftin.

E vorba de Gray's, un orasel cochet unde n-am vazut nici o masina pe trotuar, cu cladiri de locuit de 2 etaje. Faci cam o ora cu trenu' pana-n miezu' Londrei. Cam peste Manastur, zic io.

[ https://s0.geograph.org.uk/geophotos/01/21/02/1210258_441186b6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate