Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Sfat reconditionare gard de beton care e macinat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare si Craciun fericit, tuturor :)

Am un gard la o gradina pe care as vrea sa il reconditionez.
Gardul e facut de bunicul meu acum cel putin 15 ani si e din beton.
As vrea sa va cer sfatul ce sa ii fac.
Ca sa il descriu el are o structura destul de solida, dar din cauza sarii de pe DN1 s-au mancat toate colturile , dar in rest structura e foarte solida, mai are vreo 2 crapaturi.
Au cazut doar soclurile si "varfurile" stalpilor pt ca nu au avut fier.
Din ce am testat eu, nu se macina cu mana libera sau dand cu un ciocan si ma gandeam sa dau cu amorsa bine de tot si dupa care cu un adeziv super flexibil pe care l-am mai folosit sa il plachez cu ceva gresie/ piatra decorativa, etc.
Ce ziceti ? Astept si alte solutii :D Desigur ca toate scandurile vor fi inlocuite

PS: Exclus demolatul

Attached Files



#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Parerea mea?
Reparat gardul cu mortar.
Iei o pensula si ascunzi reparatia, sa nu se vada suprafata prea "noua".
Vopsesti gardul sau faci un amestec de beton cu apa si faci un fel de vopsea. 2-3 straturi de praf/apa cu beton si gata partea de zidarie.

Partea de lemn, vopsita, ceva grund de lemn.
Cam atat.

#3
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Post-ARA-, on 24 decembrie 2021 - 22:06, said:

Parerea mea?
Reparat gardul cu mortar.
Iei o pensula si ascunzi reparatia, sa nu se vada suprafata prea "noua".
Vopsesti gardul sau faci un amestec de beton cu apa si faci un fel de vopsea. 2-3 straturi de praf/apa cu beton si gata partea de zidarie.

Partea de lemn, vopsita, ceva grund de lemn.
Cam atat.
din poza nu prea se vede, dar e destul de mancat si arata naspa , poate sa il tencuiesc, dar nu stiu daca tine, asa cu ceva gresie mai ieftina la 50 lei mp ar tine mai mult.
Partea de lemn e si mai distrusa, aia chiar trebuie inlocuita. Doar portile mari sunt intr-o stare mai buna.

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Mortar ptr reparat segregari din beton, apoi tencuit si eventual vopsit.
Placarea este costisitoare si mai ales sensibilã la agentii externi... spui ca ajunge apa cu sare de pe șosea...

#5
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostTarzy, on 24 decembrie 2021 - 22:09, said:

Mortar ptr reparat segregari din beton, apoi tencuit si eventual vopsit.
Placarea este costisitoare si mai ales sensibilă la agentii externi... spui ca ajunge apa cu sare de pe șosea...
depinde cat de darnici sunt drumarii..ca e pe DN1 si se mai intampla sa tropeasca zapada cu sare etc.
Mi se pare ok varianta cu mortarul, daca e deja pregatit la sac si doar il amestec cu malaxorul ar fi perfect :)) ca sa nu ma car cu multe scule

#6
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postvladuzz7, on 24 decembrie 2021 - 22:09, said:

din poza nu prea se vede, dar e destul de mancat si arata naspa , poate sa il tencuiesc, dar nu stiu daca tine, asa cu ceva gresie mai ieftina la 50 lei mp ar tine mai mult.
Partea de lemn e si mai distrusa, aia chiar trebuie inlocuita. Doar portile mari sunt intr-o stare mai buna.
Trage o poza mai calumea.
Ce iti zic eu merge la orice.
Eu am reparat fatada si am adus la nivel cateva coloane.

Dai cu mortar si aduci la nivel, repari ce este de reparat.
Si la urma faci amestec de ciment cu apa cu si dai pe tot gardul, cateva straturi sa se imbibe calumea si sa fie culoarea uniforma.
Si apoi vara sau cand vezi ca s-a mancat ceva, mai faci reparatie si dai iara cu ciment cu apa.

Edited by -ARA-, 24 December 2021 - 22:24.


#7
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Post-ARA-, on 24 decembrie 2021 - 22:24, said:

Trage o poza mai calumea.
Ce iti zic eu merge la orice.
Eu am reparat fatada si am adus la nivel cateva coloane.

Dai cu mortar si aduci la nivel, repari ce este de reparat.
Si la urma faci amestec de ciment cu apa cu si dai pe tot gardul, cateva straturi sa se imbibe calumea si sa fie culoarea uniforma.
Si apoi vara sau cand vezi ca s-a mancat ceva, mai faci reparatie si dai iara cu ciment cu apa.
o sa fac niste poze, acum am facut postarea asa ca idee. poza am facut-o de pe streetview :))

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvladuzz7, on 24 decembrie 2021 - 22:09, said:

din poza nu prea se vede, dar e destul de mancat si arata naspa , poate sa il tencuiesc, dar nu stiu daca tine, asa cu ceva gresie mai ieftina la 50 lei mp ar tine mai mult.
Da, asta e o soluție, dacă nu vrei demolarea și făcut gard nou.
Poți placa cu plăci ceramice, dar trebuie să ai grijă la rosturi, să nu se infiltreze apa.
Eu aș lua un kit de rosturi de exterior de la Ceresit sau de la Baumit.

Edited by ericmario, 24 December 2021 - 22:36.


#9
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 21.03.2012
Eu l-as spala cu presiune, amorsa si tinci de exterior. Ce are daca colturile/muchiile nu mai sunt perfecte? Da chiar mai bine putin "tavalit" de anii ce au trecut peste. E doar o parere personala.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In prima faza , cumpara niste adeziv de gresie ieftin. Gasesti si la 10 lei sacul de 20 kg.  Curata cu o perie rotativa prinsa intr-un rotopercutor ( fara percutie ) , stropeste bine , spala cu presiune , lasa sa se usuce , ca un strop de apa si cu gletiera , intinzi adezivul pe toata suprafata. Dupa ce indrepti ....in functie de ce iese , mergi mai departe cu alte solutii , tencuit , vopsit ( nu recomand ) , placat ( nu recomand ) , decorativa ( e cea mai buna solutie , odecorativa cauciucata de socluri .

#11
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Spalat turbojet, placat cu piatra rau rotunda sau cioplitã. Ca adeziv unu bun de exterior gen cm17 sau Adesilex p9, sau mortar clasic reteta: nisip spalat cu 1/3 ciment

Attached Files



#12
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare si la multi ani, am revenit cu poze mai detaliate..intre timp s-a mai mancat putin..parca se degradeaza si mai repede

#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Fii cuminte ca arata bine.
Iei un ciocanl mic si dai si tu pe acolo si vezi ce pica.
Si apoi cu mortar, spaclu, gletiera, un burete dala mare si o galeta de apa si l-ai facut calumea.

#14
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Buceardat ce e fisurat si se gasesc zemuri de make-up beton. I-as da o mana de cm17 sa se indrepte cat de cat si o decorativa cu granulatie mare. Musai ulucile ridicate 1-2 cm, sa nu atinga betonul ca intra putregaiul in ele.

#15
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postkesarion111, on 03 ianuarie 2022 - 23:02, said:

Buceardat ce e fisurat si se gasesc zemuri de make-up beton. I-as da o mana de cm17 sa se indrepte cat de cat si o decorativa cu granulatie mare. Musai ulucile ridicate 1-2 cm, sa nu atinga betonul ca intra putregaiul in ele.
la CM17 m-am gandit si eu

View Post-ARA-, on 03 ianuarie 2022 - 20:58, said:

Fii cuminte ca arata bine.
Iei un ciocanl mic si dai si tu pe acolo si vezi ce pica.
Si apoi cu mortar, spaclu, gletiera, un burete dala mare si o galeta de apa si l-ai facut calumea.
pai cred ca asa am sa fac..dau intai jos ce pica si il cosmetizez :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate