Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

ROG G17 - 32GB ram, 15.4 Usable (HARDWARE RESERVED)

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
b21ionut

b21ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.12.2021
Salutare,
Am achizitionat de curand Laptop ASUS Gaming 17.3'' ROG Strix G17 G713QE, FHD 144Hz, Procesor AMD Ryzen™ 7 5800H (16M Cache, up to 4.4 GHz), 8GB DDR4, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 Ti 4GB

Cel de aici: https://www.pcgarage....riginal-black/

Si am adaugat doua placute Corsair ValueSelect, 16GB, DDR4, 2133MHz, CL15, 1.2v

Cele de aici: https://www.pcgarage....3mhz-cl15-12v/

Dupa instalarea acestora gasesc 32.0 GB (15.4 GB usable)

Am incercat sa folosesc si doar cate o placuta pe fiecare din sloturi si nu am avut nici o problema. Daca folosesc o singura placuta de 16GB tot imi rezerva jumatate din capacitatea ei.

Am folosit de la alte laptop-uri alte 3 placute de RAM de capacitate de 8GB fiecare si de fiecare data sistemul imi rezerva jumatate din ce instalez pe el.

Am incercat Run-> Msconfig -> toate chestiile alea din toate tutorialele de pe youtube care sunt la fel si nu am avut nici un rezultat pana acum.
ORICE combinatie de RAM si pe orice slot le folosesc sau daca le ocup pe amandoua, mereu sistemul imi rezerva jumatate din capacitatea montata. In TASK MANAGER la tabul PERFORMANCE mereu gasesc jumatate din combinatiile incercate la Hardware reserved.

BIOS-ul este destul de simplist (UEFI Mode) si nu reusesc sa fac nici o modificare din el in privinta RAMilor sau a unor limite in privinta asta.
Ce pot sa fac sa nu mai am rezervata jumatate din capacitatea de RAM?

Totodata, ce reprezinta aceasta parte rezervata si cum se comporta daca eu in task-ul meu zilnic ajung sa am nevoie de mai mult de valoarea disponibila nerezevata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate