Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...
 Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...
 Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Ransomware si site vizitat

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

karax

karax

Guru Member

• Grup: Senior Members
m-am uitat pe un site cu filme a filme nerecomandate minorilor
Primesc pe adresa de yahoo , in  spam , ca mi s-au accesat camera si microfonul  si au vazut ca ma uitam la filme nerecomandate minorilor.  Cica sa le dau bani ca o sa dea clip cu filmele vizionate , bla bla
Nu am nici camera si nici microfon la pc.  Pe mobil m-am uitat la filme , dar am antivirus AVG pe  el si nici yahoo nu am  pe mobil.  Am avut yahoo pe mobil dar am scos parola si adresa ca nu am vrut sa primesc mesaje pe mobil, avand pe yahoo si ce primesc de la engie si cez, asa ca am vrut sa ramana pe pc
Sa fie teapa sau ei pot sa vada cu camera si microfonul mobilului?

A si cica au si parolele de la conturile mele
Care parole ca vad ca e ok  , parolele is la fel

cica da doua zile lucratoare sa le dau banii dar mesajul e de pe 15 decembrie deci cred ca e teapa

si pana azi nu e nimic compromitator despre mine pe conturi

207cc

207cc

Member

• Grup: Members
am primit si eu la fel mai demult. nu am reactionat cu nimic. si nu s-a intamplat nimic. mie mi-a trimis si al 2-lea mesaj sa ma convinga.

karax

karax

Guru Member

Cred si eu ca e teapa ca  eu nu clickui pe nimic doar pe clipuri la care ma uit.  Nu pe reclame, linkuri etc
Si nu descarc nimic

a si sa le dau banii in portofel bitcoin.  Eu nu am bitcoin

JustXXL

JustXXL

Active Member

@karax, ransomware eu stiam ca sunt programele care cripteaza continutul din PC si dupa cer o rasplata pentru decriptare.
La tine nu era vorba de nici un ransomware, doar o tentativa de tzeapa.
Ai primit un email care este trimis in masa, pana agata pe unu mai credul, care are si microfon si webcam.
Un amic a primit un email similar, dar in cazul lui era afisata si o parola mai veche de la user-ul de Windows.

Edited by JustXXL, 24 December 2021 - 00:44.

andreyyshore

andreyyshore

Member

Nu cred povestea, cel mai probabil un șmecher a pus mâna pe o bază de date de parole de Adobe sau Yahoo leakuite cu ani în urmă și acum încearcă să te amenințe cu o parolă care putea foarte bine să nu mai fie de actualitate.

ambr0zie

ambr0zie

Active Member

E veche faza, stai linistit.
https://nakedsecurit...them-scare-you/

Au fost sparte niste baze de date cu parole acum ceva ani. Au ajuns la baietii destepti si au ticluit acest plan.
Mailurile sunt generate automat iar parola pe care "o stiu" e cea sparta.

Ca paranteza, eu am primit ca "dovada" o parola de 2 lei pe care o folosesc pe diverse pagini unde am facut cont la misto si chiar de imi e spart acel cont, chiar nu imi pasa.

Ca alta paranteza, este foarte bine sa nu se foloseasca aceeasi parola de la email pe alte pagini.

Stai linistit si vezi-ti de treaba (ma rog, la figurat) - nu te-a vazut nimeni in actiune.

FatCat33

FatCat33

Member

Nu-i ransomware ci mai curand phishing.
Mai precis, o varianta de phishing numita sextorsion.
https://www.fbi.gov/...ng-and-phishing
https://www.vadesecu...xtortion-emails

Fa-ti adresa pe gmail, ca-i mai securizat.
Si daca umbli pe site-uri de gen, instaleaza un antivirus cu licenta, alea gratuite sunt ca un prezervativ gaurit.

Daca era ransomware, gaseai continutul calculatorului criptat si blocat si-ti cerea rascumparare.
De-aia e bine sa tii pe un hard-disk portabil datele personale de valoare (poze, documente, etc.).

Edited by FatCat33, 24 December 2021 - 01:23.

valirex

valirex

Muzeul Lampilor

Ai pus-o, deja filmul cu tine e pe toate canalele, a ajuns si la stiri la antena3.

danvlas

danvlas

Guru Member

Bine ca nu-ti cere sa-ti stergi singur datele, ca virusul albanez.

FeDaYin

FeDaYin

Active Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yCXAnFIYH4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

De ce te uiți în Spam? Funcționează bine filtrul Spam. Lasă-l în pace. Asta e treaba lui.
Să pună in Spam toate mailurile Spam.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Mai sunt destule topice pe subiect, nu ma iera nevoie de inca unul.

E un scam la plesneala. Daca gaseste un fraier sa plateasca...

Oricum, site-urile alea au alte riscuri - sa-ti virusezi PC-ul.

karax

karax

Guru Member

View Postandreyyshore, on 24 decembrie 2021 - 00:57, said:

Nu cred povestea, cel mai probabil un șmecher a pus mâna pe o bază de date de parole de Adobe sau Yahoo leakuite cu ani în urmă și acum încearcă să te amenințe cu o parolă care putea foarte bine să nu mai fie de actualitate.
Sigur sigur asa e.

Nu am antivirus cu licenta ca nu imi permit. Recomandati antivirus si etc care sa opreasca ransomware

am parolele salvate si exportate la un fisier de edge browser si am  fisier cu facturile urcat pe one drive si cu parolele, puse pe ssd, puse pe CD , puse pe mobil si le am si pe  calculator in fisierul protejat "windows" al windows-ului , ca de obicei folderele windows-ului is protejate la criptare

baribalu

baribalu

Senior Member

https://www.bitdefen...ZZF1VYv8Dxhk9aQ
E gratis pentru 90 zile. Dupa, te descurci, cand mai au promotii.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Sexul cu tine insuti nu e ilegal. Cel mult jenant, daca te filmezi si partenerul o are prea mica.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postkarax, on 24 decembrie 2021 - 10:07, said:

Recomandati antivirus si etc care sa opreasca ransomware
Nu e vorba de niciun ransonmware aici
E un mail marcat Spam si atat.

sonnydellmarco

sonnydellmarco

Active Member

Salut.
Cand intrati pe site-uri dubioase, inclusiv pe cele cu filme online, "free", intrati de pe browser in mod "private", cu A D B L O C K E R activat si fara a avea alte tab-uri cu site-uri pe care sunteti autentificati. Plus trebuie sa aveti instalata o solutie de endpoint security. Aceste pagini web ruleaza niste scripturi foarte agresive care pot face mult rau, nu doar un sextorsion nevinovat.

View Postbaribalu, on 24 decembrie 2021 - 10:26, said:

https://www.bitdefen...ZZF1VYv8Dxhk9aQ
E gratis pentru 90 zile. Dupa, te descurci, cand mai au promotii.

Total de acord, nu se mai poate in ziua de astazi fara asa ceva. Internetul e o jungla in care risti sa ti-o iei crunt, daca nu esti protejat

Edited by sonnydellmarco, 24 December 2021 - 10:53.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View Postsonnydellmarco, on 24 decembrie 2021 - 11:00, said:

Salut.
Cand intrati pe site-uri dubioase, inclusiv pe cele cu filme online, "free", intrati de pe browser in mod "private"
Nu are treaba cu ce zici tu.

E pur si simplu un mail trimis la plesneala, doar se va gasi un fraier sa dea bani ptr nimic.
Adresa lui de mail e pe o lista pusa la vanzare pe net si cel care a trimis a trimis la toti din lista aia.

Cred ca primesc 2-3 pe luna la servici. Pe adresa de munca. Evident nu am camera sau microfon iar site-urile dubioase sunt filtrate - nu pot fi accesate :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate