Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sticla sau plexiglass pentru masa bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
Salut!
Vreau sa acopar o masa cu un material de protectie dar care sa fie si rezistent in timp... si sa nu fie mușama Posted Image

Asa ca m-am gandit la sticla, am avut pe masa de dinainte si este foarte OK si acum.

Acum, daca faci o cautare dupa plexiglas, zici ca e material-minune, toti astia zic ca e mai rezistent decat sticla la zgarieturi... ceea ce mie mi se pare ciudat.

A avut cineva experienta cu plexiglas pe suprafete care-s des folosite?

#2
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 27.09.2006
Plexiglasul se "ingalbeneste" in timp, se curbeaza aiurea de la caldura si se zgarie mult mai usor decat sticla. Singurul sau avantaj este greutatea redusa.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Poate Lexan sau orice alt plastic policarbonat transparent, dar tot se va zgaria si deteriora. Ingalbenitul apare in urma expunerii la radiatie UV, naturala si artificiala. Eu as miza pe un blat de sticla securizata de calitate.

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Plexiglas se zgarie una doua , nu stiu cine te-a mintit ca e mai rezistent la zgariere.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Plexi NU e un material rezistent mecanic si mai ales se zgarie ff usor.

https://www.emag.ro/...0/pd/DTHS9VBBM/

polietilena HDPE este ok, de uz alimentar.

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Poti incerca cu palca de pvc expandata colorata ( daca vrei colorata ) , grosimea in functie de buget. Dar se zgarie si ea .

Edited by BaXXXon, 23 December 2021 - 18:36.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 vectorialpx, on 23 decembrie 2021 - 18:16, said:

Salut!
Vreau sa acopar o masa cu un material de protectie dar care sa fie si rezistent in timp... si sa nu fie mușama Posted Image

De obicei pentru asa ceva sa foloseste fata de masa.Cum nu doreste musama,pui fata de masa din alt material decat musamaua.Exista o gramada de variante.
Masa de bucatarie nu este totuna cu masa/blatul de lucru,nu ai de ce sa o protejezi.

ps.
De ce ai pune sticla pe masa de bucatarie?In primul rand este rece.

Plexiglasul iese in totalitate din discutie.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
asta nu te-ar coafa:
https://www.emag.ro/...0/pd/DF3GDXMBM/
?

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 adisz, on 23 decembrie 2021 - 18:43, said:


ps.
De ce ai pune sticla pe masa de bucatarie?In primul rand este rece.

Da care e problema , dormi pe ea ?

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Plexiglass în nici un caz. Se degradează rapid și trebuie să ai grijă cu obiectele fierbinți.
Sticla rezistă mai bine în timp dar și aia se zgîrie și nici ea nu reacționează prea bine la căldură. În plus dacă scapi o oală sau ceva mai greu pe ea, ai terminat-o. Dacă totuși pui sticlă folosește sticlă laminată - în caz de ceva măcar nu cauți cioburile prin toată bucătăria.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Plexiglasul are un dezavantaj groaznic care nu a fost mentionat mai sus - se incarca electrostatic foarte usor si sar scamele si praful pe el. Policarbonatul e mai OK din punctul asta de vedere.
Si policarbonatul poate fi de diferite calitati, chiar si la cel transparent, poate fi inclor sau usor colorat cum e sticla, dar in loc de verzui e albastrui-indigo , poate fi ordinar sau poate fi de mare densitate care e mult mai rezistent, poate fi laminat tras cu rezistenta marita sau poate fi ordinar - si la plexiglas sunt diferente mari de rezistenta in functie de cum este fabricat.
Si policarbobatul se incarca electrostatic daca e frecat cu anumite materiale, dar plexiglasul se electrizeaza mult mai usor.

Plexiglasul poate avea o rezistenta de 30X mai mare la impact, in sensul ca e mai putin casant, dar se sparge si el atat la impact cat si dupa ce devine mai fragil in urma taierii sau/si gauririi de la care apar fisuri. Poate fi si de sute de ori mai rezistent la impact daca e prelucrat special " tras", si folosit la carlingi de avioane de vanatoare inca din WW2, insa are propietati mult superioate plexiglasului normal.
Si la policarbonat tot asa, cel ordinar se rupe/ sparge usor, iar cel HD si tras poate fi remarcabil de rezistent.

Edited by loock, 23 December 2021 - 19:48.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
La policarbonatul HD ( densitate mare) asa cum e de ex si polietilena HDPE sau alti polimeri HD, rezistenta marita se obtine si din armare cu fibra de sticla ( de ex GF 30 %, GF 15, GF 70)  fibra de carbon, fibre aramide, fire de titan, granule de sticla, fibre de nailon/poliamide, cat si din turnare in matrite cu presiune mult mai mare de normal.
La cele armate cu fibra de sticla, matritele sufera o uzura accelerata, care cere schimbarea lor mult mai des, de unde costuri de productie si amortizare mult mai mari.
Armarea poate fi atat cu fibre neregulate, mustati, cat si cu tesatura sau fibre paralele, inclusiv fibre aliniate monolitic, aliniate longitudinal sau chiar transversal in sectiune pt. aspect de mat transparent uniform.

Edited by loock, 23 December 2021 - 20:07.


#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Plexiglas , nu , se zgarie si isi schimba culoarea in timp . Sticla se poate sparge usor . Bagi o fata de masa textila , frumoasa si apoi o protejezi cu o fata de masa din celofan...se gasesc destule cu modele prin magazinele de bricolaj .
Pentru protectie , poti sa si tai cu cutitul pe ele , cauta pe net ''tocator flexibil'' ca nu mi se permite linkul .

Daca vrei sa fii cel mai tare bagi tabla de inox Posted Image !

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Totusi, care este treaba cu sticla pe masa? Ce utilitate aduce sau de ce este necesara?

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am avut masă de sticlă la bucătărie, am plătit o gălăgie de bani pe ea și am dat-o gratis.
Nu vrei să știi ce magnet de amprente și de orice altceva poate fi sticla.
Niciodată n-aș mai cumpăra așa ceva.

Ferească bunul D-zeu să ai copii mici, nepoți, etc.
E de necrezut pe unde le pot ajunge mânuțele!

 Alltrack, on 23 decembrie 2021 - 20:12, said:

Sticla se poate sparge usor .
Was???
Tempered glass, amice!
Bați șnițele pe ea și n-are nici pe dracu!

#16
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006

 BaXXXon, on 23 decembrie 2021 - 18:33, said:

Plexiglas se zgarie una doua, nu stiu cine te-a mintit ca e mai rezistent la zgariere.
Asa stiam si eu, dar astia care vand plexiglas (doar un exemplu) se dau cu dosul de pamant ca "sticla este mai putin rezistenta la zgarieturi", si ma gandeam ca poate e ceva ce nu stiu eu.

 Fane, on 23 decembrie 2021 - 18:44, said:

Interesant... dar mi-e teama sa nu se ingalbeneasca sau pateze usor in timp.

 adisz, on 23 decembrie 2021 - 18:43, said:

De ce ai pune sticla pe masa de bucatarie?In primul rand este rece.

 Sef-chenko, on 23 decembrie 2021 - 21:07, said:

Totusi, care este treaba cu sticla pe masa? Ce utilitate aduce sau de ce este necesara?
Am de ceva ani si este foarte utila (acum am schimbat masa), are doua avantaje majore: se sterge foarte usor si arata bine ca aspect. Ca dezavantaj major (pe langa amprente si faptul ca nu poti sa pui chestii fierbinti pe ea) este ca daca versi ceva si ajunge pe margine, se poate prelinge pe sub sticla (lichidul se duce intre sticla si masa). Asta e enervant, dar cumva am invatat sa prevad astfel de situatii Posted Image

 Alltrack, on 23 decembrie 2021 - 20:12, said:

Daca vrei sa fii cel mai tare bagi tabla de inox !
Exact, cel mai tare! Ma bate nevasta cu ea de-mi suna apa-n cap! :D

 ericmario, on 23 decembrie 2021 - 21:32, said:

Am avut masă de sticlă la bucătărie, am plătit o gălăgie de bani pe ea și am dat-o gratis.
..
Tempered glass, amice!
Bați șnițele pe ea și n-are nici pe dracu!
Nu as cumpara masa de sticla, mi-ar fi frica, mai ales in bucatarie. Acum am un geam securizat de 8mm (parca) si nu am avut nicio problema dar nu stiam de tempered glass... chiar o sa ma documentez.

Multam mult tuturor!

Edited by vectorialpx, 23 December 2021 - 22:24.


#17
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
faianta sau gresie
Am pus personal pe masa de bucatarie gresie de 70x25, 4 placi una langa alta (doar atat am luat de la dedeman, 4 placi), lipite cu un adeziv bison la tub. Pe margine am luat un profil L de plastic maro/wenge. Arata extrem de bine (si rezistent termic, pun direct pe ea oala fierbinte). Placile nu sunt lucioase.

Attached Files


Edited by neoliviu, 23 December 2021 - 22:50.


#18
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006

 neoliviu, on 23 decembrie 2021 - 22:45, said:

Am pus personal pe masa de bucatarie gresie de 70x25, 4 placi una langa alta
Da, o idee practica si interesanta, dar nu ar fi stilul meu. Prefer suport separat (folosit la nevoie) pentru oala fierbinte

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate